• <

Wynik wyszukiwania - "umg" - Wiadomości

104. rocznica powstania szkolnictwa morskiego w Polsce. Obchody na UMG

Uniwersytet Morski w Gdyni świętował 17 czerwca 104. rocznicę powstania Szkolnictwa Morskiego w Polsce. Z tej okazji odbyły się uroczyste obchody z udziałem wielu zaproszonych gości.
19.06.2024

Na Uniwersytecie Morskim w Gdyni odbyło się otwarcie Centrum Sportu i Rekreacji

23 maja 2024 roku w Uniwersytecie Morskim w Gdyni odbyło się uroczyste otwarcie Centrum Sportu i Rekreacji Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. W wydarzeniu udział wzięło wielu znamienitych gości ze świata nauki, sportu, gospodarki oraz polityki.
23.05.2024

Na Uniwersytecie Morskim w Gdyni odbyła się pierwsza sesja programu „Knowledge to Knowledge” z zakresu offshore wind

W dniu 7 maja 2024 roku w siedzibie UMG odbyła się pierwsza sesja w ramach Programu „Knowledge to Knowledge”, organizowanego przez Ambasadę Królestwa Niderlandów w Polsce oraz Linkedby Offshore Wind.
12.05.2024

Konferencja poświęcona morskiej flocie handlowej pod narodową banderą w murach Wydziału Nawigacyjnego UMG

24 kwietnia 2024 roku na Wydziale Nawigacyjnym Uniwersytetu Morskiego w Gdyni pod auspicjami Uczelni z udziałem reprezentantów świata nauki, biznesu oraz gospodarki morskiej odbyła się konferencja pn. „Morska flota handlowa pod narodową banderą. Polską racją stanu!”
24.04.2024

Mapowanie siedlisk dennych polskich obszarów morskich tematem konferencji w Centrum Offshore UMG

Dzisiaj w nowo otwartym Centrum Offshore UMG przy ul. Roberta de Plelo w Gdańsku odbyła się konferencja „MAPOWANIE SIEDLISK DENNYCH POLSKICH OBSZARÓW MORSKICH Z WYKORZYSTANIEM METODY MOZAIKOWEGO SONAROWANIA DNA W LATACH 2022–2023”, zorganizowana przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, Uniwersytet Morski w Gdyni, Instytut Morski UMG oraz firmę MEWO S.A. W konferencji wzięło udział ponad stu przedstawicieli instytucji, uczelni, wiodących firm branży offshore i rządu.
19.04.2024

Litewska inicjatywa "Save the Batlic Sea" w murach Uniwersytetu Morskiego w Gdyni

„Save the Batlic Sea” to litewska inicjatywa mająca na celu rozpowszechnienie idei czystego Morza Bałtyckiego. Jej uczestnicy przybyli do gdyńskiej uczelni, aby podzielić się swoimi doświadczeniami i propagować ekologię morską. Była to okazja do wymiany doświadczeń oraz opinii.
27.03.2024

2. edycja konferencji Academic Gdynia Innovation Days zakończona

W dniach 25-27 marca w w Auli im. T. Meissnera Uniwersytetu Morskiego w odbyła się kolejna edycja konferencji Gdynia I-Days. Academic Gdynia Innovation Days. Wydarzenie zostało zorganizowane z udziałem ekspertów zorganizowane przez Centrum Transferu Technologii Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.
27.03.2024

Prof. Bradford Parkinson, "ojciec systemu GPS", doktorem honoris causa Uniwersytetu Morskiego w Gdyni

Amerykański inżynier oraz wynalazca prof. Bradford Parkinson, nazywany "Father of GPS" otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Uroczystość nadania tytułu odbyła się w czwartek.
21.03.2024

II Konferencja Centrum Transferu Technologii UMG „Academic Gdynia Innovation Days” zapowiedziana

W dniach 25-26 marca odbędzie się II Konferencja Centrum Transferu Technologii UMG pt. „Academic Gdynia Innovation Days”. 

Wydarzenie to poświęcone jest wspieraniu innowacyjności akademickiej oraz budowy pomostu na linii nauka-przemysł. Wydarzenie patronatem honorowym objął JM Rektor UMG prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit.
18.03.2024

Alphatron Marine Poland zmodernizował mostek zintegrowany na Darze Młodzieży

Firma Alphatron Marine Poland Sp. z o.o. ze Szczecina poinformowała, że w grudniu 2023 roku wygrała przetarg na modernizację mostka zintegrowanego, na statku szkolnym Dar Młodzieży, należącym do Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Obecnie żaglowiec jest w trakcie rejsu, który potrwa od marca do maja.
15.03.2024

Nowy sezon dla Daru Młodzieży. Statek wypływa w kolejny rejs

Żaglowiec szkolny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni wyruszył w kolejny rejs szkolny. W jego ramach studenci odbędą praktykę morską i zdobędą ważne doświadczenie w zakresie życia i działalności na pełnych wodach. Statek powróci do macierzystego portu 19 maja.
14.03.2024

Uniwersytet Morski w Gdyni dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Dzień Otwarty „Daru Młodzieży”, warsztaty z pierwszej pomocy, pokazy w Planetarium im. A. Ledóchowskiego, zwiedzanie symulatorów na Wydziale Nawigacyjnym, czerwone serduszka, ciekawe aukcje internetowe – to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych przez pracowników i studentów Uniwersytetu Morskiego w Gdyni w ramach 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbędzie się 28 stycznia 2024 roku.
23.01.2024

Morska Energetyka Wiatrowa - nowy kierunek studiów drugiego stopnia na UMG

Na Uniwersytecie Morskim w Gdyni trwa rekrutacja elektroniczna na studia stacjonarne i niestacjonarne drugiego stopnia na kierunku Morska Energetyka Wiatrowa. To nowy kierunek, otworzony w odpowiedzi na potrzeby europejskiego i globalnego rynku pracy, wynikające z transformacji energetycznej światowej gospodarki.
23.01.2024

Uniwersytet Morski w Gdyni zaprasza na studia podyplomowe z zarządzania ryzykiem w przemyśle i energetyce morskiej

Uniwersytet Morski w Gdyni informuje, że rozpoczęła się rekrutacja na kolejną, trzecią już, edycję studiów podyplomowych Zarządzanie ryzykiem w morskim przemyśle wydobywczym i energetyce wiatrowej.
29.11.2023

Święto Niepodległości - powrót Daru Młodzieży do Gdyni

Po półrocznym rejsie do macierzystego portu zawinął Dar Młodzieży. 11 listopada o 14:00, tuż po zakończeniu Gdyńskiej Parady Niepodległości i uroczystości pod pomnikiem Polski Morskiej na Nabrzeżu Pomorskim odbyło się gorące powitanie Daru Młodzieży.
11.11.2023

Enamor wdraża prototyp systemu obciążeń nabrzeży i umocnień dna

Wyniki wdrożenia projektu „Stworzenie prototypu systemu monitorowania obciążeń nabrzeży i umocnień dna w rejonie cumowania statków wraz z wdrożeniem na rynek gotowego produktu przez firmę Enamor Sp. z o.o. z Gdyni” przez firmę Enamor wraz z Portem Gdynia i Uniwersytetem Morskim w Gdyni zostały opublikowane w czasopiśmie Marine Structures.
09.11.2023

Obchody "Dnia Mechanika" na Uniwersytecie Morskim w Gdyni

Dzień Mechanika, czyli coroczne święto społeczności Wydziału Mechanicznego Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Celem wydarzenia jest szeroka promocja wydziału, a także prezentacja studentom rynku pracy, integracja środowiska akademickiego oraz dobra zabawa.
24.10.2023

Komisja wyborcza na pokładzie Daru Młodzieży

Dar Młodzieży jest jednym z czterech polskich statków, na którym będzie można oddać głos w zbliżających się wyborach, spełniając tym samym obywatelski obowiązek. Studenci Wydziału Nawigacyjnego UMG oraz stała załoga szkolnej fregaty zagłosują Komisji Wyborczej nr 1000.
13.10.2023

Inauguracja roku akademickiego UMG

W Gdyni rozpoczął się kolejny rok kształcenia przyszłych ludzi morza. W sobotę, 7 października 2023 roku miała miejsce uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2023/2024 Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Uczelnia ta kształci studentów nieprzerwanie od ponad 100 lat.
09.10.2023

Dar Młodzieży przygotowuje się do chrztu na równiku

Statek szkolny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni szykuje się do wyjątkowego wydarzenia - upamiętnienia 100-nej rocznicy przekroczenia równika przez pierwszy statek pod polską banderą - żaglowiec szkolny Lwów, który również należał do uczelni. Przed załogą wiele wyzwań w związku z tym przedsięwzięciem.
28.09.2023

Historyczny rejs Daru Młodzieży. Kolejnym etapem jest równik

Słynny polski okręt szkolny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni opuścił Wyspy Zielonego Przylądka i zmierza na równoleżnik zero, co zajmie mu blisko trzy tygodnie. W ten sposób żaglowiec ma upamiętnić 100-lecie przekroczenia równika przez pierwszy, polski statek płynący pod biało-czerwoną banderą. czyli również jednostkę szkolną Lwów, która jako statek UMG w latach 1921-1930.
25.09.2023

Dar Młodzieży drugi w regatach The Tall Ships Races Magellan-Elcano

Żaglowiec szkolny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni zajął drugie miejsce na podium podczas międzynarodowych regat The Tall Ship Races Magellan – Elcano. Specjalna edycja tych zawodów odbyła się dla uczczenia 500-lecia pierwszego rejsu dookoła świata, wyprawy Ferdynanda Magellana i Juana Sebastiana de Elcano.
12.09.2023

Dzień Małego Studenta "śladami Wilczka Morskiego" na UMG

Spotkanie z władzami Uczelni, zwiedzanie laboratoriów, zajęcia z fizyki i pieczenie bułeczek, a na koniec spotkanie z Wilczkiem Morskim. To tylko część z atrakcji przygotowanych przez pracowników Uniwersytetu Morskiego w Gdyni z okazji Dnia Małego Studenta. To cykliczne wydarzenie, które odbywa się rokrocznie podczas wakacji.
08.09.2023

Prawie 2,5 tys. chętnych na studia na Uniwersytecie Morskim w Gdyni

Do elektronicznego systemu rekrutacji Uniwersytetu Morskiego w Gdyni zgłosiło się prawie 2,5 tys. osób. Największym zainteresowaniem cieszy się informatyka na Wydziale Elektrycznym.
25.07.2023

15. Międzynarodowa Konferencja TransNav 2023

W Uniwersytecie Morskim w Gdyni w dniach 21-23 czerwca 2023 odbędzie się 15. edycja Międzynarodowej Konferencji „International Conference on Marine Navigation and Safety of Sea Transportation TransNav 2023”. Organizatorami są Wydział Nawigacyjny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni oraz brytyjski The Nautical Institute.
20.06.2023

Uniwersytet Morski w Gdyni świętował 103. rocznicę powstania szkolnictwa morskiego w Polsce

16 czerwca 2023 roku Uniwersytet Morski w Gdyni świętował 103. rocznicę powstania Szkolnictwa Morskiego w Polsce. W trakcie obchodów m. in. uroczyście podniesiono biało-czerwoną banderę, odsłonięto tablicę i nadano imię kampusowemu skwerowi.
16.06.2023

Dar Młodzieży bierze udział w zlocie żaglowców w Rouen

Żaglowiec szkolny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni jest już w Rouen, gdzie rozpoczął się największy w tym roku zlot żaglowców, L’Armada. Biorą w nim udział 42 fregaty z całego świata, które w trakcie wydarzenia zobaczą setki tysięcy turystów.
12.06.2023

Statek szkoleniowo-badawczy Horyzont II wyszedł w pierwszy rejs po remoncie

Z Nabrzeża Kutrowego w Gdyni wyruszył 6 czerwca o godz. 16.00 w podróż na Spitsbergen statek należący do Uniwersytetu Morskiego. Będzie to pierwszy tegoroczny rejs Horyzontu II po remoncie.
07.06.2023

Komendant Daru Młodzieży: "ta dzielna fregata jest dobrą wizytówką Polski"

Dar Młodzieży wypłynął w poniedziałek z Gdyni w półroczny szkoleniowy rejs z polskimi praktykantami oraz studentami z Odessy. Żaglowiec weźmie też udział w regatach The Tall Ships Races.
29.05.2023

Dar Młodzieży wyrusza w półroczny rejs

W poniedziałek, 29 maja o godzinie 11.00 Dar Młodzieży odpłynie z nabrzeża Pomorskiego w Gdyni w niemal półroczny rejs. Pokona podczas niego około 12 500 mil morskich.
28.05.2023

Polska oficjalnym kandydatem do Rady IMO na lata 2024-2025

W londyńskiej siedzibie Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) promowała się delegacja Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. W trakcie trwania sesji NCSR (Navigation, Communication and Search and Rescue) podczas promocji potencjału naukowego oraz dydaktycznego polskich uczelni morskich odbyło się także zgłoszenie polskiej kandydatury do Rady IMO.
16.05.2023

Dar Młodzieży wraca do macierzystego portu

W środę, 17 maja po prawie 2 miesięcznym rejsie, do macierzystego portu wraca Dar Młodzieży.
15.05.2023

Konferencja Kompetencje dla Offshore Wind

Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej Uniwersytetu Morskiego w Gdyni organizuje konferencję, której tematem będą kompetencje dla Morskiej Energetyki Wiatrowej. Realizacja globalnych, europejskich i polskich ambicji morskiej energetyki wiatrowej jest warunkowana dostępnością wykwalifikowanej kadry. W ciągu obecnej dekady rozwój sektora offshore wind w Europie stworzy dodatkowe setki tysięcy miejsc pracy.
15.05.2023

Uniwersytet Morski w Gdyni wzbogacił się o nowe jachty

Z udziałem kadry akademickiej uroczyście powitano 10 maja br. dwa, zakupione przez uczelnię, nowe jachty klasy Omega Sport. Mają w przyszłości regularnie reprezentować placówkę podczas wydarzeń odbywających się na morzu oraz akwenach wewnątrz kraju.
12.05.2023

Konferencja "Kompetencje dla morskiej energetyki wiatrowej" startuje 17 maja

Na Uniwersytecie Morskim w Gdyni odbędzie się 17 maja wydarzenie naukowe poświęcone budowie morskich farm wiatrowych na Bałtyku. W jego trakcie eksperci, naukowcy, przedstawiciele biznesu oraz zainteresowani tematyką będą mogli wysłuchać swoich opinii oraz zaprezentować swoje rozważania w tym zagadnieniu.
04.05.2023

Dni Otwarte na UMG. Morska uczelnia z ofertą dla licealistów

Tegoroczne Dni Otwarte Uniwersytetu Morskiego w Gdyni odbyły się w dniach 20-21 kwietnia 2023 roku w godzinach 9:00 – 14:00. Po raz pierwszy w historii uczelni było to wydarzenie dwudniowe. W je murach gościły zarówno zorganizowane grupy, jak i osoby indywidualne. W sumie ponad 800 maturzystów z całej Polski wzięło udział w warsztatach, wykładach i zwiedzaniu laboratoriów podczas tego wydarzenia.
26.04.2023

Dar Młodzieży kontynuuje rejs. Powrócił z Madery do Antwerpii

Trwa rozpoczęty 21 marca rejs żaglowca szkolnego Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. W jego ramach polscy i zagraniczni studenci realizują praktyki morskie. Kilka dni temu ponownie wpłynął do belgijskiego portu, szykując się też do dalszego etapu podróży oraz zabierając na pokład praktykantów z polskich szkół morskich.
25.04.2023

Polsko-chińskie porozumienie uczelni morskich o współpracy

Uniwersytet Morski w Gdyni i Uniwersytet Morski w Dalian zawarły porozumienie o współpracy. Dokument w tej sprawie rektorzy obu uczelni podpisali w Gdyni w dniu 21 kwietnia 2023 roku. Ma to korzystnie wpłynąć na rozwój obu placówek w ramach prezentowanej oferty edukacyjnej oraz działalności naukowej.
24.04.2023

W Estonii zakończono ćwiczenia obrony mostu łączącego Tallin z portem Paldiski

W okolicach Tallina przeprowadzono wspólne ćwiczenia rezerwistów Estońskich Sił Obronnych i tamtejszego odpowiednika Obrony Terytorialnej (Kaitseliit), skupiające się na obronie strategicznego mostu łączącego stolicę z portem w Paldiski. W manewrach pk. "Wilk" uczestniczyło niemal 1500 żołnierzy. Były one również przygotowaniem do Wiosennej Burzy - zaplanowanych na maj corocznych ćwiczeń na większą skalę.
17.04.2023

Dar Młodzieży zbliża się do Madery

Polski żaglowiec szkolny z Uniwersytetu Morskiego w Gdyni bierze udział w kilkumiesięcznym rejsie szkolnym. Obecnie zbliża się do portugalskiej wyspy Madera, leżącej na Oceanie Atlantyckim.
06.04.2023

Na Uniwersytecie Morskim odbędzie się w dniach 13-14 kwietnia Gdynia I-Days: Academic Gdynia Innovation Days

W dniach 13-14.04.2023 r. w Uniwersytecie Morskim w Gdyni odbędzie się I Konferencja Centrum Transferu Technologii UMG w ramach cyklicznych wydarzeń poświęconych wspieraniu innowacyjności akademickiej oraz budowy pomostu na linii nauka – przemysł.
04.04.2023

Powstało Centrum Transferu Technologii UMG

W Uniwersytecie Morskim w Gdyni uruchomiono Centrum Transferu Technologii. Zadaniem nowej jednostki będzie wsparcie działań uczelni w zakresie lepszego wykorzystania potencjału intelektualnego i technicznego, współpracy z gospodarką, rozwoju umiejętności i przedsiębiorczości akademickiej, zarządzania własnością intelektualną oraz wykorzystania innowacyjnych rozwiązań w celu komercjalizacji bezpośredniej wyników działalności naukowej i ich transferu do gospodarki.
04.04.2023

Rozpoczyna się 41. rejs Daru Młodzieży

Utytułowany żaglowiec szkolny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni wypłynął do belgijskiego portu w Antwerpii. Stamtąd wyruszy następnie na portugalską Maderę. Jest to tylko część dłuższej, zaplanowanej w tym roku działalności jednostki.
21.03.2023

UMG zaprasza na szkolenie wprowadzające do morskiej energetyki wiatrowej

W firmach działających w sektorze Morskiej Energetyki Wiatrowej (MEW) obserwować można zwiększone zapotrzebowanie na pracowników, którzy będą angażowani do realizacji projektów budowy i eksploatacji morskich farm wiatrowych. Szkolenie przeznaczone jest dla osób poszukujących nowych możliwości zatrudnienia w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej oraz dla osób pracujących w branżach pokrewnych i instytucjach otoczenia sektora offshore wind.
16.03.2023

Nowe kierunki studiów wymagają współpracy z przemysłem (RELACJA)

Drugiego dnia targów EduOffshoreWind w Gdańsku odbyła się dyskusja na temat roli uczelni w przygotowaniu kadr dla morskiej energetyki wiatrowej. Przedstawiciele największych uczelni w Trójmieście są zgodni co do tego, że opracowanie oferty edukacyjnej nie odbędzie się bez współpracy z przemysłem. Branże muszą sygnalizować zapotrzebowanie na ekspertów. Z drugiej strony to uczelnie muszą zapewnić wykwalifikowane kadry. Patronem medialnym wydarzenia była GospodarkaMorska.pl i ZielonaGospodarka.pl.
16.03.2023

Uniwersytet Morski w Gdyni i PGE Baltica kontynuują współpracę na rzecz kształcenia kadr dla polskiego sektora offshore

W sobotę, 4 marca 2023 r., w Auli Wydziału Nawigacyjnego UMG odbyła się inauguracja II edycji studiów podyplomowych Zarządzanie ryzykiem w morskim przemyśle wydobywczymi energetyce wiatrowej. Partnerem głównym kierunku, po raz kolejny, jest PGE Baltica z Grupy PGE.
09.03.2023

Rektor UMG przewodniczącym międzynarodowego stowarzyszenia uniwersytetów morskich

Na nadzwyczajnym posiedzeniu Międzynarodowej Rady Wykonawczej (IEB - International Executive Board) Stowarzyszenia, które w dniach 13 i 14 lutego 2023 roku odbyło się w Tokio, jego członkowie wybrali przewodniczącego Stowarzyszenia IAMU oraz członków stałych komitetów IAMU wraz z ich przewodniczącymi na lata 2023-2025.
21.02.2023

31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w UMG

Pokazy w Planetarium im. A. Ledóchowskiego, zwiedzanie symulatorów na Wydziale Nawigacyjnym, czerwone serduszka, ciekawe aukcje internetowe – to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych przez pracowników i studentów Uniwersytetu Morskiego w Gdyni w ramach 31. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbędzie się 29 stycznia 2023 roku.
25.01.2023

Najwyższa choinka w Trójmieście rozbłyśnie na Darze Młodzieży

Jedyna taka choinka w Polsce rozbłyśnie w niedzielę, 18 grudnia o godz. 15.40 na grotmaszcie najpiękniejszej polskiej fregaty, Daru Młodzieży.
16.12.2022

Na terenie Uniwersytetu Morskiego w Gdyni powstanie Centrum Sportu

Hala sportowa ze ścianką wspinaczkową, szatnie z zapleczem sanitarnym oraz strefa fitness i siłownia. To m.in. takie pomieszczenia znajdą się w Centrum Sportu Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. We wtorek na terenie kampusu uczelni została podpisana umowa z wykonawcą na budowę centrum sportowego dla studentów.
02.08.2022

Jak wygląda kształcenie kadry menadżerskiej sektora MEW?

Executive Offshore Wind MBA to nowy kierunek studiów na Uniwersytecie Morskim w Gdyni. Poza dyplomem rozpoznawalnym w świecie biznesu jego absolwenci otrzymają coś jeszcze. Bilet na kierownicze stanowisko rodzącej się branży morskich farm wiatrowych. O charakterze i potencjale programu mówi dyrektor Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, Andrzej Popadiuk.
06.06.2022

Międzynarodowy Dzień Kobiet w Branży Morskiej. Po co nam to święto?

18 maja IMO ustanowiła Międzynarodowym Dniem Kobiet w Branży Morskiej. W tym roku obchodzimy go po raz pierwszy. Jak wygląda sytuacja kobiet pracujących na morzu i w portach i czy ich pozycję należy wzmacniać?
18.05.2022

Wybitni profesorowie UMG w światowej czołówce

W prestiżowym gronie 2 proc. najbardziej wpływowych naukowców na świecie po raz kolejny znaleźli się badacze z Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Listę – obejmującą w sumie dwa rankingi – opracowują naukowcy z Uniwersytetu Stanforda.
03.01.2022

Najwyższa choinka w Trójmieście rozbłyśnie na Darze Młodzieży

Już w poniedziałek, 6 grudnia o godzinie 16.00 rozbłysną światełka na najwyższej choince w Trójmieście – na masztach najpiękniejszej polskiej fregaty, Daru Młodzieży.
01.12.2021

Uniwersytet Morski w Gdyni gości delegację z Angoli

Uniwersytet Morski w Gdyni gościł w tym tygodniu delegację z Angoli. Rozmawiano o kontynuacji projektu, który UMG prowadziło w latach 2008-2010 oraz 2013-2019.
21.10.2021

Morska energetyka wiatrowa - nowy międzyuczelniany kierunek studiów

W piątek, 25 czerwca br., Politechnika Gdańska i Uniwersytet Morski w Gdyni zawarły porozumienie dotyczące wspólnego utworzenia i prowadzenia międzyuczelnianego, unikatowego kierunku studiów II stopnia: morska energetyka wiatrowa.
29.06.2021

Rusza budowa Centrum Offshore UMG

W dniu 15 czerwca br. Uniwersytet Morski w Gdyni podpisał umowę z firmą Budimex S.A. na budowę „Innowacyjnego Centrum zintegrowanych laboratoriów badawczych środowiska morskiego dla przemysłu offshore”.
18.06.2021

Nest po dłuższej przerwie w morzu

Po prawie dwuletniej przerwie, Nest, flagowy jacht Uniwersytetu Morskiego wyruszył w morze w sześciodniowy rejs techniczny. Podczas rejsu zostaną sprawdzone wszystkie mechanizmy i urządzenia jachtu.
07.06.2021

UMG: otwarto nowe Laboratorium Hydroakustyki

W Katedrze Elektroniki Morskiej na Wydziale Elektrycznym UMG zostało otwarte nowe Laboratorium Hydroakustyki. Laboratorium to powstało z inicjatywy dr inż. Ryszarda Studańskiego, który kieruje międzyuczelnianym zespołem prowadzącym badania naukowe w tym laboratorium.
07.06.2021

Rektor Uniwersytetu Morskiego: "Gdynia może stać się doliną offshore" [WIDEO]

Uniwersytet Morski w Gdyni i PGE we wtorek 18 maja podpisały list intencyjny o współpracy eksperckiej w celu rozwijania morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. – Stoimy przed historyczną szansą nadrobienia zaległości związanych z energetyką. Ta branża zmienia się na naszych oczach – mówił Grzegorz Witkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, który podczas wydarzenia ogłosił budowę portu instalacyjnego dla projektów offshore w Porcie Gdynia wartą 435 milionów euro.
18.05.2021

Dzień Otwarty Uniwersytetu Morskiego w Gdyni 23 kwietnia 2021r.

Transmisja live, rozmowy ze studentami, wykłady na żywo, wirtualne zwiedzanie uczelni – tak zapowiada się Dzień Otwarty Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, który odbędzie się 23 kwietnia 2021 r.
20.04.2021

Uniwersytet Morski zbuduje Centrum Offshore w Porcie Gdańsk

Dynamiczny rozwój technologii off-shorowych i rynku off-shore w Europie i na świecie zmuszają wszystkie instytucje związane z gospodarką morską do zweryfikowania swoich planów i już podjętych działań w obszarze morskiej energetyki wiatrowej. Również Uniwersytet Morski w Gdyni intensywnie pracuje w tym zakresie pod kierunkiem JM Rektora prof. dr. hab. inż. kpt. ż.w. Adama Weintrita, co podsumowano w zorganizowanym 15 kwietnia seminarium. Już w tym roku planowany jest również przetarg na budowę Centrum Offshore w Porcie Gdańsk.
19.04.2021

Współpraca Uniwersytetu Morskiego w Gdyni z PKN Orlen

Uniwersytet Morski podpisanym listem intencyjnym rozpoczyna współpracę z PKN Orlen. Współpraca obejmować będzie edukację i badania na rzecz morskiej energetyki wiatrowej.
26.03.2021

Pierwsze wyjście Daru Młodzieży na praktyki

Po dwutygodniowej kwarantannie „Dar Młodzieży” wyruszy 22 marca (poniedziałek) o godz. 10.00 w rejs szkoleniowy ze studentami Hogere Zeevarschool z Antwerpii na pokładzie.
19.03.2021

Prof. Daniel Duda doktorem honoris causa Uniwersytetu Morskiego w Gdyni

W najbliższy piątek 19 marca 2021 Uniwersytet Morski w Gdyni uhonoruje tytułem doktora honoris causa prof. kpt. ż.w. Daniela Dudę, wieloletniego rektora Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni.
17.03.2021

Film „100 lat w służbie polskiego morza”

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia filmu dokumentalnego "100 lat w służbie polskiego morza", który był emitowany na antenie TVP3 w sobotę 10 października o godzinie 18:00.
13.10.2020

Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej na Wydziale Nawigacyjnym UMG

W piątek 25 września 2020 r. JM Rektor prof. dr hab. inż. kpt. ż. w. Adam Weintrit spotkał się z Ministrem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Markiem Gróbarczykiem w budynku Wydziału Nawigacyjnego Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Minister Marek Gróbarczyk odwiedził Gdynię w związku z udziałem w uroczystym podniesieniu bandery na nowej, wielozadaniowej jednostce Zodiak II należącej do Urzędu Morskiego w Gdyni.
28.09.2020

UMG członkiem fińskiego konsorcjum badawczo-rozwojowego innowacyjnych technologii morskich

Uniwersytet Morski w Gdyni został członkiem fińskiego konsorcjum badawczo-rozwojowego Awake.ai, działającego w dziedzinie innowacyjnych technologii morskich
26.08.2020

Spotkanie UMG na Darze Młodzieży

W dniu 22 sierpnia JM Rektor prof. Janusz Zarębski spotkał się z przedstawicielami władz samorządowych i Konwentu Morskiego.
24.08.2020

ZODIAK II w służbie Urzędu Morskiego w Gdyni [foto]

W czwartek, 20 sierpnia 2020 roku, nastąpił odbiór końcowy i przekazanie nowej jednostki wielozadaniowej Urzędu Morskiego w Gdyni – Zodiak II. Ze strony stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. statek przekazał wiceprezes zarządu Bartłomiej Pomierski i członek zarządu Dariusz Jaguszewski. Po stronie odbiorcy podpisy złożyli: Zenon Kozłowski, zastępca dyrektora ds. oznakowania nawigacyjnego Urzędu Morskiego w Szczecinie, Piotr Jesion, naczelnik Wydziału Oznakowania Nawigacyjnego Urzędu Morskiego w Szczecinie oraz Jan Młotkowski, zastęp
21.08.2020

Konkurs Grantowy „Kierunek Port – morze możliwości” na etapie III

Trwa III etap Konkursu Grantowego „Kierunek Port – morze możliwości”, w ramach którego zespoły studentów wraz z opiekunami merytorycznymi tj. KN ISTL Młodzi Portowcy z dr inż. Adamem Kaizer (Wydział Nawigacyjny) oraz Seanovation z mgr inż. Mirosławem Tyliszczak (Wydział Mechaniczny) urzeczywistniają swoje innowacyjne projekty badawcze.
05.08.2020

Poznaj historię Uniwersytetu Morskiego w pigułce

Do końca lipca na skwerze przy al. Jana Pawła II w Gdyni prezentowana jest wystawa „100 lat w służbie polskiego morza. Od Szkoły Morskiej w Tczewie do Uniwersytetu Morskiego w Gdyni”. Warto ją dokładnie obejrzeć, bo pokazuje unikatowe zdjęcia z historii Gdyni, Pomorza, Uczelni i jej społeczności.
29.06.2020

Nowy sezon dla Daru Młodzieży. Statek wypływa w kolejny rejs

Żaglowiec szkolny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni wyruszył w kolejny rejs szkolny. W jego ramach studenci odbędą praktykę morską i zdobędą ważne doświadczenie w zakresie życia i działalności na pełnych wodach. Statek powróci do macierzystego portu 19 maja.
21.03.2024

Ruszyła 2. edycja studiów Executive Offshore Wind MBA na UMG

28 października na Uniwersytecie Morskim w Gdyni uroczyście rozpoczęto 2. edycję studiów podyplomowych Executive Offshore Wind MBA. To prestiżowy program, który kształci przyszłą kadrę menadżerską powstającej właśnie branży morskiej energetyki wiatrowej.
08.11.2022

Centrum Offshore UMG rośnie na terenie Portu Gdańsk. Co się dzieje na budowie? [WIDEO]

Inwestycja wartego 50 mln zł Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni zgodnie z planem ma być gotowa za rok. 
23.03.2022

Profesor Tarasiuk wśród najlepszych na świecie!

W ubiegłym roku, amerykański Uniwersytet Stanforda przygotował zestawienie 2 proc. najbardziej wpływowych naukowców na świecie. W prestiżowym gronie znalazł się między innymi profesor Tomasz Tarasiuk z Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. W naszym wywiadzie zdradził, skąd zainteresowanie elektroenergetyką okrętową, czym różnią się studia w Polsce od tych w Chinach i jak wyglądają prace na jednostce badawczej "Horyzont".
13.01.2021

Profesor Górecki: „Rozwijamy zagadnienia, w których nikt nas nie ogranicza”

W ubiegłym roku, amerykański Uniwersytet Stanforda przygotował zestawienie 2 proc. najbardziej wpływowych naukowców na świecie. W prestiżowym gronie znalazł się między innymi profesor Krzysztof Górecki z Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. W naszym wywiadzie opowiedział o swojej pracy, ciekawych projektach i zdradził, dlaczego zawód naukowca daje olbrzymią wolność, ale i niesie ze sobą odpowiedzialność.
11.01.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.