Firma poinformowała o pomyślnym zakończeniu testu akceptacji egzemplarza IBS dla pierwszej z trzech fregat programu „Miecznik”, przyszłego ORP Wicher. Ma to stanowić istotny element prac związanych z doposażaniem okrętu, który zostanie zwodowany w sierpniu tego roku.
Bazę morską leżącą przy Gibraltarze opuścił okręt RFA Lyme Bay. Celem jest dotarcie do Cieśniny Ormuz. Misja to potencjalna operacja przeciwminowa, z myślą o zabezpieczeniu tej kluczowej dla światowej gospodarki przeprawy morskiej.
Ministerstwo obrony Korei Południowej poinformowało, że władze w Seulu zdecydowały się na budowę okrętów podwodnych z napędem jądrowym. Ma to odbyć się w porozumieniu z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA). Tym samym kraj ma dołączyć do małego, ale powoli rosnącego grona krajów, jakie posiadają tego rodzaju jednostki w swoim arsenale sił morskich.
W Marinie Solnej w Porcie Jachtowym w Kołobrzegu odbyło się oficjalne otwarcie sezonu żeglarskiego. Wydarzenie zgromadziło miłośników żeglarstwa, mieszkańców oraz gości odwiedzających miasto. Była to także okazja do podkreślenia wieloletnich tradycji morskich miasta oraz znaczenia kultury żeglarskiej dla lokalnej społeczności.
PGZ Stocznia Wojenna i Stocznia Szczecińska „Wulkan” podpisały 26 maja 2026 r. umowę o wykonanie bloku dziobowego kadłuba okrętu ratowniczego budowanego w ramach programu „Ratownik” dla Marynarki Wojennej RP. Blok zostanie wykonany w Szczecinie, a następnie przetransportowany do Gdyni, gdzie trwa główna budowa jednostki.
Firma Axpo pomyślnie zakończyła pierwsze bunkrowanie LNG statku wycieczkowego w Neapolu we Włoszech. Tankowanie statku Sun Princess, obsługiwanego przez Princess Cruises, część Carnival Corporation, jednego z największych operatorów rejsów wycieczkowych świata, odbyło się 24 maja. Operacja ta ma stanowić ważny etap rozwoju infrastruktury i usług w zakresie alternatywnych paliw morskich we Włoszech, wspierając przejście na paliwa o niższej emisji i tym samym dekarbonizacji transportu morskiego.
W mieszczącej się w Nagasaki stoczni należącej do Mitsubishi Heavy Industries odbyła się ceremonia przekazania i wręczenia bandery dla dziewiątego okrętu typu Mogami, JS Natori. Wszystkie jednostki tej serii powstają w szybkim, na tle konkurencji, tempie, a od niedawna stanowią także „towar eksportowy”, biorąc rosnące zainteresowanie okrętami japońskiej produkcji za granicą.
Minister sportu i turystyki Jakub Rutnicki ogłosił podczas konferencji w Gdyni przyznanie dofinansowania w wysokości blisko 11 milionów złotych do budowy Olimpijskiego Centrum Żeglarskiego. Koszt realizacji tego przedsięwzięcia to ok. 40 milionów zł. Powstanie centrum jest o tyle istotne, że w lipcu 2027 roku w Gdyni odbędą się Mistrzostwa Świata World Sailing.
Na wodach Bałtyku odbyły się ćwiczenia jednostek 3. Flotylli Okrętów. Co wyjątkowe, wspólnie z nimi działała portugalska fregata NRP D. Francisco De Almeida (F334), która niedawno gościła w Porcie Gdynia, w związku z misją wsparcia wschodniej flanki NATO.
Takiego widoku w elbląskim porcie wielu pewnie się nie spodziewało. Pierwszy raz w historii wszedł do niego okręt morskiego rodzaju sił zbrojnych, który w tym celu pokonał przekop Mierzei Wiślanej.
Zaczynamy Kongres Polskie Porty 2030. Startujemy we wtorek!
Rosyjskie bombowce nad Morzem Barentsa. Interweniowali Norwegowie
Szwedzka delegacja przylatuje do Polski rozmawiać m.in. o okrętach podwodnych
IMO ewakuuje marynarzy, którzy utknęli w cieśninie Ormuz
Kongres Polskie Porty 2030+. Relacja LIVE dzień 2.
USA znów uderzyły w łódź domniemanych przemytników na Karaibach - dwie ofiary
MRiRW: unijne rozmowy o dekarbonizacji rybołówstwa i Europejskim Pakcie Oceanicznym