• <

X-Press Feeders zamawia 16 statków dwupaliwowych

02.12.2021 18:25
Strona główna X-Press Feeders zamawia 16 statków dwupaliwowych
X-Press Feeders zamawia 16 statków dwupaliwowych - GospodarkaMorska.pl
Fot. X-Press Feeders

X-Press Feeders, największy na świecie niezależny armator z siedzibą w Singapurze, złożył zamówienie na szesnaście dwupaliwowych kontenerowców o ładowności 1170 TEU.

Statki zostaną zbudowane przez chińskie stocznie New Dayang Shipbuilding i Ningbo Xinle Shipbuilding Group, a każda z nich dostarczy osiem jednostek. Porozumienie pomiędzy trzema stronami zostało praktycznie podpisane.

"Statki trafią na nasze szlaki handlowe w Europie i obu Amerykach, począwszy od czwartego kwartału 2023 roku, a ostatnie statki dołączą do armatora do końca 2024 roku" – poinformował X-Press Feeders.

Nowe jednostki będą wyposażone w silniki dwupaliwowe, które mogą działać na zwykłym paliwie lub zielonym metanolu i są specjalnie zaprojektowane tak, aby były bardzo oszczędne.

– Jesteśmy zaangażowani w utrzymanie ekologicznego podejścia do rozbudowy i modernizacji naszej floty obsługiwanej na całym świecie – skomentował Shmuel Yoskovitz, dyrektor generalny X-Press Feeders.

W ramach programu wymiany floty X-Press Feeders planuje nową generację statków, które będą spalać mniej niż połowę paliwa w porównaniu z istniejącymi statkami. Firma współpracuje z  wieloma producentami silników, gdyż wybór odpowiednich konstrukcji będzie kluczowy. Muszą one być są zdolne do spalania niebieskich i zielonych paliw, w tym metanolu i amoniaku NH3.

Na początku tego roku X-Press Feeders zainwestował w Core Power, brytyjską firmę deweloperską, specjalizującą się w skalowalnej technologii energii atomowej dla transportu oceanicznego i przemysłu ciężkiego. Core Power opracowuje modułowy reaktor ze stopioną solą (MSR) do napędzania statków i dostarczania energii do produkcji niebieskich i zielonych paliw. Pierwszy prototypowy reaktor MSR ma rozpocząć testy w 2025 roku.


Dziękujemy za wysłane grafiki.