• <
BOTA_2023

Świnoujście chce przyjmować większe promy

02.11.2015 09:51 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Świnoujście chce przyjmować większe promy - GospodarkaMorska.pl

Dopiero co w Świnoujściu otwarto nowy terminal promowy, a Zarząd Portów Szczecina i Świnoujścia już planuje kolejną inwestycję. Władze chcą połączenia nabrzeża 5 i 6, tak by mogły tam dobijać większe jednostki.

Ma być to pierwsza inwestycja, jaką zrealizuje zarząd z nowego budżetu Unii Europejskiej. Pod projekt została już przygotowana umowa.
Obecnie do nabrzeży nr 5 i 6 dobijają promy o długości poniżej dwustu metrów. Połączenie obu obiektów ma pozwolić zawijać w tym miejscu dużo większych jednostek.

W zeszłym miesiącu w Świnoujściu powstał nowy terminal portowy. Nowe nabrzeże terminalu ma długość 242,15 m, głębokość techniczna basenu portowego przy nabrzeżu wynosi 12 m. Do budowy zużyto 600 stalowych i żelbetonowych pali, których łączna długość to 11 km. Podczas budowy wykonano ponad 1 000 t zbrojenia, a powierzchnię zalano 6,5 tys. m sześc. betonu. Profil zastosowany do budowy ścianki jest pierwszym takim rozwiązaniem zastosowanym w Europie. Wykonano ponad 7000 m2 wysokoelastycznej izolacji przeciwwodnej, czyli tyle ile powierzchnia boiska do piłki nożnej. Do montażu pomostu dziobowo-rufowego wykorzystano jeden z największych na świecie dźwigów pływających, który ma nośność do 900 ton.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.