Przedstawiciele Portu Gdańsk, z prezes Dorotą Pyć na czele, odbyli oficjalną wizytę w Porcie Hamburg. Spotkanie miało na celu zacieśnienie współpracy między dwoma kluczowymi portami europejskimi oraz wymianę doświadczeń w kontekście zmieniającej się rzeczywistości geopolitycznej i wyzwań globalnej gospodarki morskiej.
Wspólne działania Portu Gdańsk i Portu Hamburg mają długą tradycję, sięgającą czasów Ligii Hanzeatyckiej, kiedy to oba miasta należały do europejskiego związku handlowego. Dziś, w obliczu rosnącego znaczenia infrastruktury krytycznej w regionie Morza Bałtyckiego, współpraca między portami nabiera nowego wymiaru.
Tematem rozmów były m.in. kwestie bezpieczeństwa, odporności łańcuchów dostaw, transformacji energetycznej oraz rozwój innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Wspólne inicjatywy mają również na celu wzmocnienie strategicznej roli portów w zakresie mobilności wojskowej, zabezpieczenia dostaw surowców i ochrony infrastruktury podmorskiej.
Obie strony podkreślają, że konkurencja nie wyklucza współpracy – przeciwnie, może wzmacniać odporność całego regionu i wspierać stabilny rozwój sektora morskiego w Europie.
00:04:03
Rekordowy tunel dnie Bałtyku połączy Niemcy i Danię w 2029 roku (wideo)
Kongres Polskie Porty 2030+. Relacja LIVE dzień 2.
IMO ewakuuje marynarzy, którzy utknęli w cieśninie Ormuz
Prezesi portów: inwestycje pod kątem militarnym szansą na dodatkowy budżet
Eksperci: skutki gospodarcze brexitu były negatywne, ale bez załamania
10 lat od pierwszej komercyjnej dostawy do Terminala LNG w Świnoujściu
Ocean Network Express uruchamia połączenie kontenerowe z zawinięciami do Gdańska i Gdyni