• <
nauta_2024

Litwa szykuje się do instalacji 700 MW morskiej energii wiatrowej

PMK

15.05.2020 02:24 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Litwa szykuje się do instalacji 700 MW morskiej energii wiatrowej

Partnerzy portalu

Litwa szykuje się do instalacji 700 MW morskiej energii wiatrowej - GospodarkaMorska.pl

Litewskie Ministerstwo Energii przedłożyło projekt rezolucji rządu zainteresowanym stronom w celu koordynacji lokalizacji morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim.

Przedstawiono również propozycje dotyczące mocy farm wiatrowych, które potencjalnie mogłyby pokryć jedną czwartą zapotrzebowania Litwy na energię elektryczną.

Projekt uchwały rządu proponuje budowę farmy wiatrowej o mocy do 700 MW. Farma wiatrowa o tej mocy na Morzu Bałtyckim wytwarzałaby około 2,5-3 TWh energii elektrycznej rocznie, co stanowi 25% aktualnego zapotrzebowania kraju na energię elektryczną, podało ministerstwo.

Rezolucja podaje również dokładny obszar na Morzu Bałtyckim, na którym rozwój turbin wiatrowych byłby najbardziej wydajny. Terytorium planowane na Morzu Bałtyckim obejmuje obszar 137,5 km2, z odległością od brzegu około 29 kilometrów, średnią głębokością wody 35 metrów i średnią prędkością wiatru około 9 m / s.

Litwa planuje ogłosić pierwsze przetargi morskiej energii wiatrowej w 2023 roku. Elektrownie powinny zostać zbudowane i zacząć wytwarzać energię elektryczną do 2030 r.

- Stworzono już warunki do rozwoju lądowej energii wiatrowej, a teraz jest to kolejny krok naprzód - stworzenie przyjaznego środowiska dla energii wiatrowej na Morzu Bałtyckim - powiedział minister energii Estonii Žygimantas Vaičiūnas.

- Wiatr na morzu będzie nowym i znaczącym punktem zwrotnym w litewskiej energii, ponieważ wytwarzanie energii elektrycznej z morskiego wiatru jest bardziej wydajne i ma większy potencjał niż na lądzie. Rozpoczną się zaciekłe walki o inwestycje w tym obszarze i musimy być na to jak najlepiej przygotowani – dodał.

Projekt został przygotowany na podstawie rekomendacji grupy roboczej złożonej z przedstawicieli instytucji państwowych i stowarzyszeń biznesowych.

Na podstawie zarządzenia ministra grupa robocza przeanalizowała możliwe etapy rozwoju turbin wiatrowych na Morzu Bałtyckim, modele podłączenia turbin do sieci elektroenergetycznych, podział obowiązków i koszty przyłączeń, wybór lokalizacji turbin na terytorium morskim, i badania, które należy wykonać.

Pod uwagę wzięto również możliwe metody wsparcia, regulacje dotyczące zezwoleń na korzystanie z wód terytorialnych oraz rozwój łańcucha dostaw morskich urządzeń wiatrowych.

Obecnie prawodawstwo nie przewiduje systemu wsparcia dla budowy morskich elektrowni. Proponuje się powierzenie Ministerstwu Energii przygotowania niezbędnych ustaw regulujących system wsparcia dla elektrowni, które mają być rozwijane na wodach terytorialnych Litwy oraz koordynację proponowanego systemu wsparcia z Komisją Europejską do 1 czerwca.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.