• <
ATC_CARGO_TOP

Port Gdańsk na największych targach świata turystyki morskiej

Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Port Gdańsk na największych targach świata turystyki morskiej
Port Gdańsk na największych targach świata turystyki morskiej - GospodarkaMorska.pl

pc/ZMPG

22.03.2017 Źródło: własne

Port Gdańsk zaprezentował swoją ofertę na targach Seatrade Cruise Global, które odbyły się w dniach 14-16 marca 2017 roku w Fort Lauderdale (USA). Są to największe targi świata dotyczące turystyki morskiej organizowane od ponad 30 lat. Podczas wizyty na Florydzie Zarząd Morskiego Portu Gdańsk podpisał także list intencyjny z Portem Miami w sprawie współpracy i ustanowienia statusu tzw. portów siostrzanych.

Port Gdańsk od pewnego czasu szczególnie doceniany jest przez branżę turystyki morskiej z racji ogromnego potencjału turystycznego regionu oraz wysokiej jakości obsługi statków pasażerskich. Dla przypomnienia, tegoroczny sezon wycieczkowy będzie dla Portu Gdańsk szczególnie owocny. W tym roku do portu zawinąć ma 67 statków pasażerskich, czyli ponad dwukrotnie więcej niż przed rokiem.

Obecność Gdańska na największych wycieczkowych targach świata była zatem naturalną konsekwencją tak dużego zainteresowania branży. Podczas targów przedstawiciele delegacji Zarządu Morskiego Portu Gdańsk S.A., na czele z prezesem ZMPG Łukaszem Greinke, mieli okazję do spotkań z przedstawicielami czołowych armatorów statków pasażerskich jak: Crystal Cruises, Royal Carribean Cruise Lines, Saga Shipping, Carnival Cruise Line, Disney Cruises. Na stoisku portu pojawił się także przedstawiciel Viking Cruises – armatora, którego statki w tym sezonie odwiedzą Gdańsk aż 22-krotnie.

Zaproszenie portu przyjął również jeden ze znaczących operatorów portowych Niemiec – Sartori & Berger, który posiada 19 oddziałów w portach niemieckich i dwa w portach polskich, w tym w Gdańsku i w Szczecinie. Firma działająca w Polsce od dwóch lat ma duży wpływ na wzrost znaczenia Portu Gdańsk, zwłaszcza w branży wycieczkowej. W nadchodzącym sezonie Sartori & Berger będzie świadczyć usługi agencyjne dla wszystkich statków Viking Cruises zawijających do Portu Gdańsk.

Delegacja Portu Gdańsk na Florydzie odwiedziła także pobliski Port Miami, którego działalność obejmuje głównie przeładunki kontenerowe oraz obsługę statków pasażerskich. Przedstawiciele obu portów 16 marca 2017 roku podpisali list intencyjny. Strony zadeklarowały podjęcie działań na rzecz zwiększenia wymiany towarowej pomiędzy portami, zacieśnienia relacji i działań służących wzajemnej promocji. W dokumencie ustanowiono także status tzw. portów siostrzanych pomiędzy Portem Gdańsk i Portem Miami. Podczas uroczystości podpisania umowy obecna była również Polonia mieszkająca na Florydzie. Jej przedstawiciele podkreślali, że próby podpisania umowy siostrzanej między oboma portami trwały ponad 4 lata, jednak z różnych przyczyn umowa nie mogła dojść do skutku. Teraz oba zarządy portów podjęły decyzję o jej zawarciu i wprowadzeniu w życie z dniem 16 marca.

Targi Seatrade Cruise Global organizowane są każdego roku nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale mają także swoje edycje w Azji, Europie Północnej, Europie Śródziemnomorskiej i na Bliskim Wschodzie. Na targach jak co roku obecni byli: przedstawiciele najważniejszych armatorów statków pasażerskich na świecie, tour operatorzy, firmy świadczące usługi z zakresu wyposażenia statków pasażerskich, organizatorzy wycieczek dla branży turystycznej, porty morskie i wielu innych. Fort Lauderdale, gdzie odbyły się tegoroczne targi, leży w południowo-wschodniej części Florydy, będącej zagłębiem branży wycieczkowej Stanów Zjednoczonych.

Źródło:
własne
Port Gdynia - Budowa infrastruktury portowej do odbioru ścieków ze statków w Porcie Gdynia - 390x150
MIĘDZYNARODOWA DROGA WODNA E70
okmarit_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 33055,00 $ tona 0,39% 16 cze
 Cynk 2972,00 $ tona -0,47% 16 cze
 Aluminium 2454,00 $ tona -0,16% 16 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59
port_gdańsk_sprzedaż_pge_390x100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.