• <
nauta_2024

Niemcy popierają Nord Stream 2, ale zbudują swój terminal LNG

ew

25.07.2018 11:13 Źródło: biznesalert.pl
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Niemcy popierają Nord Stream 2, ale zbudują swój terminal LNG

Partnerzy portalu

Niemcy popierają Nord Stream 2, ale zbudują swój terminal LNG - GospodarkaMorska.pl

W ostanim czasie, przez telewizje RTL i n-tv został przeprowadzony sondaż, który miał na celu zbadać jak duża część Niemców popiera budowę gazociągu Nord Stream 2 z Rosji. Mimo że ten temat budzi wiele kontrowersji na całym świecie, aż dwie trzecie Niemców zagłosowało za budową.  Wiele wskazuje również na to, że wkrótce, w północnym landzie Szlezwik-Holsztyn powstanie nowy terminal LNG w Brunsbüttel. Taki krok pomoże obalić zarzuty Donalda Trumpa, że Niemcy są uzależnione od rosyjskiego importu gazu i celowo utrudniają import gazu z USA.


Zdaniem ankietowanych Niemców gazociąg Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec, który planowo powstanie do końca 2019 roku, „zabezpieczy dostawy gazu ziemnego”. Co więcej, według badanej grupy, sprzeciw USA wobec tego przedsięwzięcia wynika z chęci sprzedaży LNG w Europie.

Jak przyznal rzecznik rządu do spraw morskich Norbert Brackmann:  " Jeśli LNG przybywające z USA dotarłoby do Niemiec w konkurencyjnej cenie, byłoby to dla nas w porządku". Zauważył również, że LNG może być mniej emisyjnym paliwem dla statków. Ponadto, dostawy LNG oferują elastyczność, której klasyczne rurociągi nie są w stanie dorównać. Gazowce mogą być wysyłane w dowolne miejsce na świecie i łatwo przekierowywane.

Budowa terminalu w Brunsbuttel ma kosztować 450 mln euro. Możliwe jest wsparcie z rządowych funduszy infrastrukturalnych i regionalne – od samorządu landu Schleswig-Holstein. Ruszyły już konsultacje społeczne na temat projektu. Jeżeli dojdzie do jego realizacji, Niemcy dostaną pierwsze LNG w 2022 roku. Ostateczna decyzja inwestycyjna ma zapaść w 2019 roku. Planowana przepustowość to około 5 mld m sześc. rocznie.

Przez obiekt miałyby płynąć dostawy do firm z sektora przemysłu chemicznego, bunkierki i transportu cysternowego. Oznacza to, że jego przeznaczenie miałoby być podobne do polskiego terminala w Świnoujściu, co oznacza wyrośnięcie pod bokiem konkurenta.

Niemiecki obiekt ma być jednak dużo mniejszy od polskiego. Powodem jest obecność gazu rosyjskiego, który dosłownie zalewa niemiecki rynek. Z tego powodu inwestowanie w wielki projekt jest dużym ryzykiem. Niemcy raczej postawią na obiekt podobny do tego na Litwie - statek do magazynowania i regazyfikacji LNG (FSRU). 

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

EU_CERT_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.