• <

Wiceszef KE przestrzega przed opóźnieniami w sprawie budżetu i planu odbudowy

Strona główna Wiceszef KE przestrzega przed opóźnieniami w sprawie budżetu i planu odbudowy
Wiceszef KE przestrzega przed opóźnieniami w sprawie budżetu i planu odbudowy - GospodarkaMorska.pl

sons

16.06.2020 Źródło: PAP

Plan odbudowy gospodarczej to nie jest gra o sumie zerowej, jest on korzystny dla wszystkich - przekonywał we wtorek wiceprzewodniczący KE Marosz Szefczovicz. Przestrzegał przy tym przed opóźnieniami w jego przyjęciu, bo to - jak mówił - miałoby ogromne konsekwencje.

"Wszyscy zgodziliśmy się, że to moment, w którym europejska polityka ma znaczenie. Przyszłość obywateli, firm w wielu regionach zależy od europejskiego planu odbudowy" - powiedział Szefczovicz na konferencji prasowej po wideonaradzie ministrów ds. europejskich państw UE.

Wirtualne spotkanie służyło przygotowaniu piątkowego szczytu, na którym szefowie państw i rządów "27" będą dyskutować o przedstawionym pod koniec maja przez Komisję Europejską pakiecie. Na razie miedzy krajami UE cały czas utrzymują się różnice w sprawie wieloletniego budżetu i środków na odbudowę po koronakryzysie.

"Jak zawsze, gdy w sprawę włączone są pieniądze, jest pokusa, by patrzeć na nią przez krajową optykę i krajowe alokacje. Ale plan odbudowy nie jest grą o sumie zerowej. Dobrobyt naszej UE jest oparty o jednolity rynek, co oznacza, że mamy wspólny interes w równym, szybkim i zrównoważonym ożywieniu" - tłumaczył Słowak.

Jak zaznaczył, plan obudowy jest korzystny dla wszystkich, dlatego w tych bezprecedensowych czasach państwa członkowskie powinny być bardziej niż kiedykolwiek zdolne do tego by wypracować kompromis.

"Czas odgrywa znaczącą rolę. Musimy znaleźć porozumienie na posiedzeniu Rady Europejskiej już w lipcu. Wciąż jest wiele kroków do wykonania, byśmy mieli program Next Generation EU i nowy wieloletni budżet gotowy do uruchomienia od 1 stycznia 2021 r. To bardzo ambitne podejście pokazuje bezprecedensową szybkość w procesie przyjmowania" - tłumaczył wiceszef KE.

Przestrzegał przy tym, że brak porozumienia na czas to ryzyko, że cały pakiet odbudowy wypadnie z torów. A to - przekonywał - oznacza więcej niż tylko nagłówki gazet, ale ogromne konsekwencje dla milionów obywateli w całej Europie i przyszłości setek tysięcy firm. "Cena polityczna za brak porozumienia na czas jest wyższa niż koszt jakiegokolwiek pakietu na rzecz ożywienia" - zaznaczył Szefczovicz.

Źródło:
PAP

Surowce

 Ropa brent 42,94 $ baryłka  0,30% 02:57
 Cyna 18343,00 $ tona 0,65% 15 paź
 Cynk 2397,00 $ tona -0,04% 15 paź
 Aluminium 1824,00 $ tona -0,65% 15 paź
 Pallad 2351,10 $ uncja  0,55% 02:12
 Platyna 867,00 $ uncja  0,16% 02:57
 Srebro 24,33 $ uncja  0,16% 02:58
 Złoto 1903,90 $ uncja  0,06% 02:58

Dziękujemy za wysłane grafiki.