• <
BOTA_2023

Port w Gdyni ma nowe nabrzeże

17.10.2015 14:33 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Port w Gdyni ma nowe nabrzeże - GospodarkaMorska.pl

Zarząd Portu Gdynia świętuje zakończenie prac związanych z zagospodarowaniem rejonów Nabrzeżna Bułgarskiego. - Zakończył się dziś bardzo ważny etap w rozwoju naszego portu - powiedział Janusz Jarosiński, prezes Zarząd Morskiego Portu Gdynia podczas konferencji poświęconej temu wydarzeniu.

Projekt zlokalizowany jest w zachodniej części Portu Gdynia. W jego ramach zagospodarowano wolne działki w rejonie Nabrzeża Bułgarskiego. Wybudowano nowe nabrzeża, drogi, place manewrowo-składowe i infrastrukturę sieciową. Powstało m.in. 192,3 m nowego nabrzeża przeładunkowego, 127,5 m nabrzeża postojowego, a także 1,1 km nowej ulicy łączącej rejon nabrzeżowy z terenami logistycznymi portu gdyńskiego.

Zakończony projekt stanowi kolejny etap rozwoju infrastruktury Portu Gdynia. Budowa została oparta o najnowsze rozwiązania projektowe i techniczne stosowane w budownictwie. Z uwagi na fakt, że rejony Nabrzeżna Bułgarskiego były niezagospodarowane, inwestycja została zrealizowana z zachowaniem wymaganych procedur chroniących zamieszkujące tam zwierzęta i roślinność. Populacje te przeniesiono w nowe miejsca jeszcze przed rozpoczęciem robót budowlanych.

Nowa infrastruktura służyć będzie obsłudze wszelkiego rodzaju tworów, szczególnie takich, które wymagają wszelkiego rodzaju znacznego zaplecza składowego.

- W tym roku kończymy prace zwiazane z wieloma nowymi inwestycjami. Niedawno oddaliśmy do użytku nową bazę zbożową i do końca września przeładowaliśmy tyle zboża, ile przez cały rok ubiegły. Do końca tego roku skończymy też trzy nowe niezwykle ważne inwestycje związane z nowymi nabrzeżami: Szwedzkie i Rumuńskie oraz nowy terminal intermodalny, który zlokalizowany jest na zapleczu terminala kontenerowego – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Janusz Jarosiński, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia.

Warto przy tej okazji również wspomnieć o realizacji planów budowy nowej obrotnicy. - W zeszłym roku kupiliśmy Nabrzeżne Gościnne, a w przyszłym tygodniu odbędzie się walne zgormadzenie zarządu, na którym zapadnie decyzja o nabyciu niewielkiego pirsu od Stoczni Marynarki Wojennej. Kiedy to nastąpi, będziemy mieć już wszystkie niezbędne narzędzia do tego, żeby zorganizować przetarg do budowy obrotnicy. Zostanie on ogłoszony na początku przyszłego roku i w 2017 r. port gdyński zyska zupełnie nowe możliwości obsługi statków kontenerowych – dodał Janusz Jarosiński.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.