• <
BOTA_2023

Ponad sto tankowców z zakazem wpływania na nigeryjskie wody

21.07.2015 08:20 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Ponad sto tankowców z zakazem wpływania na nigeryjskie wody

Partnerzy portalu

Ponad sto tankowców z zakazem wpływania na nigeryjskie wody - GospodarkaMorska.pl

Należący do nigeryjskiego rządu koncern naftowy NNPC wprowadził zakaz wpływania na wody terytorialne Nigerii dla113 tankowców. W myśl dyrektywy prezydenta Muhammadu Buhariego, ma to na celu zatrzymania nielegalnego obrotu ropą.

Objęte zakazem jednostki, głównie megatankowce VLCC (200-315 tys. ton) od wczoraj nie mają prawa wpływania nie tylko do nigeryjskich terminali, ale ogółem na wody należące do tego kraju. To kolejny etap walki, wybranego na prezydenta w maju, Buhariego z korupcją, która głównie dotknęła sektor naftowy w Nigerii. Dotąd udało mu się odwołać cały zarząd NNPC i rozpocząć dochodzenie w sprawie nielegalnej wymiany ropy na jej pochodne, w tym benzynę.

Dziwi jednak obecność niektórych jednostek na czarnej liście, w szczególności tych statków, które od lat nie odwiedzały nigeryjskich portów. Wśród nich znajdują się m.in. tankowce Happiness, Huge i Diona należące do irańskiej grupy NITC. Niektóre statki są wymienione na liście dwa razy, więc ogólna liczba zakazów może być mniejsza niż 113. Część z armatorów o wpisaniu ich jednostek na listę dowiedziała się z mediów.

Zakaz będzie miał duży wpływ na rynek transportu ropy. Eksperci przewidują, że stawki frachtowe tankowców mogą pójść w górę, z czego w szczególności ucieszą się armatorzy transportujący ropę z Nigerii do Indii – głównego rynku zbytu afrykańskiego kraju.

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.