• <
siemens_gamesa_2022

Brytyjczycy chcą jednego z największych w skali globu terminali napędzanych energią pływów

jb

24.11.2022 11:31 Źródło: www.centreport.uk/
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Brytyjczycy chcą jednego z największych w skali globu terminali napędzanych energią pływów

Partnerzy portalu

Brytyjczycy chcą jednego z największych w skali globu terminali napędzanych energią pływów - GospodarkaMorska.pl
Fot. Centre Port

Perspektywa wybudowania w centrum wschodniego wybrzeża Wielkiej Brytanii nowego głębokowodnego terminalu kontenerowego o zdolności przeładunkowej 1,5 mln TEU cieszy się zainteresowaniem przewoźników oceanicznych i świadczycieli usług bliskiego zasięgu, którzy poszukują zrównoważonych rozwiązań.

W okolicznościach szczytowego zapotrzebowania huby kontenerowe w Wielkiej Brytanii mają trudności z obsługą ponadnormatywnych przeładunków. 

Przedsiębiorca James Sutcliffe przedstawił projekt Centre Port Holdings, w ramach którego przewidziano budowę wykorzystującego energię pływów głębokowodnego terminalu kontenerowego na zatoce The Wash, we wschodniej Anglii.

Projekt o wartości 2 miliardów funtów obejmowałby budowę konstrukcji hydroelektrycznej w poprzek zatoki, tak aby uchwycić przypływy i odpływy dwa razy dziennie, dostarczając energię do terminalu i, jak twierdzi Sutcliffe, do 600 tys. domów i firm w regionie.

Pierwsza faza inwestycji obejmowałaby budowę nabrzeża i obszaru lądowego zdolnego do obsługi do 1,5 mln TEU rocznie i jednoczesnego cumowania dwóch kontenerowców klasy ULCV.

W fazie drugiej obiekt miałaby osiągnać przepustowość do 2,6 mln TEU, a ostatecznie do 4 mln TEU rocznie.

Dodatkowo hydroelektrownia miałaby spełniać funkcję ochorny przeciwpowodziowej przed silnymi przypływami, które regularnie zalewają nisko położone grunty rolne w regionie.

Center Port nawiązał współpracę z międzynarodowym dostawcą energii Centrica, który zainwestował w studium wykonalności projektu.

Greg McKenna, dyrektor zarządzający Centrica Business Solutions, powiedział, że jego firma była „podekscytowana” propozycją.

Pan Sutcliffe, odpowiedzialny również za powstanie innowacyjnego terminalu kontenerowego DCT Gdańsk, powiedział, że projekt spotkał się z „dużym zainteresowaniem” linii żeglugowych.

Program ma teraz na celu zebranie 8 milionów funtów na dwuletnie studium wykonalności.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.