• <
smartre_2023

Northvolt. Powstaje fabryka w pobliżu Portu Gdańsk i terminala kontenerowego DCT

AK

08.12.2021 22:56
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Northvolt. Powstaje fabryka w pobliżu Portu Gdańsk i terminala kontenerowego DCT

Partnerzy portalu

Northvolt. Powstaje fabryka w pobliżu Portu Gdańsk i terminala kontenerowego DCT - GospodarkaMorska.pl
Fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Za rok szwedzka firma Northvolt otworzy w Gdańsku nowoczesną fabrykę modułów bateryjnych. W środę na terenie budowy wbito pierwszą łopatę pod tę inwestycję. Koszt to 200 mln dolarów. Firma zatrudni 500 osób.


„Jest to istotna inwestycja dla polskiej gospodarki ze względu na jej skalę i innowacyjny charakter” – powiedział podczas uroczystości prezes Northvolt Polska Robert Chryc Gawrychowski.

List do uczestników uroczystości skierował premier Mateusz Morawiecki. Odczytał go wojewoda pomorski Dariusz Drelich.

„To tutaj już wkrótce powstanie strategiczna nie tylko dla Pomorza, ale i dla Polski największa na naszym kontynencie fabryka umożliwiająca montaż najnowocześniejszych, zrównoważonych systemów magazynowania energii” – napisał szef rządu.

Przypomniał, że firma Northvolt obecna jest w Polsce od 2018 r.

„Nie wątpię, że urzeczywistnienie tego ambitnego, wartego 200 milionów dolarów projektu, stanowi niepodważalny dowód zaufania Northvolt do Polski i Polaków. To najlepsze świadectwo, że nasz kraj jest dobrym miejscem do inwestowania” – stwierdził.

Morawiecki jest przekonany, że inwestycja Northvolt w Gdańsku będzie wspierać "transformację europejskiej sieci energetycznej i przemysłu w uniezależnieniu od paliw kopalnych".

Premier zaznaczył, że dzięki inwestycji Northvolt "najlepiej kształtuje się środowisko nowoczesnego przemysłu 4.0". "Jako rząd zrobimy więc wszystko, by wizjonerskie firmy mogły tu w Polsce jak najkorzystniej funkcjonować" - zapewnił.

Zakład Northvolt będzie zlokalizowany na terenie Pomorskiego Centrum Inwestycyjnego w pobliżu Portu Gdańsk i terminala kontenerowego DCT.

Obiekt o powierzchni 50 tys. metrów kwadratowych powstanie w dwóch etapach, z początkową zdolnością produkcyjną 5 GWh rocznie i przewidywanym rozpoczęciem produkcji w 2022 roku. Potencjalna przyszła wydajność zakładu będzie na poziomie 12 GWh.

Wraz z nowym zakładem Northvolt, produkującym systemy bateryjne i moduły bateryjne powstanie centrum badawczo-rozwojowe, co pozwoli na zatrudnienie 500 osób. O swojej inwestycji w Gdańsku Northvolt poinformował w lutym tego roku.

Źródło: PAP

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.