• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024
mewo_2022
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

Naukowcy zbadali oceaniczny nanoplastik

Francuscy badacze odkryli, że pływający w oceanie nanoplastik – najmniejsze cząstki tworzyw sztucznych – jest bardzo różnorodny. Choć w oceanie występuje on rzadko, to może przenikać do tkanek żywych organizmów łatwiej niż większe cząstki - zauważają.

07.02.2024, 09:14
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

2023 w GospodarkaMorska.pl. Przegląd najważniejszych wydarzeń w branży morskiej

Szanowni Państwo, stało się – żyjemy w ciekawych czasach. 2023 rok w gospodarce morskiej w Polsce obfitował w wydarzenia warte odnotowania, a nie brakowało również momentów, które są najzwyczajniej w świecie ważne. Zapraszamy do przeglądu najważniejszych i najciekawszych wydarzeń, jakie miały miejsce w 2023 roku w kraju.

02.01.2024, 07:00
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

Sokół zacumował. To już koniec wielkiej podróży okrętu podwodnego

Na terenie Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni odbyła się konferencja prasowa w związku z umieszczeniem w niecce ekspozycyjnej byłego ORP Sokół, który 17 listopada wyruszył w swój "ostatni rejs" z terenu PGZ Stocznia Wojenna S.A. Przez ponad tydzień trwał jego transport, realizowany zarówno drogą morską, jak i lądową, będąc największą tego rodzaju przedsięwzięciem w historii miasta.

27.11.2023, 14:54
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

Rozpoczął się lądowy transport Sokoła. To jak dotąd największa operacja tego rodzaju w historii Gdyni

Obszar miasta od Nabrzeża Pomorskiego aż do Muzeum Marynarki Wojennej został wyłączony z użytkowania w związku z transportem okrętu podwodnego. Po tym jak w piątek przeprowadzono transport drogą morską z PGZ Stocznia Wojenna, teraz rozpoczyna się drugi etap podróży ex-ORP Sokół.

21.11.2023, 13:16
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Ukraińska armia przystosowała pociski przeciwokrętowe Neptun do atakowania celów lądowych

Ukraińska armia opracowała nową wersję przeciwokrętowych pocisków manewrujących Neptun, dzięki czemu możliwe stało się atakowanie tymi rakietami także rosyjskich celów lądowych; takie uderzenia są skuteczne, czego dowiodło w sierpniu zniszczenie systemu obrony powietrznej wroga na okupowanym Krymie, ujawnił amerykański tygodnik "Newsweek".

05.09.2023, 08:48
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

UE: 20 proc. obszarów morskich i lądowych musi być rekultywowanych

Po wtorkowej debacie, Parlament Europejski przyjął w środę stanowisko w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych UE 336 głosami za, przy 300 przeciw i 13 wstrzymujących się. Projekt Komisji Europejskiej zakłada, że UE musi wdrożyć środki rekultywacyjne obejmujące co najmniej 20 proc. jej obszarów lądowych i morskich do 2030 roku.

12.07.2023, 20:59
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Nowy lądowy terminal Balticon oficjalnie otwarty

Balticon oficjalnie otworzył kontenerowy terminal intermodalny w Porcie Gdańsk. Na placu docelowo zmieścić się ma ponad 10 tys. teu, wkrótce oddana zostanie także bocznica kolejowa.

21.05.2023, 23:55
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Nowy lądowy terminal kontenerowy BALTICON SA - inwestycja w rozwój transportu intermodalnego

Balticon SA kończy budowę terminalu intermodalnego w Porcie Gdańsk na terenach miasta Gdańska - InvestGDA, w ramach realizacji projektu pn. „Budowa terminalu intermodalnego służącego do przeładunku kontenerów w relacjach droga-kolej, lub kolej-droga, składowania kontenerów oraz czynności usługowych niezbędnych do funkcjonowania kontenerowego transportu intermodalnego”.

17.05.2023, 15:40
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

MON opublikował w Dzienniku Ustaw rozporządzenie w sprawie podwyżki dla żołnierzy Wojsk Lądowych, Powietrznych i Marynarki Wojennej

W Dzienniku Ustaw opublikowano w czwartek rozporządzenie ministra obrony o podwyżce uposażeń żołnierzy zawodowych o 400 zł.

30.03.2023, 22:04
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Rząd przyjął nowelizację ustaw dot. kwalifikacji marynarzy śródlądowych

Dostosowanie polskiego prawa do przepisów UE, m.in. zapewnienie ujednoliconego systemu kwalifikacji członków załóg statków żeglugi śródlądowej, przewiduje nowelizacja ustaw o żegludze oraz o czasie pracy na statkach żeglugi śródlądowej, którą we wtorek przyjął rząd.

07.03.2023, 15:05
nauta_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.