• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Okiem eksperta: Chcesz przetrwać na rynku pracy? Rozwijaj kompetencje miękkie

jk

30.10.2017 09:49 Źródło: własne
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Okiem eksperta: Chcesz przetrwać na rynku pracy? Rozwijaj kompetencje miękkie
Okiem eksperta: Chcesz przetrwać na rynku pracy? Rozwijaj kompetencje miękkie - GospodarkaMorska.pl

Co ma wspólnego branża lotnicza z morską? Chociażby podobne problemy, szczególnie jeśli chodzi o niezbędne kwalifikacje do pracy. Zdaniem eksperta rynku pracy z firmy Hays, Marcina Ostrowskiego ofertę zatrudnienia otrzymuje osoba o kompetencjach miękkich na najwyższym poziomie.

Oto co Marcin Ostrowski ma do powiedzenia, jeśli chodzi o rozwijanie kompetencji miękkich

Do napisania tego artykułu zainspirował mnie wywiad z prezesem Doliny Lotniczej Markiem Dareckim, który ukazał się w 'Gazecie Wyborczej' kilka tygodni temu. Zgodnie ze słowami prezesa Marka Dareckiego „dane są dziś tym czym ropa naftowa 100 lat temu. Masz dane i potrafisz je analizować – rządzisz światem”.

Paweł Darecki odnosi się do tak nośnego dziś fenomenu Industry 4.0. Analizuje Przemysł 4.0 z 3 perspektyw: technologicznej, biznesowej i ludzkiej.
Mnie, z racji doświadczeń zawodowych, szczególnie interesuje ostatnia perspektywa. Według prezesa „Polska musi zmienić model nauczania i to na wszystkich szczeblach. Musimy przejść od tradycyjnego modelu, który uczy zapamiętywania i posłuszeństwa, w stronę budowy miękkich umiejętności: pracy zespołowej, kreatywności, innowacyjności.”

Jak te słowa mają się do rzeczywistości potrzeb rekrutacyjnych firm produkcyjnych w Polsce, z którymi współpracujemy wraz z zespołem na co dzień?
Wraz z moim zespołem realizujemy projekty rekrutacyjne na stanowiska inżynieryjne w połowie kraju dla szerokiego przekroju branż. Od energetyki i branży ciężkiej, przez Automotive, producentów AGD, producentów elektroniki aż do producentów opakowań, leków, żywności i wielu innych niewymienionych.

Bardzo różne branże, bardzo różne potrzeby w obszarze kompetencji twardych i właściwie te same, powtarzane jak mantra, potrzeby w obszarze kompetencji miękkich: komunikatywność, umiejętność współpracy, kreatywność rozumiana często jako zdolność rozwiązywania złożonych problemów, proaktywność, zdolność klarownego prezentowania swoich myśli, koordynowania pracy innych w ramach powierzonych projektów, otwartość na ludzi z odmiennych kultur i wiele innych.

Prezentując kilku kandydatów o zbliżonym poziomie kompetencji twardych często obserwujemy, że upragnioną ofertę otrzymuje osoba, o kompetencjach miękkich na najwyższym poziomie.

To nie przypadek. W środowisku produkcyjnym, które złożoność rośnie lawinowo a zgodnie z przewidywaniami płynność w oparciu o strumień danych będzie podstawowym atrybutem, najważniejszym narzędziem jest człowiek.

Jeśli za kilka dekad, w związku z postępującą automatyzacją i szeroko pojmowaną rewolucją technologiczną, 20% osób w wieku produkcyjnym będzie pożądana przez wielu potencjalnych pracodawców, to jak znaleźć się w tych 20%? Rozwijając kompetencje coraz bardziej pożądane i jednocześnie najtrudniejsze do zautomatyzowania. Miękkie.

Jak to zrobić? Poza całym spektrum narzędzi typu szkolenia, coaching, etc., o których skuteczności trudno mi się w szerszej skali wypowiadać, myślę, że dla tego typu rozwoju kluczowe jest środowisko pracy oraz rola, którą się pełni. Setki rozmów z inżynierami o ich rozwoju skłaniają mnie do konkluzji, że Ci którzy w pełni rozwinęli swój potencjał w obszarze kompetencji miękkich pracowali w organizacjach wspierających ten rozwój i rolach, które faktycznie tych kompetencji wymagały.

Chcesz przetrwać? Zadaj sobie kilka prostych pytań. Czy pracuję w organizacji, której kultura pracy służy transparentnej komunikacji i współpracy? Czy moja rola stymuluje rozwój moich kompetencji miękkich?

Masz wątpliwości? Zapraszam do kontaktu: ostrowski@hays.pl. Wraz z moim zespołem wspólnie zastanowimy się jak możemy pomóc Ci znaleźć organizację i rolę, w których rozwiniesz skrzydła.

Marcin Ostrowski
 
Team Leader
Recruiting experts in Engineering
HAYS Recruiting experts worldwide

Hays Poland Sp. z o.o.
Olivia Business Centre
Olivia Tower, 9p.
Al. Grunwaldzka 472A
80-309 Gdańsk   

SMT_shipping_390x100_2021

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 39475,00 $ tona -1,13% 2 gru
 Cynk 3293,00 $ tona -0,06% 2 gru
 Aluminium 2654,00 $ tona -0,56% 2 gru
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.