• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024
mewo_2022
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

MKiŚ: trwają badania na dnie oceanicznym w celu zabezpieczenia dostępu do złóż kluczowych surowców mineralnych

Służba geologiczna opracowuje Bilans Zasobów Antropogenicznych Polski - poinformował PAP resort klimatu. Wyniki badań będą podstawą do oceny przydatności hałd górniczych i hutniczych w gospodarce obiegu zamkniętego, w tym poszukiwań surowców krytycznych dla OZE - dodano.

17.03.2024, 10:58
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Geopolityka wymusza zmiany w polskim programie rozpoznania geologicznego oceanów

Z powodu zmian geopolitycznych rząd planuje ograniczyć o ponad 190 mln zł wydatki na realizację Programu Rozpoznania Geologicznego Oceanów PRoGeO - wynika z wykazu prac legislacyjnych rządu. Dodano, że program ma być ograniczony do badań polskiej koncesji na Atlantyku.

03.02.2023, 12:37
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Nowe perspektywiczne obszary dla występowania siarczków polimetalicznych na Atlantyku

Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) poinformowało, że badania podczas rejsu na Atlantyku, w strefie Grzbietu Śródatlantyckiego, potwierdziły dwa obszary perspektywiczne dla występowania siarczków polimetalicznych, które mogą zawierać m.in. miedź, ołów, cynk, złoto, srebro czy selen. Rejs badawczy w ramach Programu Rozpoznania Geologicznego Oceanów (PRoGeO) odbył się w sierpniu i we wrześniu 2022 roku i dotyczył głównie zdalnych pomiarów dna.

23.11.2022, 09:36
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

MKiŚ: w pierwszym kwartale 2023 r. raport z badania polskiej koncesji na Atlantyku

Dane na temat badań oceanicznych przeprowadzonych na polskiej koncesji na środkowym Atlantyku będą zaprezentowane w raporcie, który będzie opublikowany w pierwszym kwartale 2023 r. - poinformował w czwartek resort klimatu i środowiska.

20.10.2022, 22:07
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

Umowa na pierwsze badania zasobów polskiej koncesji na dnie Atlantyku

Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy podpisał umowę na wykonanie pierwszego rejsu badawczego na Oceanie Atlantyckim na polskiej koncesji pod kątem poszukiwań obszarów, na których mogą występować zasoby tzw. siarczków polimetalicznych.

28.07.2022, 15:27
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

MKiŚ: pozyskamy statek na rejs badawczy po Atlantyku

MKiŚ informuje, że Państwowy Instytut Geologiczny zidentyfikował wstępnych oferentów, którzy mogą dostarczyć odpowiedni statek na rejs badawczy na polską koncesję na środkowym Atlantyku. Docelowo planowany jest też zakup statku, który ma służyć m.in. do badań polarnych i pełnomorskich.

12.08.2021, 05:33
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Najpóźniej późną wiosną ruszy pierwszy rejs badawczy na polską koncesję na środkowym Atlantyku

Najpóźniej wiosną 2021 r. ma ruszyć pierwszy rejs badawczy na polską koncesję na środkowym Atlantyku – przekazał Główny Geolog Kraju Piotr Dziadzio. Dodał, że jeśli będzie miała ona potencjał, to "niewątpliwie będziemy chcieli w nią zainwestować".

02.01.2021, 13:00
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Min. Klimatu: pierwszy rejs na koncesję na środkowy Atlantyk w 2020, najpóźniej w 2021 roku

Pierwszy rejs statku, który miałby prowadzić badania geologiczne na polskiej koncesji na środkowym Atlantyku planowany jest na 2020, najpóźniej na 2021 rok - poinformował w środę resort klimatu. Jak dodano, zrezygnowano z pomysłu zakupu własnego statku, który miałby prowadzić takie badania.

16.01.2020, 08:09
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Kontrakt z Międzynarodową Organizacją Dna Morskiego podpisany

„Podpisanie kontraktu na poszukiwanie siarczków polimetalicznych w strefie ryftu śródatlantyckiego z Międzynarodową Organizacją Dna Morskiego włącza Polskę do elitarnego grona państw posiadających już działki poszukiwawcze na Oceanie Atlantyckim” – podkreślił prof. Mariusz Orion Jędrysek, sekretarz stanu, Główny Geolog Kraju, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Surowcowej Państwa.

14.02.2018, 12:49
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

XXIX posiedzenie Międzyresortowego Zespołu ds. Polityki Morskiej RP

Zrównoważone wykorzystanie zasobów mineralnych środowiska morskiego było tematem rozmów 29. posiedzenia Międzyresortowego Zespołu ds. Polityki Morskiej RP, któremu przewodniczył Marek Gróbarczyk – minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Oprócz członków Zespołu, w spotkaniu uczestniczył także Profesor Mariusz Orion Jędrysek – sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, Główny Geolog Kraju i Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Surowcowej oraz przedstawiciele Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu

24.11.2017, 12:20
nauta_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.