Terminal kontenerowy Baltic Hub poinformował, że po raz pierwszy powitał dwupaliwowy statek feederowy zdolny do pracy na zielonym metanolu. Eco Ponente dołączył do nowej floty statków napędzanych zielonym metanolem zamówionych przez X-Press Feeders.
Jednostki te są wyjątkowo wydajne pod względem zużycia paliwa, a także wykorzystują najnowsze technologie i innowacje w projektowaniu statków.
- Gratulacje dla X-Press Feeders za podejmowanie zdecydowanych kroków w kierunku zrównoważonego transportu morskiego - pisze w mediach społecznościowych Baltic Hub.
Zielony metanol to odnawialne źródło energii produkowane z rozkładu materii organicznej, takiej jak odpady i pozostałości. Jest to ekologiczne paliwo morskie, które redukuje emisję gazów cieplarnianych nawet o 65% w porównaniu do tradycyjnych paliw stosowanych dla głównego napędu.
Baltic Hub, który został uruchomiony w 2007 r. pod nazwą DCT Gdańsk, obecnie posiada zdolność przeładunkową do 3 mln TEU rocznie. Łączna długość dwóch głębokowodnych nabrzeży terminalu wynosi 1,3 km, co pozwala na obsługę czterech statków jednocześnie. Terminal obsługuje ponad 700 statków rocznie, w tym największe kontenerowce świata. W 2023 roku terminal obsłużył 2,05 miliona TEU i zatrudnia ponad 1,4 tys. osób.
00:04:03
Rekordowy tunel dnie Bałtyku połączy Niemcy i Danię w 2029 roku (wideo)
Kongres Polskie Porty 2030+. Relacja LIVE dzień 2.
IMO ewakuuje marynarzy, którzy utknęli w cieśninie Ormuz
Prezesi portów: inwestycje pod kątem militarnym szansą na dodatkowy budżet
Eksperci: skutki gospodarcze brexitu były negatywne, ale bez załamania
10 lat od pierwszej komercyjnej dostawy do Terminala LNG w Świnoujściu
Ocean Network Express uruchamia połączenie kontenerowe z zawinięciami do Gdańska i Gdyni