• <

Wynik wyszukiwania - "ns 2" - Wiadomości

2. Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND 2024 – już za 4 dni!

Hasłem tegorocznej edycji jest „ZARAŻAMY PASJĄ DO ZIELONEJ ENERGETYKI!”. Zapraszamy na to wyjątkowe wydarzenie w czasie, którego młodzież spotka się z przyszłymi pracodawcami z sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Drzwi hali AmberExpo w Gdańsku otwierają się dla odwiedzających o godz. 9:00. Oficjalne otwarcie targów w obecności P. Mieczysława Struka, Marszałka Województwa Pomorskiego oraz P. Aleksandry Dulkiewicz, Prezydentki miasta Gdańska odbędzie się na scenie młodzieżowej o godz. 10:00.
01.03.2024

Skokowy wzrost zysku Zrembu Chojnice

Poprawiające się wyniki producent specjalistycznych kontenerów to gównie efekt wchodzących do realizacji kolejnych zamówień z obszaru sił zbrojnych, które wynikają z przyznanej w ubiegłym roku koncesji z MSWiA. Zarząd Zrembu z optymizmem patrzy na 2024 rok i spodziewa się kontynuacji pozytywnego trendu.
29.02.2024

PGE i Ørsted podpisały kolejną umowę dotyczącą wyprowadzenia mocy dla projektu Baltica 2

Umowa obejmuje wykonanie przewiertu sterowanego pod plażą niezbędnego do poprowadzenia linii kablowych 275 kV oraz budowy tzw. muf łączeniowych, czyli stanowisk łączących morskie linie kablowe z lądowymi. Prace zrealizuje konsorcjum polskich firm – ROMGOS Gwiazdowscy i ZRB Janicki.
28.02.2024

Gospodarka w Polsce odczuje kryzys na Morzu Czerwonym. Opóźnienia i wzrosty cen to największe zagrożenie

Od kilku tygodni trwają ataki jemeńskich rebeliantów Huti na statki towarowe i kontenerowce przepływające przez Morze Czerwone, będące – wraz z Kanałem Sueskim – główną drogą morską łączącą Europę z Bliskim Wschodem i Azją. Jak mówią eksperci rynku TSL obecna sytuacja staje się uciążliwa dla logistyki na całym świecie, a kryzys na Morzu Czerwonym oznacza blokadę swobodnego przepływu transportu, co musi odbić się na światowym handlu.
31.01.2024

Dzień Otwarty Daru Młodzieży – odpalamy najwyższą choinkę w Trójmieście!

W niedzielę, 10 grudnia zapraszamy na bezpłatne zwiedzanie „Daru Młodzieży”. Fregata szkolna Uniwersytetu Morskiego w Gdyni dostępna będzie w godz. 10.00 – 17.00. Na zakończenie Dnia Otwartego na statku zabłyśnie najwyższa choinka w Trójmieście!
08.12.2023

Szkutniczki podbijają branżę jachtową

Nie ma już zawodów męskich, kobiety nie tylko zdobywają nowe obszary zawodowe, ale także podbijają tradycyjnie męskie dziedziny. Jednym z najbardziej fascynujących przykładów jest rosnąca liczba kobiet, które z pasją i niemałą determinacją zajmują się budową jachtów.
07.12.2023

Dialog i współpraca kluczem do sukcesu offshore wind w Polsce

Chociaż w naszej części Bałtyku nie kręci się jeszcze żadna turbina, to świadomość korzyści płynących z rozwoju morskiej energetyki wiatrowej stale rośnie. To duża zasługa deweloperów farm współdziałających z otoczeniem na rzecz coraz lepszego zrozumienia efektów gospodarczych, społecznych i środowiskowych, które niesie ze sobą rozwój nowej branży w Polsce.
06.12.2023

Rosyjski Gazprom usiłował pozyskać wrażliwe dane NATO pod pozorem zatwierdzania budowy Nord Stream 2

Rosyjski koncern Gazprom usiłował pozyskać wrażliwe dane NATO pod pozorem procesu zatwierdzania budowy gazociągu Nord Stream 2 – ustalili członkowie parlamentarnej komisji śledczej prowadzący dochodzenie dotyczące działalności Fundacji Klimatycznej Meklemburgii-Pomorza Przedniego. Fundacja ta, utworzona głównie w celu ominięcia sankcji dla NS 2, była w znacznym stopniu finansowana przez spółkę Nord Stream 2 AG – opisuje portal „Zeit Online”.
02.12.2023

Polska będzie w stanie wyprodukować milion ton zielonego wodoru

Przemysł czeka na tańsze źródła energii – rozwiązaniem może być wodór – tak zgodnie twierdzą eksperci. Beneficjentem będzie także sektor TSL, w tym zarówno transport ciężki jak i komunikacja miejska.
25.10.2023

Szukamy Startupów z branży morskiej!

Organizator programu Strefa Akceleracji Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna poszukuje startupów, które chcą przyspieszyć swój rozwój, zdobyć wsparcie doświadczonych mentorów oraz dostęp do zaawansowanej infrastruktury, a także wsparcie finansowe na realizację innowacyjnego rozwiązania!
23.10.2023

Firma Mobile Monitoring zwycięzcą Złotej Kotwicy na targach BaltExpo

W piątek, 12 października, firma Mobile Monitoring świętowała sukces na targach BaltExpo, które odbyły się na terenach Międzynarodowych Targów Gdańskich AmberExpo. Tegoroczne targi, zgromadziły ponad 200 wystawców z 15 różnych krajów, przyciągając ponad 5000 odwiedzających. To było wyjątkowe wydarzenie, które dało możliwość nawiązania strategicznych kontaktów biznesowych oraz wymiany wiedzy i doświadczeń z ekspertami branży.
16.10.2023

Raportowanie ESG: diabeł tkwi w szczegółach - wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem

O wyzwaniach związanych z raportowaniem ESG rozmawiamy z radcą prawnym z Legal Marine, Mateuszem Romowiczem.
08.10.2023

Ostatnia runda Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej

Przed nami ostatnia runda Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej. Mimo sporej przewagi liderzy rankingu Yacht Club Gdańsk muszą uważać na atakujące załogi walczące o medale Klubowych Mistrzostw Polski, a nie mniej emocji będzie w strefie spadkowej gdzie zagrożonych jest aż 7 klubów. Regaty odbędą się w Nowym Sztynorcie na jeziorze Dargin w dniach 7 i 8 października.
06.10.2023

"Morze" Władysława Ślewińskiego trafiło do zbiorów Narodowego Muzeum Morskiego

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku udostępniło zwiedzającym najnowszy nabytek zakupiony dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest nim obraz zatytułowany „Morze”, autorstwa Władysława Ślewińskiego, namalowany przed 1905 rokiem. To wyjątkowe dzieło stanowi znakomity przykład charakterystycznej kompozycji artysty, ukazującej fragment skalistego wybrzeża Bretanii, które opływają morskie fale.
04.10.2023

Saab i Mbari zawiązują współpracę w zakresie wprowadzenia na rynek autonomicznego pojazdu podwodnego dalekiego zasięgu

Dzięki umowie komercyjnej i licencyjnej zawartej między amerykańskim a szwedzkim przedsiębiorstwem na rynek trafia nowy pojazd do działań podwodnych Tethys. Ma on zrewolucjonizować prowadzenie operacji pod wodą na daleki zasięg, wykorzystując jednostkę autonomiczną.
27.09.2023

Ślad węglowy na szlakach linowych maleje. Ale zbyt wolno

Ślad węglowy generowany przez floty działające w transporcie kontenerowym zmalały w pierwszym kwartale 2023 r. na 10 z 13 najbardziej ruchliwych serwisów liniowych – wynika z najnowszej analizy ekspertów firmy Xeneta. Największe emisje notowano na statkach obsługujących zachodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych po Daleki Wschód. Pozytywnie wyróżnił się operator Yang Ming, który „stał się „bohaterem emisji” w branży „drugi kwartał z rzędu” – podkreśla Emily Stausbøll z Xeneta.
15.07.2023

Dowódca 6. Floty USA z wizytą w COM-DKM

Do Centrum Operacji Morskich - Dowództwa Komponentu Morskiego w Gdyni przybył z wizytą dowódca 6. Floty USA (U.S. Naval Forces Europe-Africa/U.S. Sixth Fleet) wiceadm.Thomas E. Ishee. Była to okazja do zapoznania się z działalnością polskiej Marynarki Wojennej oraz wieloaspektowej współpracy z US Navy.
14.06.2023

Dowództwo Generalne: polskie okręty i samoloty w ćwiczeniu Baltops

Trzy polskie okręty, a także samoloty i śmigłowce wezmą udział w 52. edycji ćwiczenia Baltops 23, które rozpocznie się w sobotę w Tallinnie - poinformowało w czwartek Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.
01.06.2023

Polacy powalczą o medale w regatach Pucharu Świata o Puchar Księżniczki Zofii

Ponad 1200 zawodników i zawodniczek z 67 krajów, w tym 36 reprezentantów Polski wystartuje w pierwszych w tym sezonie regatach Pucharu Świata klas olimpijskich. Tradycyjne regaty o Puchar Księżniczki Zofii na Majorce rozpoczną się w poniedziałek 3 kwietnia i potrwają do soboty 8 kwietnia.
02.04.2023

„Bild”: niemiecka fundacja miała pomóc ukończyć Nord Stream 2 pomimo sankcji

Na początku 2021 roku władze Meklemburgii-Pomorza Przedniego na czele z premier Manuelą Schwesig (SPD) utworzyły Fundację Klimatyczną, która miała pomóc w ukończeniu gazociągu Nord Stream 2, pomimo amerykańskich sankcji – pisze „Bild” i dodaje, że w tamtym czasie w Schwerinie, stolicy landu na północnym wschodzie RFN, rozgrywał się prawdziwy „rosyjski thriller kryminalny”.
27.02.2023

Rosja potajemnie planuje naprawę rurociągów Nord Stream

Zdaniem portalu RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND), powołując się na doniesienia „The New York Times”, Rosja chce odbudowy uszkodzonych rurociągów.
03.01.2023

Duńska telewizja pokazała zniszczenia Nord Stream 2. Ekspert: podobne do tych ze szwedzkiej strefy

Duńska telewizja TV2 pokazała w czwartek pierwsze podwodne zdjęcia z miejsca, gdzie doszło do uszkodzenia gazociągu Nord Stream 2 na południowy wschód od Bornholmu. Według eksperta zniszczenia przypominają te zaobserwowane w szwedzkiej wyłącznej strefie ekonomicznej przy NS 1.
24.11.2022

Niemcy. Operator wypuszcza gaz z nieuszkodzonej nitki rurociągu Nord Stream 2

Operator biegnącego z Rosji do Niemiec, po dnie Bałtyku, rurociągu Nord Stream 2 uwalnia część gazu, nadal znajdującego się w jedynej nieuszkodzonej nitce gazociągu. „To prawda, zmniejszamy ciśnienie gazu” - potwierdził w czwartek rzecznik spółki Nord Stream 2 AG, mającej siedzibę w Szwajcarii.
06.10.2022

Szwedzi odnaleźli czwarty wyciek w gazociągach Nord Stream

Szwedzka straż przybrzeżna stwierdziła wcześniej w tym tygodniu czwarty wyciek w uszkodzonych gazociągach Nord Stream 1 i Nord Stream 2 - poinformowała rzeczniczka służby Jenny Larsson w wypowiedzi dla dziennika "Svenska Dagbladet". Wcześniej mówiono o trzech wyciekach.
29.09.2022

Polskie porty morskie wprowadziły drugi poziom zabezpieczenia

Polskie porty wprowadziły drugi poziom zabezpieczenia kodeksu ISPS – przekazał PAP w czwartek rzecznik Polskiej Żeglugi Morskiej Krzysztof Gogol. Oznacza to m.in., że baczniej sprawdzane są bagaże i dokumenty na promach, a także ładunki przypływających jednostek.
29.09.2022

Suski: wdrożyliśmy plan ochrony polskiej infrastruktury krytycznej

Jeżeli mamy obok kraj bandycki, to musimy pilnować naszych dóbr. W tej chwili został już wdrożony plan ochrony naszej infrastruktury krytycznej - poinformował w czwartek poseł PiS Marek Suski, szef Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych.
29.09.2022

Duńska Agencja Energii: połowa gazu z NS 1 i 2 wydostała się, w niedzielę rury mogą być puste

Połowa znajdującego się w rurociągach Nord Stream gazu wydostała się na powierzchnię; przypuszczamy, że w niedzielę gazociągi będą puste - poinformował w środę szef Duńskiej Agencji Energii Kristoffer Bottzauw.
28.09.2022

Niemcy. "Spiegel": uszkodzenia NS 1 i 2 mogą być większe, niż dotąd zakładano

Niemieccy operatorzy gazociągów Nord Stream 1 i Nord Stream 2 zakładają, że mogły one zostać rozszczelnione i uszkodzone na dłuższym odcinku, niż początkowo uważano; spadek ciśnienia w rurach nastąpił w sposób bardzo gwałtowny – wynika z informacji portalu dziennika „Spiegel”. Sejsmografy na wyspie Bornholm odnotowały w poniedziałek dwa poważne wstrząsy.
27.09.2022

Niemcy. „Tagesspiegel”: rurociągi Nord Stream mogły zostać uszkodzone w wyniku ataków ukierunkowanych

Rurociągi Nord Stream mogły zostać uszkodzone w wyniku ataków ukierunkowanych – informuje dziennik „Tagesspiegel”. Po tym, jak w poniedziałek wieczorem wykryto wyciek z NS2 na duńskich wodach terytorialnych, także rzecznik Nord Stream 1 poinformował o szybkim i „poważnym spadku ciśnienia” w obydwu rurociągach. Zdaniem przedstawicieli rządu federalnego, nie jest to zbieg okoliczności.
27.09.2022

Handel UE z rosnącymi obrotami generuje ruch w portach. Dominuje import gazu

W II kwartale 2022 r. wartość eksportu wzrosła o 5,9% w porównaniu z poprzednim kwartałem, a importu o 13,3%. Deficyt Unii Europejskiej handlowy wzrósł z 69 mld euro w pierwszym kwartale 2022 r. do 123 mld euro w drugim kwartale 2022 r. I widać to w transporcie morskim, a w portach w postaci rosnących powoli albo zmniejszających się obrotów zarówno w drobnicy jak i w masowych.
25.09.2022

Latarnia morska Rozewie kończy 200 lat! 10 września br. w południe spotkają się osoby pasjonujące się morską historią

10 września 2022 r. w samo południe przy zabytkowej latarni w Rozewiu Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego organizuje obchody 200-lecia tego pięknego, morskiego obiektu. Będzie okazja do poznania jednej z ciekawszych budowli na polskim morzem.
04.09.2022

Polska i Norwegia razem dla rozwoju offshore i OZE. Spotkanie branży już niedługo

Polska i Norwegia mają ambitne plany rozwoju energetyki wiatrowej, a długa historia współpracy polsko-norweskiej w sektorze morskim powinna być doskonałą podwaliną wspólnych projektów w branży przyszłości. O tym, gdzie i jak oba kraje uzupełniają się w łańcuchu wartości offshore, oraz w jaki sposób rozwijać biznes, będzie mowa na przełomie sierpnia i września podczas Offshore Northern Seas (ONS) w norweskiej stolicy ropy i gazu - Stavanger.
06.07.2022

Leviathan zezłomuje w sposób zrównoważony. Ekologiczny recykling od komina aż do stępki

Minęło ponad 10 lat od zatonięcia Costa Concordia i ponad 5 lat od wydania przez Komisję Unii Europejskiej uaktualnionych przepisów regulujących recykling statków przeznaczonych na złom. W świecie żeglugowym powszechnie wiadomo, że złomowanie statków to termin umowny.
20.06.2022

Laura Hołowacz z Pierścieniem Hallera

W sobotę w Centrum Kultiry Euroregionu Stara Rzeźnia odbyła się uroczystość wręczenia Pierścienia Hallera, najwyższego odznaczenia przyznawanego w Polsce przez Ligę Morską i Rzeczną. Przyznano także pięć wyróżnień PRO MARI NOSTRO. Ich liczba wynikała z faktu, że w ostatnich latach ze względu na pandemię COVID-19 nie przyznawano wyróżnień.
19.06.2022

MSC zapowiada, że kupi Global Ports Holding. Biznes pasażerski na morzu dynamicznie rośnie

Global Ports Holding Plc, największy na świecie operator portów wycieczkowych, poinformował w środę, że otrzymał propozycję kupna za aktywów przez Mediterranean Shipping Company (MSC).
19.06.2022

ABS i SpaceX Elona Muska pracują wspólnie nad bezzałogowymi jednostkami

ABS (American Bureau of Shipping) podpisała umowę o wspólnym projekcie rozwojowym (JDP) z producentem statków kosmicznych firmą SpaceX, specjalizującą się w komunikacji satelitarnej. Firma będzie oceniać bezzałogową jednostkę Elona Muska, do odzyskiwania rakiet, pod kątem jej autonomicznych funkcji.
16.06.2022

Rosja gotowa utworzyć korytarz dla statków opuszczających Ukrainę. Ale Moskwa stawia pewne warunki

Rosja jest gotowa zapewnić korytarz humanitarny dla statków przewożących żywność, które mogłyby opuścić Ukrainę, w zamian za zniesienie niektórych sankcji, jak donosi agencja prasowa Interfax, cytując rosyjskiego wiceministra spraw zagranicznych Andrieja Rudenko.
28.05.2022

Były bankier, który stał się magnatem żeglugowym, zbija fortunę 19 miliardów dolarów dzięki pandemii

Gianluigi Aponte porzucił pracę w finansach, aby skupić się na żegludze. Teraz, kilkadziesiąt lat później, jest właścicielem jednej z największych morskich fortun na świecie.
22.05.2022

Trzy ofiary śmiertelne i dwie zaginione w wyniku zatonięcia holownika u wybrzeży Włoch

Trzy osoby zginęły, a dwie są nadal poszukiwane po tym, jak u wybrzeży południowych Włoch podczas ciągnięcia pontonu na trasie między Włochami a Albanią zatonął holownik, podała w czwartek straż przybrzeżna – podaje Reuters.
22.05.2022

Vattenfall - pierwsza na świecie morska turbina wiatrowa produkująca H2

Firma Vattenfall otrzymała od rządu brytyjskiego 9,3 mln funtów dofinansowania na innowacje z funduszu Net Zero Innovation Portfolio Low Carbon Hydrogen Supply 2. Środki te zostaną wykorzystane na opracowanie pierwszej na świecie morskiej turbiny wiatrowej produkującej wodór, w której elektrolizer zostanie zamontowany bezpośrednio na działającej turbinie.
22.05.2022

Związana z Nord Stream 2 spółka wbrew sankcjom wydzierżawiła magazyn w porcie w Rostocku

Wychodzą na jaw kolejne informacje potwierdzające, że rząd Meklemburgii-Pomorza Przedniego był mocno zaangażowany w projekt ukończenia gazociągu Nord Stream 2 mimo sankcji USA. We wtorek portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND) poinformował o sprawie dzierżawy nabrzeża w porcie w Rostocku firmie, mającej świadczyć usługi dla Nord Stream 2.
04.05.2022

Rozpoczęto budowę największej na świecie morskiej farmy wiatrowej

Deweloper morskiej farmy wiatrowej Dogger Bank poinformował, że rozpoczęto prace budowlane na terenie przyszłej elektrowni wiatrowej. Załoga NKT ruszyła z instalacją pierwszego odcinka kabla eksportowego HVDC u wybrzeży Yorkshire.
03.05.2022

Niemcy. Szef fundacji klimatycznej, działającej przy Nord Stream 2, odmawia jej rozwiązania

Rozwiązanie fundacji klimatycznej, utworzonej dla wspierania działań Nord Stream 2 na terenie Meklemburgii-Pomorza Przedniego, nie może być zrealizowane ze względów prawnych – uważa Erwin Sellering (SPD), prezes fundacji i były premier tego landu na wschodzie Niemiec.
22.04.2022

Niemcy. Rząd Meklemburgii-Pomorza Przedniego uwikłany we współpracę z rosyjskim Nord Stream 2

Jak wynika z ujawnionych dokumentów, między rządem Meklemburgii-Pomorza Przedniego a firmą Nord Stream 2 AG i związaną z nią fundacją na rzecz ochrony klimatu istniał szereg powiązań. Sprawą chce zająć się parlamentarna komisja śledcza – opisuje portal Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ).
21.04.2022

Niemcy i Norwegia zainwestują w rurociąg wodorowy?

Niemcy i Norwegia rozważają budowę rurociągu wodorowego łączącego oba kraje, aby zmniejszyć zależność Europy od dostaw surowców z Rosji.
20.03.2022

To koniec Nord Stream 2? Niemcy wstrzymują oddanie do użytku gazociągu [POLITYCY KOMENTUJĄ]

W związku z zaostrzającym się konfliktem rosyjsko-ukraińskim rząd Niemiec wstrzymuje do odwołania proces zatwierdzania rosyjsko-niemieckiego gazociągu Nord Stream 2, poinformował we wtorek kanclerz Olaf Scholz. W świetle ostatnich wydarzeń sytuacja musi zostać ponownie oceniona - powiedział Scholz, wyjaśniając swoją decyzję.
22.02.2022

Gwiazdy rajdów i wyścigów zmierzą się na zamarzniętym Bałtyku

Najlepsi kierowcy wyścigowi i rajdowi świata będą rywalizować w dniach 5-6 lutego w zawodach samochodowych Race of Champions, które odbędą się w szwedzkim Pitea na zamarzniętej Zatoce Botnickiej.
04.02.2022

Wróżąc z fusów. Jaka będzie gospodarka morska w 2022 roku? [PROGNOZA]

Globalny kryzys łańcucha dostaw, zatory portowe, restrykcje pandemiczne, rekordowe ceny frachtu to wybrane elementy krajobrazu tegorocznej gospodarki morskiej. W oparciu o dostępne dane oraz prognozy wiodących firm konsultingowych (Wood Mackenzie, Fitch, McKinsey&Company, Lloyd’s) pokusimy się o wróżenie z fusów, dokonując własnej prognozy sytuacji w globalnej gospodarce morskiej w nadchodzącym 2022 roku.
29.12.2021

Floating solar - szansa dla wszystkich

Producenci i operatorzy energii słonecznej i wodnej, deweloperzy systemów fotowoltaicznych, przedsiębiorstwa, konsumenci indywidualni, firmy zajmujące się czystą energią oraz dostawcy rozwiązań technologicznych – wszyscy mają szansę wykorzystać rosnącą wartość ekonomiczną pływającej fotowoltaiki. Tak wynika z raportu Deloitte.
22.12.2021

Na Morzu Północnym po raz pierwszy od 25 lat nie doszło do poważnych wycieków ropy i gazu

Na Morzu Północnym jest bezpieczniej – wynika z raportu organizacji branżowej Oil and Gas UK (OGUK). Po raz pierwszy w 2020 roku nie doszło do poważnego wycieku ropy naftowej i gazu, odkąd 25 lat temu zaczęto prowadzić rejestry. Sama jednak liczba mniejszych incydentów nie zmniejszyła się znacząco od 2016 roku, w którym zarejestrowano najmniej wydarzeń.
15.12.2021

Cel osiągniecia przez Ørsted neutralności klimatycznej jest zgodny z wymaganiami naukowców

Duński potentat Ørsted jest pierwszą firmą energetyczną na świecie z długoterminowym, opartym na naukowych podstawach celem neutralności klimatycznej. Potentat wiatrowy chce zrealizować swoje ambicje do 2040 roku. Jego zamierzenia są zgodne z założeniami Porozumienia Paryskiego.
01.11.2021

Wärtsilä przeprowadza pełne testy silników z wykorzystaniem wodoru i amoniaku

Fińska grupa technologiczna Wärtsilä niedawno zakończyła pełne testy silników wykorzystujące wodór i paliwo amoniakalne, opisując je jako kluczowe dla dekarbonizacji sektora energetycznego i morskiego.
19.07.2021

Kanclerz Merkel potwierdziła, że gwarantuje tranzyt gazu przez Ukrainę

Kanclerz Angela Merkel obiecała Ukrainie wsparcie w sporze o gazociąg Nord Stream 2. Podczas spotkania w Berlinie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim kanclerz Niemiec potwierdziła, że gwarantuje tranzyt gazu przez Ukrainę – informuje telewizja ARD.
13.07.2021

Rau: ukończenie Nord Stream 2 stworzy deficyt bezpieczeństwa dla całej wschodniej flanki NATO

Ukończenie Nord Stream 2 stworzy wielki deficyt bezpieczeństwa dla całej wschodniej flanki NATO - ocenił w artykule opublikowanym we "Frankfurter Allgemeine Zeitung" minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, który zamieszczony został również na stronie polskiego MSZ.
30.06.2021

Izraelski statek zaatakowany na wodach Zatoki Perskiej

Należący do izraelskiej firmy statek towarowy Hyperion został zaatakowany we wtorek w pobliżu portu Fudżajra w Zjednoczonych Emiratach Arabskich - poinformowały na Twitterze dwa proirańskie media z siedzibą w Libanie. Według nieoficjalnych informacji nikt nie zginął.
14.04.2021

Sztuczna inteligencja i widzenie maszynowe – roboty przejęły nasze najnowsze laboratorium

W nowym laboratorium na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji mamy cztery nowe roboty humanoidalne. Ich możliwości od kilku tygodni poznają nasi naukowcy.
31.03.2021

Blinken przekazał Niemcom, że zaangażowanie w budowę NS 2 zagrożone jest sankcjami USA

Prezydent USA Joe Biden uważa, że Nord Stream 2, to zły pomysł - przekazał na konferencji prasowej w Brukseli sekretarz stanu USA Antony Blinken. Jak dodał, poinformował o tym szefa MSZ Niemiec i powiedział mu, że zaangażowanie w budowę gazociągu jest zagrożone amerykańskimi sankcjami.
24.03.2021

Instytut Europy Środkowej: Plany budowy morskich farm wiatrowych w państwach regionu Morza Bałtyckiego

Wśród państw regionu Morza Bałtyckiego coraz większą rolę w bilansach energetycznych zaczynają odgrywać odnawialne źródła energii (OZE), co jest efektem działań na rzecz zmniejszenia emisji CO2. Morze Bałtyckie dzięki swoim uwarunkowaniom (stosunkowo płytki akwen, niskie zasolenie – sól powoduje korozję urządzeń stalowych, niskie fale, silne wiatry, duża liczba odbiorców energii elektrycznej) ma jedne z najlepszych na świecie warunków do rozwoju morskich turbin wiatrowych.
27.01.2021

Statek rosyjski budujący Nord Stream 2 jest na wodach duńskich

Rosyjski statek, który ma dokończyć układanie gazociągu Nord Stream 2 na duńskich wodach Bałtyku, jest już w tym sektorze mimo groźby nowych sankcji amerykańskich – poinformowały w niedzielę serwisy monitorujące położenie statków na morzach.
24.01.2021

PE wzywa do wstrzymania budowy Nord Stream 2 i nowych sankcji na Rosję

Parlament Europejski przyjął w czwartek rezolucję wzywającą UE do wstrzymania budowy gazociągu Nord Stream 2 i nałożenia nowych sankcji na Rosję. Dokument został przygotowany w odpowiedzi na aresztowanie rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Rezolucja jest niewiążąca.
21.01.2021

Rosja: nowe sankcje USA wobec Nord Stream 2 to działania wrogie

Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa określiła w czwartek nowe sankcje USA dotyczące Nord Stream 2 jako "działania wrogie" wobec uczestników budowy tego gazociągu. Zapewniła, że restrykcje nie wpłyną na politykę Rosji na arenie międzynarodowej.
21.01.2021

Pompeo: podmioty objęte sankcjami angażowały się w budowę Nord Stream 2

Objęci sankcjami USA rosyjski armator KVT-RUS i barka Fortuna angażowały się w budowę gazociągu Nord Stream 2 - przekazał we wtorek w oświadczeniu amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo.
20.01.2021

Przedsiębiorcy mogą nie mieć z czego podnosić płac minimalnych. To może przesądzić o decyzji o zwolnieniach

Podatek cukrowy, konieczność zgłaszania umów cywilnoprawnych do ZUS, zmiany w opodatkowaniu spółek komandytowych, podniesienie płacy minimalnej o 200 złotych brutto. Zmian podatkowych i okołopodatkowych rok 2021 przynosi całkiem sporo. Według ekspertów dodatkowe obciążenia dla przedsiębiorców w epicentrum gospodarczego kryzysu i pandemii koronawirusa to nie jest dobry pomysł. Północna Izba Gospodarcza wsłuchując się w głos przedsiębiorców krytycznie ocenia podniesienie płacy minimalnej. Dotyczy to w dużej mierze branż, które najs
02.01.2021

Rozdano Gdańskie Lwy Żeglarstwa 2020!

W tym roku dużo wydarzeń sportowych jest odwoływanych, przesuwanych lub przenoszonych do internetu. Nie inaczej było z rozdaniem wyróżnień Gdańskie Lwy Żeglarstwa 2020, którego wyniki ogłoszono on-line w środę 23.12.2020 o godzinie 12.00.
23.12.2020

Pilotaż Energi Oświetlenia w Porcie Gdynia rozpoczęty i nagrodzony

Na terenie Portu Gdynia na parkingu przy ul. Polskiej 39 działa już pierwsza stacja ładowania pojazdów elektrycznych zamontowana przez Energę Oświetlenie na słupie oświetleniowym. Docenione przez jury prestiżowego konkursu przedsięwzięcie Energi z Grupy ORLEN i Zarządu Morskiego Portu Gdynia SA, to nie jedyny innowacyjny pilotaż koncernu realizowany w ostatnich latach w Gdyni.
23.10.2020

Port Świnoujście wykorzystuje swoją szansę

Rozwój portów powinien być odpowiedzią na potrzeby handlu zagranicznego ich zaplecza i przedpola, a mówiąc prościej powinien uwzględniać strukturę ładunkową eksportu i importu kraju, kierunki geograficzne tej wymiany handlowej, a także aktualne trendy w żegludze morskiej.
21.10.2020

ZMPSiŚ wyróżniony przez ekonomistów z Uniwersytetu Szczecińskiego

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA został wyróżniony tytułem „Równa Firma”. Plebiscyt po raz ósmy z rzędu zorganizowała Fundacja Biznes Innowacje Networking Wydziału Ekonomii, Finansów i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego
21.10.2020

Polska flota handlowa – powrót do źródeł pilnie potrzebny

Po odzyskaniu niepodległości Polska nie miała własnej floty handlowej. Ówcześni rządzący zdawali sobie sprawę, że taki stan rzeczy nie jest korzystny dla państwa. Trochę zajęło, bo wiele było spraw pilnych. Ale w 1925 r. prezydent S. Wojciechowski ogłosił Ustawę o popieraniu polskiej żeglugi morskiej.
07.09.2020

Mistrzostwa Polski Katamaranów 2020 zakończone [foto]

W dniach 21-23 sierpnia odbyły się w Sopocie Mistrzostwa Polski Katamaranów w klasach Open, Topcat K2 i A class. Wystartowało 50 dwukadłubowych jednostek z całej Polski oraz Czech i Niemiec.
24.08.2020

MŻMP ORC International 2020 – „PGO GoodSpeed” broni tytułu [foto]

Załoga Jerzego Brezdenia (JKMW Kotwica) na jachcie „Hadar” w grupie A i żeglarze ścigający się na jachcie „PGO GoodSpeed” ze skiperem Łukaszem Trzcińskim (Marina Urody Gdynia) w grupie B – oto tegoroczni triumfatorzy Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski ORC International załóg wieloosobowych. Rozgrywana na Zatoce Gdańskiej od 21 sierpnia impreza zakończyła się w niedzielę 23 sierpnia w Gdańsku.
24.08.2020

TTS: Chcemy, by kultura żeglarska przenikała do świata biznesu [wywiad]

To już nie jest firma, która zajmuje się tylko budową jachtów. TTS funkcjonując na rynku pracy, stworzył całą kulturę funkcjonowania. Znakomicie odnajduje się na polu oświatowym, angażuje się również w projekty związane z rozwojem regionu. Rozmawiamy z Maciejem Twardowskim, Dyrektorem Zarządzającym w spółce Technologie Tworzyw Sztucznych o jej dokonaniach i przyszłości.
24.08.2020

ISO 45001:2018 dla Portowego Zakładu Technicznego SA

W ponad dwudziestopięcioletniej historii gdyńskiego Portowego Zakładu Technicznego SA zajmującego się montażem urządzeń kontenerowych, pracownicy PZT stworzyli dzięki swojej fachowości dobrą gdyńska markę, która jest obecnie znana i uznana na całym świecie.
24.08.2020

Dziś na Bornholm, jutro dookoła świata

Jacht Volvo Ocean 65 Sailing Poland jeszcze w piątek odbywał kolejny, rutynowy trening na Zatoce Gdańskiej. W sobotę wyruszył w stronę Bornholmu, by ustanowić rekord trasy Gdynia - Bornholm - Gdynia. Jak wszystko dobrze pójdzie, za 2 lata wystartuje w legendarnym wyścigu dookoła świata The Ocean Race.
20.07.2020

"Wielki koncert nocy letniej" na 70-lecie Portu Szczecin-Świnoujście

W sobotni (18.07.) wieczór widzowie telewizyjnej Dwójki wypłynęli na wody szczecińskiego portu. To wszystko z okazji „Wielkiego koncertu nocy letniej” oraz jubileuszu 70-lecia Portów Szczecin-Świnoujście.
19.07.2020

Pierwsza dostawa LNG drogą morską do terminala PGNiG w Kłajpedzie

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo odebrało pierwszy dostarczony drogą morską ładunek skroplonego gazu ziemnego w nadbrzeżnej stacji przeładunkowej w Kłajpedzie na Litwie. Od początku kwietnia, odkąd PGNiG pełni rolę wyłącznego użytkownika instalacji, wyjechało już stamtąd ponad 50 autocystern z LNG z łącznym wolumenem prawie tysiąca ton.
12.06.2020

Skan 3D siłowni okrętowej w Niemczech w wykonaniu SEACON Engineering

Wraz ze stopniowym odmrażaniem gospodarki i powrotem wielu firm do standardowej działalności, biuro projektowe SEACON Engineering również zdecydowało się reaktywować swoje usługi.
11.06.2020

Rusza Polska Liga Żeglarska

Polska Liga Żeglarska startuje już w ten weekend. 6 i 7 czerwca w Szczecinie pierwsza z 4 rund Ekstraklasy czyli Klubowych Mistrzostw Polski PZŻ. Natomiast 1 Liga rozpocznie swoje zmagania w lipcu regatami w Sopocie.
02.06.2020

Katamarany rozpoczynają sezon regatowy

W dniach 6-7 czerwca 2020 obędą się w Sopocie regaty Sopot Catamaran Cup. Regaty będą jednymi z pierwszych regat na świecie po odmrożeniu restrykcji związanych z COVID – 19.
02.06.2020

Postępowanie restrukturyzacyjne jako ostatnia deska ratunku?

Wydarzenia ostatnich miesięcy znacząco wpłynęły na sytuację finansową wielu przedsiębiorców branży morskiej. Coraz więcej osób – czy to prowadzących działalność gospodarczą, czy też spółek prawa handlowego napotyka na problem niewypłacalności, pomimo podejmowanych przez państwo działań mających na celu zapobieżenie skutkom epidemii. Niekiedy ostatnią deską ratunku może okazać się postępowanie restrukturyzacyjne, które z założenia ma na celu utrzymanie bytu prawnego przedsiębiorstwa przy jednoczesnej restrukturyzacji zadłuż
02.06.2020

Plażowicze nękają foki. Jedna z nich nie przeżyła

W zeszłym tygodniu informowaliśmy, że w Gdyni, na Molo Południowym pojawiły się szczeniaki foki szarej, które już się usamodzielniły i podróżują po wodach Zatoki Gdańskiej. To nowe miejce, gdzie można spotkać te dzikie zwierzęta. Niestety, nie wszyscy ludzie wiedzą jak się właściwie przy takim spotkaniu zachować. Mylą naturę z ZOO albo cyrkiem, a dzikie zwierzę z maskotką.
18.05.2020

Dajmy spokój fokom

Urodzone na przełomie lutego i marca młode foki odwiedzają gdyńskie wybrzeże. Nie wszyscy ludzie wiedzą jak się właściwie przy spotkaniu zachować. Mylą naturę z ZOO albo cyrkiem, dzikie zwierzę z maskotką.
14.05.2020

MSC i Maersk znalazły nowego partnera na szlaku transpacyficznym

Armatorzy kontenerowi Maersk i Mediterranean Shipping Company (MSC), którzy razem tworzą alians 2M, znaleźli nowego partnera w Korei Południowej, mającego zastąpić Hyundai Merchant Marine (HMM). Od 1 kwietnia rozpocznie się bowiem kooperacja sojuszu z linią SM Line.
13.02.2020

Budowa gazociągu Nord Stream 2 opóźnia się

Spółka Nord Stream 2, odpowiedzialna za budowę drugiego gazociągu po dnie Bałtyku, łączącego Rosję z Niemcami, poinformowała w poniedziałek, że prace się opóźnią i inwestycja nie zostanie zakończona w tym roku.
10.12.2019

Gazprom przygotowuje się do obejścia unijnej dyrektywy gazowej

Rosyjski państwowy koncern gazowy Gazprom, który kontroluje Nord Stream 2 przygotowuje się do obejścia znowelizowanej unijnej dyrektywy gazowej. W tym celu założył spółkę, która może zarządzać niemieckim odcinkiem gazociągu.
18.11.2019

Wodne widowisko. Gdynia Baltic Challenge by Aquawave

Wakacje się kończą, a 1 września wraca do Gdyni Baltic Challenge. Wydarzenie organizowane w wodach Zatoki Gdańskiej oraz na plaży Gdynia Śródmieście odbędzie się już po raz drugi. Ambasadorem imprezy jest Sebastian Karaś – najlepszy światowy pływak na otwartych akwenach. Patronat honorowy nad imprezą objął prezydent Wojciech Szczurek. Początek imprezy o godzinie 9:30.
29.08.2019

Wyjątkowy prom elektryczny gotowy do wejścia na trasę

Nazywa się Ellen i już wkrótce będzie obsługiwać pasażerów na trasie Ærø-Fynshav. Ten elektryczny prom pod wieloma względami będzie wyjątkowy.
06.06.2019

Przewoźnicy na szlaku Azja-Europa muszą myśleć nieszablonowo, by poradzić sobie z nadpodażą na rynku

Wysoka podaż i niski popyt sprawiły, że przewoźnicy oceaniczni na szlaku Azja-Europa Północna znalazły w trudnym położeniu, a analitycy sugerują, że nawet niewielki wzrost wydaje się w takiej sytuacji dużym zwycięstwem.
08.05.2019

Konwencja MLI a marynarze: Wielka Brytania – praktyka Urzędów Skarbowych w 2019 roku

Nasza ostatnia publikacja dotycząca zastosowania nowych przepisów podatkowych wynikających z Konwencji MLI w odniesieniu do marynarzy pracujących u brytyjskich armatorów w 2019 roku spotkała się z bardzo szerokim i różnorodnym odzewem.
07.03.2019

Drewry: Przewoźnicy na szlaku Azja-Europa muszą myśleć nieszablonowo, by poradzić sobie z nadpodażą na rynku

Wysoka podaż i niski popyt sprawiły, że przewoźnicy oceaniczni na szlaku Azja-Europa Północna znalazały w trudnym położeniu, a analitycy sugerują, że nawet niewielki wzrost wydaje się w takiej styuacji dużym zwycięstwem.
05.03.2019

Czechy/Wiceminister przemysłu: Nord Stream 2 ustabilizuje nam ceny energii

Podczas debaty zorganizowanej przez Instytut Polityki i Społeczeństwa prywatnego uniwersytetu Cevro wiceminister przemysłu i handlu Czech Rene Nediela powiedział we wtorek, że rezygnacja z projektu Nord Stream 2 (NS2) oznaczałaby wzrost krajowych cen energii.
20.02.2019

Nowy prom Molslinjen w drodze do Danii

Zamówiony przez Moslinjen prom Express 4 jest już w drodze do Danii. Statek opuścił już wybrzeże Australii Zachodniej i zmierza w stronę Europy. Już w połowie marca statek powinien wejść na regularną trasę Aarhus-Odden.
30.01.2019

Alians 2M wkracza na stałe do Liverpoolu

Alians 2M, składający się z Maersk Line i MSC, potwierdziły, że brytyjski Port Liverpool na stale zostanie wpisany w trasę serwisu TA4, łączącego Europę z kilkoma amerykańskimi portami.
16.01.2019

DRK: 27 osób utonęło w wypadku łodzi na rzece Mongala

Co najmniej 27 osób utonęło w północno-zachodniej części Demokratycznej Republiki Konga, gdy na rzece Mongala przewróciła się łódź wielorybnicza ze zbyt dużą liczbą pasażerów - poinformowała AFP, powołując się na lokalne władze.
19.09.2018

PKP CARGO S.A. na targach InnoTrans 2018

Podpisanie umowy z Pesą Bydgoszcz S.A. w sprawie budowy dwunapędowej autonomicznej lokomotywy oraz konferencja na temat kolejowych przewozów towarowych na szlaku północ-południe i przez Nowy Jedwabny Szlak – to główne wydarzenia z udziałem PKP CARGO S.A., które będą miały miejsce podczas targów InnoTrans 2018 w Berlinie.
13.09.2018

LOTOS ponownie na targach Offshore Northern Seas

W dniach 27-30 sierpnia 2018 odbywają się jedne z największych i najbardziej prestiżowych targów branży poszukiwawczo-wydobywczej na świecie, czyli Offshore Northern Seas (ONS). Impreza odbywa się w Stavanger – mieście nazywanym norweską stolicą przemysłu naftowego. Stoisko LOTOSU prezentuje działalność koncernu w segmencie poszukiwań i wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego. Targi ONS odbywają się w Stavanger już od 1974 r., cyklicznie co 2 lata.
28.08.2018

Alians 2M zawiązał współpracę z armatorem ZIM na trasie Azja - USA

Izraelski armator ZIM osiągnęła porozumienie z członkami sojuszu 2M: Maersk Line i Mediterranean Shipping Company w sprawie nowej strategicznej współpracy na szlaku między Azją a wschodnim wybrzeżem USA.
19.07.2018

Port Southampton traci serwis ważnego aliansu

Alians 2M, składający się z Maerska i MSC, opuścił brytyjski port w Southampton. Armatorzy wypisali obiekt z listy portów w serwisie AE1 na szlaku Azja-Europa.
05.06.2018

Tagesspiegel: stanowisko Niemiec w sprawie Nord Stream 2 bez zmian

Angela Merkel po pierwszy uznała Nord Stream 2 za projekt nie tylko gospodarczy, ale i polityczny, ale jej postulat zachowania przez Ukrainę roli państwa tranzytowego nie jest nowy i Rosja może z łatwością się z niego wywiązać - pisze w środę "Tagesspiegel".
11.04.2018

Alians 2M wycofuje serwis z Anglii

Alians 2M, składający się z Maerska i MSC, opuścił brytyjski port w Southampton. Armatorzy wypisali obiekt z listy portów w serwisie AE1 na szlaku Azja-Europa.
10.04.2018

Port Southampton utracił ważny serwis aliansu 2M

Alians 2M, składający się z Maerska i MSC, zamierza opuścić brytyjski port w Southampton. Armatorzy zamierzają wypisać obiekt z listy portów w serwisie AE1 na szlaku Azja-Europa.
21.01.2018

Najważniejsze postanowienia z 30 sesji Zgromadzenia IMO

W Londynie w dniach od 27 listopada do 6 grudnia br. odbyła się 30 sesji Zgromadzenia IMO. Uczestniczyło w niej 1400 osób, ze 165 Państw Członkowskich, jak również obserwatorzy z rządowych i pozarządowych organizacji oraz przedstawiciele Międzynarodowego Instytutu Prawa Morskiego (IMLI).
20.12.2017

Targi Boasthow 2017 za nami

Organizowana w Łodzi XIX edycja Targów Żeglarstwa i Sportów Wodnych „Boatshow 2017” przeszła do historii. Podczas tegorocznej edycji można było zobaczyć ofertę ponad 100 konstrukcji pływających, w tym luksusowych łodzi motorowych, pełnomorskich jachtów żaglowych, housboatów oraz jachtów do turystyki śródlądowej. Po raz pierwszy w historii imprezy najlepsze mariny i porty w Polsce miały okazję zaprezentować swoją ofertę w specjalnie przygotowanej „Strefie marin”. W wydarzeniu udział wzięli także przedstawiciele Polskiego Związku
22.11.2017

TRAVISIONS 2018

Spotkanie informacyjne dotyczące konferencji i konkursu TRAVISIONS odbędzie się w dniu 05.04.2017 r. (środa) o godz. 15:00 w Audytorium Sipowicza Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej.
31.03.2017

Współpraca Polski i Kazachstanu szansą dla polskich portów

Porty w Szczecinie i Świnoujściu. To właśnie one mają skorzystać na współpracy Polski z Kazachstanem. Zapowiedział to prezydent Andrzej Duda na spotkaniu z prezydentem Kazachstanu Nursułtanem Nazarbajewem. Obaj prezydenci podpisali deklarację o gospodarczym partnerstwie.
23.08.2016

Maersk wykreśla 10 chińskich portów ze swoich serwisów kontenerowych

Maersk Line, największy na świecie przewoźnik kontenerowy, wycofa od 1 września serwisy do 10 chińskich portów, zarówno w eksporcie, jak i w imporcie.
10.08.2016

Interpretacja klauzuli czarterowej „ship-to-ship” w świetle prawa angielskiego. Analiza sprawy – „The Falkonera” [1]

Statek „Falkonera” – super-zbiornikowiec (VLCC) został wyczarterowany przez armatora („owners”) czarterującemu („charterers”) na jedną podróż (czarter na czas – „voyage charter”) do przewozu ropy z Yemenu do „1-2 ports far east”. Umowa czarteru nie była podpisana przez strony ale zgodnie z ustalonym „fixture recap” oparta była na formularzu BPVOY 4 [2] z uzupełnieniami i poprawkami.
05.12.2015

Maersk szacuje oszczędności z wejścia w sojusz 2M

Maersk Line szacuje, że dzięki wejściu w alians 2M udało się zaoszczędzić 350 mln dolarów. Wpływ na to ma nie tylko niski koszt operacyjny wynikający z dzielenia statków z MSC, ale także z niskiej ceny ropy. Przypomnijmy, że od stycznia tego roku alians 2M zawija także do gdańskiego terminala DCT.
02.09.2015

Alians 2M wycofuje serwis pływający do Europy

Maersk Line oraz Mediterranean Shipping Co. (MSC) w połowie września wycofa całkowicie serwis Condor, który dotychczas łączył Azję z portami Europy Północnej. Powodem jest słaby popyt na usługi na tej trasie.
13.08.2015

Alians 2M wycofuje jednostki z szlaku Azja-Morze Śródziemne

Maersk Line oraz Mediterranean Shipping Co. (MSC), dwóch największych armatorów kontenerowców, wycofa jedną trzecią swego tonażu z szlaku Azja-Morze Śródziemne. Powodem jest słaby popyt na usługi na tej trasie. Modyfikacja serwisów wejdzie w życie w połowie trzeciego kwartału tego roku.
11.06.2015

Zagadnienia omawiane podczas sesji Komitetu Prawnego IMO

Podczas sesji Komitetu Prawnego IMO (International Maritime Organization) poruszono kwestie związane z nasilonymi w ostatnim czasie migracjami na Morzu Północnym. Komitet zachęcił również państwa członkowskie do ratyfikowania i wprowadzenia konwencji o odpowiedzialności i odszkodowaniach za szkody związane z przewozem morskim substancji niebezpiecznych i szkodliwych. Poruszano kwestie dotyczące sprawiedliwego traktowania marynarzy, którzy zostali poszkodowani w wypadku na morzu, odnotowano projekt konwencji ujednoliconych
12.05.2015

Spadek obrotów w DCT Gdańsk. Powodem rosyjskie embargo

O 12 proc. spadły przeładunki kontenerów w I kwartale 2015 roku. w terminalu DCT Gdańsk. W tym czasie obsłużono 269,5 tys. TEU (308,5 tys. TEU w zeszłym roku). Powodem obniżenia się obrotów terminalu jest rosyjskie embargo.
17.04.2015

Alians 2M w DCT Gdańsk

DCT Gdańsk ma przyjemność poinformować, że wraz z wejściem m/v Majestic Maersk, nasz terminal oficjalnie rozpoczyna współpracę z aliansem 2M, w którego skład wchodzą dwie największe linie kontenerowe świata: Maersk Line (ML) i Mediterranean Shipping Company (MSC). Pierwsze zawinięcie statku, wiozącego na swoim pokładzie kontenery obu linii, miało miejsce 19 lutego 2015 r.
25.02.2015

Inauguracja działalności sojuszu 2M

„Munkebo Maersk”, najnowszy kontenerowiec klasy Triple-E, jaki wszedł do eksploatacji we flocie Maersk Line, w ostatni weekend zainaugurował podróż z ładunkiem w sojuszu 2M, jaki zawarł we wrześniu ze spółką żeglugową MSC.
13.01.2015

Szymborski: Fuzje armatorów to wzmacnianie ich pozycji na rynku

– Jest istotna nadpodaż na rynku przewozów kontenerowych. Dlatego dalsze fuzje na tym rynku będą kontynuowane – ocenia Krzysztof Szymborski, prezes terminalu kontenerowego BCT Gdynia.
25.09.2014

Kwiatkowski: Konsolidacje w przewozach kontenerowych będą się nasilać

– W światowych przewozach kontenerowych obserwujemy obecnie trend do konsolidacji linii żeglugowych w alianse, pozwalające skumulować dużą masę ładunku i dostarczyć ją bliżej miejsc docelowych – powiedział w rozmowie z portalem "RynekInfrastruktury.pl" Maciek Kwiatkowski, prezes terminalu kontenerowego DCT Gdańsk.
23.09.2014

Euro – Trans 2014 w Szczecinie

Tegoroczna konferencja odbywała się pt. „Infrastruktura transportu dla rozwoju regionów. Z perspektywy 10-lecia członkostwa w Unii Europejskiej”. Miła charakter nie tylko podsumowujący ale również w wielu obszarach wybiegała przyszłość. Organizatorami były: Wydział Zarządzania i Ekonomiki Usług Uniwersytetu Szczecińskiego i Szkoła Główna Handlowa w Warszawie. Jednym z patronów medialnych konferencji był Polski Klaster Morski.
26.05.2014

Climax on-site machining solutions 2013- pierwszy raz w Polsce

W dniach 24-25 października 2013r. w hotelu Mera Spa w Sopocie miała miejsce pierwsza w Polsce konferencja poświęcona tematyce obróbki mobilnej. W czasie dwóch dni przedstawiciele Climax oraz zaproszeni goście będący przedstawicielami przedsiębiorstw, które na co dzień stosują urządzenia firmy Climax, zaprezentowali najnowsze trendy i rozwiązania w obróbce mobilnej i systemach pomiarowych.
28.10.2013

Tomasz Cichocki żeglarzem roku

Tradycyjnie pod koniec roku wybrano laureatów najwyższych polskich trofeów w żeglarstwie morskim. Tytuł Żeglarza Roku 2012, Srebrny Sekstant oraz I nagrodę honorową Rejs Roku otrzymał kpt. Tomasz Cichocki, który na jachcie "Polska Miedź" samotnie opłynął świat.
08.02.2013

Czy naukowcy i politycy rozwiążą nasze problemy?

Za nami dwie znaczące dla branży morskiej i transportowej konferencje. Eksperci, przedstawiciele środowiska morskiego, samorządowcy, politycy i naukowcy debatowali na temat limitów połowowych (20 września) oraz europejskiej przestrzeni transportu (24 września). Czy udało im się znaleźć lek na bolączki branży?
27.09.2012

Transport ZIELONY czy konkurencyjny

W imieniu naukowców i przewoźników z dziewięciu obecnych tu krajów, będziemy zgłaszać poprawki do nowej wieloletniej polityki transportowej UE do 2050 roku, szczególnie w sprawach makroekonomicznych i koncepcji transportu zrównoważonego - powiedział dziennikarzom prof. Bogusław Liberadzki, poseł do Parlamentu Europejskiego.
12.10.2011

Polska Żegluga Morska- Przedsiębiorstwo Państwowe

Polska Żegluga Morska powstała prawie 60 lat temu. Przez wszystkie te lata przez firmę przeszły całe pokolenia pracowników morskich i lądowych. Kiedy ojcowie awansowali na kolejne stopnie kariery statkowej, ich synowie już wybierali szkoły morskie jako swój profil edukacji. Tak było kiedyś i tak jest dzisiaj.
04.08.2010

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.