• <

Wynik wyszukiwania - "tarzan" - Wiadomości

Siły USA zlikwidowały kolejne zagrożenie ze strony Huti

Siły Centralnego Dowództwa USA (CENTCOM) pomyślnie zaatakowały i zniszczyły pocisk przeciwokrętowy (ASM) na kontrolowanym przez Huti terytorium w zachodniej części Jemenu. Miało to miejsce 4 kwietnia około godziny 14:20 (czasu sanajskiego). Nie zgłoszono żadnych obrażeń ani uszkodzeń przez okręty amerykańskie, koalicyjne ani statki handlowe. To było kolejne działanie skierowane przeciwko lądowej infrastrukturze szyickich bojowników, zrealizowane "w samoobronie".
05.04.2024

Brytyjski wywiad potwierdza dymisję dowódcy Floty Czarnomorskiej

Brytyjskie Ministerstwo Obrony potwierdziło podaną wcześniej informację, że rosyjskie dowództwo zdymisjonowało adm. Wiktora Sokołowa po serii katastrofalnych porażek Floty Czarnomorskiej w walce z Ukrainą. Tylko w lutym utraciła dwa okręty. To już drugi tak wysoko postawiony oficer Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej, który utracił stanowisko dowódcy związku taktycznego od momentu wybuchu wojny na Ukrainie 24 lutego 2022 roku.
26.02.2024

"Torpeda w celu". Ostatnie takie strzelanie francuskich sił podwodnych

W ramach gotowości operacyjnej 12 stycznia tego roku okręt podwodny zdolny do ataków balistycznych (sous-marin nucléaire d’attaque, SNA) Améthyste (S605) przeprowadził ostatnie ćwiczenia torpedowe modelu F17.2. Było to ukoronowanie lat utrzymywania zdolności w związku z użyciem tej broni i ciągłości rozwijania niezbędnej wiedzy specjalistycznej dla załóg łodzi podwodnych.
22.01.2024

Powtórne wstrząsy na Morzu Japońskim

Po silnym trzęsieniu ziemi, do którego doszło w poniedziałek na Morzu Japońskim u zachodnich wybrzeży wyspy Honsiu władze Japonii wydały ostrzeżenie o tsunami i zaleciły ewakuację ludności. Mieszkańcy wybrzeża muszą być przygotowani na kolejne wstrząsy; elektrownie atomowe działają bez zakłóceń - przekazał rzecznik japońskiego rządu Yoshimasa Hayashi.
01.01.2024

Port Gdynia: oświadczenie w sprawie postępowania na dzierżawę terminalu zbożowego

W reakcji na zamieszanie w związku z przetargiem na dzierżawę terminala zbożowego, Zarząd Morskiego Portu Gdynia opublikował oświadczenie, w którym odnosi się do przekazywanych przez media i polityków informacji.
11.12.2023

PGNiG rezygnuje z dwóch projektów wodorowych, ale będzie kontynuować pięć innych

Po fuzji z Orlenem pięć z siedmiu projektów, będących pierwotnie w Programie Wodorowym PGNiG, będzie kontynuowanych - poinformowało PAP PGNiG z Grupy Orlen. Wydatki na ich realizację wynoszą ok. 160 mln zł i są ujęte w ramach jednego dla całej Grupy Orlen Programu Wodorowego - wyjaśniono.
23.11.2023

Kolizja chińskiej straży przybrzeżnej z konwojem zaopatrzeniowym na Morzu Południowochińskim

Filipińskie MSZ nazwało Chiny "agresorem" i wezwało ambasadora Chin w związku z "niebezpiecznym manewrem" chińskiej straży przybrzeżnej, która doprowadziła w niedzielę do kolizji z konwojem zaopatrzeniowym dla garnizonu na osadzonym na mieliźnie okręcie BRP Sierra Madre. W odpowiedzi chińska ambasada w Manili złożyła skargę, w której napisano, że doszło do "wtargnięcia" na sporną mieliznę – podaje w poniedziałek agencja Reutera.
23.10.2023

Tarczyński: na Lampedusie mamy do czynienia z inwazją. Polska przed tym przestrzegała

Sytuacja na włoskiej wyspie Lampedusa to nic innego jak inwazja; doprowadziła do tego szaleńcza polityka europejska. Polska przed tym przestrzegała i okazuje się, że po raz kolejny miała rację - mówi w rozmowie z PAP eurodeputowany PiS Dominik Tarczyński.
15.09.2023

Morski indeks nieszczęśliwości. Marynarze mniej zadowoleni z pracy na morzu w 2023 r. niż w 2022 r.

W pierwszym kwartale br. spadło zadowolenie z uprawiania zawodu i warunków pracy marynarza informuje organizacja Mission to Seafarers. Z badań wynika, że poziom zadowolenia z pracy na morzu zmalał w ciągu pierwszych trzech miesięcy bieżącego roku. Najniżej oceniają swoją branżę marynarze pływający na drobnicowcach, najwyżej zamustrowani na zbiornikowce. Najbardziej zadowoleni z pracy na morzu są pracownicy cateringu, a najmniej stażyści.
10.08.2023

Czy tak będą nazywać się fregaty programu "Miecznik"? Pojawiły się nowe informacje

W związku z zapowiedzianą na 16 sierpnia ceremonią cięcia blach pod pierwszą, wielozadaniową fregatę programu "Miecznik" pojawia się coraz więcej informacji na temat tego największego przedsięwzięcia w historii polskiej branży okrętowej. Dziś pojawiła się nieoficjalna informacja, jak mają się nazywać wszystkie trzy jednostki.
26.07.2023

Znaczek ukraińskiej poczty z wizerunkiem zatopionego krążownika Moskwa uznano najlepszym na świecie w 2022 roku

"Ukraińska Prawda" poinformowała że, wyemitowany przez ukraińską pocztę znaczek przedstawiający flagowy okręt rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, spektakularnie zatopiony na początku wojny, został uznany za najlepszy znaczek pocztowy na świecie w ubiegłym roku. Wyróżniono go też szeregiem nagród i wyemitowano w rekordowym nakładzie 5 milionów egzemplarzy.
16.06.2023

Trening służb morskich w zakresie prowadzenia akcji ratowniczej

Załoga jednostki pływającej SG-216 z Pomorskiego Dywizjonu Straży Granicznej 5 czerwca pospieszyła w rejon Zatoki Wrzosowskiej, gdzie na mieliźnie ugrzązł wycieczkowiec ze 103 osobami na pokładzie.
06.06.2023

Wiceminister klimatu i środowiska: premier nie mógł zablokować Fit for 55

Nieprawdą jest, że premier Polski na forum Rady Europejskiej w 2020 r. mógł zablokować pakiet Fit for 55 — stwierdza w artykule dla wPolityce.pl wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.
12.05.2023

Konosament – nieprawidłowe zaklauzowanie. Część II

Opracowanie niniejsze jest kontynuacją artykułu Konosament – nieprawidłowe zaklauzowanie. Część I. Podjęliśmy się w nim wyjaśnienia niezwykle istotnego w codziennej praktyce żeglugowej i handlowej zagadnienia – kiedy, w jakich warunkach i na jakiej podstawie przewoźnik, reprezentowany przez kapitana statku lub innego przedstawiciela, jest uprawniony do skutecznego zabrudzenia/zaklauzowania konosamentu w zakresie deklaracji ładunkowej bez groźby naruszenia przez przewoźnika warunków umowy frachtowej.
05.04.2023

Dzień, który zmienił wszystko. Wojna na Ukrainie z morskiej perspektywy cz. 2

Wojna na Ukrainie jest przede wszystkim konfliktem toczącym się na lądzie, w który jest zaangażowanych po obu stronach dziesiątki tysięcy żołnierzy, z użyciem ogromnej ilości sprzętu wojskowego. Błędem byłoby jednak ignorować morski aspekt zmagań, szczególnie z racji na gospodarcze znaczenie ukraińskich portów i transportu m.in. zboża, co było powodem licznych pertraktacji z udziałem obu walczących stron oraz mediacji innych państw. W drugiej części artykułu zostaną przedstawione morskie siły obu stron i przebieg zmagań.
25.02.2023

Kościuszko w gronie wojowników [GALERIA]

Żegnani przez najbliższych, przełożonych oraz sympatyków, członkowie załogi fregaty rakietowej ORP Gen. Tadeusz Kościuszko opuścili Port Wojenny Gdynia, aby dołączyć do Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1. W służbie za granicą okręt spędzi blisko pół roku.
04.01.2023

Premier Morawiecki z wizytą w PGE w Porcie Gdańsk: jakość węgla jest sprawdzana trzykrotnie

W sobotę (22 października) premier Mateusz Morawiecki odwiedził Port Gdański Eksploatacja S.A. Pod jego kierownictwem obyła się odprawa sztabu węglowego.
22.10.2022

Przekop Mierzei. Zarząd Województwa Pomorskiego o rządzie: postanowili zastąpić merytoryczną dyskusję ucieczką w patriotyczną retorykę

Zarząd Województwa Pomorskiego wydał w piątek 16 września oświadczenie w sprawie otwarcia przekopu Mierzei Wiślanej. Odniósł się w nim krytycznie do inwestycji i zarzuca PiS-owi brak debaty publicznej m.in. w sprawie zmian w linii brzegowej czy dalszego rozwoju portu w Elblągu. "Sposób prowadzenia tej inwestycji i traktowanie wszystkich zainteresowanych to doskonały przykład obniżania się poziomu debaty publicznej w Polsce" - czytamy w oświadczeniu.
16.09.2022

Konosament – specjalne klauzule ładunkowe („disclaimers”) [Część 2]

https://www.gospodarkamorska.pl/konosament-specjalne-klauzule-ladunkowe-disclaimers-czesc-1-65311
01.09.2022

Zatrucie Odry - najnowsze informacje

Badania wody oraz śniętych ryb w Odrze trwają zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Katastrofa ekologiczna stała się także przyczynkiem do kolejnych politycznych przepychanek. Prezentujemy najnowsze informacje na temat katastrofy ekologicznej na Odrze.
16.08.2022

Indeks Szczęścia Marynarzy odbił od dna

Po rekordowo niskich wskazaniach w poprzednim kwartale, najnowszy Indeks Szczęścia Marynarzy (Seafarers Happiness Index) pokazuje, że sytuacja się poprawia. Poziom zadowolenia marynarzy wzrósł we wszystkich kategoriach, a ogólny wskaźnik podniósł się z 5,85 do 7,21 w 10-punktowej skali.
01.08.2022

Czarter na czas – warunki zdania (redelivery) statku

Nasze opracowania: Czarter na czas – zakończenie czarteru („in like good order”) - GospodarkaMorska.pl, Czarter na czas – zakończenie czarteru (redelivery range) - GospodarkaMorska.pl, dotyczące warunków prawnych zdania statku po upływie okresu, na który czarter na czas został zawarty, wywołały szereg zapytań i sugestii wyjaśnienia, powstałych w trakcie lektury, wątpliwości.
29.07.2022

USA. W największych na świecie manewrach morskich wezmą udział okręty z 26 krajów

W największych na świecie manewrach morskich RIMPAC, które będą trwać od 29 czerwca do 4 sierpnia, wezmą udział okręty z 26 krajów, w tym z państw sojuszu Quad, czyli USA, Indii, Japonii i Australii oraz z kilku państw leżących nad Morzem Południowochińskim - informuje w środę CNN za oświadczeniem amerykańskiej marynarki wojskowej.
01.06.2022

Rosja może stanąć na drodze Finów do NATO, używając sił morskich i powietrznych, oceniają eksperci

Wobec Finlandii, przymierzającej się do wejścia do NATO, Rosja może wykorzystać szerokie spektrum narzędzi oddziaływania – od hybrydowych, cybernetycznych po siłę wojskową. „Jeśli Rosja wierzy, że w ten sposób osiągnie swój cel, to tak, może to zrobić” – uważa były szef wywiadu wojskowego Pekka Toveri, wskazując na możliwe zakłócenia ważnych dla Finlandii przepraw morskich.
08.04.2022

Polski frachtowiec z kłopotami w Kanale Kilońskim

Jak donoszą media, polski frachtowiec Tarzan zarządzany przez Żeglugę Gdańską miał problemy w Kanale Kilońskim.
20.01.2022

MFW: niewybuchy i broń chemiczna na polskich obszarach morskich

„Miejsca zatopienia amunicji chemicznej stanowią trudne do kontrolowania rozproszone punktowe źródła skażeń o nieznanej wielkości. Ponadto mają duże negatywne oddziaływanie na gospodarkę, co powoduje, że Morze Bałtyckie jest mniej bezpieczne i potencjalnie bardziej kosztowne pod kątem inwestycji.”
19.11.2021

Znów rekordowa liczba nielegalnych imigrantów w kanale La Manche - 853

Co najmniej 853 nielegalnych imigrantów na 25 łodziach przedostało się w środę do Wielkiej Brytanii przez kanał La Manche - poinformowało w piątek brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych. Oznacza to kolejny, piąty w tym roku, dobowy rekord.
05.11.2021

Rybacy będą protestować w stolicy

W najbliższy czwartek ok. 100-osobowa grupa rybaków morskich będzie protestować przed siedzibą Komisji Europejskiej w Warszawie. Powodem planowanego protestu są ograniczenia w połowach.
06.10.2021

Ig Nobel 2021 za metodę usuwania karaluchów na okrętach podwodnych

Autorzy metody zwalczania karaluchów na okrętach podwodnych zostali jednymi z naukowców uhonorowanych tegorocznymi nagrodami Ig Nobla.
10.09.2021

Włoskie władze apelują: Nie wywoźcie piasku, kamyków i muszelek z plaż Sardynii

Nie wywoźcie piasku, kamyków I muszelek z plaż Sardynii - apelują kolejny rok z rzędu do włoskich i zagranicznych turystów władze wyspy i obrońcy środowiska. Masowy wywóz tych „pamiątek” z wakacji stał się taką plagą, że uważany jest za grabież i surowo karany.
21.07.2021

Port Gdańsk rozbudował sieć drogową i kolejową. Cel: konkurencyjność i pierwszy port na Bałtyku [WIDEO, ZDJĘCIA]

- Najważniejszym węzłem dla obrotu towarowego są porty morskie. To huby logistyczne, punkt wpięcia się gospodarki kraju w światowy system transportowy - mówił wiceminister infrastruktury Marcin Horała podczas konferencji podsumowującej projekt „Rozbudowa i modernizacja sieci drogowej i kolejowej w Porcie Zewnętrznym w Gdańsku”. Inwestycja współfinansowana w 85 proc. przez Unię Europejską, kosztowała blisko 168 mln zł. Jak wpłynie na funkcjonowanie Portu Gdańsk?
28.06.2021

Ekspert: bezpieczeństwo energetyczne Polski celem szerokiej akcji dezinformacyjnej

Niewątpliwie Polska jest celem zaplanowanej i szeroko zakrojonej akcji dezinformacyjnej ze strony Rosji dotyczącej bezpieczeństwa energetycznego – ocenił w rozmowie Grzegorz Kuczyński, publicysta i ekspert ds. wschodnich.
11.06.2021

Statki Baleària bezpieczne od Covid-19

Baleària stara się być pierwszą linią żeglugową na świecie, która otrzyma odznakę Global Safe Site Covid-19 na najwyższym poziomie (Excellence) od międzynarodowej jednostki certyfikującej i kontrolnej Bureau Veritas.
10.05.2021

Bezwarunkowe poparcie Berlina dla Putina w sprawie Nord Stream 2

Kiedy Putin dostaje od Niemiec wszystko, czego żąda, jeszcze bardziej się rozzuchwala - mówi w rozmowie z PAP europosłanka niemieckich Zielonych Viola von Cramon. Musimy być bardziej stanowczy. Póki jeszcze mamy możliwość - dodaje.
01.05.2021

Yacht Mechanic Simulator 2021 w kluczowej fazie produkcji [wideo]

Spółka Image Power, która w kwietniu zadebiutowała na rynku NewConnect, udostępniła właśnie specjalne wydanie dzienników deweloperskich poświęconych pracom nad Yacht Mechanic Simulator 2021. Data wydania pełnej wersji gry zaplanowana została na 3Q 2021.
26.04.2021

Zachodniopomorskie/ Rozpoczęła się akcja lodołamania

Akcja lodołamania na Szczecińskim Węźle Wodnym rozpoczęła się we wtorek. Lód na Odrze kruszy siedem jednostek, w środę dołączą do nich także lodołamacze z Niemiec. Do przełamania jest ponad 70 km tafli.
16.02.2021

PKO BP: Pandemiczny rollercoaster ma się ku końcowi

Pandemiczny rollercoaster ma się ku końcowi, a kolejne kwartały powinny przynieść stabilizację ścieżki kwartalnej dynamiki PKB - uważają ekonomiści PKO BP, komentując piątkowe dane GUS.
12.02.2021

Konkurs grantowy „Kierunek Port – morze możliwości” rozstrzygnięty!

Inauguracja tej szczególnej dla świata nauki i biznesu inicjatywy miała miejsce w kwietniu 2019 roku. Konkurs grantowy dla studentów Uniwersytetu Morskiego w Gdyni zorganizowała ich rodzima Uczelnia wraz z Zarządem Morskiego Portu Gdańsk S.A.. Gala finałowa konkursu odbyła się 15 grudnia 2020 roku w Auli Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Szczególne gratulacje przyjmował zwycięski zespół projektowy – Seanovation.
15.12.2020

Hiszpania: mafie statkami dowożą nielegalnych imigrantów

Liberalna partia Ciudadanos poinformowała w parlamencie Hiszpanii, że mafie przemycają statkami nielegalnych imigrantów z Afryki na łodzie u wybrzeży Hiszpanii, i zwróciła się do rządu o pilne działania w tej sprawie – poinformowała w poniedziałek agencja Europa Press.
15.09.2020

Pięć tysięcy powodów za Gospodarką Obiegu Zamkniętego w mieście

Bycie eko i wspieranie gospodarki obiegu zamkniętego, to inwestycja w przyszłość naszych dzieci, ochrona zwierząt, roślin i krajobrazu, a często również oszczędności. Autorzy raportu „Wrocławscy i Sztokholmscy: ekologia po polsku i szwedzku", którego partnerem jest firma Fortum wyliczyli, że drobne zmiany nawyków przeciętnej rodziny w Polsce mogą przynieść oszczędności na poziomie nawet 5000 złotych rocznie.
24.08.2020

Jak skutecznie nadać nazwę jachtu?

Nieodłącznym elementem procesu rejestracji jachtu jest kwestia nadania jego nazwy. Okazuje się jednak, że nierzadko armator lub właściciel muszą zrezygnować z wymarzonego napisu na kadłubie swojej jednostki.
22.07.2020

Enea i Iberdrola podpisały list intencyjny ws. możliwej budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku

Enea i hiszpańska Iberdrola podpisały list intencyjny, dotyczący potencjalnej inwestycji polskiej spółki w morskie farmy wiatrowe na Bałtyku. Enea wskazuje, że może chodzić mniejszościowe udziały w projektach o mocy rzędu 3,3 GW.
03.06.2020

Baleària chce zdobyć certyfikat bezpieczeństwa COVID-19 dla swoich statków i terminali

Hiszpański operator promowy Baleària stara się być pierwszą linią żeglugową na świecie, która otrzyma certyfikat Global Safe Site Covid-19 na najwyższym poziomie (Excellence) od międzynarodowej jednostki certyfikującej i kontrolnej Bureau Veritas.
06.05.2020

Rz: Biznes chce imigrantów

W 2020 r. Europę czeka wzmożona walka o pracowników z zagranicy. Przedsiębiorcy apelują o działania, które zwiększą szanse naszego kraju - czytamy w czwartek w "Rzeczpospolitej".
09.01.2020

Johnson będzie chciał jak najszybciej zrealizować brexit

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson będzie chciał jak najszybciej zrealizować swój najważniejszy polityczny projekt, jakim jest wyjście z UE - zauważa w piątek niemiecki dziennik "Die Welt", komentując wyniki czwartkowych wyborów do Izby Gmin.
13.12.2019

Przesunięty pierwszy rejs Costy Smeraldy

Costa Cruises została powiadomiona przez fińską stocznię Meyer w Turku o dalszym opóźnieniu w budowie nowego flagowego statku Costa Smeralda.
30.10.2019

Konferencja Przewodniczących PE bez decyzji ws. umowy dot. brexitu

Konferencja Przewodniczących PE w poniedziałek po około dwugodzinnym spotkaniu nie podjęła decyzji w sprawie ewentualnego głosowania nad umową o brexicie. Szef PE poinformował, że europarlament podejmie decyzję ws. umowy po zatwierdzeniu jej przez Izbę Gmin.
21.10.2019

Turecki statek wiertniczy w pobliżu Cypru, Nikozja mówi o poważnej eskalacji

Władze Cypru oświadczyły w piątek, że wysłanie przez Turcję statku wiertniczego na obszar, gdzie Nikozja wydała pozwolenia na odwierty w celu poszukiwania węglowodorów firmom włoskim i francuskim, to "poważna eskalacja" i naruszenie przez Ankarę suwerenności wyspy.
04.10.2019

W. Brytania: Co dalej z brexitem?

Po burzliwym tygodniu w Izbie Gmin brytyjski premier Boris Johnson mierzy się z ryzykiem utraty kontroli nad wyjściem kraju z UE na rzecz sojuszu opozycji z rozłamowcami z Partii Konserwatywnej. Nie może jednak ogłosić przedterminowych wyborów parlamentarnych.
08.09.2019

Premier Wielkiej Brytanii: Wyjdziemy z UE 31 października, bez żadnego ale

Nowy brytyjski premier Boris Johnson zapowiedział w środę wyjście W. Brytanii z UE w terminie 31 października br. "bez żadnego ale". Zapewnił, iż "udowodni krytykom, że nie mają racji" i zrealizuje obszerny plan reform w polityce wewnętrznej.
24.07.2019

Wielka Brytania: Co czwarty Brytyjczyk wierzy w terminowy brexit

Pomimo wielokrotnie powtarzanych deklaracji kandydatów do zastąpienia ustępującej premier Theresy May, ledwie 27 proc. Brytyjczyków wierzy w to, że W. Brytania opuści UE w planowanym terminie 31 października - wynika z sondażu firmy badawczej YouGov.
23.07.2019

Młodzieżowe Mistrzostwa Świata Gdynia 2019

To będzie największa i najbardziej prestiżowa impreza w historii polskiego żeglarstwa – podkreślił prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera. Od poniedziałku do piątku w Gdyni w Młodzieżowych Mistrzostwach Świata rywalizować będzie 409 zawodników z 66 państw. Biało-czerwoni wystąpią we wszystkich dziewięciu konkurencjach. W niedzielę o 18.30 rozpocznie się ceremonia otwarcia zawodów.
12.07.2019

Tobiszowski: Dywersyfikacja struktury wytwarzania energii przyspieszy

W najbliższych latach dywersyfikacja struktury wytwarzania energii przybierze na sile - ocenia wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. Przyjazna środowisku transformacja to wymóg cywilizacyjny - dodał.
08.05.2019

Witold Małecki - Chcę powalczyć o zwycięstwo, ale takich jak ja jest, co najmniej kilku

Paweł Nawrocki rozmawia Witoldem Małeckim (ProData Sailing Team), zwycięzcą Mistrzostw Polski w klasie Nautica 450 i Bitwy o Gotland.
06.03.2019

Prezydent: Dziś znów mamy bohaterów, którzy walczyli niezłomnie, aby Polska była wolna

Kpt. Zrzeszenia "WiN" Zdzisław Broński, "Zdzich", "Uskok", jest wśród 21 zidentyfikowanych ofiar totalitaryzmu komunistycznego, których nazwiska ogłosił w czwartek w Pałacu Prezydenckim IPN. To nie oni odzyskują godność, to Polska odzyskuje godność - podkreślił prezydent Andrzej Duda.
04.10.2018

Jaki: Jeśli chcemy zapewnić szanse rozwojowe Warszawie na kolejne 100 lat musi powstać CPK

Jeśli Warszawa ma przeżyć przełom, nowy początek dobrych czasów, to jej prezydentem musi zostać Patryk Jaki - oświadczył lider PiS Jarosław Kaczyński. Zdaniem premiera Mateusza Morawieckiego Jaki jest "charakternym, pracowitym i zdolnym człowiekiem z wizją", który walczy o uczciwą Warszawę.
22.09.2018

Świnoujście: Polscy strażacy wrócili ze Szwecji

Polscy strażacy wrócili w poniedziałek do Polski po dwutygodniowej akcji gaszenia pożarów w Szwecji. Funkcjonariuszy powitał w Świnoujściu m.in. premier Mateusz Morawiecki, który powiedział, że potwierdzili oni polską narodową specjalność, jaką jest solidarność z innymi w trudnych momentach.
06.08.2018

Klasa 505 – Pierwsze wyścigi mistrzostw świata 505 wygrali Amerykanie

Amerykanie Mike Holt i Rob Woelfel wygrali dwa pierwsze wyścigi SAP 505 Worlds 2018. Impreza odbywa się w Gdyni. Na starcie pierwszego dnia zameldowało się 127 jachtów.
23.07.2018

Zatopiona w Bałtyku amunicja chemiczna i ryby

Problem wpływu amunicji chemicznej na ekosystem Morza Bałtyckiego, na choroby ryb a nawet na zagrożenie zdrowia konsumentów tych ryb co pewien czas powraca na łamy mediów. W ostatnim czasie pojawiło się wiele alarmistycznych doniesień, przewidujących katastrofę ekologiczną z powodu korodujących beczek i amunicji zawierającej gazy bojowe, zatopionych po II Wojnie Światowej. Wyciekający z nich iperyt i inne środki toksyczne miałyby powodować masowe owrzodzenia u dorszy i zanieczyszczenia ryb zagrażające ludziom, którzy je jedzą. Bu
04.04.2018

Kopcińska: oświadczenie Departamentu Stanu USA - głos sprzeciwu wobec Nord Stream 2

Oświadczenie Departamentu Stanu USA jest kolejnym, międzynarodowym głosem sprzeciwu wobec Nord Stream 2 - oceniła w rozmowie z PAP rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska. Według niej, powtarzane przez polski rząd argumenty - że ten gazociąg jest "zagrożeniem" - trafiają do naszych sojuszników.
21.03.2018

Ochrona danych osobowych– ważny komunikat Komisji Europejskiej

W dniu kwietniu 2016 r. Unia Europejska zdecydowała o przeprowadzeniu ważnej reformy swoich ram ochrony danych, polegającej na przyjęciu pakietu regulacji, w którego skład wchodzi rozporządzenie o ochronie danych (RODO) (czyli Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE, zwane ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych), zastępując
22.02.2018

MNiSW: W Ustawie 2.0 obniżamy pensum dla dydaktyków z 540 do 360 godz.

W nowej ustawie o uczelniach zmniejszymy z 540 do 360 godz. pensum dla nauczycieli akademickich, którzy są zatrudnieni na stanowiskach dydaktycznych – poinformował PAP wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.
17.01.2018

Dar Młodzieży opuszcza dok

Dar Młodzieży po ok. dwóch tygodniach prac konserwacyjno-remontowych opuszcza dok. Operację tę zaplanowano na poniedziałek. Wprawdzie fregata, mimo ponad 35 lat intensywnej eksploatacji, wciąż zadziwia znakomitą kondycją, przechodzi w gdyńskiej Stoczni Remontowej Nauta, wymagany przepisami, przegląd potwierdzenia klasy. Jest to cykliczna procedura, powtarzana w połowie okresu tzw. klasy 5-letniej.
08.01.2018

Proponowane zmiany w przepisach BHP mogą zmniejszyć bezpieczeństwo pracowników

Zgodnie z przygotowanym przez resort rozwoju pakietem ułatwień dla przedsiębiorców wiele zmieni się w zakresie szkoleń BHP. Nie będą one obowiązkowe dla pracowników administracyjno-biurowych w zakładach o najmniejszym ryzyku. Dodatkowo to pracodawca będzie mógł pełnić zadania służby BHP, jeśli zatrudnia do 50 pracowników. Zdaniem ekspertów zmiany idą w dobrym kierunku, mogą się jednak okazać zbyt ryzykowne i negatywnie wpłynąć na bezpieczeństwo pracowników.
28.12.2017

Macierewicz o straconych po tzw. procesie komandorów: Symbol naszej niepodległości

Symbolem naszej niepodległości nazwał minister obrony narodowej Antoni Macierewicz trzech oficerów Marynarki Wojennej straconych w grudniu 1952 r. w wyniku tzw. procesie komandorów. W piątek w Helu odbyły się uroczystości poprzedzające zaplanowany na sobotę w Gdyni pogrzeb oficerów.
15.12.2017

Przed Darem Młodzieży pracowity rok. W stoczni Nauta przechodzi remont klasowy

Wprawdzie fregata, mimo ponad 35 –ciu lat intensywnej eksploatacji, wciąż zadziwia znakomitą kondycją, przechodzi w Stoczni Remontowej „Nauta”, wymagany przepisami, przegląd potwierdzenia klasy – to cykliczna procedura, powtarzana w połowie okresu tzw. klasy 5- letniej. „Dar” trafił do doku pływającego, odsłaniając rzadko oglądaną część podwodną, która zostanie dokładnie oczyszczona następnie pomalowana specjalną antyporostową farbą, sprawdzone i wymienione zostaną elementy ochrony anodowej kadłuba.
15.12.2017

Okiem eksperta: Chcesz przetrwać na rynku pracy? Rozwijaj kompetencje miękkie

Co ma wspólnego branża lotnicza z morską? Chociażby podobne problemy, szczególnie jeśli chodzi o niezbędne kwalifikacje do pracy. Zdaniem eksperta rynku pracy z firmy Hays, Marcina Ostrowskiego ofertę zatrudnienia otrzymuje osoba o kompetencjach miękkich na najwyższym poziomie.
30.10.2017

MON: Jest zalecenie, by Strategiczny Przegląd Obronny powstawał co cztery lata

Jest zalecenie, żeby Strategiczny Przegląd Obronny (SPO) był powtarzany co cztery lata oraz by w tym czasie dokonywano weryfikacja jego zapisów - powiedział we wtorek doradca pełnomocnika MON ds. SPO prof. Hubert Królikowski.
03.10.2017

Rozwój transportu towarów koleją możliwy, jeśli nie będzie droższy od drogowego

Warunkiem rozwoju towarowego transportu kolejowego w Polsce jest nie tylko poprawa infrastruktury, ale też zrównanie jego kosztów z transportem drogowym - uważa honorowy przewodniczący Międzynarodowego Związku Kolei, dr Adam Wielądek.
27.09.2017

Potężny cyklon Mora zbliża się do wybrzeży Bangladeszu

Władze Bangladeszu próbują ewakuować w głąb lądu ok. milion osób przed spodziewanym we wtorek uderzeniem niezwykle silnego cyklonu Mora. Szczególnie narażone są południowo wschodnie rejony kraju.
30.05.2017

Batalia o głębokowodną Gdynię

Od czasu do czasu ukazują się informacje, iż wielkie oceaniczne statki w Gdyni się nie pojawią – i że nawet jeśli uda się w końcu przebudować tamtejsze akweny i infrastrukturę hydrotechniczną, żaden odpowiedzialny kapitan dużego statku nie zaryzykuje zawijania do tak ciasnego portu. A to nieprawda!
03.04.2017

MON: Jednym z priorytetów jest modernizacja Marynarki Wojennej

Ministerstwo Obrony Narodowej wydało specjalne oświadczenie, w którym odniosło się do realizacji Programu Modernizacji Technicznej. Jak podało ministerstwo, na jego realizację do 2022 roku ma być przeznaczone 61 miliardów złotych. Jednym z priorytetów jest modernizacja Marynarki Wojennej, która ma ruszyć już w przyszłym roku.
04.12.2016

Chińska eskadra przeleciała nad cieśniną między japońskimi wyspami

Ponad 40 chińskich samolotów wojskowych przeleciało nad cieśniną Miyako między dwiema japońskimi wyspami na Morzu Wschodniochińskim - poinformowało w poniedziałek ministerstwo obrony Chin. W reakcji Japonia poderwała własne siły powietrzne.
26.09.2016

IV Międzynarodowy kongres Morski zakończony

Na pokładzie „Daru Młodzieży”, pięknej fregaty zacumowanej u podnóża Wałów Chrobrego w Szczecinie Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej zakończył IV Międzynarodowy Kongres Morski. W tym roku Kongres po raz pierwszy odbył się pod auspicjami Ministerstwa i honorowym patronatem szefa tego resortu.
10.06.2016

Majówka na okręcie

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni i Okręt-Muzeum ORP Błyskawica zapraszają na kolejną już edycję Błyskawicznej Majówki. Tym razem główną atrakcją dla uczestników będzie jubileusz 40-lecia działalności muzealnej OM ORP Błyskawica.
29.04.2016

Nowa siłownia okrętowa otwarta w Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej

15 marca w Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej zostały zaprezentowane najnowsze urządzenia szkolno-treningowe, które są efektem sukcesywnej modernizacji bazy szkoleniowej.
16.03.2016

Na Baltic Business Forum o współpracy państw w regionie Trójmorza

Wiceminister Konrad Pawlik podczas swojego wystąpienia na Baltic Business Forum w Świnoujściu zaapelował o większą solidarność i pogłębienie współpracy państw regionu Trójmorza – obszaru między Bałtykiem, Adriatykiem i Morzem Czarnym.
22.09.2015

Jak korzystać z dronów? Polska stocznia przykładem dla branży

Bezzałogowe statki powietrzne (UAV), czyli po prostu drony, coraz częściej są wykorzystywane w wielu sektorach przemysłu, także przy budowie i naprawie statków. W stoczniach te maszyny używane są głównie by przyśpieszyć różne procesy konstrukcji, przede wszystkim kontrolę jakości. Jednym z pionierów w wykorzystaniu tej technologii okazuje się gdańska stocznia Remontowa.
03.09.2015

Określenie zasad nakładania kar pieniężnych za naruszenie norm siarkowych

Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska („The Environmental Protection Agency”), w skrócie EPA, opublikowała politykę wymiaru kar cywilnych za naruszenie standardów stężenia siarki, zwaną dalej Polityką karania. Polityka ta znajdzie zastosowanie do rozstrzyganych przez EPA przypadków naruszenia norm zanieczyszczeń na znajdujących się w Ameryce Północnej i na Karaibach obszarach kontroli zanieczyszczeń („Emissions Control Areas”, ECAs) podlegających jurysdykcji EPA.
07.02.2015

Nowe przepisy oprotestowane

Sławno. - Nowa ustawa to dla nas gwóźdź do trumny - to zdanie często było powtarzane w piątek (23 bm.) w podsławieńskim Warszkowie, gdzie ponad stu armatorów i właścicieli jednostek pływających na trzy godziny zablokowało ruchliwą krajową "szóstkę".
26.01.2015

Badanie wraku nie przyniosło rezultatu. Przyczyny zatonięcia cementowca wciąż nieznane

Jak donoszą brytyjskie media, służbom na razie nie udało się ustalić, co było powodem katastrofy cementowca Cemfjord. Jednostka zatonęła u wybrzeży Szkocji na początku stycznia.
21.01.2015

Praca w stoczni – raport Gospodarki Morskiej

W stoczniach czeka praca, są też jednak bezrobotni stoczniowcy. Rozwój przedsiębiorstw, rynek pracy i szkolnictwo zawodowe to powiązany ze sobą system, którego poszczególne elementy mają na siebie istotny wpływ. Nie wszystko działa w nim jednak tak sprawnie, jak można tego oczekiwać w aktualnej sytuacji gospodarczej. Podjęliśmy próbę analizy tej złożonej sytuacji.
02.01.2015

Dyrektywa siarkowa: Dane od armatorów pomocą dla KE

Stowarzyszenie Armatorów Wspólnoty Europejskiej rozpoczęło badania w celu monitorowania ekonomicznego wpływu wprowadzenia wymagać dyrektywy siarkowej w specjalnych strefach kontroli emisji (SECA).
06.11.2014

Po pierwsze modernizacja - Balt Military Expo 2014

Kolejna, trzynasta już edycja międzynarodowych targów zbrojeniowych Balt Military Expo (24-26 czerwca 2014) koncentrowała się na marynarce wojennej i przemyśle stoczniowym. Ogłoszone plany modernizacji polskich sił zbrojnych spowodowały pojawienie się w Gdańsku przedstawicieli znaczących europejskich firm, które zamierzają przystąpić do przetargów planowanych przez polski rząd.
30.06.2014

Zakończyły się targi BALTEXPO 2013

Ponad 200 firm w jednym miejscu. Nowe produkty i usługi, innowacje i inwestycje, a przede wszystkim nawiązywanie nowych kontaktów. Tak wyglądały 17-ste Międzynarodowe Targi Baltexpo 2013 odbywające się 3, 4 i 5 września w Gdańsku. Tradycyjnie zgromadziły one największych graczy branży morskiej w Polsce.
05.09.2013

Drewil- tradycja zobowiązuje

Firmy legitymujące się tradycją sięgającą kilka dziesięcioleci wstecz nie należą na polskim rynku morskim do wyjątków. Na wielu statkach pasażerskich lub największych jednostkach floty najnowocześniejsze rozwiązania współistnieją z pomysłami z powodzeniem stosowanymi przez żeglarzy w epoce wielkich odkryć geograficznych. Zdaniem znawców procedur bezpieczeństwa obowiązujących na statkach to właśnie od sprawnego funkcjonowania najprostszych elementów wyposażenia okrętowego zależy życie pasażerów. Janusz Wilkowski, prezes fi
25.03.2013

Kiedy opłaca się korzystać z procedur uproszczonych?

Wspólnotowe przepisy celne przewidują możliwość korzystania przez podmioty dokonujące obrotu towarowego z zagranicą z procedur uproszczonych, dzięki którym importerzy oraz eksporterzy towarów mogą korzystać z szeregu ułatwień i korzyści.
19.11.2012

Testament RMS Titanic. 100 lat po tragedii- prawda leży na dnie morza?

W nocy z 14 na 15 kwietnia 1912r. RMS Titanic – należący do towarzystwa okrętowego White Star Line podczas swego dziewiczego rejsu zderzył się z górą lodową. 2 godziny później mit niezatapialnego statku zniknął pod falami Atlantyku wraz z 1500 pasażerami Titanica. Dziennikarze, którzy relacjonowali katastrofę, która w tamtą mroźną noc zachwiała całym dotychczasowym pojęciem bezpieczeństwa na morzu orzekli, że tajemnica poszła na dno w raz ze statkiem MS Titanic. W sto lat po tamtej tragedii Urząd Morski w Gdyni, Akademia Morska,
23.04.2012

Michalak: Plotki i insynuacje są działaniem na szkodę stoczni

Gryfia nigdy nie zamierzała pozbywać się największego doku na terenie zakładu - powiedział dziś w "Rozmowach pod krawatem" prezes zakładu. Patryk Michalak dementował informacje przekazywane przez PiS i SLD.
12.04.2012

Morska świadomość... według Jana Zamoyskiego

Bez względu na to, czy Morski Port w Gdańsku odwiedzają dzieci, gimnazjaliści czy studenci - spotkanie musi pozostawiać ich w zadumie wobec faktu poznania firmy, która trwa już tysiąc lat...
22.11.2011

ZARZĄDZANIE MORSKIM EKOSYSTEMEM CZY RYBOŁÓWSTWEM?

EKOSYSTEM – Trójwymiarowa przestrzeń, w granicach, której interakcje między różnymi stałymi mieszkańcami – zwierzętami i roślinami – są dużo silniejsze niż ich interakcje z zamiejscowymi, to jest, stałymi mieszkańcami sąsiadujących ekosystemów. Ekosystemy istnieją zarówno w morzu jak i na lądzie. W morzu nie są one jednak tak widoczne, nawet jeśli są równie dynamiczne, ulegając sezonowo znacznym zmianom. Pauly i Maclean (2003).
05.11.2011

Farwater portowej wyobraźni- Rekordowe wyniki Zarządu Morskiego Portu Gdańsk SA

Statystyczny sukces gdańskiego portu z 1978 roku: przeładunek 27,7 miliona ton - głównie tranzytowej ropy naftowej z ówczesnego ZSRR i polskiego węgla - stał się na długo progiem nie do pokonania. Kryzys ustrojowy 1980 roku ograniczył naszą wymianę handlową, a gdański port utrzymywał swoją pozycję jedynie dzięki wieloletnim kontraktom surowców energetycznych. Na powtórzenie rekordowych obrotów port musiał pracować ponad 30 lat. Dopiero bowiem w ubiegłym - 2010 roku, przy niewielkim eksporcie węgla, lecz znacznym tranzycie rosyjsk
16.03.2011

Koniunktura w specjalnościach: połączenia w konstrukcjach stalowych, sprzęt spawalniczy, montaże, lekka obudowa, logistyka

Na branżę konstrukcji stalowych, wbrew obiegowym opiniom, nie składa się jedynie sektor wytwarzania konstrukcji (choć dominujący i najważniejszy) lecz także wiele innych specjalności współpracujących, bez których funkcjonowanie tego pierwszego nie byłoby niekiedy wręcz możliwe. Takie szerokie postrzeganie branży konstrukcji stalowych leży u podstaw filozofii działania Polskiej Izby Konstrukcji Stalowych od samego początku jej istnienia.
04.01.2011

Gazoport - bezcenna możliwość wyboru

Nie musimy sprowadzać na polski rynek dodatkowo wiele gazu, żebyśmy byli rentowni. Możliwość wyboru to atut nie do przecenienia w negocjacjach gazowych - przekonuje Zbigniew Rapciak, prezes zarządu spółki Polskie LNG SA.
06.12.2010

Gazoport - wiele korzyści z jednego projektu

- Nie musimy sprowadzać na polski rynek dodatkowo wiele gazu, żebyśmy byli rentowni. Możemy świadczyć tę usługę dla odbiorców z innych krajów. Natomiast nie do przecenienia w jakichkolwiek negocjacjach gazowych jest efekt możliwości wyboru – mówi Zbigniew Rapciak, prezes zarządu spółki Polskie LNG S.A.Czy wobec doniesień o poszukiwaniach gazu łupkowego w Polsce i pierwszych próbach zgazyfikowania węgla, na pewno warto budować w Polsce port LNG?
22.07.2010

O transporcie morskim z Chin

Importować każdy może.Niniejszy mini poradnik traktuje o tej właśnie kwestii. Wyjaśnia podstawowe zasady i terminy związane z transportem morskim z Chin i nie tylko. Mają one też zastosowanie ogólne, uwzględniają jednak specyfikę fabryki świata. Tekst przeznaczony jest raczej dla importerów początkujących. Czy to młodych biznesmenów analizujących koszty z alibaba.com vs allegro.pl, z których twynikają 200-500% profity, czy też stabilnych firm sięgających po raz pierwszy po dostawców zza mórz. Doświadczeni importerzy raczej nie z
23.02.2010

Dziękujemy za wysłane grafiki.