28 października na terenie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej odbyło się spotkanie pomiędzy delegacją południowokoreańskiego koncernu Hanwha Ocean a przedstawicielami gdyńskiej firmy Hydromega. Wizyta ta stanowiła kolejny etap rozmów rozpoczętych podczas XXXII Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego (MSPO) w Kielcach, dotyczących dostawy nowoczesnych okrętów podwodnych dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Orka.
Hanwha Ocean to globalny lider w dziedzinie konstrukcji morskich i okrętów podwodnych. Rosnące zainteresowanie rynkiem europejskim, szczególnie współpracą z Polską, wskazuje na gotowość koncernu do partnerstwa z lokalnymi firmami. Program Orka, który zakłada modernizację i rozbudowę floty okrętów podwodnych dla Polski, jest jednym z kluczowych projektów Ministerstwa Obrony Narodowej i może znacząco podnieść zdolności bojowe polskiej marynarki wojennej.
Współpraca z Hydromegą daje Hanwha Ocean możliwość zdobycia cennych doświadczeń na polskim rynku. Podczas spotkania, w którym uczestniczyli m.in. Prezes Zarządu Hydromega Piotr Myśliwy, Dyrektor Handlowy Grzegorz Schulz, Dyrektor Techniczny Dominik Kogus oraz Kierownik Działu Elektromontażu Wojciech Szeremeta, omawiano tematy związane z serwisowaniem i przeglądami okrętów podwodnych oraz potencjałem produkcyjnym.
Hydromega, z siedzibą w Gdyni, od lat zdobywa doświadczenie jako producent zaawansowanych systemów hydraulicznych, nadzorowanych przez Polski Rejestr Statków (PRS). Dzięki wieloletniej współpracy przy projektach obronnych, takich jak okręty typu „Kormoran” oraz wielozadaniowe holowniki, firma udoskonaliła swoje technologie i dostosowała je do specyficznych wymagań sektora. Obecnie dostarcza komponenty hydrauliczne na kolejne okręty typu „Kormoran II”, w tym niszczyciele min Czajka, Jaskółka oraz Rybitwa, które wkrótce zasilą polską flotę.
Zacieśniając współpracę z międzynarodowymi partnerami, takimi jak Hanwha Ocean, Hydromega zwiększa swoje możliwości eksportowe i technologiczne, co stanowi istotny krok w rozwoju polskiego sektora obronnego i stoczniowego.
"Flota cieni" jako zagrożenie dla bezpieczeństwa państw Europy Północnej - debata na AMW
Chiny oddały do użytku gigantyczny statek do akwakultury. 12 gatunków ryb na jednostce
Airmech Marine Equipment na targach METSTRADE 2025 – sukces, innowacje i nowe możliwości
Okręty podwodne mieczem sił morskich. Model odstraszania morskiego definiujący równowagę strategiczną
Ruszyła ogólnopolska kampania na rzecz offshore – Moc z Bałtyku
Okno Maersk na Azję. Firma otwiera centrum logistyczne w Szanghaju