• <
bulk_cargo_port_szczecin

Kanał Sueski nie na sprzedaż

jm

23.12.2022 16:38

Partnerzy portalu

Kanał Sueski nie na sprzedaż - GospodarkaMorska.pl

Zarząd Kanału Sueskiego (SCA) podał, że Kanał jest otwarty na inwestycje zagranicznych spółek, ale nie ma mowy o przejęciu przez zagraniczny podmiot kontroli nad drogą wodną ani nad funduszem, który ma zarządzać jego zasobami.

Osama Rabie, prezes SCA, odniósł się w rozmowie z dziennikarzami do dyskutowanej w egipskim parlamencie ustawy, która ma ustanowić fundusz nadzorujący zasoby SCA. Propozycje wywołały spekulacje, że udziały w spółce będą mogły wykupić także podmioty zagraniczne. Rabie stwierdził, że zadaniem funduszu będzie ochrona zasobów Kanału Sueskiego w celu reinwestowania, a także pomoc w przypadku kryzysów. Prezes wykluczył jednak możliwość oddania kontroli nad Kanałem Sueskim zagranicznej firmie.

– Nie możemy sprzedać kanału ani go wynająć. Jest własnością Egiptu i Egipcjan – stwierdził.

Rabie przypomniał także, że zagraniczni inwestorzy biorą udział w rozwoju kanału – uczestniczą w projektach realizowanych przez SCA. Nie będą jednak mogli nadzorować planowanego funduszu.

Spekulacje dotyczące utworzenia możliwości sprzedaży pakietu większościowego udziałów w SCA pojawiają się już od dawna. Egipt stara się przyciągnąć inwestorów w każdym sektorze gospodarki, by podratować budżet państwa. Kanał Sueski jest jednym z podstawowych źródeł dochodu kraju w dewizach. Kair spodziewa się na zamknięciu roku podatkowego w czerwcu uzyskać z niego 8 miliardów dolarów przychodu.

Plotki na temat oddania kontroli nad Kanałem Sueskim oburzają samych Egipcjan także ze względów narodowościowych. Nacjonalizacja Kanału w 1956 roku jest uznawana jak jedno z najważniejszych dokonań współczesnego państwa egipskiego.

Fot. DepositphotosPartnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.