• <

Brytyjczycy: Rosjanie wywożą z Ukrainy surowce

Partnerzy portalu

Kopalnia rud żelaza w Krzywym Rogu na Ukrainie

Jednym z powodów, dla których Rosja rozwija infrastrukturę transportową na okupowanych terenach Ukrainy, jest wywożenie z nich surowców naturalnych – przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej przypomniano, że ukraińskie źródła rządowe od dawna zwracają uwagę na kradzież przez Rosjan ukraińskich surowców na okupowanych terenach. Podkreślono, że na Ukrainie znajdują się złoża rudy żelaza, węgla, tytanu, uranu, manganu, złota i litu, i niemal na pewno wszystkie są pożądane przez Rosję, ale są także potencjalnymi celami, bo pozbawienie Ukrainy dostępu do nich i zniszczenie ukraińskiej infrastruktury są sposobem na osłabianie gospodarki tego kraju.

„Jednym z powodów, dla których Rosja dąży do polepszenia sieci transportowej na okupowanych częściach Ukrainy, jest to, że chce wydobywać więcej ukraińskich surowców” – napisano. Przywołano wypowiedź urzędnika z rosyjskich okupacyjnych władz obwodu zaporoskiego, który mówił, że trwające ulepszenia i budowa połączeń drogowych i kolejowych do Rosji nie tylko poprawią logistykę wojskową, ale również transport zboża i surowców.

Dodano, że na południe od Dniprorudnego w obwodzie zaporoskim kontynuuje wydobycie surowców, wywożąc rudę żelaza koleją poprzez Most Kerczeński i Krym do Rosji. Zaznaczono, że te działania nie są pozbawione ryzyka, bo pociągi przejeżdżają przez tereny działania ukraińskich partyzantów, którzy już przyznawali się do przeprowadzonych ataków.

bjn/ akl/

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.