Chcemy, aby Komisja Europejska przyjrzała się dostępności złomu w Europie i zjawisku eksportu złomu - powiedział w czwartek minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Jak dodał, złom powinien być traktowany jak surowiec strategiczny.
Jak mówił na konferencji prasowej Buda, w ostatnim czasie obserwuje się duży wzrost popytu na złom w Europie, a jednocześnie eksportuje się go dużo, ponieważ moce produkcyjne stali na świecie rosną, i rośnie popyt na złom.
Może to doprowadzić do ograniczenia dostępności złomu, który jest podstawowym surowcem dla europejskiego hutnictwa - ocenił minister. Dlatego, jak zapowiedział, zwróci się do Komisji Europejskiej, by przyjrzała się sytuacji na rynku. Jak przypomniał Buda, komisja ma szereg narzędzi, by ewentualnie eksport złomu ograniczyć.
00:04:03
Rekordowy tunel dnie Bałtyku połączy Niemcy i Danię w 2029 roku (wideo)
Kongres Polskie Porty 2030+. Relacja LIVE dzień 2.
IMO ewakuuje marynarzy, którzy utknęli w cieśninie Ormuz
Prezesi portów: inwestycje pod kątem militarnym szansą na dodatkowy budżet
Eksperci: skutki gospodarcze brexitu były negatywne, ale bez załamania
10 lat od pierwszej komercyjnej dostawy do Terminala LNG w Świnoujściu
Ocean Network Express uruchamia połączenie kontenerowe z zawinięciami do Gdańska i Gdyni