• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024
mewo_2022
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Powstała pierwsza w Polsce spółka serwisowa dla morskiej energetyki wiatrowej

Powstała spółka Baltic Offshore Service Solution, którą powołały Energa Wytwarzanie z Grupy Orlen i kanadyjski Northland Power – ogłosił we wtorek Orlen. Nowa spółka jako pierwsza w Polsce będzie świadczyła usługi serwisowe dla sektora morskiej energetyki wiatrowej, np. tym techniczne - wyjaśniono.

12.03.2024, 23:55
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Energa Wytwarzanie i Northland Power powołają spółkę do serwisowania morskich farm wiatrowych

Energa Wytwarzanie i Northland Power powołają spółkę do serwisowania morski farm wiatrowych - poinformowała w poniedziałek Energa Wytwarzanie. Zaznaczono, że firmy mają już zgodę UOKiK na takie przedsięwzięcie.

27.11.2023, 21:23
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

NIK: Kluczowe organy administracji publicznej pozostawały bierne w pierwszej fazie katastrofy ekologicznej na Odrze

Kluczowe organy administracji publicznej odpowiedzialne za bezpieczeństwo obywateli pozostawały bierne w pierwszej fazie katastrofy ekologicznej na Odrze. Choć w rzece pojawiły się tysiące martwych ryb, to nie podjęto odpowiednich działań - wskazano w raporcie opublikowanym we wtorek przez Najwyższą Izbą Kontroli. Alarmy ostrzegawcze skierowane do mieszkańców pojawiły się z kilkunastodniowym opóźnieniem.

14.11.2023, 20:24
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Masowiec zasilany żaglami wpłynął do Portu Gdynia

Przy nabrzeżu terminalu HES Gdynia Bulk Terminal w Porcie Gdynia cumuje wyjątkowy statek. Masowiec Pyxis Ocean to jedna z niewielu jednostek na świecie, które za pomocą dwóch stalowo-kompozytowych żagli wykorzystują energię wiatru do wspomagania konwencjonalnego napędu. Dzięki temu wyraźnie spada zużycie paliwa, a co za tym idzie – emisje CO2.

01.11.2023, 21:55
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Inwestycje w jednostki pływające dla morskiej energetyki wiatrowej. Crew Transfer Vessels (CTV) – zaopatrzeniowce

W ciągu najbliższych lat polska wyłączna strefa ekonomiczna na Bałtyku stanie się miejscem nigdy dotąd niespotykanej aktywności gospodarczej. Rozpocznie się budowa morskich farm wiatrowych (MFW), których moc osiągnie kilkanaście GW, a do roku 2040 nawet kilkadziesiąt. Wygeneruje to istotny przepływ pracowników oraz ładunków z portów do farm wiatrowych. Jednym ze sposobów transportu będzie wykorzystywanie jednostek typu CTV.

16.10.2023, 13:33
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Nadchodzące upały zwiększają ryzyko rozwoju złotej algi

Nadchodzące upały zwiększają ryzyko rozwoju złotej algi - poinformowała w piątek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dodała, że zagrożenie zakwitem złotej algi w tym roku utrzymuje się głównie w starorzeczach Odry.

11.08.2023, 20:18
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Prof. Kotwicki: Bałtyk się odradza, ale wciąż wymaga ochrony

"W ostatnich dekadach Morze Bałtyckie zaczęło się odradzać, ale w jego obrębie wciąż obecne są niekorzystne zjawiska. Rosną beztlenowe pustynie, nasilają się zakwity sinic, zaś inżynieryjne prace podwodne podnoszą z dna toksyny, które ostatecznie trafiają do łańcucha pokarmowego", powiedział prof. Lech Kotwicki z PAN.

02.08.2023, 06:13
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Od Bałtyku do przyszłości. Kiedy pierwsze morskie farmy Orlenu?

Polska zmierza w kierunku rewolucji energetycznej, a Bałtyk ze swoimi unikalnymi właściwościami – takimi jak płytkość, niskie zasolenie i silne wiatry – to doskonałe środowisko do instalacji morskich farm wiatrowych. Orlen, jako kluczowy uczestnik tego sektora, planuje wdrożenie projektów, które przyczynią się do zwiększenia udziału źródeł odnawialnych w polskim miksie energetycznym.

20.07.2023, 22:00
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Polska w Euro-Argo ERIC. IOPAN bada morza przy pomocy specjalistycznych pływaków Argo

8 czerwca br. Polska została stałym członkiem Globalnej Sieci Obserwacji Oceanów Euro-Argo ERIC. Jest to znaczący krok w zaangażowaniu Polski w międzynarodowy program monitorowania mórz i oceanów za pomocą pływaków Argo. Był on możliwy dzięki wysiłkom polskich oceanografów oraz poparciu Ministerstwa Edukacji i Nauki.

16.07.2023, 20:00
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Profesea Sp. z o.o. Pełen profesjonalizm na morzu

Połączył ich wspólny, bałtycki mindset. Unikatowa wizja integrująca kompetencje naukowe i inżynierskie pozwoliła na zmianę reguł gry poprzez zagospodarowanie rynkowej niszy. Ich kompleksowa oferta obejmuje swoim zakresem badania, monitoringi, ekspertyzy oraz doradztwo w zakresie ocen oddziaływania na środowisko ekosystemu morskiego. Nowa spółka Profesea to ekipa wprost skazana na sukces.

13.07.2023, 20:21
nauta_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.