• <
ATC_CARGO_TOP

Hangzhou promowane jako miasto strategicznego węzła Internetowego Jedwabnego Szlaku

Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Hangzhou promowane jako miasto strategicznego węzła Internetowego Jedwabnego Szlaku
Hangzhou promowane jako miasto strategicznego węzła Internetowego Jedwabnego Szlaku - GospodarkaMorska.pl

jk

07.07.2017 Źródło: PAP

16 czerwca tego roku Miejscowy Zawodowy Komitet Organizacyjny Pasa i Drogi UCLG Azja-Pacyfik, zwany dalej komitetem Pasa i Drogi, zyskał oficjalną siedzibę przy Jeziorze Zachodnim i stał się oficjalnym rezydentem miasta Hangzhou, które w 2016 roku było gospodarzem szczytu G20 we wschodnich Chinach. Miasto pracuje nad osiągnięciem statusu strategicznego węzła Internetowego Jedwabnego Szlaku.

„Inicjatywa Pasa i Drogi jest jednym z największych przedsięwzięć, które kiedykolwiek widziałam” - skomentowała Jenny Shipley, była premier Nowej Zelandii i członkini zarządu Międzynarodowego Forum Finansowego w trakcie spotkania inauguracyjnego Międzynarodowego Stowarzyszenia Jedwabnego Szlaku 2017, które odbyło się 17 czerwca.

Zhao Yide, sekretarz komitetu miejskiego Hangzhou Komunistycznej Partii Chin potwierdził, że Hangzhou nadal będzie rozbudowywać obszar eksperymentalny e-handlu transgranicznego oraz przyspieszy rozwój centrum innowacji, usług i dużych danych, które mają umożliwić międzynarodową konkurencyjność transgranicznego e-handlu. Celem tych działań jest przygotowanie jak najlepszego środowiska biznesowego na potrzeby e-handlu oraz utworzenie w Hangzhou strategicznego węzła Internetowego Jedwabnego Szlaku.

Oczywiście miasto Hangzhou zajmuje pozycję punktu startowego wielu odważnych wypraw już od tysięcy lat, włączywszy otwarcie lądowego i morskiego jedwabnego szlaku czy odkrywanie Zachodu. W pierwszym kwartale tego roku miasto Hangzhou zanotowało 1,82 miliarda dolarów obrotu w transgranicznym e-handlu, włączywszy eksport na poziomie 1,35 miliardów dolarów, co stanowi wzrost o 21,78% w porównaniu do roku ubiegłego. W tym samym okresie do obszaru eksperymentalnego przeniosło się 106 firm zajmujących się e-handlem, stanowiąc niewątpliwie ważny element rozwoju handlu zagranicznego w Hangzhou.

Miasto Hangzhou znalazło się tym samym w gronie chińskich miast cieszących się najbardziej dynamiczną nową gospodarką, a miastu powierzono realizację kilku pilotażowych reform, na przykład Krajowa Niezależna Demonstracyjna Strefa Innowacji oraz nowo zatwierdzona Lotnicza Demonstracyjna Strefa Gospodarcza w Hangzhou. Dane wskazują na to, że po szczycie G20 międzynarodowe znaczenie Hangzhou wzrosło i osiągnęło wyższy poziom.

Poza planowanymi reformami krajowymi międzynarodowe znaczenie zdobywają także inicjatywy obywatelskie. W trakcie szczytu G20 w zeszłym roku Jack Ma, założyciel i przewodniczący wykonawczy firmy Alibaba po raz pierwszy zaprezentował koncepcję elektronicznej platformy handlowej eWTP (Electronic World Trade Platform), która została odnotowana w oficjalnych komunikatach przedstawicieli G20 biorących udział w szczycie w Hangzhou.

Pomysł ten szybko został wdrożony. W marcu tego roku grupa Alibaba Group i malezyjski rząd wspólnie ogłosiły zawarcie ważnej umowy o współpracy obejmującej budowę pierwszego centrum cyfrowego platformy eWTP poza granicami Chin w celu wsparcia młodych i małych przedsiębiorstw w Malezji oraz całego regionu Azji Południowowschodniej w udziale w międzynarodowym handlu.

„Możemy sprzedawać (w portalu Alibaba) malezyjskie produkty dobrej jakości do krajów za granicą oraz sprowadzać dobrej jakości produkty zagraniczne do Malezji” - skomentował Huang Wanbing, główny dyrektor wykonawczy Malezyjskiej Korporacji na rzecz Gospodarki Cyfrowej (MDEC).

Tymczasem produkty wywodzące się z Chin opatrzone logo Hangzhou podbijają światowe rynki. W niemieckim Frankfurcie jedna z ulic została nazwana na cześć chińskiej firmy Chint. Zaszczytu tego w Niemczech dostąpiły wyłącznie firmy Siemens, Bosch itp. Dwa lata temu grupa Chint Group poprzez inwestycje kapitałowe i restrukturyzację aktywów przeprowadziła transformację fabryki komponentów znanego niemieckiego producenta elementów fotowoltaicznych Conergy w największe lokalne przedsiębiorstwo fotowoltaiczne, tym samym tworząc 200 nowych miejsc pracy.

Dane wskazują na to, że obecnie inicjatywa Pasa i Drogi obejmuje 93 zagraniczne projekty inwestycyjne wywodzące się z Hangzhou. Chińska strona inwestycji przeznaczyła na cele tych projektów 3,563 miliarda dolarów, co stanowi 37,86% całej kwoty inwestycji zagranicznych Hangzhou.

Źródło:
PAP
Port Gdynia - Budowa infrastruktury portowej do odbioru ścieków ze statków w Porcie Gdynia - 390x150
okmarit_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 32079,00 $ tona 0,55% 23 cze
 Cynk 2869,00 $ tona 0,99% 23 cze
 Aluminium 2386,00 $ tona 0,46% 23 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59
port_gdańsk_sprzedaż_pge_390x100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.