• <

IV Międzynarodowy kongres Morski zakończony

10.06.2016 19:51 Źródło: własne

Partnerzy portalu

IV Międzynarodowy kongres Morski zakończony - GospodarkaMorska.pl

Na pokładzie „Daru Młodzieży”, pięknej fregaty zacumowanej u podnóża Wałów Chrobrego w Szczecinie Marek Gróbarczyk, Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zakończył IV Międzynarodowy Kongres Morski. W tym roku Kongres po raz pierwszy odbył się pod auspicjami powstałego w 2015 roku Ministerstwa i honorowym patronatem szefa tego resortu.

- To był wyjątkowy Kongres – przyznał minister podsumowując wydarzenie. – Bardzo ważnym jego elementem było podpisanie listu intencyjnego przez konsorcjum firm branżowych dotyczącego budowy dwóch promów dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej w obecności pani premier Beaty Szydło. Prezentowały się tu także firmy z łańcucha dostawców i kooperantów produkcji okrętowej, które będą mogły skorzystać z rozwiązań nowej ustawy stoczniowej. Przypomnę, iż w trakcie trwania Kongresu w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy, która wejdzie w życie 1 stycznia przyszłego roku.

Minister podkreślił, że podczas debat była również okazja przybliżenia strategii rozwoju wodnych dróg śródlądowych w Polsce, przygotowywanej przez ten resort. Eksperci mieli także okazję przybliżyć korzyści wynikające z przywrócenia żeglowności Odry, Wisły, połączenia tych rzek i wpisania ich do sieci międzynarodowych korytarzy transportowych. Podczas panelu "Żegluga śródlądowa", który odbył się ostatniego dnia Kongresu zaprezentowane zostały także konkretne, możliwe do zastosowania rozwiązania, które pozwolą osiągnąć te cele. Warto przy tej okazji podkreślić, że postulaty udrożnienia poslkich dróg śródlądowych od lat powtarzane były przez przedstawicieli firm logistyczno-transportowych związanych z branżą morską.

Szeroko komentowane wśród uczestników było także wystąpienie Premier Beaty Szydło, które miało miejsce drugiego dnia Kongresu. Premier zaprezentowała założenia polityki rządu związane z polską gospodarką morską i żeglugą śródlądową, co rozbudziło nadzieje całego sektora. My także mamy nadzieję, że jest to zapowiedź rzeczywistych zmian i przyspieszonego rozwoju w zakresie transportu morskiego i śródlądowego. 

Podczas spotkania na Darze Młodzieży uczestnikom, gościom, panelistom dziękowali również Dariusz Słaboszewski, przewodniczący Rady Klastra Morskiego Pomorza Zachodniego oraz Dariusz Więcaszek i Paweł Szynkaruk z Fundacji Kongres Morski, organizatorzy tego wydarzenia.

Zamykając Kongres minister Marek Gróbarczyk zaprosił na kolejną edycję wydarzenia dotyczącego szeroko rozumianej gospodarki morskiej, a przed kamerą oświadczył nam, że przyszedł teraz czas na konkretne działania, co ma przełozyć się zarówno na nowe przepisy, jak i na wbicie stępki pod budowę pierwszego z zamówionych dla PŻB promów przed kolejnym Kongresem.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34700,00 $ tona 2,44% 20 maj
 Cynk 3754,00 $ tona 2,93% 20 maj
 Aluminium 2930,00 $ tona 3,72% 20 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.