• <

W środę Sejm zajmie się m.in. rządowym projektem ustawy o inwestycjach w zakresie budowy portów zewnętrznych

pc

31.07.2019 04:16 Źródło: PAP
Strona główna W środę Sejm zajmie się m.in. rządowym projektem ustawy o inwestycjach w zakresie budowy portów zewnętrznych
W środę Sejm zajmie się m.in. rządowym projektem ustawy o inwestycjach w zakresie budowy portów zewnętrznych - GospodarkaMorska.pl

W środę na dodatkowym posiedzeniu zbiera się Sejm, który zajmie się projektem uchwały z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Możliwe, że posłowie rozpatrzą zmiany w Kodeksie wyborczym.

Posiedzenie Sejmu rozpocznie się o godz. 12. Na początku obrad posłowie zajmą się projektem uchwały z okazji 75 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

W porannym głosowaniu posłowie rozstrzygną, czy zajmą się projektem nowelizacji Kodeksu wyborczego, którty jest punktem spornym. Jedna z poprawek do projektu noweli zaakceptowana przez komisję nadzwyczajną wprowadza zapis, że o ważności wyborów prezydenta, do Sejmu, Senatu i PE rozstrzygać będzie "właściwa izba" Sądu Najwyższego. W pierwotnym projekcie noweli Kodeksu wyborczego - złożonym w Sejmie przez posłów PiS - jest sformułowanie, że o ważności wyborów rozstrzygać ma Sąd Najwyższy w składzie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.

Do projektu wprowadzono też poprawkę nowelizująca ustawę o referendum ogólnokrajowym, zakładającą, że o ważności referenfum rozstrzygać będzie "właściwa izba" Sądu Najwyższego.

Nowela Kodeksu wyborczego przewiduje również, że do postępowania w sprawie stwierdzenia ważności wyborów do Parlamentu Europejskiego niezakończonego przed dniem wejścia w życie nowelizacji stosuje się przepisy znowelizowanego Kodeksu wyborczego, tzn. że sprawę będzie rozpatrywała właściwa izba SN.

Sejm ma zająć się także rządowym projektem ustawy, który zakłada przeprowadzenie od 1 września do 30 listopada 2020 r powszechnego spisu rolnego. Celem spisu rolnego jest zapewnienie bazy informacyjnej o gospodarstwach rolnych i gospodarstwach domowych, koniecznej do realizacji krajowej, regionalnej i lokalnej polityki rolnej oraz społecznej na wsi; analiza zmian, jakie zaszły w rolnictwie w latach 2010 – 2020. Informacje takie są także potrzebne organizacjom międzynarodowym innym niż EUROSTAT (np. FAO i OECD), do których Polska zobowiązała się je dostarczać.

Izba ma zająć się też rządowym projektem ustawy o inwestycjach w zakresie budowy portów zewnętrznych. Projekt wprowadza ułatwienia proceduralne usprawniające budowę portów zewnętrznych w ramach rozbudowy portów o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej. W ocenie CIR, dalszy rozwój tych portów wymaga zwiększenia ich możliwości przeładunkowych przez budowę: Portu Centralnego w Gdańsku, Portu Zewnętrznego w Gdyni i głębokowodnego terminalu kontenerowego w Świnoujściu.

Przygotowana specustawa portowa zawiera rozwiązania przyspieszające budowę portów zewnętrznych w portach: Szczecin - Świnoujście, Gdynia i Gdańsk. Chodzi przede wszystkim o ułatwienia w nabywaniu nieruchomości pod inwestycje dotyczące budowy portów zewnętrznych. Projekt zawiera również przepisy szczegółowo regulujące kwestie odszkodowań za wywłaszczone grunty (przede wszystkim wskazuje sposób ustalania odszkodowania z tytułu utraty praw do nieruchomości) oraz odszkodowań za ograniczenie praw do nieruchomości.

Posłowie rozpatrzą także projekt ustawy, która przewiduje wyrażenie zgody na ratyfikację przez prezydenta umowy między polskim rządem a rządem litewskim ws. dokumentacji granicznej określającej przebieg linii granicy państwowej między Rzecząpospolitą Polską, a Republiką Litewską. Umowa została podpisana w Wilnie 17 lutego 2018 r. w obecności prezydentów Polski i Litwy Andrzeja Dudy oraz Dalii Grybauskaite. Ze strony polskiej umowę podpisał wiceszef MSZ Jan Dziedziczak.

Posłowie zajmą się także projektem ustawy dotyczącym podatku dochodowego dla marynarzy, który zakłada, że ze zwolnienia od podatku będą mogli uzyskać marynarze pracujący nie tylko na statkach pod polską banderą.

Sejm będzie debatował nad rządowym projektem dot. udzielania wsparcia finansowego armatorom śródlądowym oraz funkcjonowanie Funduszu Żeglugi Śródlądowej i Funduszu Rezerwowego.

Podczas tego posiedzenia, według wstepnych planów, Sejm miał też wybrać nowego prezesa Najwyższej Izby Kontroli. Obecny prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski rozpoczął sześcioletnią kadencję 27 sierpnia 2013 r. Swoje obowiązki pełni do czasu objęcia stanowiska przez nowego szefa Izby.

Do Sejmu wpłynęły dwie kandydatury na prezesa NIK. Klub PiS zgłosił na to stanowisko obecnego szefa resortu finansów Mariana Banasia, a klub PO-KO byłego ministra sprawiedliwości, wiceszefa PO Borysa Budkę.

W ostatecznej wersji harmonogramu nie ma jednak wyboru prezesa NIK.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34937,00 $ tona 1,67% 16 wrz
 Cynk 3063,00 $ tona 0,39% 16 wrz
 Aluminium 2868,00 $ tona 0,03% 16 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.