Pod koniec czerwca na Zatoce Gdańskiej Wydział Zabezpieczenia Działań Morskiego Oddziału Straży Granicznej przy współudziale Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej realizował szkolenie z zakresu tzw. "niebieskiej taktyki". W szkoleniu wzięli udział operatorzy Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Gdańsku oraz instruktorzy z Jednostki Wojskowej GROM (JW2305).
Taktyka niebieska oznacza prowadzenie działań w środowisku wodnym, w tym w szczególności techniki przerzutu grup specjalnych, działania na obiektach pływających i nadbrzeżnych o charakterze rozpoznawczym i ofensywnym, a także przeprowadzanie morskich operacji specjalnych.
Ćwiczenia obejmowały między innymi abordaże oraz scenariusze taktyczne na jednostkach pływających. Uczestnicy szkolenia trenowali w realnych warunkach, co pozwoliło na skuteczne doskonalenie współpracy pomiędzy służbami oraz podnoszenie ich gotowości do działań kryzysowych na wodzie. Wspólne manewry są kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa na akwenach wodnych oraz skutecznego reagowania na występujące tam zagrożenia.
Rozpoczyna się Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa 2026
Rosyjskie bombowce nad Morzem Barentsa. Interweniowali Norwegowie
Szwedzka delegacja przylatuje do Polski rozmawiać m.in. o okrętach podwodnych
USA znów uderzyły w łódź domniemanych przemytników na Karaibach - dwie ofiary
Jak chronić porty i infrastrukturę energetyczną na morzu? [KONGRES POLSKIE PORTY 2030+]
PGZ Stocznia Wojenna zajmie się serwisem fregaty