Podczas targów bezpieczeństwa i obrony „LAAD 2026” w São Paulo miało miejsce podpisanie dokumentu o współpracy między marynarkami wojennymi Brazylii i Portugalii. Dwa kraje, dzielące wspólny język oraz historię, mają zacieśniać współpracę w dziedzinie obronności.
TKMS i Navantia podpisały 15 kwietnia memorandum o porozumieniu w sprawie planu współpracy w zakresie budowy okrętów. W szczególności dotyczy to jednostek podwodnych, jakie mają powstawać w należących do Navantii stoczniach w Hiszpanii. Współpraca obu podmiotów, dotąd z sobą rywalizujących o kontrakty, może wydawać się zaskakująca. W praktyce może to oznaczać, że hiszpański koncern, który chciał eksportować okręty podwodne własnego projektu, zdecyduje się sięgnąć po rozwiązania niemieckie.
8. Flotylla Obrony Wybrzeża i 17. Wielkopolska Brygada Zmechanizowana wspólnie przeprowadziły ćwiczenie z zakresu z załadunku pojazdów wojskowych i zaokrętowania żołnierzy. Wszystkie procedury z tym związane są istotne z myślą o sprawnej realizacji transportu sił zbrojnych drogą morską.
Dowództwo Centralne USA podało w środę, że w ciągu dwóch pierwszych dób amerykańskiej blokady irańskich portów żaden statek się przez nią nie przedostał, a 9 jednostek płynących z irańskich portów lub do nich zawróciło na polecenie sił USA.
W murach mieszczącej się w Gdyni Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte odbyło AMV UAV Forum, poświęcone rozwojowi i integracji wielodomenowych systemów bezzałogowych. Celem wydarzenie jest stworzenie platformy do pogłębionej debaty nad współczesnym wykorzystaniem systemów bezzałogowych w wymiarze operacyjnym, technologicznym i społecznym.
Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. i Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. podpisały w Gdyni umowę na budowę Centrum Integracji Systemów i Uzbrojenia (CISU). Przedsięwzięcie to jest związane z realizacją programu obrony powietrznej „Narew”.
Kadra dowódcza Marynarki Wojennej Portugalii, a także krewni i znajomi, pożegnali załogę okrętu podwodnego NRP Tridente, który wyruszył na trwającą dwa i pół miesiąca międzynarodową operację pk. „Brilliant Shield”. W ten sposób kraj ma wspomóc sojuszników z NATO w zakresie nadzoru i bezpieczeństwa obszarów kluczowych dla NATO.
Do Sztokholmu dotarła przez Bałtyk wyprodukowana w Polsce pieszo-rowerowa kładka, która połączy wyspę Soedermalm ze Starym Miastem i ma się stać nową atrakcją szwedzkiej stolicy. Jedna z części stalowej konstrukcji przepłynęła we wtorek na platformie przez wąską śluzę w dzielnicy Slussen.
Do portu w Singapurze przybył RSS Illustrious. To trzeci okręt podwodny typu Invincible, zbudowany przez niemiecki koncern TKMS. To małe, ale szalenie istotne dla globalnej gospodarki morskiej państwo dąży do wzmocnienia potencjału swojej obronności morskiej. Celem jest stworzenie sił podwodnych, które będą silniejsze niż niejednego, dużo większego kraju, posiadającego własną flotę.
Do kołobrzeskiego portu zawinął, 14 kwietnia, holownik H-13 Przemko, wchodzący w skład 12. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Zacumował z przyczyn technicznych przy Nabrzeżu Zbożowym, podobnie jak bliźniaczy H-11 Bolko.
Zaczynamy Kongres Polskie Porty 2030. Startujemy we wtorek!
Rozpoczyna się Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa 2026
Kongres Polskie Porty 2030+. Relacja LIVE dzień 2.
Rosyjskie bombowce nad Morzem Barentsa. Interweniowali Norwegowie
Szwedzka delegacja przylatuje do Polski rozmawiać m.in. o okrętach podwodnych
IMO ewakuuje marynarzy, którzy utknęli w cieśninie Ormuz
USA znów uderzyły w łódź domniemanych przemytników na Karaibach - dwie ofiary