- Banki wykazują dużą elastyczność. PŻM jest w grupie amatorów, którzy regularnie płacą, co obecnie nie jest rzeczywistością – powiedział Paweł Szynkaruk , dyrektor PŻM w rozmowie z Radiem Szczecin.
Paweł Szynkaruk stwierdził, że wszystkie kredyty inwestycyjne PŻM spłaca na bieżąco, nie zagrożona jest także bieżąca płynność finansowa. Straty w przewozach masowych armator odrabia na promach pływających po Bałtyku i kontraktach dla siarkowców.
Mimo trudnej sytuacji na rynku przewozów, PŻM przez ostatnie dwa lata zaoszczędziła ponad 30 milionów dolarów.
Polska Żegluga Morska to największy polski armator oraz jeden z największych w Europie. Przedsiębiorstwo posiada 59 statków o łącznej nośności 2,2 mln dwt., w tym masowce, siarkowce oraz promy. Podstawowym sektorem działalności PŻM jest przewóz ładunków masowych takich jak węgiel, zboża etc. w żegludze nieregularnej o zasięgu globalnym. Armator jest także światowym liderem na niszowym rynku przewozów płynnej siarki.
Obok podstawowej formy działalności tj. przewozów masowych, przedsiębiorstwo z powodzeniem realizuje m.in. - poprzez swoją spółkę Unity Line - żeglugę promową na Bałtyku. Jest właścicielem najnowocześniejszego kompleksu biurowo-hotelowego w Szczecinie – „Pazim”, a także części reprezentacyjnych nabrzeży przy Wałach Chrobrego, skąd prowadzi żeglugę białą flotą.
Czy nowe przepisy w zakresie prawa pierwokupu w portach będą faktycznie tak problematyczne? Wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem
Ewolucja branży morskiej – rozmowa z Andrzejem Smoleńskim
Wydano zezwolenie na rozbudowę węzła Gdańsk Południe
Mimo sankcji, 250 transportów z paliwem wywiozły w ostatnim miesiącu z Rosji europejskie statki
Moskwa: Polska rozbudowała terminal LNG i do końca roku będzie on "miał dyspozycyjność do 8 mld m sześc."
Polska stała się portem zastępczym i hubem logistycznym dla Ukrainy