• <
BOTA_2023

Irańska ropa popłynie do gdańskiego Naftoportu?

15.05.2015 07:23 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Irańska ropa popłynie do gdańskiego Naftoportu? - GospodarkaMorska.pl

PGNiG (Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo) podpisało memorandum z National Iranian Oil Company - poinformowała agencja azerska Trend. Koncerny miałyby współpracować przy wydobyciu ropy wokół wysp Lavan znajdujących się w Zatoce Perskiej.  Surowiec z tego źródła trafiby do gdańskiego Naftoportu. PGNiG zaprzecza jednak, aby doszło do zawarcia porozumienia.

Jak podaje Trend, rozpoczęcie współpracy przez koncerny to efekt spotkania, do jakiego doszło w ubiegłym tygodniu między irańskimi i polskimi przedstawicielami. Podczas rozmów poruszono sprawę dostaw irańskiej ropy do Polski. Po naszej stronie w spotkaniu wzięli udział delegaci najważniejszych krajowych koncernów. Prawdopodobnie surowiec z Iranu docierałby do gdańskiego Naftoportu drogą morską i zaopatrywał tamtejszą rafinerię Lotosu. PGNiG dementuje te informacje.

- Nie podpisaliśmy żadnego memorandum. Chcielibyśmy przypomnieć, że współpraca z Iranem w zakresie sektora E&P podlega sankcjom, nałożonym na to państwo przez Unię Europejską oraz Stany Zjednoczone - poinformowało naszą redakcję biuro prasowe PGNiG.

Dodajmy, że Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo już raz miało ekspoloatować irańskie złoża. Cztery lata po wynegocjowaniu przez PGNiG kontraktu wartego 7 mld dol. z National Iranian Oil Company (NIOC) na wydobycie z pola Lavan, PGNiG zostało wykluczone po niedotrzymaniu kilku istotnych terminów. Umowa została scedowana na miejscowych wykonawców.

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.