• <
siemens_gamesa_2022

Prezes Maersk nie widzi końca hossy na rynku przewozów towarowych

18.09.2021 19:42 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Prezes Maersk nie widzi końca hossy na rynku przewozów towarowych

Partnerzy portalu

Prezes Maersk nie widzi końca hossy na rynku przewozów towarowych - GospodarkaMorska.pl
Fot. Maersk

Duński gigant żeglugowy A.P. Møller-Maersk nie widzi żadnych oznak, by obecnie rozgrzany do czerwoności rynek żeglugowy stracił w tym roku rozpęd.

Maersk w czwartek ponownie podniósł prognozę na 2021 rok, napędzając wzrost stawek frachtowych, który wynika z przeciążenia globalnego łańcucha dostaw. Pandemia koronawirusa spowodowała niedobory kontenerowców i korki w portach w czasach wysokich wydatków konsumentów, co powoduje, że koszty transportu towarów osiągają rekordowy poziom.

– Nic w naszych danych sugeruje, że sytuacja ulegnie zmianie w tym roku – powiedział agencji Reuters dyrektor generalny Maersk, Soren Skou. Skou oczekuje, że globalny wolumen handlu wzrośnie w tym roku o 7-8 procent,  w porównaniu z 2020 rokiem.

– Widzimy bardzo silny popyt ze strony użytkowników końcowych w połączeniu z uzupełnianiem zapasów oraz faktem, że pojemność w portach, magazynach i na statkach nie jest w pełni wykorzystywana z powodu COVID-19 – powiedział.

Skou powiedział, że obecnie 9-10 procent globalnej pojemności kontenerowej znajduje się poza portami, czekając na rozładunek. Problem jest szczególnie dotkliwy w porcie Long Beach w Los Angeles, gdzie około 60 kontenerowców czeka na rozładunek.

Firma Maersk, która obsługuje jeden na pięć kontenerów wysyłanych na całym świecie, spodziewa się obecnie całorocznego zysku EBITDA w wysokości od 22 do 23 miliardów dolarów, w porównaniu z wcześniejszymi szacunkami wynoszącymi 18-19,5 miliarda dolarów.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.