PMK
Wysokie koszty paliwa to niejedyny problem przewoźników kontenerowych. Niedawno doszedł do niego wzrost stawek za czarter statków, spowodowany małą podażą dostępnych jednostek.
Prezes Maersk Line, Soren Toft, przyznał w niedawnym wywiadzie, że armatorzy w końcu rozpoczęli odzyskiwać przewagę w negocjacjach dotyczących umów czarterowych.
- Od pewnego czasu można zauważyć jednak wzrost stop czarteru, głównie z powodu dużego zatrudnienia jednostek na rynku – powiedział.
Zgodnie z najnowszym badaniem przeprowadzonym przez Alphaliner, ładowność niewykorzystanych kontenerów zmniejszyła się do 191 441 TEU, co stanowi zaledwie 0,9% światowej floty.
- Bezczynna flota gwałtownie spadła w ciągu ostatnich dwóch tygodni, gdy przewoźnicy rzucili się, by zwiększyć przepustowość, aby wykorzystać wysokie przedświąteczne zapotrzebowanie na wakacje na Dalekim Wschodzie - powiedział Alphaliner.
- Właściciele statków kontenerowych są przekonani, że rynek czarterowy utrzyma pozytywną dynamikę po nowym roku księżycowym, co powinno doprowadzić do zwiększenia stawek czarterowych – czytamy dalej w raporcie.
Wydatki bieżące będą rosnąć także razem z cenami czarteru. Obecnie znajdują się one na niskim poziomie, więc usługi dla statków też pozostają na niższym poziomie. Trwa bowiem ostra konkurencja.
- Przyszły koszty operacyjne będą rosły razem z dużą liczbą nowych regulacji, słabszym wyszkoleniem marynarzy, mocną pozycją liderów produkcji ropy, bardziej surowymi zasadami serwisu i napraw. Nie bez znaczenia będzie też wejście do użycia zaawansowanej maszynerii oraz pędząca konsolidacja kapitału na rynku ekwipunku i serwisu morskiego. Da to lepszą pozycję negocjacyjną wielkim firmom – czytamy w raporcie Drewry.
Najbardziej mogą jednak wzrosnąć koszta płac i utrzymania załogi. Wszystko zależy od tego, czy armatorzy częściej będą rekrutować marynarzy z krajów z tanią siłą roboczą.
Kierowcy wkrótce pojadą tunelem pod Świną
Port Gdynia: nowy plac przeładunkowy Langowski Logistics
Na terenach portowych jest już 780 miejsc postojowych dla samochodów ciężarowych
Wyspy Owcze ograniczą rosyjskim statkom dostęp do swoich portów
ONZ: tylko 33 statki wypłynęły w maju z ukraińskich portów, o połowę mniej niż w kwietniu
Sejmik województwa przyjął stanowisko ws. portu w Elblągu