• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024
mewo_2022
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Reguły Hague-Visby w systemie prawa angielskiego

Umowy przewozu ładunków morzem (umowy frachtowe –„contracts of affreightment”) w systemie prawa angielskiego, to złożona hybryda prawna zasad common law z regulacjami ustawowymi, opartymi z kolei na konglomeracie prawa precedensowego i regulacji międzynarodowych.

15.05.2024, 20:00
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Kościński: wyłączenie inwestycji spod reguły wydatkowej potrzebne przy przeciwdziałaniu skutkom pandemii

Ograniczenia budżetowe wynikające ze Stabilizującej Reguły Wydatkowej (SRW) nie powinny wpływać na obniżenie wydatków inwestycyjnych w okresie przeciwdziałania skutkom pandemii i wychodzeniu z recesji - powiedział PAP minister finansów Tadeusz Kościński.

22.07.2020, 15:22
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Ekonomiści: należy czasowo odejść od stosowania stabilizującej reguły wydatkowej

W związku z kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa należy czasowo odejść od stosowania stabilizującej reguły wydatkowej (SRW); dobrze, że proponowana przez MF zmiana zakłada automatyczny powrót do niej - uważają ekonomiści, z którymi rozmawiała PAP.

06.06.2020, 16:38
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Od 01.01.2020 roku wchodzą w życie Incoterms 2020 – nowe reguły Międzynarodowej Izby Handlowej

Po upływie blisko dziesięciu lat od czasu udostępnienia reguł Międzynarodowej Izby Handlowej do stosowania w krajowych i międzynarodowych warunkach handlowych – Incoterms 2010, światło dzienne ujrzały zmodyfikowane zasady stosowania reguł określających warunki sprzedaży towarów oznaczone jako Incoterms 2020. Efekty prac ICC (International Chamber of Commerce) nie przynoszą rewolucji, stanowią natomiast twórcze rozwinięcie ugruntowanych i sprawdzonych w praktyce rozwiązań ułatwiających i cywilizujących międzynarodowy obrót

05.12.2019, 07:23
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

DNV GL wprowadza nowe reguły i notacje dot. stosowania gazu ciekłego w transporcie morskim

DNV GL opracowało nowe reguły klasowe i notacje: „LPG - napędzany gazem” do wykorzystania skroplonego gazu (LPG). Chce przez to sprostać nowym wyzwaniom w oczekiwaniu na rosnące zainteresowanie branży przed IMO 2020 i dekarbonizację przemysłu żeglugowego. Jest to również sposób na wyeliminowanie luk istniejących w międzynarodowych przepisach dotyczących paliw w transporcie morskim.

04.12.2019, 13:11
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Od 01.01.2020 roku nowe Międzynarodowe Reguły Handlu – INCOTERMS 2020?

Niemal dekadę od wejścia w życie INCOTERMS 2010, do informacji publicznej podany został komunikat Międzynarodowej Izby Handlu w Paryżu (ang. International Chamber of Commerce, ICC) o planowanej nowelizacji reguł. Projektowane zmiany mają zredukować problemy interpretacyjne i stanowić ukoronowanie stuletniej pracy ICC, z jednoczesnym zapewnieniem zgodności przepisów z kodeksem celnym Unii Europejskiej.

23.07.2019, 09:50
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Reguły Hamburskie. Dlaczego nie zyskały aprobaty państw „wielkich bander”?

We wcześniejszych artykułach (Reguły Hasko-Visbijskie w nowoczesnym transporcie morskim; Reguły Rotterdamskie. Czy są w stanie zastąpić Reguły Hasko–Visbijskie?) przybliżyliśmy charakterystykę Reguł Hasko-Visbijskich (w skrócie: RHV) - swoistego fundamentu regulacji przewozu ładunku morzem, oraz ostatniego dzieła legislacji morskiej w tym zakresie - Reguł Rotterdamskich. W niniejszym tytule uwaga zostanie poświęcona konwencji o przewozie towarów morzem, która zdobyła jednak najmniejsze uznanie wśród państw floty handlowej

10.07.2019, 00:03

Reguły Rotterdamskie. Czy są w stanie zastąpić Reguły Hasko–Visbijskie?

W ostatnim artykule dotyczącym Reguł Hasko-Visbijskich (Reguły Hasko-Visbijskie w nowoczesnym transporcie morskim) wspomniano o sygnalizowanej od lat potrzebie zastąpienia bądź aktualizacji regulacji RHV względem wciąż rozwijających się nowych zjawisk towarzyszących przewozowi ładunków drogą morską. Konwencją, która miała sprostać temu niełatwemu wyzwaniu, stała się Konwencja o umowach międzynarodowego przewozu towarów w całości lub częściowo drogą morską z 2009 r., nazywana Regułami Rotterdamskimi (w skrócie: RR). Stanowiąc od n

28.06.2019, 02:48
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Reguły Hasko-Visbijskie w nowoczesnym transporcie morskim

Przewóz ładunku drogą morską niesie ze sobą doniosłe znaczenie w rozwoju światowych stosunków gospodarczych. Cechuje go przeważnie międzynarodowy charakter działania, realizacja w warunkach silnej konkurencji jak i w warunkach szczególnego ryzyka, które wynika bezpośrednio z zagrożeń na morzu. Różnorodność podmiotów uczestniczących w przewozie ładunku drogą morską wpływa tym samym na złożone stosunki prawne między nimi. Niezbędnym stało się unormowanie tak skomplikowanych powiązań na arenie międzynarodowej.

06.06.2019, 10:13
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Reguły INCOTERMS 2010 w praktyce

INCOTERMS (ang. International Commercial Terms) bądź Międzynarodowe Reguły Handlu to zbiór międzynarodowych reguł oraz zasad określających warunki sprzedaży, które ze względu na globalny charakter transportu towaru są stosowane na całym świecie. Reguły INCOTERMS odnoszą się do Konwencji Narodów Zjednoczonych o umowach międzynarodowej sprzedaży towarów sporządzonej w Wiedniu dnia 11 kwietnia 1980 r. (tzw. Konwencja wiedeńska). Pierwszy zbiór reguł INCOTERMS został opublikowany w 1936 r. przez Międzynarodową Izbę Handlową z siedzib

09.05.2019, 09:06
nauta_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.