• <
KONGSBERG_2023

Brittany Ferries anulowało zamówienie na prom napędzany LNG

PMK

21.06.2020 19:29 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Brittany Ferries anulowało zamówienie na prom napędzany LNG

Partnerzy portalu

Brittany Ferries anulowało zamówienie na prom napędzany LNG - GospodarkaMorska.pl

Francuska firma żeglugowa Brittany Ferries i pół-publiczna spółka Somanor SAS potwierdziły rozwiązanie umowy o budowę promu napędzanego LNG z niemiecką stocznią Flensburger Schiffbau-Gesellschaft (FSG). Statek Honfleur budowany jest we Flensburgu w Niemczech od 2017 roku.

Honfleur o tonażu 42 400 ton brutto miał pierwotnie wejść do służby w czerwcu 2019 roku, ale dostawa statku została kilkakrotnie przesunięta z powodu utrzymujących się problemów finansowych napotkanych przez zarząd stoczni.

FSG od dłuższego czasu doświadcza kłopotów finansowych i zaproponowano mu linię ratunkową w postaci nowego właściciela, Tennor Holding B.V., który we wrześniu przejęła pełną własność firmy.

- Zmiana głównego akcjonariusza we wrześniu 2019 roku wraz z przybyciem Larsa Windhorsta i grupy Tennor nie pozwoliła stoczni wrócić do wzrostu i konkurencyjności – stwierdziły Brittany Ferries i Somanor w oświadczeniu.

Pod koniec kwietnia 2020 roku zadłużona stocznia złożyła wniosek o wszczęcie postępowania upadłościowego przed lokalnym sądem we Flensburgu. Sąd zatwierdził wniosek i zarządził tymczasową samorządność.

- Nieudane rozmowy z obecnym zarządem FSG i jego głównymi wierzycielami zachwiały naszą wiarę w zdolność stoczni do ukończenia statku w rozsądnym czasie - stwierdził duet.

Nie ujawniono żadnych szczegółów na temat potencjalnej alternatywnej stoczni mającej dokończyć budowę Honfleur.

W ubiegłym tygodniu irlandzka grupa transportu morskiego z siedzibą w Dublinie Irish Continental Group (ICG) rozwiązała również umowę z FSG na budowę nowego statku dla swojej spółki zależnej Irish Ferries. Statek przeznaczony na trasę Dublin-Holyhead miał pierwotnie zostać przekazany właścicielowi w 2020 roku.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.