• <

Gazprom przygotowuje się do obejścia unijnej dyrektywy gazowej

Strona główna Prawo, polityka Gazprom przygotowuje się do obejścia unijnej dyrektywy gazowej

mb

18.11.2019 Źródło: PAP
Gazprom przygotowuje się do obejścia unijnej dyrektywy gazowej - GospodarkaMorska.pl

Rosyjski państwowy koncern gazowy Gazprom, który kontroluje Nord Stream 2 przygotowuje się do obejścia znowelizowanej unijnej dyrektywy gazowej. W tym celu założył spółkę, która może zarządzać niemieckim odcinkiem gazociągu.

Według informacji ekonomicznego dziennika „Handelsblatt” Gazprom chce wydzielić z całego projektu odcinek o długości 12 mil morskich przebiegający przez niemieckie wody terytorialne i w razie konieczności oddać go pod zarząd powołanej spółki. Wówczas reszta rurociągu - o długości 1200 kilometrów - nie byłaby objęta unijną dyrektywą, która zakłada, że operator gazociągu musi być niezależny od dostawcy gazu. Regulacja obejmuje też firmy spoza Wspólnoty, czyli m.in. rosyjski Gazprom i operatora budowanego gazociągu Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie. Jak jednak podkreśla „Handelsblatt” Komisja Europejska dokładnie obserwuje to, co się dzieje wokół NS 2 w Niemczech.

„Ostrzegłem już KE przed takimi manewrami ze strony operatora gazociągu” - powiedział dziennikowi europoseł niemieckich Zielonych Reinhard Buetikofer. „Komisja zapewniła mnie, że byłoby to niezgodne z dyrektywą” - dodał. "Gdyby zatem Gazprom zaczął realizować swój pomysł, mogłoby to doprowadzić do sporu prawnego z KE" - wnioskuje „Handelsblatt”.

W ubiegłą środę niemiecki Bundestag przyjął nowelizację ustawy o zaopatrzeniu w energię elektryczną i gaz, która stanowi implementację dyrektywy gazowej UE oraz dotyczy m.in. Gazpromu i Nord Stream 2. Za nowelizacją głosowali posłowie koalicji rządowej CDU/CSU i SPD oraz opozycyjnej FDP. Dyrektywa zakłada, że spod jej obowiązywania mogą być wyłączone gazociągi, których budowa została ukończona przed 23 maja 2019 roku.

Budowa rurociągu Nord Stream 2 wciąż trwa. Zostanie ona zakończona prawdopodobnie w połowie 2020 roku.

Źródło:
PAP

Dziękujemy za wysłane grafiki.