• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Przywrócono żeglugę przez Bosfor po odholowaniu statku z ukraińskim zbożem

gm

02.09.2022 09:30 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Przywrócono żeglugę przez Bosfor po odholowaniu statku z ukraińskim zbożem

Partnerzy portalu

Przywrócono żeglugę przez Bosfor po odholowaniu statku z ukraińskim zbożem - GospodarkaMorska.pl
Fot. Cengiz Tokgöz / VesselFinder.com

Przewożący ukraińską kukurydzę statek Lady Zehma został odholowany po tym, gdy w czwartek wieczorem na krótko utknął w cieśninie Bosfor, wstrzymując żeglugę tą trasą - poinformowały tureckie media. Ruch przez cieśninę został przywrócony.

173-metrowa jednostka osiadła na mieliźnie z powodu awarii steru. Ruch morski przez Bosfor został tymczasowo zawieszony - relacjonowała turecka telewizja TRT Haber. W piątek ok. godz. 1.30 czasu polskiego po ponad dwugodzinnej akcji ratunkowej statek został odholowany i zacumowany na kotwicowisku na południe od Stambułu. Cieśninę otwarto dla żeglugi.

Podczas incydentu nikt nie został ranny - przekazało biuro gubernatora Stambułu.

Przewożący kukurydzę statek towarowy wypłynął z ukraińskiego portu Czarnomorsk i kierował się do Rawenny we Włoszech. Rejs odbywał się w ramach zawartego w lipcu między Ukrainą, Rosją, Turcją i ONZ porozumienia o odblokowaniu ukraińskich portów czarnomorskich dla eksportu zbóż.

Wspólne Centrum Koordynacyjne w Stambule przekazało, że dzięki umowie do środy z ukraińskich portów wywieziono 1,55 mln ton zbóż i innych produktów spożywczych oraz wydano zgodę na 139 rejsów do i z Ukrainy.


bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.