• <
nauta_2024

Największa platforma Lotosu rekonstruuje kolejny odwiert na bałtyckim złożu B3

ew

13.10.2020 20:50
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Największa platforma Lotosu rekonstruuje kolejny odwiert na bałtyckim złożu B3

Partnerzy portalu

Największa platforma Lotosu rekonstruuje kolejny odwiert na bałtyckim złożu B3 - GospodarkaMorska.pl
fot. Grupa Lotos

Jak poinformowała za pośrednictwem Twittera Grupa Lotos, rozpoczęła się rekonstrukcja kolejnego odwiertu na bałtyckim złożu B3. Prace wykonuje Petro Giant, największa plaforma należąca do Lotos Petrobaltic

Zakończono holowanie Platformy Petro Giant, która rozpoczęła już rekonstrukcję kolejnego odwiertu na złożu B3. Holowanie platformy to skomplikowana operacja wymagająca dużej precyzji, odpowiednich warunków atmosferycznych, doświadczenia szefów holowania oraz ścisłej współpracy załogi platformy i załóg z holowników.

Dotychczas, z platformy Petro Giant, na złożu B3 przeprowadzono rekonstrukcję 7 odwiertów, w tym 2 zatłaczających. Celem prac jest zwiększenie wydobycia węglowodorów z polskiej strefy ekonomicznej na Bałtyku. 

Rekonstrukcja odwiertu polega na wymianie pompy wgłębnej na nowy zestaw pompowy w odwiercie zagłowiczonym zdalnie sterowaną głowicą podwodną. To skomplikowane przedsięwzięcie, które składa się z kilku etapów. Wszystkie operacje poprzedzone zostaną testami ciśnieniowymi i próbami sprawności zapuszczanego zestawu. Pracom rekonstrukcyjnym towarzyszą prace podwodne na głębokość około 75 m, które wymagają nurkowania saturowanego.

LOTOS Petrobaltic zakupił platformę Petro Giant od firmy MAERSK w czerwcu ub. r. To piąta i największa ze wszystkich jednostek, którymi dysponuje spółka. Zbudowana w 1986 r. w Japonii platforma została w pełni zmodernizowana w 2012 r. Wcześniej należała do duńskiego armatora z siedzibą w Kopenhadze i operowała na wodach Morza Północnego. Teraz pływa pod polską banderą. Zanim Petro Giant została w grudniu odholowana na obecne miejsce swojej pracy, została odpowiednio oznakowana i przystosowana do potrzeb pracy na Bałtyku.


etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.