• <
nauta_2024

Ochrzczono pierwszy japoński samochodowiec zasilany LNG

PM

04.11.2020 09:00
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Ochrzczono pierwszy japoński samochodowiec zasilany LNG

Partnerzy portalu

Ochrzczono pierwszy japoński samochodowiec zasilany LNG - GospodarkaMorska.pl
NYK Line

1 września w stoczni Shin Kurushima Toyohashi Shipbuilding Co. Ltd. odbyła się ceremonia nadania imienia dla samochodowca (PCTC), zdolnego do żeglowania po oceanach, mając jedynie LNG jako główne paliwo statku. 

Statek będzie pierwszą tak dużą jednostką zasilaną  LNG PCTC, która zostanie zbudowany w Japonii. Począwszy od tego statku, NYK będzie kontynuować wymianę statków w swojej flocie na przyjazne dla środowiska jednostki nowej generacji.

W ceremonii udział wzięli Yoji Matsuyama, zastępca dyrektora działu zakupów Toyota Motor Corporation; Tetsuya Yagi, wiceminister parlamentu w Ministerstwie Środowiska; Masamune Wada, wiceminister ds. Ziemi, infrastruktury, transportu i turystyki; Hitoshi Nagasawa, prezes NYK; i szereg powiązanych stron. Statek został nazwany „Sakura Leader”, biorąc swoją nazwę od japońskiego słowa oznaczającego „kwiaty wiśni”, narodowy kwiat Japonii.

Ten statek będzie jednym z największych na świecie PCTC, zdolnym do transportu około 7 000 jednostek (odpowiednik standardowego samochodowca) w czasie podróży, począwszy od pojazdów wyprodukowanych przez Toyota Motor Corporation.

IMO (Międzynarodowa Organizacja Morska) pragnie ograniczenia emisji gazów cieplarnianych pochodzących z transportu morskiego o co najmniej 50 procent do 2050 roku, a NYK podejmuje proaktywne wysiłki w celu realizacji transportu przyjaznego dla środowiska poprzez redukcję emisji gazów cieplarnianych. W 2015 roku dostarczono pierwszy japoński statek napędzany LNG, holownik Sakigake, a w 2017 roku do eksploatacji wszedł pierwszy na świecie specjalnie zbudowany statek do bunkrowania LNG, co pozwoliło NYK rozszerzyć zakres działalności o dostawy paliwa LNG i sprzedaż. W dziedzinie dużych statków towarowych NYK pozycjonuje paliwo LNG jako jedno z rozwiązań pomostowych do czasu realizacji przyszłych statków o zerowej emisji. Sakura Leader przejmuje inicjatywę w planie NYK, aby zmienić swoje operacyjne statki na statki napędzane LNG.

Zmieniając paliwo na LNG i modyfikując konstrukcję statków, statki mogą stać się o około 40% bardziej energooszczędne. Oczekuje się, że te nowe statki zasilane LNG zmniejszą również emisje tlenku siarki (SOx) o około 99% i tlenków azotu (NOx) o około 86% w porównaniu ze statkami wyposażonymi w konwencjonalne ciężkie silniki opalane olejem. W związku z tym statki napędzane LNG mogą spełniać poniższe wymagania, w tym te, które wejdą w życie w przyszłości.

Sakura Leader został wybrany jako projekt modelowy przez japońskie Ministerstwo Środowiska i Ministerstwo ds. Ziemi, Infrastruktury, Transportu i Turystyki i otrzyma wsparcie od ministerstw w zakresie technicznej weryfikacji redukcji emisji CO2 podczas rzeczywistych rejsów.

NYK planuje przestawić wszystkie swoje przyszłe nowo budowane PCTC na przyjazne dla środowiska statki nowej generacji, takie jak statki napędzane LNG, i ma na celu przewodzenie w budowie czystego środka transportu w przemyśle morskim. Drugi PCTC zasilany LNG zostanie dostarczony w 2022 r.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.