• <

Wynik wyszukiwania - "esbjerg" - Wiadomości

Duński port ze zgodą na pogłębienie, bliżej do stania się bazą NATO

Port w duńskim Esbjergu otrzymał finalne pozwolenie środowiskowe na pogłębienie prawie 22-kilometrowego toru podejściowego. Po zakończeniu prac będzie mógł przyjmować większe statki, w tym okręty wojenne NATO.
30.04.2024

Pierwsze gondole dla 14 MW turbin Siemens Gamesa już w Szkocji

Z zakładu Siemens Gamesa w Cuxhaven wysłano pierwsze z 60 gondoli przeznaczonych dla morskiej farmy wiatrowej Moray West u wybrzeży północno-wschodniej Szkocji.
05.04.2024

Dania. Po pięcioletniej przerwie wznowiono wydobycie gazu na Morzu Północnym

Wydobycie gazu ziemnego z należącego do Danii złoża Tyra na Morzu Północnym wznowiono w piątek po niemal pięcioletniej przerwie spowodowanej remontem platform wiertniczych - podała odpowiedzialna za eksploatację spółka Total Energies. Umożliwi to Danii uniezależnienie się od importu surowca z Rosji.
22.03.2024

Transport Week 2024. Rozwój, bezpieczeństwo i offshore

Tegoroczna konferencja Transport Week poruszała trzy ważne zagadnienia dla całej branży portowej – kierunek jej rozwoju, zmieniany ostatnio co chwilę przez sytuację rynkową i geopolityczną, kwestie bezpieczeństwa ze szczególnym uwzględnieniem sfery cyfrowej oraz offshore wind, który stał się na Bałtyku jednym z podstawowych kół zamachowych dla całej branży morskiej.
19.03.2024

Bezpieczeństwo Polski, Danii i całej Europy opiera się dziś na potencjale Bałtyku

W Szczecinie, do którego z Warszawy udał się duński król Fryderyk X w ramach swojej pierwszej, oficjalnej wizyty zagranicznej, monarcha mógł poczuć się jak w domu. Pomorze Zachodnie nazywane jest „Małą Danią”, z racji skali i wysokiego poziomu innowacyjności skandynawskich inwestycji w tym regionie. Wizyta stanowiła okazję do inauguracji kolejnych, przełomowych projektów jak budowa nowej fabryki, produkującej komponenty dla energetyki wiatrowej przez duńską firmę Vestas.
06.02.2024

Polska i Dania przechodzą od słów do czynów w przyspieszaniu transformacji energetycznej

Wybór Polski jako celu pierwszej zagranicznej podróży JW Króla Fryderyka X od objęcia w połowie stycznia tronu Danii nie był przypadkowy - jak podkreślał duński monarcha, oba kraje łączą nie tylko wspólne wartości, ale także interesy gospodarcze, zwłaszcza w obszarze tzw. zielonej transformacji. Podczas wizyty podpisano wiele listów intencyjnych dotyczących ambitnych inwestycji w zrównoważone rolnictwo, produkcję biogazu, elektrownie morskie czy dekarbonizację warszawskiego metra.
06.02.2024

ZMPSiŚ przyjęty do Sojuszu Morskiej Energetyki Wiatrowej

Największe w Europie morskie porty energetyki wiatrowej zrzeszone w Offshore Wind Port Alliance chcąc rozszerzyć współpracę na wschód przyjęły do swego grona porty Szczecin-Świnoujście. List intencyjny został podpisany w Szczecinie 2 lutego br. podczas wizyty w Polsce króla Danii Fryderyka X.
02.02.2024

Król Danii Fryderyk X w Szczecinie: chcemy współpracować w rozwijaniu potencjału leżącego w energetyce wiatrowej

Polska i Dania to kraje połączone przez morze i wiatr; chcemy współpracować w rozwijaniu potencjału leżącego w morskiej energetyce wiatrowej; mam nadzieję, że ta współpraca wesprze Polskę w odchodzeniu od paliw kopalnych - mówił w czwartek w Szczecinie król Danii Fryderyk X.
01.02.2024

Port Esbjerg dąży do bardziej globalnego biznesu

Podczas gdy Port Esbjerg wciąż umacnia swoją pozycję wiodącego międzynarodowego portu wiatrowego, z coraz większą śmiałością spogląda w stronę innych obszarów biznesowych. Zarząd portu deklaruje, że chce się skupić na prowadzeniu bardziej globalnej i zróżnicowanej działalności.
27.11.2023

Jedyny w tym roku duński projekt MEW dobiega końca

– Osiągnęliśmy kamień milowy – mówi dyrektor projektu Vattenfall, odnosząc się do farm wiatrowych Vesterhav Syd i Vesterhav Nord, które są prawie gotowe do dostarczania energii do 350 000 gospodarstw domowych. Statek instalacyjny Vole au vent zainstalował niedawno wysłane z Portu Esbjerg turbiny wiatrowe.
12.11.2023

Duński port Esbjerg pozyskał 1 mld dolarów na morskie elektrownie wiatrowe

Port Esbjerg w Danii jest jednym z największych na świecie portów bazowych dla działalności związanej z morską energią wiatrową. Chcąc jeszcze bardziej wzmocnić swoją pozycję, port zawarł umowę z PensionDanmark, w ramach której otrzyma około 1 miliarda dolarów finansowania. Środki te zostaną zainwestowane w przyszły wkład portu w zieloną transformację.
10.07.2023

Odmowy przyłączenia do sieci zabiją rozwój zielonych paliw w Polsce?

W ubiegłym roku projekty OZE, które złożyły wnioski o przyłączenie do sieci, o łącznej mocy ponad 50 GW, dostały w tej sprawie odmowy. Stawia to pod znakiem zapytania rozwój w najbliższym czasie inwestycji w "zieloną energię" w Polsce.
24.05.2023

Port Esbjerg wchodzi w kolejną erę zielonej transformacji krok w kierunku transportu kolejowego

Zielona transformacja w Europie zależy od ekologicznych paliw i dekarbonizacji. Transport nowych paliw wymaga logistyki na najwyższym poziomie, a port Esbjerg będzie odgrywał kluczową rolę. DB Cargo i Port Esbjerg zacieśniają współpracę, ponieważ możliwości wykorzystania transportu kolejowego w nowej infrastrukturze są ogromne, a z uwagi na fakt, że jest on bardziej ekologiczny, transport kolejowy będzie korzystny dla transformacji ekologicznej.
20.05.2023

Jack-Up Voltaire zmobilizowany dla morskiej farmy wiatrowej Dogger Bank w porcie Esbjerg

Nowy statek Jana De Nul, Voltaire, służący do instalacji wiatrowych na morzu, zawinął do Port Esbjerg po przybyciu ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich i przed wyruszeniem do Wielkiej Brytanii w celu wykonania pierwszego zadania. Voltaire jest jak dotąd największym statkiem instalacyjnym, który dotarł do duńskiego portu, gdzie zostanie zmobilizowany do prac na farmie wiatrowej Dogger Bank.
12.05.2023

23 miliardy euro od TenneT na 22 GW połączeń sieciowych dla offshore na Morzu Północnym

Holendersko-niemiecki operator systemu przesyłowego (OSP) TenneT podpisał z trzema konsorcjami wieloletnie umowy na dostawę jedenastu połączeń sieciowych o mocy 2 GW każdy w rejonie Morza Północnego, które docelowo połączą niemieckie i holenderskie morskie farmy wiatrowe z ich sieciami na lądzie.
01.04.2023

Transport Week 2023. Bałtyckie porty w trybie zmian

Podczas tegorocznej konferencji Transport Week pod lupę wzięte zostały porty zmiany, które je czekają w najbliższym czasie. Nowe środowiskowe regulacje już czekają, a zarządzający portami i terminalami muszą odnaleźć się w gąszczu przepisów.
21.03.2023

Transport Week 2023 - Bałtycki sektor morski odporny w obliczu wyzwań

Ponad 200 uczestników z różnych sfer sektora logistycznego zebrało się 14 marca w Gdyni na pierwszym dniu tegorocznej edycji konferencji Transport Week. Dyskusja dotyczyła głównych trendów wpływających na rozwój sektora transportowego w Regionie Morza Bałtyckiego (BSR), począwszy od geopolityki, poprzez inteligentne rozwiązania i kwestie cyberbezpieczeństwa, aż po wyzwania związane z projektami offshore wind.
14.03.2023

Duński Port Esbjerg nie zwalnia tempa. Buduje magazyn dla projektu Viking-Link

Port Esbjerg jest jednym z czołowych portów w Europie obsługujących projekty związane z transformacją energetyczną. Niedawno władze zapowiadała dalszą ekspansję i rozwój infrastruktury morskiej. Tym razem na terenie portu powstanie magazyn elementów dla projektu interkonektora Viking-Link.
13.03.2023

Następca duńskiego tronu zainaugurował system składowania CO2 pod dnem Morza Północnego

Następca duńskiego tronu książę Fryderyk zainaugurował w środę system składowania CO2 pod dnem Morza Północnego. Według mediów jest to pierwszy projekt na świecie, który umożliwia wykorzystanie wyeksploatowanego pola naftowego w ramach międzynarodowej współpracy.
08.03.2023

Game changer: port Esbjerg potroi moc offshore z pomocą cyfrowego bliźniaka

Port Esbjerg wraz z Moffatt & Nichol opracował pierwszego na świecie cyfrowego bliźniaka dla sektora offshore, odnajdując sposób na potrojenie mocy morskich farm wiatrowych.
30.01.2023

Sześć europejskich portów łączy siły na rzecz rozwoju offshore wind

W styczniu zostało podpisane historyczne porozumienie przez przedstawicieli europejskich portów, które na co dzień rywalizują między sobą o względy branży morskiej energetyki wiatrowej. Ambitne plany UE rodzą presję wobec operatorów portów, które już dziś sygnalizują problem z przepustowością lub niedoinwestowaną infrastrukturą.
23.01.2023

Gasunie ma rozwijać sieć wodorową na Morzu Północnym

Holenderski minister ds. polityki klimatycznej i energetycznej Rob Jetten zamierza wyznaczyć Gasunie zajmującą się infrastrukturą energetyczną do rozwoju morskiej sieci wodorowej w rejonie Morza Północnego.
07.12.2022

Niemieckie porty mogą nie podołać celom morskiej energetyki wiatrowej

Niemcy są jednym z liderów rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Europie. Sektor offshore wind jest filarem polityki energetycznej Energiewende, ale też odpowiedzią na ograniczenia związane z rozwojem wiatraków na lądzie. Wysokim ambicjom mogą nie podołać niemieckie porty. Sytuacji nie pomaga fakt, że Federalny Sąd Administracyjny potwierdził zakaz budowy portu morskiego na użytek energetyki wiatrowej w Bremerhaven.
22.11.2022

Port Esbjerg rozbudowuje się pod offshore

W duńskim porcie Esbjerg rozpoczęła się budowa nowego obiektu, który ma pomóc w zaspokojeniu rosnącego zapotrzebowania ze strony sektora morskiej energetyki wiatrowej.
28.10.2022

Ostatni rejs Daru Młodzieży

W piątek, 30 września 2022 roku o godzinie 9:45 do Nabrzeża Pomorskiego w Gdyni przycumuje „Dar Młodzieży”, szkolny statek Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Biała fregata powraca z ostatniego w tym roku rejsu ze 130 praktykantami z Wydziału Nawigacyjnego uczelni na pokładzie. W 2022 roku „Dar Młodzieży” obchodzi 40 lat służby pod biało-czerwoną banderą.
29.09.2022

Dania i Niemcy będą wspólnie rozwijać infrastrukturę wodorową

Duński operator systemu przesyłowego Energinet oraz holenderska spółka Gasunie zacieśniają współpracę w zakresie rozwoju infrastruktury wodorowej. Inwestorzy wskazują, że w Danii już teraz odczuwa się duże zainteresowanie rynku możliwością zaopatrywania niemieckich klientów w ekologiczny wodór produkowany w Danii. Do tego będzie potrzebna infrastruktura przesyłowa.
06.09.2022

Rozwój morskich farm wiatrowych w świetle niemieckiego prawa

Zgodnie z tzw. deklaracją z Esbjergu, rozwój morskich farm wiatrowych jest wspólnym celem Niemiec, Danii, Belgii i Holandii. Deklaracja ta wyznacza wspólny cel dla tych krajów w postaci zainstalowania 65 GW mocy w morskiej energetyce wiatrowej do 2030 roku i zwiększenie mocy do co najmniej 150 GW do 2050 roku.
04.09.2022

Dania. Port w Esbjergu zostanie rozbudowany, aby móc przyjmować wojska amerykańskie

Położony strategicznie nad Morzem Północnym port w duńskim Esbjergu w południowo-zachodniej Jutlandii zostanie rozbudowany, aby stać się centrum redystrybucji wojsk amerykańskich na region Morza Bałtyckiego. W poniedziałek umowę na realizację inwestycji podpisał minister obrony Danii Morten Bodskov.
22.08.2022

Dar Młodzieży z akcją ratowniczą podczas regat The Tall Ships Races

Uczestniczący w największych regatach w świecie żaglowców, statek szkoleniowy Uniwersytetu Morskiego w Gdyni wziął udział w ewakuacji medycznej. Po rozpoczęciu drugiego etapu regat, z Antwerpii do Aalborga, do komendanta Daru Młodzieży kapitana Rafała Szymańskiego z prośbą o udzielenie pomocy chorej załogantce zwrócił się kapitan S/Y Tornado.
29.07.2022

Jak wygląda kształcenie kadry menadżerskiej sektora MEW?

Executive Offshore Wind MBA to nowy kierunek studiów na Uniwersytecie Morskim w Gdyni. Poza dyplomem rozpoznawalnym w świecie biznesu jego absolwenci otrzymają coś jeszcze. Bilet na kierownicze stanowisko rodzącej się branży morskich farm wiatrowych. O charakterze i potencjale programu mówi dyrektor Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, Andrzej Popadiuk.
06.06.2022

Na Morzu Północnym powstaną turbiny wiatrowe o łącznej mocy 150 GW

Podczas Szczytu Morza Północnego w Esbjerg, przedstawiciele rządów Niemiec, Belgii, Holandii i Danii podpisali wspólną deklarację rozwoju 150 GW w offshore wind do 2050 roku.
30.05.2022

Ćwiczenia Defender Europe 2022. Wojska NATO w Porcie Gdańsk [WIDEO, ZDJĘCIA]

We wtorek (10 maja) przy nabrzeżu WOC w Porcie Gdańsk zacumowały dwa drobnicowce: pływający pod duńską banderą Britannia Seaways oraz brytyjski Hurst Point. Do Gdańska dostarczyły duński i brytyjski sprzęt wojskowy, którzy posłuży do ćwiczeń w ramach Defender Europe 2022, których część odbędzie się w Polsce. Operację rozładunku z polskiej strony nadzoruje grupa BLG Logistics.
11.05.2022

Vestas wstrzyma produkcję w trzech europejskich fabrykach

Duński potentat Vestas poinformował o planach wstrzymania produkcji w trzech zakładach - w Niemczech, Hiszpanii i Danii. Działania te mają przyśpieszyć optymalizację produktów, zapewnienie modelu operacyjnego oraz zmniejszenie śladu węglowego.
22.09.2021

Z Portu Gdynia będzie pływał nowy operator promowy [Podsumowanie tygodnia 28/2021]

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o tym, że Stena Line nie będzie już jedynym przewoźnikiem promowym w Gdyni.
13.07.2021

Koniec prac przy budowie gdyńskiego terminalu promowego - Podsumowanie tygodnia 16/2021

W naszym cyklicznym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o kończących się pracach przy budowie nowego terminalu promowego w Gdyni, a także o kilku incydentach z udziałem promów, do jakich doszło w minionych dniach.
20.04.2021

Holenderski Eemslift Hendrika zagrożony zatonięciem u wybrzeży Norwegii

W poniedziałek (5.04.2021) kapitan statku MV Eemslift Hendrika, znajdującego się u zachodniego wybrzeża Norwegii nadał komunikat o zagrożeniu. Komunikat nadano po tym, jak doszło do silnego przechyłu - około 30 stopni, spowodowanego przesunięciem ładunku. Służby ratunkowe HRS Sør-Norge ewakuowały wszystkich członków załogi statku.
06.04.2021

Nowy gracz, który pojawi się na popularnej trasie Dover-Calais (Podsumowanie tygodnia 13/2021)

W naszym cyklicznym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o firmie Irish Ferries, która postanowiła ruszyć na podbój obleganej przez innych operatorów trasy Dover-Calais oraz o nowej ofercie zaproponowanej przez grupę SKAT.
01.04.2021

Maersk wspiera plan budowy dużego zakładu produkcyjnego amoniaku w Danii

Maersk znalazł się wśród grupy firm wspierających plan budowy największej w Europie fabryki amoniaku w Danii.
24.02.2021

Brak oddechu w kontenerach i przetasowania na szlakach promowych Raport z rynku żeglugowego (tydzień 4-7/2021)

Wielkość światowej floty dla jednostek o wielkości ponad 100 GT właśnie przekroczyła po raz pierwszy w historii 100 tysięcy jednostek. Średnia wielkość statku wynosi obecnie 21,355 DWT a średni wiek 21,7 lat. Łączna wartość światowej floty to 976 miliardów dolarów amerykańskich. 46 % światowego tonażu posiadają Azjaci, natomiast kapitał europejski jest w posiadaniu 30% wielkości floty.
23.02.2021

Podsumowanie tygodnia 7/2021, a w nim m.in.: o utracie stanowiska przez wieloletniego szefa PŻB

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o ważnej zmianie personalnej w PŻB. Dotychczasowy dyrektor został odwołany z urzędu.
15.02.2021

Wielkie pieniądze i gorące spory – jak Duńczycy budują farmy wiatrowe ?

Dania jest krajem podejmującym ambitne inwestycje w morską energetykę wiatrową. Pozostaje to w związku z wysoki poziomem zainteresowania efektywną transformacją ekologiczną. Ekspansja morskiej energetyki wiatrowej realizuje ambicje władz, aby do 2030 roku zmniejszyć emisję CO2 o 70 procent.
12.02.2021

Tygodniowy przegląd promowy, a w nim m.in. o armatorach, którzy na bieżąco dostosowują się do sytuacji po brexicie

W cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie Promy SKAT informująo najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o wprowadzanych na bieżąco zmianach w ofertach przewoźników promowych, którzy po brexicie dynamicznie reagują na zachodzące na rynku zmiany.
19.01.2021

BBC Chartering – globalny potentat z polskim pierwiastkiem

Statki niemieckiego operatora tonażu wielozadaniowego i masowego – firmy BBC Chartering z Leer są częstym gościem naszych polskich portów, w tym również i stoczni. Jednym z ostatnich zawinięć było pojawienie się w połowie października br. jednostki wielozadaniowej m/v „BBC Volga”. Wizyta w gdyńskim porcie wiązała się z załadunkiem bardzo często eksportowanego stąd sprzętu do obsługi ładunków na placach terminali kontenerowych całego świata. W tym przypadku były to określane w języku specjalistycznym - bramowe kontenerowe wozy pię
02.11.2020

Molslinjen zamawia nowy prom i planuje zelektryfikować linię na Fanø

Firma Molslinjen będzie miała w swojej flocie nowy prom. Armator zdecydował się na zamówienie niewielkiej jednostki, która będzie służyła do obsługi linii na wyspę Fanø. Wybór padł na statek w pełni elektryczny.
10.01.2020

Nordyckie porty będą współpracować nad zrównoważonym rozwojem

Dziesięć portów w regionie nordyckim podpisało deklarację mającą na celu skupienie się na zrównoważonym w zarządzaniu portami.
12.11.2019

GIANT – największa platforma LOTOS Petrobaltic – jest już w Porcie Gdańsk (foto, wideo)

Po ośmiu dniach holowania GIANT dotarł do Portu Gdańsk. To nowo zakupiona platforma LOTOS Petrobaltic i największa ze wszystkich jednostek gdańskiej spółki. W sobotę stanęła przy Nabrzeżu Zamykającym w Porcie Północnym. Robi wrażenie.
28.09.2019

Olbrzym coraz bliżej Gdańska (foto)

Nowo zakupiona platforma spółki LOTOS Petrobaltic – GIANT – przebyła już ponad jedną trzecia drogi do Gdańska, gdzie planowo dotrzeć ma w najbliższy weekend. Będzie tam przygotowywana do wyjścia w morze na wiercenia na bałtyckim złożu B3. Jednostka wyruszyła z portu Esbjerg w zachodniej Danii 20 września o godz. 7.20.
23.09.2019

Kolejna platforma Lotosu opuściła port

Wczoraj informowaliśmy, że przebudowana na Morskie Centrum Produkcyjne platforma Petrobaltic opuściła Gdańsk. Co ciekawe, tego samego dnia z portu Esbjerg w zachodniej Danii, wyholowano platformę Giant, którą Lotos Petrobaltic zakupił w czerwcu od firmy Maersk. Jest to piąta i największa ze wszystkich platform należących do polskiego przedsiębiorstwa.
21.09.2019

Vattenfall zakończył budowę największej skandynawskiej morskiej farmy wiatrowej

22 sierpnia oficjalnie otworzono morską farmę wiatrową Horns Rev 3. To największa instalacje tego typu w historii Vattenfalla, Danii, jak i całej Skandynawii.
22.08.2019

Spółka LOTOS Petrobaltic kupiła platformę wiertniczą

Platforma o nazwie GIANT, zakupiona od firmy MAERSK, będzie piątą i największą ze wszystkich platform należących do LOTOS Petrobaltic. Spółka jako jedyna prowadzi poszukiwania i wydobycie węglowodorów w polskiej strefie Morza Bałtyckiego od blisko 30 lat.
21.06.2019

Inteligentne drony pomogą DFDS

DFDS, który działa jako przewoźnik promowy i operator logistyczny, chce podwyższyć efektywność wykonywanych operacji. Pomóc mają mu w tym drony wyposażone w sztuczną inteligencję.
16.05.2019

Nowe połączenie cargo ze Świnoujścia

Norweska linia żeglugowa Sea-Cargo rozpoczęła działalność od 5 kwietnia br. w ramach serwisu między Świnoujściem, Esbjerg i zachodnim wybrzeżem Norwegii.
10.04.2019

CLdN zwiększa powierzchnię ładunkową na trasie Zeebrugge-Goteborg

Firma CLdN zwiększy oferowanie na jednej ze swoich tras. Jak poinformował przewoźnik, na linii Zeebrugge-Goteborg pojawi się większy statek.
19.02.2019

Popyt na LNG mniejszy poza dużymi portami

Chociaż skroplony gaz LNG jest interesującym paliwem o globalnym potencjale wzrostu, popyt na niego jest niski w małych i średnich portach.
30.12.2018

Załadunek dźwigu statkowego na pokład ciężarowca MV Aura w Porcie Gdynia

Ma 26 m długości, prawie 7 m wysokości i waży 43 500 kg. Dźwig statkowy DKF 500 o takich wymiarach 20 grudnia w całości został wysłany z Portu Gdynia do Danii. Urządzenie dotarło już do stoczni Esbjerg Shipyard A/S.
28.12.2018

Zobacz załadunek dźwigu statkowego w Porcie Gdynia (foto, wideo)

Ma 26 m długości, prawie 7 m wysokości i waży 43 500 kg. Dźwig statkowy DKF 500 o takich wymiarach 20 grudnia w całości został wysłany z Portu Gdynia do Danii. Urządzenie dotarło już do stoczni Esbjerg Shipyard A/S.
28.12.2018

Molslinjen przejmuje Færgen. Promy popłyną pod nowymi markami

Duńska firma Færgen zmienia właściciela. Po akceptacji urzędników nie ma już żadnych przeciwwskazań, by przedsiębiorstwo przeszło w ręce Molslinjen.
17.10.2018

Popyt na LNG ograniczony poza dużymi portami

Chociaż skroplony gaz LNG jest interesującym paliwem o globalnym potencjale wzrostu, popyt na niego jest niski w małych i średnich portach.
07.08.2018

Sukcesy szczecińskich załóg podczas TSR 2018

Szczecińskie żaglowce znalazły się na podium w swoich klasach, a nasza reprezentacja wyróżniła się na tle innych załóg i została za to doceniona w paradzie.
07.08.2018

CLdN wzbogaca swoją ofertę o bezpośrednie połączenie pomiędzy Zeebrugge i Hiszpanią

Firma CLdN wprowadza do swojej oferty nowy serwis promowy. Statki operatora popłyną wkrótce na trasie Zeebrugge-Santander.
05.07.2018

Popyt na LNG ograniczony w małych i średnich portach

Chociaż skroplony gaz LNG jest interesującym paliwem o globalnym potencjale wzrostu, popyt na niego jest niski w małych i średnich portach.
17.06.2018

Dołącz do Żeglarskiej Reprezentacji Szczecina!

Wystartowała rekrutacja do Żeglarskiej Reprezentacji Szczecina na regaty The Tall Ships Races 2018. Żaglowiec Fryderyk Chopin oraz jachty: Dar Szczecina i Utrica, czekają na swoją załogę!
06.04.2018

Kolejny armator na fali wzrostów. Færgen cieszy się z rekordowych wyników

Kolejny przewoźnik opublikował dane ze statystykami za 2017 r. To duńska firma Færgen, która czwarty rok z rzędu cieszyła się ze wzrostów.
10.01.2018

P&O Ferries rozważa możliwość uruchomienia połączenia promowego pomiędzy Szkocją a Danią

Niewykluczone, że P&O Ferries uruchomi wkrótce nowe połączenie promowe. Brytyjski przewoźnik bierze pod uwagę start linii łączącej Szkocję ze Skandynawią.
08.01.2018

DFDS zamyka swój terminal w Esbjergu

Firma DFDS podjęła decyzję o zamknięciu swojego terminala promowego w Esbjergu. Jak podano w komunikacie, przedsiębiorstwo i tak nie było w stanie w pełni wykorzystać jego potencjału.
27.12.2017

Prof. Zarzecki: Organizacja The Tall Ships Races w Szczecinie była strzałem w dziesiątkę

Organizacja The Tall Ships Races była strzałem w dziesiątkę – oznajmił w czwartek prof. dr hab. Dariusz Zarzecki, który badał wpływ żeglarskiego wydarzenia na gospodarkę Szczecina. Według raportu szacunkowe wydatki turystów wyniosły od 89 mln zł do 258 mln zł. Poniesione koszty przez miasto to kwota 21,5 mln zł.
21.12.2017

Færgen cieszy się z wysokich wzrostów. To m.in. zasługa obniżek cen biletów

Kolejna firma chwali się rezultatami osiągniętymi w ostatnich miesiącach. Færgen nie ukrywa, że skorzystał na obniżce cen biletów na promy (stało się to możliwe dzięki rządowym dopłatom), co skłoniło wiele osób do korzystania z tej formy transportu.
22.11.2017

Gazowiec B Gas Lotta opuścił Gdynię. To może być jego ostatnia podróż

W Gdyni gościł prawie 3 lata, a w niedzielę opuścił ten port. Mowa o wyłączonym z eksploatacji gazowcu LPG B Gas Lotta, który cumował przy Nabrzeżu Kutrowym. Statek na holu jednostki Vitus popłynął do Esbjerg w Danii, gdzie znajduje się siedziba jego obecnego dysponenta – stoczni złomowej Smedegaarden A/S.
07.11.2017

Zakończenie sezonu żeglarskiego w Centrum Żeglarstwa w Szczecinie

Uroczyste opuszczenie bandery z masztu na szczecińskiej przystani zakończyło w sobotę tegoroczny sezon żeglarski. Centrum Żeglarstwa zapowiada, że zimą będą prowadzone przygotowania jednostek i załóg, które wezmą udział w regatach The Tall Ships Races w 2018 r.
22.10.2017

Portugalski żaglowiec Santa Maria Manuela w Szczecinie

Portugalski czteromasztowiec Santa Maria Manuela w środę wieczorem przycumuje do szczecińskiego nabrzeża przy Wałach Chrobrego. Jednostka gościła w polskim porcie podczas finału regat The Tall Ships Races.
16.08.2017

Zachodniopomorskie: Parada żaglowców na Bałtyku na zakończenie regat The Tall Ships Races

Żaglowce, które brały udział w trwającym od soboty w Szczecinie finale regat The Tall Ships Races, opuściły we wtorek miasto. Jednostki w szyku paradnym zaprezentowały się pod żaglami na trasie między Międzyzdrojami a Świnoujściem.
08.08.2017

CLdN zamawia dwa kolejne statki

Firma CLdN poinformowała o zamówieniu dwóch kolejnych jednostek. Zostaną one zbudowane w koreańskiej stoczni Hyundai Heavy Industries.
01.06.2017

Færgen opublikował wyniki finansowe za rok 2016

Firma Færgen podzieliła się wynikami finansowymi za 2016 r. Władze przedsiębiorstwa są zadowolone z osiągniętych rezultatów, choć zyski okazały się nieco słabsze od tych wypracowanych w 2015 r.
13.04.2017

To był świetny rok dla Færgen

Duński przewoźnik promowy Færgen podał wstępne informacje na temat ubiegłorocznych osiągnięć. Firma pochwaliła się, że udało się jej osiągnąć wzrosty na wszystkich obsługiwanych trasach. Armator poprawił osiągane rezultaty już trzeci rok z rzędu. Na wielu liniach udało się pobić dotychczasowe rekordy.
13.01.2017

Porty z Północnej Europy chcą bardziej ekologicznej branży wycieczkowej

10 portów i instytucji z Północnej Europy połączyło siły, by znaleźć ekologiczne rozwiązania dla sektora żeglugi wycieczkowej. W 3-letnim projekcie wezmą udział także Polacy.
21.12.2016

Rosnący problem nielegalnych imigrantów w Esbjergu. DFDS ma pomysł na jego ograniczenie

Firmy transportowe oraz armatorzy cały czas szukają sposobów na skuteczne ograniczenie problemu nielegalnych imigrantów. Interesującą koncepcję zaprezentował właśnie DFDS. Ma ona znaleźć zastosowanie w Esbjergu.
16.12.2016

Pierwszy na świecie transportowiec turbin wiatrowych gotowy (wideo)

Rotra Vente. To pierwszy na świecie transportowiec turbin wiatrowych. W Porcie Esbjerg w Danii zaprezentowała go fabryka turbin wiatrowych Siemens Wind Power.
03.12.2016

Wypadek platformy u wybrzeży Danii

Platforma Sea Worker, używana przy morskich farmach wiatrowych, osiadła na mieliźnie, po tym jak zerwała się z holu w okolicy duńskiego Hegnet. Do wypadku doszło we wtorek.
27.01.2016

W DB Port Szczecin nowy plac składowy i 40-metrowy dźwig

DB Port Szczecin może pochwalić się dwoma inwestycjami zakończonymi sukcesem. Zakończyła się budowa nowego placu kontenerowego oraz zakupiono nowy dźwig przeładunkowy.
01.12.2015

Remont kontenerowca ESBJERG

26 listopada 2015 r. przypłynął do Stoczni Marynarki Wojennej kolejny statek armatora Reederei M. Lauteriung Gmblt & Co KG, kontenerowiec „Esbjerg”.
27.11.2015

Giganci na morzu: Przemysł offshore – platformy wiertnicze półzanurzalne

Pólzanurzalne platformy wiertnicze to po platformach samopodnośnych (jack-up) najczęściej występujący typ ruchomych jednostek wydobywczych w sektorze offshore. Zasadniczo od jack-upów różni je zupełnie odmienna konstrukcja, sposób przymocowania do dna, sposób poruszania się po morza i co za tym idzie możliwości wykorzystnia.
20.06.2015

Dni Skandynawskie z udziałem portu Szczecin-Świnoujście

„Realizowane i planowane projekty rozwoju infrastruktury portowej” – to temat przewodni prezentacji zespołu portowego Szczecin-Świnoujście podczas Polsko-Duńskiego Forum Portowego zorganizowanego w ramach tegorocznych Dni Skandynawskich, które odbyły się w dniach 16-19 kwietnia br. w Szczecinie.
21.04.2015

Gdańska stocznia ukończyła montaż scrubbera w statku Ark Dania

Duńska firma Marine Exhaust Technology A/S, przedsiębiorstwo specjalizujące się w rozwoju technologii ograniczających emisję SOx i NOx, poinformowała, że dobiegły już końca wszystkie prace związane z procesem montażu scrubbera na należącym do DFDS statku Ark Dania.
15.04.2015

Unikalny statek dla Holendrów

Wiadomo już trochę więcej o unikalnym statku, który powstanie niedługo w Szczecinie. Jednostka do przewozu wielkogabarytowych ładunków będzie nosić nazwę Abis Ebsjerg. Budują ją do spółki Partner Stocznia oraz KG Konstrukcje.
31.03.2015

W Szczecinie powstanie unikalny statek

Szczecińskie firmy Partner Stocznia i KG Konstrukcje wybudują unikalny na skalę światową statek do przewozu wielkogabarytowych ładunków. Zdobycie kontraktu zostało wsparte przez polski Bank Gospodarstwa Krajowego.
26.03.2015

Zwiększona flota Brittany Ferries

Armator Brittany Ferries planuje poszerzyć swoją flotę i zwiększyć ilość tanich rejsów pomiędzy La Havre (Francja), a Bilbao (Hiszpania).
19.02.2015

Słynna Sirena Seaways zmienia nazwę

Już wiadomo, jaką nazwę otrzyma należący do DFDS prom Sirena Seaways, który wkrótce zacznie wykonywać operacje dla bretońskiego armatora – firmy Brittany Ferrries.
10.02.2015

Jaką rewolucję w logistyce wywoła dyrektywa „siarkowa” ?

Nieuchronne podwyżki stawek frachtu promowego od 1 stycznia 2015 roku zostaną niemal w całości przerzucone na przewoźników drogowych i kolejowych. Zarazem istnieje groźba dalszych ich podwyżek, a w efekcie destabilizacji sytuacji wielu wyspecjalizowanych spółek transportowych.
01.12.2014

Na zamknięciu trasy Esbjerg-Harwich zyskała Stena Line

Pochodzący z Danii zmotoryzowani pasażerowie, korzystający do niedawna z połączenia realizowanego przez DFDS pomiędzy duńskim Esbjergiem a angielskim Harwich, zmuszeni byli do poszukiwania nowego połączenia.
18.11.2014

Przepisy przeczące sobie nawzajem. Niebieski pas konta dyrektywa siarkowa – jaki efekt chce osiągnąć Unia?

Inicjatywa Unii Europejskiej „Niebieski Pas” (ang.: „Blue Belt”), ma uprościć przepisy w zakresie transportu morskiego, w celu stworzenia optymalnego rozłożenia obciążenia pomiędzy wszystkimi rodzajami transportu. „Niebieski pas” ma być obszarem, w którym statki mogą swobodnie operować na rynku wewnętrznym UE z zachowaniem minimum obciążeń administracyjnych, przepisów polityki celnej i podatkowej przy wzmocnieniu poziomu bezpieczeństwa oraz ochrony środowiska. „Niebieski pas” ma również obejmować rozszerzenie i uproszczen
03.10.2014

Fryderyk Chopin z wyjątkową nagrodą

Flagowy szczeciński żaglowiec STS Fryderyk Chopin uhonorowany został wyjątkową i prestiżową nagrodą – Friendship Trophy. Stało się to w duńskim Ejsbjergu, gdzie zakończyły się tegoroczne regaty The Tall Ships Races.
07.08.2014

Podczas Tall Ship Races zatonął holownik

4 sierpnia ok godz 18 przy duńskiej wyspie Fanö niedaleko portu Esbjerg mały holownik Dive Master przewrócił się podczas asystowania w manewrach rosyjskiemu żaglowcowi Kruzenshtern biorącemu udział w regatach Tall Ship Races. Po wywrotce holownik zatonął.
06.08.2014

Żaglowiec z Trzebieży wygrał The Tall Ships Races 2014

Statek Kapitan Głowacki z Trzebieży wygrał dwa etapy wyścigów w klasie A. I to pozwoliło mu zająć pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej.
03.08.2014

„Polonez” płynie na TTSR. W poniedziałek wystartował ze Szczecina

Legendarny jacht "Polonez" wyruszył ze Szczecina na regaty The Tall Ships Races. Jednostka, na której w latach 70. kapitan Krzysztof Baranowski opłynął świat, weźmie udział w drugim etapie imprezy z Fredrikstad w Norwegii do duńskiego Esbjerg.
08.07.2014

Legenda szlaków promowych zostanie zezłomowana

Prom „Dana Regina” - legenda rynku przepraw promowych, kawałek historii duńskiego przemysłu stoczniowego - zostanie wkrótce zezłomowany. W następnym roku statek miałby 40 lat, niestety czeka go los większości wysłużonych jednostek.
05.06.2014

Marzysz o morskiej przygodzie? Szczeciński magistrat poszukuje żeglarzy

Ruszyła rekrutacja ochotników, którzy chcieliby znaleźć się w żeglarskiej reprezentacji Szczecina na regatach The Tall Ships Races. Do obsadzenia jest w sumie 100 miejsc na dwóch jachtach: "Urtice" i "Zrywie" oraz na żaglowcu "Fryderyk Chopin".
02.05.2014

Połączenie promowe do Wielkiej Brytanii zostanie zamknięte już wkrótce

Armator DFDS Seaways poinformował wczoraj o tym, że pasażerski i towarowy serwis na połączeniu promowym Esbjerg-Harwich zostanie zamknięty do końca września 2014 r. Główną przyczyną jest wzrost kosztów z tytułu wprowadzenie nowych zasad unijnych zgodnych z dyrektywą emisji siarki od 1 stycznia 2015.
30.04.2014

Gigantyczna platforma opuściła Gdańsk

W niedzielę 13 kwietnia Gdańsk opuściła Safe Scandinavia, hotelowo-warsztatowa platforma półzanurzalna. Platforma przypłynęła 23 listopada 2013 roku na remont i modernizację do Gdańskiej Stoczni Remontowej SA.
17.04.2014

Olbrzymia platforma offshore przypłynęła do Gdańskiej Stoczni Remontowa

W sobotę 23 listopada do Gdańskiej Stoczni Remontowa przypłynęła rekordowo wielka Safe Scandinavia, hotelowo-warsztatowa platforma półzanurzalna. Platforma offshore przyholowana została przez Toisa Elan, 83-metrowy statek typu AHTS o mocy 24 129 KM i uciągu na palu 219 T.(zdjęcia, wideo)
25.11.2013

Aalborg 2013 - Konferencja Sail Training International

W duńskim Aalborgu zakończyła się doroczna konferencja Sail Training International – doroczne forum wszystkich liczących się armatorów żaglowców szkoleniowych, organizacji wychowania pod żaglami oraz przedstawicieli portów organizujących zloty żaglowców.
19.11.2013

DFDS Seaways zapraszają na pokład promu Calais Seaways

Po gruntownym remoncie prom Norman Spirit wrócił do służby na Kanale La Manche. Jednostka ma nie tylko odświeżony wygląd, ale również zmieniła nazwę na Calais Seaways.
22.03.2013

DFDS Seaways- Narodowy Festiwal Promów.

W Wielkiej Brytanii rusza wielka akcja promująca przejazdy promowe - Narodowy Festiwal Promów. Impreza potrwa dwa tygodnie. Z tej okazji linie DFDS Seaways przygotowały specjalną ofertę cenową dla pasażerów podróżujących na głównych trasach europejskich.
12.05.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.