• <

Sezon wycieczkowy w Porcie Gdańsk w pełni. Dziś dwa wycieczkowce przy nabrzeżach

jm

02.07.2024 22:00
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Sezon wycieczkowy w Porcie Gdańsk w pełni. Dziś dwa wycieczkowce przy nabrzeżach

Partnerzy portalu

Fot. GospodarkaMorska.pl

Rzadki widok w Porcie Gdańsk: przy nabrzeżach jednocześnie cumują dwa luksusowe wycieczkowce. Do Gdańska zawitały Europa i Borealis. Oba jeszcze dziś pożeglują dalej.

Pływający pod flagą maltańską 198,6-metrowy cruiser Europa zawitał do Gdańska dziś w nocy. Statek zacumował przy terminalu promowym Westerplatte, gdzie zatrzymuje się większość wycieczkowców wpływających do Gdańska. To jego pierwsze w tym sezonie zawinięcie do miasta nad Motławą, ale pojawi się jeszcze raz – 10 września. Co ciekawe, w międzyczasie dwukrotnie do Gdańska przypłynie większy i nowszy statek Europa 2.

Europa wszedł do eksploatacji w 1995 roku. Na jego pokładzie przewidziano miejsca dla ponad 400 pasażerów w 204 kabinach i 275 członków załogi. Statek pływa w barwach linii Hapag-Lloyd Cruises. Można go spotkać nie tylko na Bałtyku, pływa również po Morzu Śródziemnym, a także na trasie Hamburg – Montreal. Na jego 7 pokładach na turystów czeka m.in. symulator golfowy, baseny, siłownie, dyskoteki i bary, program dla dzieci oraz osobny pokład dla naturystów.

Jeśli pogoda na to pozwoli, Europa wypłynie z Gdańska jeszcze dziś po południu i skieruje się w stronę duńskiego Gudhjem.

Po drugiej stronie kanału portowego, przy Nabrzeżu Oliwskim, cumuje jeszcze większy gość – Borealis. To jeden z największych wycieczkowców, jakie w tym sezonie przypłyną do Gdańska, mierzy 237,95 m. Statek został wprowadzony na linię w 1997 roku, od 2020 roku pływa w barwach linii Fred.Olsen Cruise Lines. Tuż po przejęciu przez brytyjskie linie statek przeszedł gruntowną renowację w Rotterdamie.

Na łącznie 10 pokładach dla turystów przygotowano 702 kabiny, w których w luksusowych warunkach pomieścić się może 1,4 tys. pasażerów i 642 członków załogi. Nie jest zaskoczeniem, że na statku urządzono także spa, butiki, baseny, restauracje, siłownie, ale również kwiaciarnię i bibliotekę. Pasażerowie mogą też korzystać ze specjalnego obserwatorium, skąd widać charakterystyczne punkty orientacyjne. Z kolei w restauracjach można próbować dań pochodzących z regionów odwiedzanych przez statek.

Borealis został w tym sezonie zaawizowany w Gdańsku jedynie raz.

W tym sezonie Port Gdańsk spodziewa się 62 zawinięć wycieczkowców. Pierwszym z nich był Le Bellot, który powitano przy Nabrzeżu Westerplatte 22 kwietnia. Ostatnie zawinięcie latem odbędzie się 16 września (statek Silver Dawn). To jednak nie oznacza końca wizyt wycieczkowców w 2024 roku, bowiem w grudniu dwukrotnie do Gdańska przypłynie Le Commandant Charcot.


Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.