• <
nauta_2024

Cięcie stali w stoczni CRIST na kolejny innowacyjny polarny statek pasażerski

pc

28.05.2019 14:24 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Cięcie stali w stoczni CRIST na kolejny innowacyjny polarny statek pasażerski

Partnerzy portalu

Cięcie stali w stoczni CRIST na kolejny innowacyjny polarny statek pasażerski - GospodarkaMorska.pl

Stocznia CRIST rozpoczęła we wtorek cięcie stali na jednostkę NB 316. W Gdyni powstanie kolejny wielofunkcyjny, polarny statek pasażerski z kadłubem X-BOW.

To wydarzenie jest pierwszym krokiem w budowie jednego z najbardziej innowacyjnych statków pasażerskich na świecie – NB 316, siostrzanej jednostki NB 312 „National Geographic Endurance”. Długi na blisko 125, a szeroki na ponad 20 metrów statek będzie mógł pływać w trudnych warunkach polarnych, jednocześnie zabierając na pokład w luksusowych warunkach ponad 100 pasażerów.

– NB 316 to kolejna po NB 312 jednostka ekspedycyjna która powstanie w naszej stoczni. Cieszymy się, że poszerzamy nasz udział w ciągle rozwijającym się rynku jednostek pasażerskich – mówi Tomasz Wrzask, PR & Marketing Manager w stoczni CRIST.

Jednostka zostanie wyposażona w kadłub z linii X-BOW znany dotychczas z jednostek przeznaczonych dla branży offshore. Zastosowanie tego rozwiązania w statku pasażerskim zmniejszy uderzanie fal o kadłub, przez co zwiększy się komfort podróżowania, a hałas i wibracje zostaną znacznie zmniejszone. Kształt i zamknięty charakter X-BOW ma również zminimalizować ryzyko rozprysku fal, unikając zagrożenia i uciążliwości śliskich lub oblodzonych pokładów.

Samo poruszanie się jednostki w warunkach polarnych również zostanie ułatwione. Statek będzie w stanie działać szybciej i sprawniej w niesprzyjających warunkach na morzu, z krótszym czasem spędzonym na podróży przez najbardziej niebezpieczne obszary morskie. Co istotne, dzięki zastosowaniu opatentowanego kadłuba X-BOW jednostka będzie miała dużo mniejszy wpływ na środowisko, przy jednoczesnym zmniejszeniu codziennych kosztów operacyjnych.

W części wyposażona jednostka jest budowana w stoczni CRIST, a ostatnie prace wykończeniowe będą realizowanie w norweskiej stoczni Ulstein. Odbiorca finalnym statku jest Lindblad Expeditions. Gotowa jednostka rozpocznie swoją pracę w 2021 roku.

Stocznia CRIST jest obecnie jedną z największych polskich stoczni. W trakcie dwudziestodziewięcioletniej działalności CRIST osiągnął pozycję jednego z czołowych producentów wyspecjalizowanego sprzętu stoczniowego w segmentach urządzeń hydrotechnicznych oraz jednostek pływających dla największych światowych odbiorców. Jakość świadczonych usług oraz potencjał produkcyjny CRIST znajduje coraz większe uznanie u armatorów, czego doskonałym dowodem są kolejne kontrakty wypełniające portfel zamówień do końca 2020 roku. Stocznia koncentruje swój rozwój wokół budowy specjalistycznych statków i konstrukcji dla przemysłu morskiego.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

EU_CERT_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.