Na rosyjskim gazowcu LNG Arctic Metagaz wybuchł pożar, po tym, jak prawdopodobnie został zaatakowany przez drona. Do zdarzenia doszło na południowy wschód od Malty.
Informację tę potwierdził portalowi gCaptain przedstawiciel Diaplous Group, greckiej firmy zajmującej się bezpieczeństwem morskim.
- Możemy potwierdzić, że doszło do zdarzenia, ale na ten moment nie znamy dalszych szczegółów - przyznał na łamach serwisu. Nie ma informacji, co dzieje się z załogą statku.
Arctic Metagaz, objęty sankcjami Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii od 2024 roku, wypłynął z Murmańska w Rosji 24 lutego i prawdopodobnie zmierzał w kierunku Kanału Sueskiego. Sygnał systemu AIS jednostki miał zostać utracony wczoraj, tj. we wtorek, 3 marca, gdy znajdowała się około 30 mil morskich na północny wschód od Malty.
Dane z Flightradar24 wskazują, że turecki samolot patrolowy ATR 72-600 krążył w rejonie ostatniej znanej pozycji statku, co sugeruje, że władze regionalne aktywnie monitorowały sytuację.
Nie jest jasne, czy incydent był wynikiem wypadku, awarii technicznej czy celowego ataku z powietrza lub morza. Na obecnym etapie nie ma też potwierdzenia, czy zdarzenie jest związane z eskalacją napięć z udziałem Iranu. Mówi się, że może to mieć związek z działaniami zbrojnymi przeprowadzonymi przez Ukrainę.
Arctic Metagaz należy do gazowców wykorzystywanych do transportu objętego sankcjami LNG z rosyjskiego terminalu Arctic LNG 2 do odbiorców w chińskim terminalu Beihai.
Aktualizacja:
Rosyjskie Ministerstwo Transportu poinformowało w oświadczeniu, że statek płynął z Murmańska transportując ładunek odprawiony zgodnie ze wszystkimi międzynarodowymi regulacjami. Jak dodano w oświadczeniu, na które powołuje się portal gCaptain, atak został przeprowadzony u wybrzeży Libii przez ukraińskie, bezzałogowe statki.
"Dzięki skoordynowanym działaniom maltańskich i rosyjskich służb ratunkowych udało się uratować całą, 30-osobową załogę statku" - czytamy.
Incydent określono jako międzynarodowy akt terroryzmu i piractwa morskiego dokonany "za przyzwoleniem władz państw członkowskich UE".
AL, z mediów
00:04:03
Rekordowy tunel dnie Bałtyku połączy Niemcy i Danię w 2029 roku (wideo)
Kongres Polskie Porty 2030+. Relacja LIVE dzień 2.
IMO ewakuuje marynarzy, którzy utknęli w cieśninie Ormuz
Prezesi portów: inwestycje pod kątem militarnym szansą na dodatkowy budżet
Eksperci: skutki gospodarcze brexitu były negatywne, ale bez załamania
10 lat od pierwszej komercyjnej dostawy do Terminala LNG w Świnoujściu
Ocean Network Express uruchamia połączenie kontenerowe z zawinięciami do Gdańska i Gdyni