• <

Wynik wyszukiwania - "rabie" - Wiadomości

Kryzys na Morzu Czerwonym tematem 108. sesji IMO w Londynie

W dniach 15-24 maja 2024 roku Komitet Bezpieczeństwa na Morzu (Maritime Safety Committee, MSC) zbierze się osobiście na 108. sesji w siedzibie Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) w Londynie. Wśród głównych tematów poruszonych podczas wydarzenia będzie rozwiązanie trwającego od listopada 2023 roku problemu kryzysu żeglugi na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej.
15.05.2024

Prezes Chamera na 100-lecie PZŻ: żeglarstwo to sport, edukacja i patriotyzm

"Żeglarstwo to sport, pasja, edukacja i patriotyzm" – powiedział podczas wernisażu wystawy „100 lat polskiego żeglarstwa” w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera. PZŻ został założony 11 maja 1924 roku w Tczewie.
11.05.2024

Powstające Muzeum Kanału Sueskiego szykuje się do otwarcia na turystów

Zarząd Kanału Sueskiego dokonał w marcu pierwszego, próbnego otwarcia Muzeum Kanału Sueskiego, w ramach którego zwiedzanie było bezpłatne. W niedalekiej przyszłości placówka ma stać się popularnym miejscem wizyt turystów zainteresowanych historią oraz działalnością jednej z najważniejszych tras morskich na świecie.
17.04.2024

Były prezydent i laureat Nobla oskarżony o kradzież precjozów z zatopionego galeonu

Były prezydent Kolumbii Juan Manuel Santos stanie przed parlamentarną komisją w związku z domniemaniem współudziału w kradzieży cennych przedmiotów z zatopionego u brzegów tego kraju XVIII-wiecznego hiszpańskiego galeonu San Jose.
20.03.2024

Na Zalewie Wiślanym trwają "śledziowe żniwa"

Miesiąc wcześniej niż w poprzednich latach zaczęły się na Zalewie Wiślanym połowy śledzi. Czas ten jest nazywany przez rybaków "śledziowymi żniwami", bo łowią wówczas najwięcej. W tym roku rybacy sprzedają rybę za podobną cenę jak rok temu - kilogram kosztuje 2,5-2,70 zł.
10.03.2024

Świat szuka alternatyw w obliczu zagrożenia ze strony Huti. Rozwiązaniem trasy lądowe przez Arabię Saudyjską?

W obliczu zagrożenia ze strony jemeńskich bojowników na Morzu Czerwonym i w Zatoce Adeńskiej firmy oferujące usługi transportowe, obawiające się o bezpieczeństwo załóg oraz ładunku, szukają sposobów na bezpieczniejszy transport. Izraelska firma zajmująca się transportem morskim chce skorzystać z tras lądowych, aby ominąć zagrożenie.
05.02.2024

Kto zyskuje, a kto traci na atakach Huti na Morzu Czerwonym? Milionowe koszty opływania Przylądka Dobrej Nadziei

Trwające od listopada ataki bojowników Huti na statki i okręty w rejonie Morza Czerwonego i Zatoki Adeńskiej wpłynęły na to, że czołowe firmy branży żeglugowej zrezygnowały z trasy prowadzącej przez Kanał Sueski, wybierając dłuższą nieopodal Przylądka Dobrej Nadziei w Republice Południowej Afryki. Gdy Zarząd Kanału Sueskiego liczy straty w związku z spadkiem liczby statków płacących za pokonanie przeprawy, na południu ma miejsce rekordowy ruch na trasie morskiej.
25.01.2024

Prezydent: apeluję do premiera, by jak najszybciej przystąpić do budowy elektrowni jądrowej

Apeluję do premiera Donalda Tuska, rządu, aby jak najszybciej przystąpić do budowy elektrowni jądrowej - powiedział prezydent Andrzej Duda w Davos. Dodał, że każda zmiana, zwłaszcza zmiana lokalizacji tej elektrowni, powoduje de facto konieczność rozpoczęcia całego procesu lokalizacyjnego od nowa.
18.01.2024

Morawiecki: skutki zmiany lokalizacji elektrowni atomowej będą katastrofalne

Zmiana lokalizacji elektrowni atomowej to opóźnienie budowy nawet o kilka lat, strata wielu milionów złotych i ryzyko dla systemu energetycznego - ocenił w czwartek były premier Mateusz Morawiecki (PiS). Jego zdaniem, skutki takiej decyzji byłyby katastrofalne.
18.01.2024

J. Grabiec: nie ma podstaw do zmiany lokalizacji elektrowni atomowej na Pomorzu

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec powiedział w czwartek w Radiu Zet, że nie ma podstaw, aby zmienić lokalizację elektrowni atomowej na Pomorzu.
18.01.2024

Huti grożą amerykańskim statkom

Rzecznik jemeńskich rebeliantów Huti zapowiedział w poniedziałek, że ugrupowanie rozszerzy ataki także na amerykańskie i brytyjskie statki. Dotąd wspierana przez Iran grupa twierdziła, że prowadzi na Morzu Czerwonym ostrzał jednostek izraelskich.
15.01.2024

Konflikt z Huti wpłynął na ograniczenie ruchu statków przez Kanał Sueski. Spadek jest wyraźny

Trwająca od listopada agresja jemeńskich bojowników na międzynarodową żeglugę na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej nie pozostała bez wpływu na ruch przez kluczowy przesmyk łączący je z Morzem Śródziemnym. Oprócz tego, że konflikt wpłynął na światowy łańcuch dostaw nie pozostał bez wpływu na ilość statków pokonujących Kanał Sueski.
15.01.2024

[ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY] Drugi dzień odwetu USA i Wielkiej Brytanii na Huti za ataki na żeglugę cywilną

Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, przy wsparciu Australii, Bahrajnu, Kanady i Holandii, zaatakowały cele jemeńskiej bojówki Huti w odpowiedzi na trwające od kilku tygodni ataki na statki cywilne na Morzu Czerwonym, które zachwiały światowymi łańcuchami dostaw. Do ataku doszło dziś w nocy. Najnowsze komentarze i doniesienia o ataku i jego skutkach publikujemy poniżej.
13.01.2024

Norweska gwiazda piłki nożnej inwestuje 1,5 mln euro w akcje armatora Hoegh Autoliners

Napastnik Manchesteru City i reprezentacji Norwegii Erling Haaland rozpoczął inwestowanie na giełdzie w Oslo kupując za 1,5 miliona euro akcje znanego armatora Hoegh Autoliners.
23.10.2023

Ruch morski w Kanale Sueskim został przywrócony

Ruch morski w Kanale Sueskim w Egipcie został w pełni przywrócony - podały w środę w komunikacie władze Kanału Sueskiego.
23.08.2023

W wyniku dwóch różnych incydentów zawieszono ruch statków na Kanale Sueskim i w Bosforze

Po kolizji dwóch zbiornikowców zawieszono ruch statków przez Kanał Sueski, powinien zostać wznowiony w ciągu kilku godzin - poinformował w środę zarządca Kanału Osama Rabie. W środę rano wstrzymano także ruch statków przez turecką cieśninę Bosfor.
23.08.2023

Zatopiony w sobotę holownik podniesiony z dna Kanału Sueskiego

Po trzech dniach prac na powierzchnię z dna Kanału Sueskiego podniesiony został holownik, który zatonął w sobotę.
09.08.2023

Zmarł jeden z członków załogi holownika zatopionego w Kanale Sueskim przez tankowiec

Zmarł jeden z członków załogi holownika, który zatonął w Kanale Sueskim, po zderzeniu z tankowcem przewożącym skroplony gaz płynny (LPG). O jego śmierci poinformowała w sobotę agencję Reutera rodzina zmarłego. Na pokładzie holownika Fahd znajdowało się siedem osób - powiadomił prezes zarządu Kanału, Osama Rabie.
06.08.2023

W Kanale Sueskim po zderzeniu z tankowcem zatonął holownik

Holownik Kanału Sueskiego zatonął po zderzeniu z tankowcem pod banderą Hongkongu płynącym na drodze wodnej; trwa akcja jego wydobycia - poinformował w sobotę zarząd Kanału Sueskiego.
05.08.2023

Azjatycki przemysł stoczniowy płynie cała naprzód. Europejski w kilwaterze

Przemysł stoczniowy przeżywa boom i armatorzy biją się o miejsca w dokach. Niestety, ale w stoczniach azjatyckich. Europejskie stocznie ratują się zamówieniami na statki pasażerskie, specjalistyczne i okręty. Firmy z otoczenia stoczni ratują się sprzedając najnowocześniejsze urządzenia i technologie do stoczni azjatyckich.
04.08.2023

Obajtek o inwestycji Olefiny III: przy tak dużej inwestycji konsorcja sięgają po pracowników z całego świata

Przy tak dużej inwestycji, gdy wygrywają konsorcja międzynarodowe, sięgają po pracowników z całego świata - powiedział w piątek w Radiu Zet prezes Orlenu Daniel Obajtek pytany o wypowiedzi polityków PO nt. zatrudniania migrantów przy budowie kompleksu Olefiny III w Płocku.
23.06.2023

Nowe zdjęcia satelitarne wysadzonej zapory. Widać na nich zniszczenia

Firma Maxar opublikowała nowe zdjęcia satelitarne elektrowni wodnej Kachowka, zniszczonej przez rosyjskie wojska. Fotografie dokładnie pokazują skalę uszkodzeń, które doprowadziły do jak dotąd największej typu katastrofy w XXI-wiecznej Europie, której skala oraz koszty są wciąż mierzone i liczone.
17.06.2023

Rosyjscy żołnierze plądrują podtopione miejscowości w obwodzie chersońskim

Mieszkańcy okupowanej wschodniej części obwodu chersońskiego, na południu Ukrainy, próbują wrócić do domów po powodzi wywołanej wysadzeniem przez rosyjskie wojska tamy na Dnieprze w Nowej Kachowce; najeźdźcy uniemożliwiają te powroty i plądrują opuszczone miejscowości, przekazał w niedzielę portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzony przez ukraińską armię.
12.06.2023

Chińskie statki rozkradają wraki z czasów II wojny światowej

Międzynarodowe śledztwo wykazało, że armatorzy z Chin prowadzą operacje w związku z wydobyciem stali i artefaktów z okrętów zatopionych w czasie wojny na Pacyfiku. Wśród "łupów" znalazły się przedmioty pochodzące m.in. z HMS Prince of Wales.
29.05.2023

Wysokie stany rzek w województwie małopolskim. Interweniuje straż pożarna

W związku z intensywnymi opadami deszczu w Małopolsce notowane są wysokie stany wód na rzekach. Straż pożarna była wzywana w ciągu minionej doby 59 razy, głównie do wypompowywania wody z zalanych posesji, dróg oraz piwnic.
18.05.2023

Kontenerowiec ugrzązł w Kanale Sueskim

Kontenerowiec płynący z Malezji do Portugalii ugrzązł w niedzielę w Kanale Sueskim - poinformował Zarząd Kanału Sueskiego (SCA). Statek udało się uwolnić po około dwóch godzinach.
05.03.2023

Kontrakt na dostawy ropy ze wschodu przestanie być realizowany w momencie wprowadzenia kolejnych sankcji

Jedyny obowiązujący kontrakt na dostawy ropy ze wschodu przestanie być realizowany w momencie wprowadzenia kolejnych sankcji, na co jesteśmy przygotowani – podało w niedzielę biuro prasowe PKN Orlen w odpowiedzi na zarzuty posła PO Jana Grabca.
29.01.2023

KO domaga się wyjaśnienia kwestii zawyżania cen paliw przez Orlen przed 1 stycznia

Koalicja Obywatelska będzie oczekiwać wyjaśnień w związku z zamieszaniem wokół nagłych zmian cen paliw, a dokładnie ich nagłego spadku po nowym roku. Klub KO będzie oczekiwać wyjaśnienia m.in. od ministra aktywów państwowych.
03.01.2023

Kanał Sueski nie na sprzedaż

Zarząd Kanału Sueskiego (SCA) podał, że Kanał jest otwarty na inwestycje zagranicznych spółek, ale nie ma mowy o przejęciu przez zagraniczny podmiot kontroli nad drogą wodną ani nad funduszem, który ma zarządzać jego zasobami.
23.12.2022

Urząd Kanału Sueskiego (SCA) podnosi opłaty tranzytowe o 15 procent

Admirał Osama Rabie, przewodniczący i dyrektor zarządzający SCA, ogłosił w sobotę zwiększenie opłat tranzytowych dla wszystkich rodzajów statków o 15 proc. i o 10 proc. dla masowców i statków wycieczkowych od początku stycznia 2023 r.
17.09.2022

Kanał Sueski odblokowany i pracuje na pełnych obrotach. 7 mld euro w roku

57 statków o nośności 3,4 mln t przepłynęło po jego odblokowaniu w dniu 2 września br. Kanał Sueski został szybko odblokowany, po tym jak na mieliźnie osiadł zbiornikowiec 64 tys. t Affinity V. Po szybkiej akcji jednostkę o długości 252 m. ściągnięto z mielizny i odholowano. Następnego dnia na Kanale Sueskim znalazło się już prawie 60 statków, informował admirał Osama Rabie, prezes Zarządu Kanału Sueskiego.
02.09.2022

Zatrucie Odry, najnowsze informacje - wtorek 16 sierpnia

Zarówno w Polsce, jak i w Niemczech trwają badania wód i śniętych ryb z Odry. Tymczasem służby w dalszym ciągu próbują uprzątnąć i zabezpieczyć rzekę. Cały czas obowiązuje zakaz kontaktu z wodami Odry. Przedstawiamy najnowsze doniesienia w sprawie zatrucia rzeki.
16.08.2022

Rząd Ukrainy: Rosjanie ukradli i wywieźli niemal 500 tys. ton zbóż z okupowanych terenów naszego państwa

Rosjanie nielegalnie wyeksportowali blisko 500 tys. ton zboża z okupowanych przez siebie terenów Ukrainy - poinformował w poniedziałek wiceminister rolnictwa Taras Wysocki.
30.05.2022

Ukraina. Władze: wojsko rosyjskie wywozi zboże z obwodu chersońskiego

Wojsko rosyjskie nadal wywozi zboże z obwodu chersońskiego – poinformował w piątek szef władz obwodowych Hiennadj Łahuta na briefingu. Jak dodał, niektórzy rolnicy zdecydowali się na współpracę z okupantami.
27.05.2022

Piątek ostatnim dniem manewrów Defender Europe 2022

Sojusznicze kierowanie ogniem to ostatnie manewry, które odbywają się na poligonie drawskim w ramach ćwiczenia DefenderEurope2022. To podsumowanie międzynarodowych działań, w których udział bierze ponad 2 tys. żołnierzy.
27.05.2022

Rosja chce wywieźć z Mariupola ukraińskie wyroby metalowe i zboże statkami pod obcą banderą

Rosyjskie władze okupacyjne planują wywieźć z portu w zajętym Mariupolu ukraińskie wyroby metalowe i zboże, wykorzystując w tym celu statki zarejestrowane w innych państwach - poinformowało w czwartek Radio Swoboda, powołując się na dane ze zdjęć satelitarnych.
26.05.2022

Kurs na inwestycje i innowacje. Elbląg i okolice z nowymi szansami na rozwój

Kanał żeglugowy między Zatoką Gdańską a Mierzeją Wiślaną wchodzi w ostatnią fazę realizacji. Port w Elblągu uniezależnia się od przejścia przez Cieśninę Pilawską, planuje rozwój i wdraża innowacyjne rozwiązania przyjazne środowisku. Elbląg i okolice zyskają szansę na rozwój usług i przemysłu.
02.05.2022

Koniec ulg na przewóz LNG Kanałem Sueskim

Od 15 marca przestanie obowiązywać 15 procentowy rabat dla armatorów gazowców przewożących LNG przez Kanał Sueski – poinformowały władze obiektu.
18.03.2022

Kanał Sueski będzie szerszy i głębszy

Najbardziej wysunięta na południe 30-kilometrowa część kanału, gdzie w marcu ubiegłego roku kontenerowiec Ever Given utknął na mieliźnie, ma zostać poszerzona o 40 metrów na wschód i pogłębiona do 22 metrów, poinformował we wtorek prezes Zarządu Kanału Sueskiego (SCA) Osama Rabie.
16.02.2022

Kanał Sueski zostanie poszerzony do 2023 roku

Prowadzone od dwóch lat prace nad poszerzeniem Kanału Sueskiego zostaną zakończone w sierpniu 2023 r. - poinformował w niedzielę Osama Mounir Rabie, prezes Zarządu Kanału Sueskiego (SCA). Decyzja o modernizacji kanału zapadła po wypadku kontenerowca Ever Given.
16.01.2022

Rekordowe przychody Kanału Sueskiego

6,3 miliarda dolarów – to przychody odnotowane przez Kanał Sueski w 2021 roku.
05.01.2022

Wzrost opłat za tranzyt przez Kanał Sueski i zachęty finansowe dla rozwiązań ekologicznych

Poprzez zaplanowany na luty wzrost opłat tranzytowych za przepływ przez znajdujący się w Egipcie Kanał Sueski wpływy do skarbu państwa wzrosną rocznie o 400 mln dol. - poinformował w poniedziałek Osama Mounir Rabie, prezes państwowej instytucji zajmującej się zarządzaniem kanałem.
04.01.2022

Pomimo rekordowego ruchu władze Kanału Sueskiego zapowiadają podwyżki opłat w 2022

Po burzliwym roku, w którym Kanał Sueski został zablokowany przez duży kontenerowiec Ever Given, władze ogłosiły plany wprowadzenia podwyżki opłat dla prawie wszystkich statków korzystających z Kanału w 2022 roku.
07.11.2021

Svitzer dostarczy dwa holowniki do Kanału Sueskiego

Zarząd Kanału Sueskiego rozszerzył umowę z grupą Maersk. Na jej mocy należący do Maersk Svitzer dostarczy dwa dodatkowe holowniki.
17.08.2021

Włoskie władze apelują: Nie wywoźcie piasku, kamyków i muszelek z plaż Sardynii

Nie wywoźcie piasku, kamyków I muszelek z plaż Sardynii - apelują kolejny rok z rzędu do włoskich i zagranicznych turystów władze wyspy i obrońcy środowiska. Masowy wywóz tych „pamiątek” z wakacji stał się taką plagą, że uważany jest za grabież i surowo karany.
21.07.2021

Posłowie KO oburzeni planowaną inwestycją deweloperską na Westerplatte; powiadomią CBA

Posłowie Koalicji Obywatelskiej wyrazili w czwartek oburzenie planowaną inwestycją deweloperską na terenie Westerplatte. O sprawie powiadomili już Najwyższą Izbę Kontroli; w planach mają też skierowanie wniosku do CBA, by szykowaną inwestycję objęło tarczą antykorupcyjną.
08.07.2021

Porozumienie osiągnięte. Ever Given może opuścić Kanał Sueski

Po 106 dniach gigantyczny kontenerowiec Ever Given zostanie uwolniony z aresztu i opuści Egipt.
06.07.2021

Gdynia. Córki Raczyńskich objęły mecenat honorowy nad ORP "Błyskawica"

Honorowy mecenat nad okrętem-muzeum ORP "Błyskawica" objęły w niedzielę w Gdyni Viridianna Rey oraz Katarzyna Raczyńska. Ich matka Cecylia Raczyńska, żona Edwarda Raczyńskiego, ambasadora RP w Londynie 85 lat temu była matką chrzestną legendarnego niszczyciela Marynarki Wojennej.
27.06.2021

Egipt z planem rozbudowy Kanału Sueskiego

Abdel Fattah al-Sisi, prezydent Egiptu, wczoraj zatwierdził poszerzenie i pogłębienie południowej części Kanału Sueskiego po tym, jak kontenerowiec Ever Given o pojemności 20 000 TEU uszkodził ostatnio tę krytyczną arterię morską.
13.05.2021

Władze Kanału Sueskiego oferują obniżenie rachunku Ever Given do 600 milionów dolarów

Władze Kanału Sueskiego (SCA) oferują obniżenie kwoty odszkodowania za wejście kontenerowca Ever Given na mieliznę. Proponują 600 milionów dolarów zamiast wcześniej zakładanych, ponad 900 – przekazał prezes kanału, Osama Rabie.
10.05.2021

Kontenerowiec Ever Given skonfiskowany z powodu sporu o odszkodowanie

Kontenerowiec Ever Given, który w marcu blokował Kanał Sueski, został tymczasowo skonfiskowany w związku ze sporem o wysokość odszkodowania, jakie musi zapłacić jego japoński właściciel.
14.04.2021

Egipt nie wypuści kontenerowca Ever Given, zanim właściciel nie wypłaci odszkodowania

Egipskie władze poinformowały, że nie wypuszczą 400-metrowego kontenerowca Ever Given, który przez prawie tydzień w marcu blokował Kanał Sueski, zanim właściciel nie zgodzi się na wypłatę odszkodowania.
09.04.2021

Egipt: Zły manewr kapitana prawdopodobną przyczyną utknięcia statku na Kanale Sueskim

400-metrowy kontenerowiec Ever Given, który zablokował Kanał Sueski przez prawie tydzień, utknął na mieliźnie z powodu złego manewru kapitana - powiedzieli w piątek włoskiej agencji Nova przedstawiciele Zarządu Kanału.
02.04.2021

Władze Kanału Sueskiego po blokadzie przez Ever Given wezwane do szybkiej modernizacji

Władze Kanału Sueskiego muszą działać sprawnie, aby zmodernizować swoją infrastrukturę techniczną, jeśli w przyszłości mają uniknąć zakłóceń w żegludze, podają źródła branżowe. Główny szlak handlowy próbuje odbić się po kosztownym sześciodniowym zamknięciu, kiedy to 23 marca kontenerowiec Ever Given osiadł na mieliźnie i tym samym wstrzymał na prawie tydzień ruch w kanale – zanim działania specjalistycznych zespołów uwolniły statek i przywróciły normalny ruch.
02.04.2021

Egipt może się domagać miliarda dolarów odszkodowania za blokadę Kanału Sueskiego

Władze Egiptu zapowiedziały, że kraj może domagać się około 1 miliarda dolarów odszkodowania po tym, jak gigantyczny kontenerowiec zablokował Kanał Sueski na prawie tydzień i wstrząsnął rynkami żeglugowymi.
01.04.2021

Egipt może stracić na blokadzie Kanału Sueskiego ponad miliard dolarów

Straty Egiptu w związku z niemal tygodniową blokadą Kanału Sueskiego przez kontenerowiec Ever Given mogą sięgnąć miliarda dolarów - powiedział w środę prezes Zarządu Kanału Sueskiego Osama Rabie.
01.04.2021

Szwedzka Straż Przybrzeżna „Kustbevakningen” – Morskie Organy Ścigania cz.5

Po naszej ostatniej wizycie na Morzu Północnym oraz spotkaniu z Obrońcy wód oraz wybrzeży Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej – Morskie Organy Ścigania (cz.4) - skierujemy się na cieśniny duńskie, aby bezpiecznie zakończyć nasz rejs w porcie macierzystym jakim jest Gdynia. Przechodząc pod Mostem nad Sundem, całkiem możliwe jest, że na swojej drodze spotkamy Kustbevakningen, czyli Szwedzką Straż Przybrzeżną.
30.03.2021

Rozładowanie zatoru w Kanale Sueskim zajmie do czterech dni

Odkąd kontenerowiec Ever Given po sześciu dniach opuścił w poniedziałek Kanał Sueski, przeprawę pokonało już 113 statków, a do końca dnia zrobi to kolejnych 140 - poinformował Zarząd Kanału Sueskiego (SCA). Zator ma zostać całkowicie rozładowany w ciągu 3-4 dni.
30.03.2021

W nocy przez Kanał Sueski miało przepłynąć 113 statków

113 statków miało przepłynąć Kanałem Sueskim w obu kierunkach do godzin porannych we wtorek po tym, jak szlak ten został odblokowany dzięki sprowadzeniu z mielizny na tor wodny kontenerowca Ever Given, który od blisko tygodnia blokował żeglugę w Kanale - powiedział prezes Zarządu Kanału Sueskiego Osama Rabie.
30.03.2021

Kontenerowiec Ever Given już płynie, przestał blokować Kanał Sueski

Kontenerowiec Ever Given, który od blisko tygodnia blokował Kanał Sueski, został sprowadzony z powrotem na tor wodny i obecnie płynie na północ. Żegluga w kanale zostanie wkrótce przywrócona - poinformował w poniedziałek w oświadczeniu Zarząd Kanału Sueskiego (SCA).
29.03.2021

Trwają przygodowania do rozładunku kontenerowca Ever Given blokującego Kanał Sueski

Prezydent Egiptu Abd el-Fatah es-Sisi zarządził przygotowania do rozładowania ładunku z gigantycznego kontenerowca, który od wtorku blokuje Kanał Sueski - poinformował w niedzielę w egipskiej telewizji Extra News prezes władz kanału, gen. broni Osama Rabie.
28.03.2021

Po nieudanej próbie, kolejne holowniki śpieszą do Kanału Sueskiego, by pomóc w przesunięciu kontenerowca

Dwa dodatkowe ciężkie holowniki śpieszą w niedzielę do Kanału Sueskiego, by wspomóc operację przesunięcia olbrzymiego kontenerowca, który od sześciu dni blokuje ten kluczowy dla światowego handlu szlak morski.
28.03.2021

Latarnie morskie na pocztówkach. Album dla hobbystów i profesjonalistów

Wracając statkiem do macierzystego portu, każdemu marynarzowi drgnie serce, gdy nocą zobaczy błysk znajomej latarni, a za dnia znajomą sylwetkę, którą widać zanim pojawią się na horyzoncie pierwsze budynki, drzewa i ląd.
23.03.2021

Izrael: W jaskini nad Morzem Martwym odnaleziono fragmenty Biblii

Izraelscy archeolodzy ogłosili we wtorek odkrycie w jaskini nad Morzem Martwym kilkudziesięciu fragmentów zwojów zawierających tekst biblijny z ksiąg proroków Zachariasza i Nahuma. Fragmenty są spisane po grecku, a jedynie imię Boga zapisano po hebrajsku.
16.03.2021

Populacja rekinów i płaszczek spadła o ponad 70% na całym świecie

Najnowsze informacje dotyczące drastycznego zmniejszania się populacji tych gatunków są alarmujące! Tak gwałtowne zmiany zaobserwowano na przestrzeni zaledwie ostatnich 50 lat.
29.01.2021

Stężenie arsenu w dopływie Nysy Kłodzkiej 100-krotnie przewyższa normy WHO

Stężenie arsenu w Trującej (woj. dolnośląskie), jednym z dopływów Nysy Kłodzkiej, aż 100-krotnie przewyższa obecnie normy wody pitnej ustanowione przez WHO - ustalił zespół badaczy z Uniwersytetu Wrocławskiego. Ma to związek z obecnością na tych terenach dawnej kopalni złota.
17.01.2021

Hipersoniczny pocisk Cyrkon odpalony z fregaty Admirał Gorszkow [WIDEO]

26 listopada Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej ujawniło przeprowadzenie kolejnego udanego testu hipersonicznego pocisku rakietowego typu 3M22 Cyrkon, który odpalono z pokładu fregaty wielozadaniowej Admirał Fłota Sowietskowo Sojuza Gorszkow proj. 22350.
30.11.2020

W Święto Niepodległości o postrzeganiu gospodarki wodnej 100 lat temu

Z chwilą odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku jedną z dziedzin wymagających uporządkowania stała się gospodarka wodna. Odrodzone państwo posiadało wówczas wielkie rzeki łączące kraj z Morzem Bałtyckim i Morzem Czarnym, gęstą sieć hydrograficzną, czy rozległe kompleksy mokradeł, jednak w parze z możliwościami szły duże wyzwania i trudności.
12.11.2020

Dzień Niepodległości - polskie żeglarstwo pod zaborami

Dzisiaj obchodzimy Święto Niepodległości. W 1795 roku, po III rozbiorze Polski, nasz kraj zniknął z mapy świata. W 1918 roku, po I Wojnie Światowej Polska odzyskała niepodległość, dzięki czemu wiele dziedzin życia, w tym żeglarstwo mogło się rozwijać. Przy okazji tego ważnego święta, warto jednak wspomnieć, że polskie żeglarstwo swoje korzenie ma pod zaborami.
12.11.2020

8. Flotylla Obrony Wybrzeża na obchodach 81. rocznicy agresji ZSRR na Polskę

W czwartek, 17 września, w Świnoujściu obchodzono 81. rocznicę zbrojnej napaści ZSRR na Polskę. W uroczystościach wzięły udział delegacje 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, władz miasta, przedstawicieli służb mundurowych, środowisk kombatanckich oraz młodzież i dzieci.
17.09.2020

Najbardziej uniwersalny terminal portowy w Porcie Gdynia

Terminal OT Port Gdynia od 25 lat realizuje usługi przeładunkowo-składowe we wschodniej części portu Gdynia, w obrębie dwóch basenów portowych – Basenu IV i Basenu V. Tereny te, zwane dawniej Rejonem I i II, od samego początku powstawania gdyńskiego portu były wyspecjalizowane w obsłudze wszelakich ładunków drobnicowych. Port powstawał razem z miastem, a miasto razem z portem. Do przyśpieszenia rozwoju Gdyni w zasadniczy sposób przyczynił się inżynier Eugeniusz Kwiatkowski. W jego koncepcji bardzo istotne miejsce zajmowała
13.05.2020

Transport przez Kanał Sueski nie ucierpiał wskutek pandemii koronawirusa

Kanał Sueski poinformował, że pandemia koronawirusa nie miała wpływu na ruch przez obiekt, powołując się na wzrost o 4,6% w porównaniu z rokiem ubiegłym.
05.04.2020

Rabiej o odszkodowaniu za awarię w Czajce: czekamy na raport

Jeżeli mamy do czynienia z zaniedbaniami, to trudno mi sobie wyobrazić inny scenariusz niż dochodzenie odszkodowania - mówił w czwartek wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej. Dodał, że miasto czeka na raport ekspertów w sprawie awarii w "Czajce".
14.11.2019

Popatrzeć na gospodarkę morską z innej perspektywy

Rok 2019 został ustanowiony przez Międzynarodową Organizację Morską IMO jako rok docenienia znaczenia roli kobiet w gospodarce morskiej.
04.11.2019

Włochy: Skruszeni turyści oddają piasek zabrany z plaż na Sardynii

Prowadzona na Sardynii latem kampania przeciwko masowemu zjawisku wywożenia piasku, muszelek i kamieni z plaż przynosi rezultaty. Wiele osób, nawet po 40 latach, rusza sumienie i odsyła na włoską wyspę to, co stamtąd zabrały jako pamiątkę z wakacji.
15.10.2019

Iran zapowiada ukaranie sprawców ataku rakietowego na jego tankowiec

Iran zapowiedział w sobotę ukaranie sprawców dokonanego w piątek ataku rakietowego na jego tankowiec na Morzu Czerwonym. Atak nie spowodował ofiar w ludziach i statek kontynuuje rejs.
12.10.2019

MSZ Iranu: Nie będzie spotkania Rowhaniego z Trumpem w ONZ

Podczas zbliżającej się sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku nie dojdzie do spotkania prezydentów Iranu i USA, Hasana Rowhaniego i Donalda Trumpa - poinformował rzecznik MSZ Iranu Abbas Musawi, cytowany w poniedziałek przez irańską telewizję.
16.09.2019

Ropa traci wartość; inwestorzy patrzą na B.Wschód i relacje USA-Chiny

Ropa na światowych giełdach paliw traci na wartości. Inwestorzy z uwagą śledzą doniesienia dotyczące wzrostu napięcia na Bliskim Wschodzie i zbliżającego się wznowienia rozmów handlowych pomiędzy USA a Chin, chociaż tu nikt nie liczy na przełom - podają maklerz
29.07.2019

Iran krytykuje plany europejskiej misji morskiej w Zatoce Perskiej

Kraje europejskie, tworzące "koalicję morską" w Zatoce Perskiej, wysyłają wrogie przesłanie - oświadczył w niedzielę rzecznik irańskiego rządu Ali Rabiei, odnosząc się misji mającej zapewnić bezpieczną żeglugę przez cieśninę Ormuz. Plany te nazwał "prowokacją".
28.07.2019

Ceny ropy lekko w górę - inwestorzy są ostrożni ze względu na napięcie wokół Iranu

Ceny ropy naftowej w USA idą lekko w górę - analitycy podają, że utrzymujące się napięcia na Bliskim Wschodzie oraz niewielkie postępy w negocjacjach handlowych sprawiają, że inwestorzy obawiają się o zakłócenia w dostawach i wzrost globalnego PKB.
08.07.2019

IMGW: Stan alarmowy przekroczony na 29 stacjach w dorzeczu Wisły i 2 w dorzeczu Odry

Stan alarmowy o godzinie 11.00 został przekroczony na 29 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły i dwóch stacjach w dorzeczu Odry. Stan ostrzegawczy został przekroczony na 55 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły i na 22 stacjach w dorzeczu Odry - podał w czwartek IMGW.
23.05.2019

Prezydent: Inwestycje realizowane w ramach Trójmorza są ważne dla rozwoju biznesowego w Polsce

Prezydent Andrzej Duda poprosił prezydenta Szwajcarii Ueli Maurera o działania ws. przetrwania Muzeum Polskiego w Rapperswilu. Szwajcarski prezydent wyraził nadzieję na znalezienie dobrego dla Polski rozwiązania, zaznaczył jednak, że muzeum należy do samorządu, któremu rząd nie może nic nakazać.
14.05.2019

Święto Biura Hydrograficznego Marynarki Wojennej

19 lutego 2019 roku Biuro Hydrograficzne Marynarki Wojennej obchodziło 99. rocznicę jego utworzenia (na podstawie decyzji nr 306/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 29 lipca 2014 roku w sprawie przejęcia dziedzictwa tradycji i ustanowienia Święta Biura Hydrograficznego Marynarki Wojennej). Z tej okazji zorganizowano konferencję w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Ponadto, szef BHMW kmdr Andrzej Kowalski i komendant MOSG płk SG Andrzej Prokopski podpisali porozumienia dwustronne z dyrektorami Urzędów Morskich.
19.02.2019

PO: Przepisy Prawa wodnego przeszkadzają w chronieniu osób wypoczywających nad wodą

W ostatnim czasie wzrosła liczba utonięć, samorządy chcą chronić wypoczywających nad wodą, ale przeszkadzają przepisy Prawa wodnego mówiące, że strzeżone okazjonalne miejsca kąpieli mogą funkcjonować tylko przez 30 dni w roku - uważają posłowie PO. Te przepisy to niebezpieczny bubel prawny - ocenili.
08.08.2018

Ropa tanieje wobec spekulacji o zwiększaniu podaży przez Arabię Saudyjską i USA

Wycena kontraktów na ropę naftową w USA i Londynie kontynuuje ubiegłotygodniowe spadki. W centrum uwagi rynku znajdują się spekulacje o możliwym zwiększeniu wolumenu sprzedaży ropy przez Arabię Saudyjską i wykorzystaniu rezerw ropy przez USA.
16.07.2018

710 mln zł oszczędności w Grupie Azoty dzięki konsolidacji

710 mln zł dodatkowych oszczędności przyniosły działania konsolidacyjne w Grupie Azoty w latach 2011-2017. Ponad połowę korzyści odniosła spółka puławska – poinformowały w poniedziałek we wspólnym oświadczeniu Zarządy Grupy Azoty i Grupy Azoty Puławy.
02.07.2018

Wiceprezydent Gdańska: Zespół ekspertów wyjaśni przyczyny awarii w przepompowni

Powołujemy zespół ekspertów, który wyjaśni przyczynę awarii w Przepompowni Ścieków Ołowianka - zapowiedział w poniedziałek w "Radiu Gdańsk" wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak. Zarzucił też Kacprowi Płażyńskiemu, kandydatowi Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Gdańska, psucie wizerunku miasta.
22.05.2018

Misiewicz: CBA oczyściło mnie od zarzutów ws. nieprawidłowości w PGZ

Centralne Biuro Antykorupcyjne oczyściło mnie od wszelkich zarzutów ws. nieprawidłowości finansowych w Polskiej Grupie Zbrojeniowej - powiedział we wtorek b. rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz. Dodał, że wiązanie go z procederem niejasnych wydatków w PGZ to manipulacja i kłamstwa.
08.05.2018

„WSJ”: USA wyprzedzą Arabię Saudyjską pod względem produkcji ropy

Produkcja ropy naftowej w USA będzie w 2018 roku większa niż wydobycie tego surowca Arabii Saudyjskiej czy Rosji - podaje w piątek "Wall Street Journal", powołując się najnowsze dane Międzynarodowej Agencji Energetycznej.
19.01.2018

Bałtycka Rada ds. Bezpieczeństwa Przeciwminowego

Od wczoraj, 12 grudnia, na pokładzie Okrętu Muzeum ORP Błyskawica członkowie Bałtyckiej Rady ds. Oczyszczania z Przedmiotów Niebezpiecznych (BOSB - Baltic Ordnance Safety Board) uczestniczą w dwudniowym posiedzeniu.
13.12.2017

78. rocznica agresji ZSRR na Polskę

W Świnoujściu w piątek obchodzono 78. rocznicę zbrojnej napaści ZSRR na Polskę. W uroczystościach wzięły udział delegacje władz miasta, przedstawicieli służb mundurowych, harcerzy, środowisk kombatanckich oraz młodzież i dzieci.
15.09.2017

Niesamowite rysunki na holenderskich plażach (foto, wideo)

Znikają dużo szybciej niż powstają, dlatego, aby je zobaczyć, trzeba mieć szczęście. Mowa o rysunkach, które pojawiają się na plażach wzdłuż holenderskiego wybrzeża. Na nagraniu zarejestrowano je tuż przed zmyciem przez fale.
04.09.2017

Włochy: Polscy turyści napadnięci w Rimini, fala oburzenia w kraju

Falę oburzenia we Włoszech wywołała wiadomość o napaści na dwoje młodych turystów z Polski na plaży w Rimini. W nocy z piątku na sobotę kobieta została zgwałcona przez grupę napastników, a jej mąż pobity. Są w szpitalu. Sprawcy to prawdopodobnie cudzoziemcy.
27.08.2017

Irańskie MSW wzywa Arabię Saudyjską do uwolnienia trzech rybaków

Irańskie ministerstwo spraw wewnętrznych wezwało w czwartek Arabię Saudyjską do uwolnienia trzech pojmanych irańskich rybaków. Teheran żąda również wypłaty odszkodowania za rybaka zabitego przez saudyjską marynarkę wojenną.
23.06.2017

Grecja: W Atenach policja użyła gazu łzawiącego przeciwko demonstrantom

Policja użyła gazu łzawiącego, aby rozpędzić demonstrantów protestujących w środę w centrum Aten przeciwko nowym środkom oszczędnościowym, które grecki parlament ma przyjąć w czwartek – informuje agencja Reutera.
17.05.2017

Akademia Morska w Szczecinie poszuka U-Boota w jeziorze Drawsko

Szczecińska Akademia Morska zbada jeziora na Pojezierzu Drawskim. Będzie szukać U-Boota w jeziorze Drawsko. W czwartek podpisane zostało porozumienie między uczelnią, a organizatorami akcji "Jezioro Tajemnic” - poinformowało Radio Szczecin.
23.03.2017

Święto Szkoły 2016

Tegoroczne obchody tradycyjnego Święta Szkoły zapoczątkowało uroczyste podniesienie bandery przed frontem uczelni oraz msza św. w intencji pracowników, studentów oraz absolwentów Akademii, koncelebrowana przez JE Ks. Arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia. Uroczyste posiedzenie Senatu AMG poprzedziło otwarcie w holu uczelni wystawy pt. "Kpt.ż.w. Tadeusz Meissner 1902-1966" w 50 rocznicę śmierci. W wernisażu uczestniczył syn oraz rodzina kapitana.
13.12.2016

Skarby Gustloffa – powtórne zbadanie wraku może przynieść zaskakujące informacje

Zbadanie niedostępnych dotychczas pokładów zatopionego na wysokości Łeby wraku okrętu wojennego Wilhelm Gustloff to cel gdańskiego klubu nurków Rekin. Złożono w tej sprawie wnioski do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz do Urzędu Morskiego w Gdyni.
11.09.2016

Niesamowity pomysł! Chcą tworzyć teatry i hotele z nieużywanych tankowców (GALERIA)

Choć moment, kiedy zabraknie na świecie ropy naftowej jest jeszcze daleko, już teraz niektórzy zastanawiają się, co trzeba będzie zrobić z ogromną flotą tankowców, które zostaną bez zadań. Holenderski architekt Chris Collaris do spółki z innymi designerami wpadł na now
07.02.2016

Niesamowity pomysł! Chcą tworzyć teatry i hotele z nieużywanych tankowców (GALERIA)

Choć moment, kiedy zabraknie na świecie ropy naftowej jest jeszcze daleko, już teraz niektórzy zastanawiają się, co trzeba będzie zrobić z ogromną flotą tankowców, które zostaną bez zadań. Holenderski architekt Chris Collaris do spółki z innymi designerami wpadł na nowatorski pomysł – chce z tych jednostek tworzyć pływające wioski turystyczne. Mają już projekt pierwszej takiej modernizacji – Black Gold.
05.02.2016

U wybrzeży Włoch znaleźli wrak statku sprzed prawie 2000 lat

Włoscy archeologowie odnaleźli starożytny statek z czasów Imperium Rzymskiego. Na jego pokładzie znaleźli 3 tys. garnków (amfor) garum, słodkiego sosu rybnego, przysmaku z tamtych czasów.
14.12.2015

Andrzej Duda: Rybołówstwo to jeden z obszarów, w których Rzeczpospolita wymaga naprawy

- Rybołówstwo to jeden z obszarów, w których Rzeczpospolita wymaga naprawy – mówił prezydent Andrzej Duda, który spotkał się we wtorek z rybakami w Darłowie. - Wymaga naprawy przede wszystkim w aspekcie empatii i wysłuchania racjonalnych i uzasadnionych oczekiwań grupy społecznej, jaką są rybacy, przez władzę i uwzględnianie rozsądnych postulatów w codziennej działalności i realizowaniu polityki – podkreślił prezydent.
06.10.2015

USA przegoniły Arabię Saudyjską i Rosję w produkcji gazu i ropy naftowej

Stany Zjednoczone zdetronizowały Rosję i stały się największym na świecie producentem ropy i gazu. To głównie efekt rozwoju branży gazu łupkowego.
17.06.2015

Coraz więcej kradzieży w transporcie międzynarodowym

Co sekundę na całym świecie ładuje się, wyładowuje, lub przeładowuje ogromne ilości towarów. Otworzenie granic UE umożliwiło swobodny i szybszy transport międzynarodowy, ułatwiło też pracę gangom zajmującym się kradzieżą ładunków.
28.04.2015

Chiny wzbogacą się o flotę tankowców

Chiny rzuciły poważne wyzwanie światowemu rynkowi przewozów zbiornikowych. Do 30 września dwie największe kontrolowane przez państwo kompanie żeglugi stworzą holding, który stanie się podstawą narodowej floty tankowców. Wzmocnienie kontroli nad importem surowców to tylko jeden z celów tego globalnego projektu Chin.
22.08.2014

Akademia Morska w Zatoce Gwinejskiej

W dniu 19 września 2013 w Cotonou w Beninie odbyło się uroczyste rozpoczęcie realizacji projektu CRIMGO – Critical Maritime Routes Gulf of Guinea finansowanego przez Instrument na rzecz Stabilności (IfS) Unii Europejskiej.
25.09.2013

Szczecin - PiS o porcie

Trwa grabieżcza polityka wobec spółek portowych - uważają politycy PiS. Ich zdaniem, Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście pobiera opłaty, ale za mało inwestuje w infrastrukturę.
07.03.2013

Tajemnice rosyjskiego wraku

Choć od tragicznego zatonięcia Kurska mija 12 lat, wiele pytań wciąż pozostaje bez odpowiedzi. Coraz częściej mówi się o tym, że to Amerykanie mogli zatopić rosyjski okręt podwodny. Czy słusznie?
10.08.2012

Wyścig po skarb z chińskiej porcelany leżący na dnie morza

U wybrzeży Jawy leży zatopiony przed 400 laty chiński statek z ładunkiem porcelany z dynastii Ming. Wrak wraz z ładunkiem ceramiki wycenia się na 27 milionów funtów. Kto zdobędzie ten ładunek? Zastanawia się Michael Sheridan.
05.06.2012

Biura z widokiem... na przyszłość

1 grudnia 2011 spółka Port Gdański Eksploatacja ulokowała swoją główną siedzibę w dworku przy ul. Roberta de Plélo 6.
09.12.2011

Włoskie wody w wielkich sieciach

Ażeby chronić śródziemnomorską faunę, w 2002 r. Unia Europejska zabroniła stosowania pławnic, a rybakom wynagrodziła straty. Ale dla wielu z nich połowy tuńczyków i mieczników są dużo bardziej opłacalne. Obchodzą więc oni zakaz, w czym pomaga im mafia.
09.11.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.