• <

Stawki frachtowe tankowców spadły o ponad 80 procent z powodu epidemii koronawirusa

PMK

26.02.2020 21:16 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Stawki frachtowe tankowców spadły o ponad 80 procent z powodu epidemii koronawirusa

Partnerzy portalu

Stawki frachtowe tankowców spadły o ponad 80 procent z powodu epidemii koronawirusa - GospodarkaMorska.pl

Stawki tankowców spadły o ponad 80 procent, gdyż epidemia koronawirusa hamuje rozwój głównych gospodarek, kosztując sektor setki milionów dolarów.

Wyrządzonych szkód nie da się już naprawić, ale potencjalne ożywienie na rynku może doprowadzić sektor do równowagi w dalszej części roku – powiedział sekretarz generalny Międzynarodowej Izby Żeglugi (ICS), Guy Platten.

ICS jest głównym stowarzyszeniem handlowym armatorów i operatorów statków handlowych, reprezentującym ponad 80% światowej floty handlowej.

Platten nazwał wybuch wirusa COVID-19 „destrukcyjnym” dla sektora żeglugi, powodując ogromny spadek importu surowców w Chin, ponieważ fabryki zatrzymały się i dopiero zaczynają się odradzać. Platten przyznał także, że trudno jest oszacować całkowity koszt dla sektora.

- Wiemy tylko, że nastąpił absolutny spadek stawek dla różnych klas statków… Wiemy, że linie kontenerowe wykonują puste rejsy. To setki setek milionów dolarów, które mogą przepadnąć - powiedział.

Gigant żeglugi Maersk ostrzegł w zeszłym tygodniu, że epidemia wirusa odbije się negatywnie na zarobkach koncernu.

Platten był w Genewie, aby spotkać się z urzędnikami Światowej Organizacji Zdrowia, prowadząc międzynarodową reakcję na wybuch epidemii, która zainfekowała około 80 000 osób i zabiła ponad 2 700 osób, głównie w Chinach.

Powiedział, że linie wycieczkowe działają odpowiedzialnie, powołując się na zespoły medyczne na pokładzie i świadomość, jak radzić sobie z chorobami zakaźnymi.

Osobno stowarzyszenie niemieckich armatorów VDR poinformowało na dorocznej konferencji prasowej w Hamburgu, że operacje przeładunkowe w chińskich portach straciły płynność, z powodu niedoboru kierowców ciężarówek i pracowników portów.

Rejsy statków kontenerowych do chińskich portów były coraz częściej anulowane z powodu niskiego poziomu załadunku. VDR powiedział, że armatorzy poprosili personel o pozostanie na pokładzie i noszenie masek na twarzy.

Załogi nie były wymieniane w Chinach, a statki nie przyjmowały i nie ładowały jedzenia podczas  postojów w chińskich portach.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.