• <
instytut_oceanologii_PAN_2023

Andrzej Duda: Rybołówstwo to jeden z obszarów, w których Rzeczpospolita wymaga naprawy

06.10.2015 14:03 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Andrzej Duda: Rybołówstwo to jeden z obszarów, w których Rzeczpospolita wymaga naprawy

Partnerzy portalu

Andrzej Duda: Rybołówstwo to jeden z obszarów, w których Rzeczpospolita wymaga naprawy - GospodarkaMorska.pl

 - Rybołówstwo to jeden z obszarów, w których Rzeczpospolita wymaga naprawy – mówił prezydent Andrzej Duda, który spotkał się we wtorek z rybakami w Darłowie.  - Wymaga naprawy przede wszystkim w aspekcie empatii i wysłuchania racjonalnych i uzasadnionych oczekiwań grupy społecznej, jaką są rybacy, przez władzę i uwzględnianie rozsądnych postulatów w codziennej działalności i realizowaniu polityki – podkreślił prezydent.

 Andrzej Duda dziękował rybakom za możliwość zwiedzenia kutra szkoleniowego. - Kutra szkoleniowego, który - jak słyszę - wymaga poważnego remontu. Ale widzę, że nie tylko kuter, niestety. Poważnego remontu wymaga w wielu obszarach także nasza Rzeczpospolita, m.in. w kwestii polityki związanej z rybołówstwem - powiedział.

 - To z całą pewnością wymaga zdecydowanej i twardej postawy i interwencji. Mam nadzieję, że w niedługim czasie taka polityka ze strony polskich władz zostanie przyjęta – powiedział. Zaznaczył, że w kwestii polityki europejskiej wiele zależy także od rządu. -  I do tego potrzebne jest mądre podejście, wysłuchanie rzeczywistych postulatów, rozmowa z ekspertami o tym, w jaki sposób powinna przebiegać racjonalna gospodarka morska połączona z ochroną zasobów środowiska Morza Bałtyckiego – dodał.

 - Jeżeli ja słyszę, że z jednej strony rybacy są ograniczani, a z drugiej następuje grabież Bałtyku na skalę przemysłową, to gdzie tutaj jest racjonalna gospodarka? – pytał Andrzej Duda. - (…) To nie tylko kwestie ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju, by dla przyszłych pokoleń cokolwiek zostało, ale i niezgodne z polską racją stanu – byśmy tracili rybaków, którzy są Polsce potrzebni i są elementem tradycji – podkreślił.

Prezydent zapewnił, że o postulatach rybaków, które zostały mu przekazane podczas spotkania, będzie rozmawiał "z właściwymi ministrami".

- Druga kwestia to sprawiedliwy i rozsądny podział funduszy europejskich. Dlaczego rybacy łodziowi nie otrzymują w zasadzie żadnych funduszy, a otrzymują je wielcy? To świetne pytanie: jak prowadzona jest polityka. Nie mam wątpliwości, że wymaga ona zdecydowanej weryfikacji – zauważył Andrzej Duda.

Prezydent przypomniał, że wielokrotnie mówił w czasie kampanii prezydenckiej, także na Pomorzu, że „wiele trzeba naprawić i Polska potrzebuje zmiany jakościowej”. - Polska potrzebuje zmiany w podejściu – z głębokim poczuciem tego, że Polska jest naszą wspólną sprawą – zaznaczył.  

- Jako Prezydent RP wybrany przez państwa nie mam żadnych wątpliwości, że zmiana jest konieczna i potrzebna. Mam nadzieję, że będziecie mogli państwo powiedzieć z satysfakcją, że jesteście traktowani podmiotowo – zaznaczył Andrzej Duda.

Dziękuję za słowa, że oczekujecie stopniowej zmiany, a nie naprawy natychmiast. Wierzę w to, że właśnie rozpoczynamy prowadzenie racjonalnej polityki – podkreślił Andrzej Duda. Dlatego tutaj jestem – nie boję się stanąć przed państwem, przyjąć postulaty, a w związku z tym jest dla mnie oczywistym, że nie boję się być za jakiś czas rozliczony ze swoich działań. Wierzę w to, że te działania będą realizowane i że zobaczycie to w codziennym życiu i codziennej pracy za jakiś czas. Będę wszystko ku temu czynił – powiedział na zakończenie prezydent.

Podczas spotkania z mieszkańcami Sławna prezydent dziękował za upamiętnienie wizyty w tym mieście prezydenta Lecha Kaczyńskiego. – Bardzo dziękuję za tablicę, bo wiem, że powstała ona Państwa nakładem – mówił Andrzej Duda. – Nie mam żadnych wątpliwości, że temu wielkiemu politykowi, który zawsze miał na sercu przede wszystkim Polskę i chciał, żeby Polakom żyło się jak najlepiej, żeby Polska była państwem silnym, jesteśmy wdzięczni wszyscy pamięć – dodał.

Prezydent przypomniał, że podjął zobowiązania wobec Polaków i jeszcze raz podkreślił, że uczyni wszystko, żeby danego słowa dotrzymać. Wyraził żal, że rządzący nie chcieli zająć się złożonym projektem ustawy obniżającej wiek emerytalny i zapowiedział, że złoży go ponownie w następnym Sejmie.

- Ustawa wprowadzająca podwyższenie kwoty wolnej od podatku, tak jak się zobowiązałem to 8 tys. złotych, jest gotowa i też będzie złożona – mówił prezydent. – Ja będę moich zobowiązań dotrzymywał, spokojnie i konsekwentnie – zapewnił.

Prezydent Duda zapowiedział, że w najbliższym czasie zainauguruje swoje prace przy prezydencie Narodowa Rada Rozwoju. Jak mówił, będzie pracowała nad strategiami rozwoju i naprawy Rzeczypospolitej.

 - Mam nadzieję, że nadchodzi czas, w którym politycy zaczną nareszcie traktować swoich wyborców poważnie. Poważnie, to znaczy, że jeżeli coś mówię w kampanii, to potem to realizuję – stwierdził prezydent Duda. – To kwestia zwykłej przyzwoitości. Ta przyzwoitość musi w Polsce wrócić – dodał.

- Chciałbym prosić Was, żebyście w ten sposób rozliczali wszystkich polityków. Czy rządzą uczciwie, czy realizują zobowiązania, czy mają godną postawę. Głęboko wierzę, że właśnie tak działając odbudowuje się wspólnotę. Bo uczciwość jest absolutną podstawą w działaniu. A uczciwość to przywiązywanie wagi do swoich słów, a nie zapominanie w dzień po wyborach o tym, dlaczego zostało się wybranym – mówił prezydent Duda.

escort_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.