• <
KONGSBERG_2023

El Mellah gotowy do drogi. Marynarka Wojenna Algierii otrzymała żaglowiec z Polski (foto, wideo)

Patrycja Cybulska

21.10.2017 19:35 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki El Mellah gotowy do drogi. Marynarka Wojenna Algierii otrzymała żaglowiec z Polski (foto, wideo)

Partnerzy portalu

El Mellah gotowy do drogi. Marynarka Wojenna Algierii otrzymała żaglowiec z Polski (foto, wideo) - GospodarkaMorska.pl

El Mellah gotowy do drogi. Zbudowany w Gdańsku w stoczni Remontowa Shipbuilding żaglowiec został przekazany Marynarce Wojennej Algierii. W sobotę odbyła się uroczystość podniesienia bandery na jednostce.

– Ten piękny żaglowiec został zbudowany rękoma polskich stoczniowców, inżynierów i wszystkich tych, którzy się na tym znają. Takiego statku w tej stoczni jeszcze nie budowano – mówi Piotr Soyka, współwłaściciel i prezes Grupy Kapitałowej REMONTOWA HOLDING.

El-Mellah, czyli po arabsku „żeglarz”, dołączy do najszybszych i największych żaglowców szkolnych świata.

– Jest to tysięczna jednostka zwodowana w tej stoczni. Dziękuję Marynarce Wojennej Algierii za to, że zechciała ten projekt zrealizować u nas, bo bez tego wspaniałego pomysłu tak piękne dzieło nie byłoby możliwe – mówi Piotr Dowżenko, prezes Remontowa Shipbuilding.

Jak podkreślił Salah Lebdioui, ambasador Algierii w Polsce, El Mellah jest tak piękny, „bo ma pięknych rodziców”.

– Mamy tu dzisiaj owoc bardzo ważnej współpracy między naszymi krajami, która się będzie w przyszłości jeszcze rozwijać – mówi Salah Lebdioui, amabasador Algierii w Polsce.

Okręt szkolny został zamówiony za pośrednictwem wojskowej firmy Cenzin, specjalizującej się w handlu sprzętem wojskowym i bronią.

– Żaglowiec, który stoi przed państwem, jest najlepszym wyrazem i dowodem na bliską i dobrą współpracę między Polską a Algierią, między Polską Grupą Zbrojeniową a Ministerstwem Obrony Algierii – podkreśla Sebastian Meitz, prezes Cenzin.

El Mellah ma 110 m długości, 14,5 m szerokości, a jego powierzchnia ożaglowania to 3 000 m kw. Prędkość fregaty pod żaglami przy wietrze o sile 6 stopni w skali Beauforta wynosi około 17 węzłów. Jej najwyższy stalowy maszt ma 54 metry. Trzeci maszt jest jednocześnie kominem żaglowca. W ten sposób projektanci, czyli biuro projektowe Choreń Design & Consulting, uniknęli uciążliwego odprowadzania spalin poprzez boczne wydechy umieszczone na poziomie pokładu.

Dzięki zastosowaniu sterów strumieniowych z przodu i z tyłu fregaty manewrowanie nią jest łatwe. W przeciwieństwie do stawiania żagli. Przy tej operacji algierscy kadeci muszą polegać na sile własnych mięśni.

„Algierczyk” zabiera na pokład 222 członków załogi, w tym 120 kadetów, wśród których znajdzie się 40 kobiet.

– Barwy narodowe będą powiewać na maszcie żaglowca El Mellah, aby dołączył do naszej floty marynarki wojennej, w celu wzmocnienia systemu szkolenia i praktyk załóg – mówi generał Marynarki Wojennej Algierii Saad Mekhneche.

Oferta szkoleniowa dla Algierczyków opracowana została pod kierunkiem byłego komendanta Daru Młodzieży i prorektora ds. morskich Akademii Morskiej w Gdyni kpt. ż.w. Henryka Śniegockiego. Specjalne szkolenie przeszło około 80 algierskich praktykantów – oficerów, podoficerów i marynarzy.

– Całe wyszkolenie załogi polegało na dwumiesięcznym szkoleniu teoretycznym, dwumiesięcznym szkoleniu na Darze Młodzieży i dwumiesięcznym szkoleniu na El Mellahu – tłumaczy kpt. ż.w. Henryk Śniegocki, prorektor ds. morskich Akademii Morskiej w Gdyni.

El-Mellah to kolejny żaglowiec Zygmunta Chorenia, jednego z najwybitniejszych konstruktorów żaglowców na świecie. Na swoim koncie ma on kilkadziesiąt jednostek napędzanych wiatrem. Wśród nich m.in. takie jak: Aleksander von Hunboldt, Fryderyk Chopin, Royal Clipper, Mir, Dar Młodzieży i Flying Clipper.

Fregata El Mellah, oprócz doskonalenia rzemiosła morskiego i nawigacyjnego, będzie pełniła także funkcje reprezentacyjne oraz uczestniczyła w międzynarodowych zawodach i regatach. Do Algierii popłynąć ma w listopadzie.

El-Mellah w liczbach

Długość - 110 m
Szerokość - 14,5 m
Wysokość boczna - 8,6 m
Ożaglowanie - 3 000 m²
Prędkość pod żaglami - 17 węzłów
Załoga - 222 osoby, w tym 120 kadetów i kadetek

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

EU_CERT_2024
AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.