Rząd Japonii zatwierdził w piątek projekt rekordowego budżetu na 2023 rok, przewidujący wzrost wydatków na obronność o 26,3%. W planie jest m.in. zakup amerykańskich pocisków manewrujących Tomahawk i 16 myśliwców o obniżonej wykrywalności F-35.
W ramach unijnego przetargu dla sektora obrony i bezpieczeństwa, Fincantieri podpisała umowę z Sekretariatem Generalnym Obrony i Narodową Dyrekcją Uzbrojenia - Dyrekcją Uzbrojenia Marynarki Wojennej (NAVARM) na budowę nowego okrętu hydro-oceanograficznego (NIOM) dla Instytutu Hydrograficznego Włoskiej Marynarki Wojennej, z dostawą zaplanowaną na 2026 rok.
Norweska spółka naftowo-gazowa dokonała wyjątkowego odkrycia w obszarze złóż Goliat na Morzu Barentsa u wybrzeży Norwegii.
Firma będąca jednym z zagranicznych partnerów programu budowy wielozadaniowych fregat proj. Miecznik podejmie się prac związanych z utrzymaniem zdolności do działań trzech statków naukowo-badawczych. Wartość kontraktu wynosi 45 milionów funtów (237 mln zł).
Przy okazji wizyty ukraińskiego prezydenta w USA zaobserwowano wzrost aktywności okrętów Floty Czarnomorskiej. Istnieje obawa, że po ponad 300 dniach konfliktu może to być zapowiedzią nowych działań od strony morza.
Szwedzki koncern zbrojeniowy podpisał umowę z Szwedzkim Zarządem Materiałów Obronnych (Försvarets materielverk, FMV) na modernizację dwóch okrętów obrony przeciwminowej typu Kaster. Wartość zamówienia wynosi 350 mln koron, czyli 146 mln zł.
W odpowiedzi na politykę ograniczania emisji CO2, holenderska firma Hartel Shipping & Chartering wybrała rodzimą stocznię jako wykonawcę budowy jednostek z napędem spalinowo-elektrycznym, dzięki czemu statki będą mogły w przyszłości w pełni przejść na zeroemisyjne paliwo ekologiczne.
Dla branży portowej dbanie o rozwój infrastruktury przy jednoczesnej dbałości o środowisko naturalne to wyzwanie. Naprzeciw temu wychodzi polska firma SeaData Gdynia, oferująca system do interaktywnego zarządzania portem o nazwie CORAL.
Trzeci niszczyciel min typu Kormoran II został przekazany morskiemu rodzajowi sił zbrojnych po zakończeniu prób morskich i zdawczo-odbiorczych. W przyszłym roku nastąpi oficjalne wcielenie okrętu do służby.
We współpracy z fińską stocznią Meyer Turku Baltic Operator Sp. z o. o. zrealizuje budowę dwóch jednostek patrolowych dla fińskiej Straży Granicznej (Rajavartiolaitos). Polski wykonawca będzie odpowiadał za stworzenie i częściowe doposażenie kadłubów.
Zaczynamy Kongres Polskie Porty 2030. Startujemy we wtorek!
Rozpoczyna się Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa 2026
Kongres Polskie Porty 2030+. Relacja LIVE dzień 2.
Rosyjskie bombowce nad Morzem Barentsa. Interweniowali Norwegowie
Szwedzka delegacja przylatuje do Polski rozmawiać m.in. o okrętach podwodnych
IMO ewakuuje marynarzy, którzy utknęli w cieśninie Ormuz
USA znów uderzyły w łódź domniemanych przemytników na Karaibach - dwie ofiary