• <

Wynik wyszukiwania - "Wojsko Polskie" - Wiadomości

W tym roku otwarcie przetargu na "Orkę"?

Szef Agencji Uzbrojenia gen. bryg. Artur Kuptel przekazał informacje na temat planowanych inwestycji i programów związanych z modernizacją Wojska Polskiego. Jedna z podanych informacji dotyczy programu "Orka", związanego z dostarczeniem polskiej Marynarce Wojennej okrętów podwodnych.
25.03.2024

W Porcie Gdynia odbył się rozładunek kolejnej dostawy czołgów K2 z Korei Południowej

Od 11 do 19 marca miały miejsce dostawy oraz rozładunek czołgów K2 Black Panther z Korei Południowej. W sumie do kraju przybyło 18 pojazdów.
20.03.2024

"Ostrobok" i "Wargacz" zakończone. Największe tegoroczne ćwiczenia Marynarki Wojennej za nami

Do 8 marca trwały największe w tym roku ćwiczenia 3. Flotylli Okrętów oraz 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, kolejno pk. "Ostrobok-24" i "Wargacz-24". Te coroczne przedsięwzięcia będące głównymi punktami roku szkoleniowego jednostek polskiej Marynarki Wojennej były w tym roku częścią ćwiczeń Wojska Polskiego pk. "Dragon-24", odbywających się w ramach największych manewrów NATO od czasu Zimnej Wojny, "Steadfast Defender-24".
14.03.2024

Święto 3. Flotylli Okrętów. 53. rocznica utworzenia największej jednostki polskiej Marynarki Wojennej

53 lata temu, 11 marca 1971 roku, utworzony został nowy związek taktyczny polskiej floty – 3 Flotylla Okrętów. Dzisiaj jej siły stanowią o potencjale uderzeniowym Marynarki Wojennej. Okręty gdyńskiej Flotylli operują w stałych zespołach NATO-wskich, biorą udział w ćwiczeniach międzynarodowych i krajowych oraz są w ciągłej gotowości do reagowania w sytuacjach kryzysowych i obrony polskich interesów na morzu.
12.03.2024

Odprawa MON z kadrą dowódczą Wojska Polskiego. Trwa wzmacnianie bezpieczeństwa państwa

29 lutego br. w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego odbyła się odprawa kierownictwa MON, w której uczestniczyło ponad 100 dowódców Wojska Polskiego. Odprawa dotyczyła m. in. spraw bieżących w obszarze bezpieczeństwa narodowego i obronności Rzeczypospolitej.
29.02.2024

Sztab Generalny Wojska Polskiego zapowiada ruchy wojsk w związku z "Steadfast Defender"

Od poniedziałku 12 lutego na drogach niemal całego kraju będzie zwiększony ruch pojazdów wojskowych, związany z ćwiczeniami "Steadfast Defender-24" i ich polską częścią "Dragon-24". Na europejskie poligony wyjedzie łącznie około 100 tys. żołnierzy, którzy będą działać na lądzie, w morzu i w powietrzu. W ramach ćwiczeń, od połowy lutego do końca maja, pojazdy wojskowe będą przemieszczały się niemal we wszystkich województwach, na autostradach, drogach ekspresowych oraz drogach krajowych.
08.02.2024

Żołnierze otrzymają parki pontonowe do pokonywania akwenów

Agencja Uzbrojenia podpisała z CNIM Systèmes Industriels 2 lutego br., umowę wykonawczą na dostawę parków pontonowych przeznaczonych dla wojsk inżynieryjnych. Przedmiotem umowy jest dostawa 7 kompletów parków pontonowych PFM wraz z pakietem szkoleniowym. Wartość zamówienia wynosi ok. 1,2 mld zł brutto.
06.02.2024

Do wylicytowania w ramach WOŚP szkolenie na morzu, lotnicza sesja zdjęciowa czy też dzień szkoleniowy z Wojskami Specjalnymi

Dwudniowe szkolenie na morzu z Marynarką Wojenną, udział w lotniczej sesji zdjęciowej "Air to Air", dzień szkolenia z komandosami z jednostki Agat i Formoza - to niektóre z licytacji organizowanych przez Wojsko Polskie na rzecz tegorocznej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
28.01.2024

Pierwsza w tym roku dostawa amerykańskiego uzbrojenia w Porcie Świnoujście. Kolejne Abramsy w Polsce

Na podstawie umów zawartych przez Agencję Uzbrojenia do Świnoujścia dotarł kolejny transport uzbrojenia z USA, które będzie stanowić kluczowe wyposażenie dla modernizowanych wojsk lądowych. To efekt umowy zawartej przez MON w styczniu ubr. Uzbrojenie to ma zapewnić kluczowe zdolności obronne, konstruując nowoczesny model odstraszania.
08.01.2024

Do Portu Gdynia dotarł kolejny transport armatohaubic K9 z Korei Południowej

W niedzielę na terenie gdyńskiego portu rozładowano kolejną dostawę uzbrojenia dla Wojska Polskiego. W transporcie znajdowało się 18 fabrycznie nowych haubic samobieżnych K9A1. W efekcie wojska lądowe będą posiadały łącznie 66 sztuk tego uzbrojenia, które ma wzmocnić zdolności obronne państwa. Znajdzie się w wyposażeniu 16. Dywizji Zmechanizowanej.
17.12.2023

Władysław Kosiniak-Kamysz przejął obowiązki na stanowisku ministra obrony narodowej

W obecności najważniejszych dowódców formacji Wojska Polskiego nowy wicepremier przejął obowiązki od swojego poprzednika na tym stanowisku, Mariusza Błaszczaka. Władysław Kosiniak-Kamysz został powołany 12 grudnia 2023 roku przez Sejm RP, a 13 grudnia zaprzysiężony na urząd Wiceprezesa Rady Ministrów i Ministra Obrony Narodowej. 13 grudnia w Warszawie w siedzibie Ministerstwa Obrony Narodowej odbyła się uroczystość objęcia obowiązków na stanowisku szefa resortu.
13.12.2023

Do Portu Gdańsk dotarła kolejna dostawa wyrzutni rakietowych K239 Chunmoo dla Wojska Polskiego

Rozpoczął się rozładunek wyrzutni rakietowych K239 Chunmoo, które znajdą się w wyposażeniu polskich żołnierzy. To kolejny aspekt koreańsko-polskiej współpracy w przemyśle zbrojeniowym. Kluczowe dostawy uzbrojenia i wyposażenia odbywają się drogą morską.
02.11.2023

MON zatwierdza nowe uzbrojenie dla Wojska Polskiego, w tym Morskich Jednostek Rakietowych

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak zatwierdził umowy na uzbrojenie dla polskich sił zbrojnych. W jego ramach zostaną zakupione mosty towarzyszące MS-20 Daglezja-S, wozy dowodzenia Zawilec i pojazdy samochodowe dla Morskich Jednostek Rakietowych. Wykonano także aneks w zakresie dostawy amunicji 120 mm do moździerzy samobieżnych RAK.
11.10.2023

Kolejna dostawa elementów wyrzutni rakietowych dotarła do Polski

Szef MON Mariusz Błaszczak ogłosił, że do Polski dotarły kolejne elementy wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych HOMAR-K. W związku z tym zakończył się rozładunek 11 modułów wyrzutni K239 Chunmoo, które zostaną przetransportowane do krajowych zakładów zbrojeniowych i zintegrowane z podwoziami Jelcza.
15.09.2023

MON zapowiada wzmocnienie lądowej obrony przeciwokrętowej

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach to jedno z najważniejszych wydarzeń związanych z branżą zbrojeniową w Polsce. Z roku na rok rośnie jego skala, a także międzynarodowe zainteresowanie. W trakcie 31. edycji targów z udziałem szefa MON, resort obrony zapowiedział duże inwestycje odnośnie wojska polskiego, w tym związanego z obroną polskiego wybrzeża.
04.09.2023

Ambasador USA: gratuluję Polsce dostawy pierwszych Abramsów zaledwie 6 miesięcy po podpisaniu umowy

W imieniu prezydenta Joego Bidena chcę pogratulować Polsce dostawy pierwszych czołgów Abrams zaledwie 6 miesięcy po podpisaniu umowy. Jesteśmy dumni, że część kosztów czołgów została pokryta przez naród amerykański - napisał w mediach społecznościowych ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski.
28.06.2023

Czołgi Abrams dla Polski. Pierwsza dostawa już w Porcie Szczecin

Zgodnie z zapowiedzią ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka do Polski dotarł statek z pierwszą partią 14 amerykańskich czołgów, które mają wzmocnić potencjał polskich sił zbrojnych. Rozładunek pojazdów odbył się w Porcie Szczecin.
28.06.2023

Do Polski płynie pierwsza partia wyrzutni rakietowych z Korei Południowej

Na podstawie umowy zbrojeniowej między władzami w Warszawie i Seulu, trwa kolejny transport broni do Polski. Tym razem, obok dotychczas dostarczanych czołgów K2 i armatohaubic K9 pierwszy raz przybędą wyrzutnie rakietowe K239 Chunmoo.
26.06.2023

Do Portu Gdynia dostarczono kolejne czołgi z Korei Południowej

W Gdyni dokonano, 19 maja br., wyładunku siedmiu czołgów K2 Black Panther. To trzecia transza broni z Korei Południowej dostarczana w ramach wzmocnienia potencjału bojowego Wojska Polskiego.
19.05.2023

Morskie aspekty ćwiczenia Anakonda 23

Podczas trwającej w weekend fazie ćwiczeń z wojskami podczas największych, cyklicznych manewrów Wojska Polskiego pk. Anakonda swoje zadania wykonywały siły polskiej Marynarki Wojennej. Choć w obecnej edycji położono nacisk na działania wojsk lądowych, nie zabrakło kluczowych epizodów z udziałem okrętów, rozgrywanych na Bałtyku oraz Wybrzeżu.
08.05.2023

Ćwiczenie Anakonda 23 wchodzi w kulminacyjną fazę

Trwają cykliczne, największe manewry Wojska Polskiego, w których biorą udział wszystkie rodzaje sił zbrojnych, a także komponenty z państw sojuszniczych. W sumie 13 tys. żołnierzy bierze udział w epizodach ćwiczebnych rozgrywanych w domenach lądowej, powietrznej, morskiej i cybernetycznej. Choć w tej edycji główny nacisk położono na działania lądowe, nie zabraknie akcentów morskich.
06.05.2023

Lockheed Martin dostarcza przeciwlotnicze pociski do obrony Polski. Czy zapewnią ochronę morskiej infrastruktury?

Amerykański koncern zbrojeniowy dostarczył do Polski partię pocisków PAC-3 MSE (Patriot Advanced Capability – 3 Missile Segment Enhancement), wchodzących na wyposażenie polskiego systemu Wisła. Wraz ze swoimi zaawansowanymi zdolnościami zwalczania celów bezpośrednim trafieniem (hit-to-kill) będą odgrywać kluczową rolę w polskim wielowarstwowym systemie obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.
09.03.2023

W murach AMW podsumowano plany rozwoju technologii morskich i obronności państwa

W Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni odbyła się odprawa koordynacyjna podsumowująca realizację projektów związanych z domeną morską. Była to okazja do spotkania przedstawicieli władz z instytucjami związanymi z bezpieczeństwem państwa, wyższej kadry dowódczej polskiej Marynarki Wojennej oraz środowiska akademickiego.
01.03.2023

Błaszczak: "Naszym celem jest przynajmniej 300-tysięczna armia". Jak ma się do tego Marynarka Wojenna?

Naszym celem jest przynajmniej 300-tysięczna polska armia, ale także jak najwięcej ludzi, którzy zostaną przeszkoleni, będą potrafili obsługiwać broń oraz zachować się w sytuacji kryzysowej; odporność, którą budujemy realnie odstrasza agresora - powiedział wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.
11.02.2023

Nowy Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych RP. De facto jest też dowódcą polskiej Marynarki Wojennej

W poniedziałek, 6 lutego 2023 r. w Pałacu Prezydenckim, Prezydent RP, Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda, wręczył postanowienia o mianowaniu na stanowisko Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych generałowi broni Wiesławowi Kukule oraz na stanowisko Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej generałowi brygady Maciejowi Kliszowi. W uroczystości udział wziął wicepremier Mariusz Błaszczak, a także przedstawiciele kadry dowódczej Wojska Polskiego.
07.02.2023

29. rocznica utworzenia 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo - Minowych

Stawianie zagród minowych, transport drogą morską żołnierzy i techniki wojskowej, a także pełnienie roli okrętu dowodzenia siłami obrony przeciwminowej w narodowych oraz sojuszniczych zespołach okrętów to główne zadania realizowane przez okręty 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo - Minowych. W środę, 14 lipca obchodzona jest 29. rocznica utworzenia jednostki.
16.07.2021

Prezydent: budowa poważnych jednostek dla polskiej Marynarki Wojennej wraca do polskich stoczni

To wielka satysfakcja, że budowa poważnych jednostek dla polskiej Marynarki Wojennej wreszcie wraca do polskich stoczni; to ważny moment - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w stoczni Remontowa Shipbulding S.A. w Gdańsku, która jest częścią Grupy Remontowa Holding SA.
01.07.2021

Święto Marynarki Wojennej i podniesienie bandery na H-13 Przemko

W ostatnią niedzielę czerwca przypada Święto Marynarki Wojennej, które zgodnie z tradycją jest finałem Święta Morza. Obchodzone jest już od ponad 90 lat i nierozerwalnie łączy się z historią polskiej obecności na Bałtyku.
28.06.2021

Dotknij okrętu podwodnego ORP „Orzeł”

ORP „Błyskawica”, M/S „Batory”, „Dar Pomorza”, a teraz torpedowy okręt podwodny ORP „Orzeł”. W Gdyni pojawiła się kolejna makieta wykonana z brązu, która powstała w ramach programu „Zobaczyć Świat Rękoma”. Dzięki temu osoby niewidome mogą poznać i zobaczyć jednostkę przez dotyk.
23.06.2021

Morska Jednostka Rakietowa wraca do kraju

Najmłodsza jednostka Marynarki Wojennej RP powróciła z międzynarodowego ćwiczenia pk. BALTIC FORTRESS 2021, które odbyło się na terytorium Litwy. Dla Morskiej Jednostki Rakietowej było to trzecie tym roku, sojusznicze ćwiczenie poza granicami kraju.
22.06.2021

Dowódca STRIKFORNATO i 6. Floty USA z wizytą w Gdyni

W czwartek, 17 czerwca, wizytę w Marynarce Wojennej złożył dowódca STRIKFORNATO, dowódca 6. Floty Stanów Zjednoczonych Vice Admiral Eugene H. Black. Podczas wizyty roboczej w Gdyni, amerykański admirał zapoznał się z osiągnięciami polskich sił morskich w międzynarodowych ćwiczeniach i operacjach morskich.
18.06.2021

Zakończyła się jubileuszowa edycja Baltops-50

Do macierzystego Portu Wojennego Gdynia powróciła dziś (19 czerwca br.) korweta patrolowa ORP Ślązak. Okręt brał udział w największych na Bałtyku manewrach morskich pk. BALTOPS, których celem było przećwiczenie procedur reagowania międzynarodowych sił wobec zagrożeń na morzu.
18.06.2021

Dowódca generalny: Ćwiczenie DRAGON-21 ma wzmocnić zdolności obronne Polski

Ćwiczenie DRAGON- 21 służy wzmocnieniu zdolności obronnych Polski - podkreślił dowódca generalny gen. Jarosław Mika na konferencji prasowej w dniu rozpoczęcia ćwiczenia. Jak podkreślił, DRAGON-21 to jedno z najważniejszych ćwiczeń wojskowych w tym roku.
31.05.2021

ORP Gen. K. Pułaski powrócił z ćwiczenia Joint Warrior 21-1

W piątek, 28 maja br., fregata rakietowa ORP Gen. K. Pułaski weszła do macierzystego Portu Wojennego w Gdyni. Przez dwa tygodnie jednostka reprezentowała polską Marynarkę Wojenną podczas międzynarodowych manewrów Joint Warrior 21-1 na wodach terytorialnych Wielkiej Brytanii oraz Oceanie Atlantyckim.
30.05.2021

Załoga ORP Orzeł systematycznie odbudowuje zdolności do wykonywania zadań

Załoga ORP Orzeł systematycznie odbudowuje zdolności do wykonywania zadań, po naprawach tej jednostki przeprowadzonych w ostatnich latach. W tym czasie okręt zawsze zanurzał się w zabezpieczeniu okrętów ratowniczych - poinformował rzecznik Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych ppłk Marek Pawlak.
27.05.2021

Międzynarodowe ćwiczenie pk. SPRING STORM 2021

Okręty transportowo - minowe ORP Poznań i ORP Kraków opuściły Port Wojenny w Świnoujściu i obrały kurs na wschód. Marynarze wspólnie z pozostałymi pododdziałami wydzielonymi przez Siły Zbrojne RP wezmą udział w międzynarodowym ćwiczeniu na terytorium Republiki Estonii pod kryptonimem SPRING STORM 2021.
19.05.2021

PGZ: wstępna oferta na fregaty Miecznik złożona

Konsorcjum PGZ-Miecznik przekazało Inspektoratowi Uzbrojenia wstępną ofertę realizacji programu nowych fregat Miecznik; zaproponowano sześć wariantów z wykorzystaniem platform od partnerów zagranicznych – poinformowała Polska Grupa Zbrojeniowa.
17.05.2021

Zapowiedź ćwiczenia Renegade/Sarex-21 [wideo]

W dniach 17-21 maja 2021 r. odbędzie się ćwiczenie taktyczno-specjalne Renegade/Sarex-21 z zakresu przeciwdziałania zagrożeniom terrorystycznym z powietrza oraz prowadzenia akcji poszukiwawczo-ratowniczych na obszarze lądowym i morskim.
17.05.2021

Okrętowa Grupa Zadaniowa na Zatoce Pomorskiej

W czwartek, 13 maja, zakończyły się manewry Okrętowej Grupy Zadaniowej (OGZ), w której skład weszły różne jednostki pływające 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Po intensywnych czterech dniach szkolenia na wodach Zatoki Pomorskiej okręty powróciły do Portów Wojennych w Świnoujściu i Gdyni.
17.05.2021

Ekspresowy przetarg na fregaty dla Marynarki Wojennej. Kto jest zwycięzcą?

Według zapowiedzi MON do końca czerwca – czyli już za dwa miesiące – ma być podpisana umowa dotycząca zakupu nowych fregat dla Marynarki Wojennej w ramach wartego 1,5 mld euro programu Miecznik. Resort, który odkładał ten zakup od co najmniej kilku lat, teraz zamierza zrealizować go w ekspresowym tempie i – jak zwracają uwagę eksperci – w ramach mało transparentnej procedury.
13.05.2021

ORP Hydrograf. 45 lat pod biało-czerwoną banderą

408 tysięcy przebytych mil morskich i 2900 dni na morzu to efekt 45 lat służby ORP Hydrograf pod biało-czerwoną banderą. Z tej okazji, w piątek, 7 maja, na okręcie odbyła się uroczysta ceremonia podniesienia bandery i wielkiej gali banderowej. ORP Hydrograf to jedna z dwóch jednostek rozpoznania radioelektronicznego służących w Marynarce Wojennej. W związku z sytuacją epidemiologiczną uroczystość miała symboliczny przebieg.
07.05.2021

Open Spirit 2021. Tym razem przeszukali wody estońskie

Ponad 250 obiektów sprawdzonych, 20 min morskich zlokalizowanych, 6 min zneutralizowanych - to efekt udziału okrętu ORP Czajka z 13. Dywizjonu Trałowców w międzynarodowej operacji przeciwminowej pk. Open Spirit 2021 u wybrzeży Estonii.
05.05.2021

Fregata rakietowa ORP Gen. Pułaski będzie uczestniczyć w manewrach NATO na Atlantyku

Fregata rakietowa ORP Gen. K. Pułaski reprezentować będzie Marynarkę Wojenną RP podczas międzynarodowych manewrów Joint Warrior 21-1 na wodach terytorialnych Wielkiej Brytanii oraz Oceanie Atlantyckim - poinformowała PAP mjr Magdalena Busz, oficer prasowy Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.
04.05.2021

Jubileusz 35-lecia ORP Orzeł

Blisko 97 tysięcy mil morskich żeglugi, ponad 800 zejść pod wodę oraz udział w manewrach krajowych i międzynarodowych to efekt dotychczasowej służby okrętu podwodnego ORP Orzeł w Marynarce Wojennej. Dzisiaj (czwartek, 29 kwietnia) mija 35 lat od pierwszego podniesienia biało-czerwonej bandery na tej jednostce. W związku z sytuacją epidemiologiczną uroczystość miała symboliczny przebieg.
29.04.2021

Morska Jednostka Rakietowa na pokładzie okrętu 8.FOW

Łączenie i wykorzystywanie zdolności bojowych jednostek 8. Flotylli Obrony Wybrzeża oraz 3. Flotylli Okrętów to doskonały przykład interoperacyjności Marynarki Wojennej. W środę, 28 kwietnia, w świnoujskim Porcie Wojennym miał miejsce praktyczny trening załadunku modułu bojowego Morskiej Jednostki Rakietowej z Siemirowic na pokład ORP Kraków z 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych ze Świnoujścia.
29.04.2021

Zadania ogniowe na morzu

We wtorek, 27 kwietnia, na wodach Zatoki Gdańskiej operowały okręty rakietowe OORP Orkan i Piorun, a także korweta patrolowa ORP Ślązak. Jednostki doskonaliły umiejętności prowadzenia operacji morskich w zespole okrętów.
29.04.2021

Zostań Żołnierzem RP z ORP Orzeł

We wtorek, 27 kwietnia, z okazji zbliżającej się rocznicy pierwszego podniesienia bandery, załoga okrętu podwodnego ORP Orzeł, wzięła udział w kampanii „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” zorganizowanej wspólnie z Wojskową Komendą Uzupełnień Gdynia.
28.04.2021

Szkolenie na morzu sił 8. Flotylli Obrony Wybrzeża

Zakończył się intensywny tydzień szkolenia na morzu sił 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Przez ostatnie dni na wodach Zatoki Pomorskiej załogi okrętów zrealizowały m.in. strzelania artyleryjskie, strzelania ładunków wydłużonych dużych, zadania minowe i przeciwminowe, operacje transportowe, desantowe, a także szkolenie z uzupełniania zapasów i ratowania życia na morzu.
26.04.2021

Przygotowania do sezonu żeglarskiego

W Ośrodku Szkolenia Żeglarskiego Marynarki Wojennej w Gdyni rozpoczęły się przygotowania do tegorocznego sezonu żeglarskiego. W czwartek, 22 kwietnia, odbyło się wodowanie jednostek pływających Ośrodka.
25.04.2021

Szkolenie Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego MW

Zgrywanie sił Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego MW w realizacji nawigacyjno-hydrograficznego zabezpieczenia działań MW w warunkach wystąpienia nowoczesnych zagrożeń było głównym celem ćwiczenia, które odbywało się w dniach 19-22 kwietnia, w portach, pasie nadbrzeżnym oraz na wodach Zatoki Gdańskiej.
25.04.2021

Załoga ORP Orzeł odbyła ćwiczenia ewakuacji z okrętu podwodnego

Awaryjne opuszczanie okrętu podwodnego to jedna z najtrudniejszych czynności, jaka może wystąpić na morzu, dlatego musi być stale doskonalona. Od 15 do 19 lutego br. w Ośrodku Szkolenia Nurków i Płetwonurków Wojska Polskiego (OSNiP WP) załoga ORP Orzeł doskonaliła techniki ewakuacji z pokładu okrętu podwodnego.
25.02.2021

Błaszczak: 2020 był rokiem intensywnej modernizacji Wojska Polskiego

Rok 2020 r. był rokiem pełnym wyzwań, intensywnej modernizacji Wojska Polskiego - mówił szef MON Mariusz Błaszczak.
23.12.2020

ORP Flaming kończy służbę w Marynarce Wojennej

Przez ponad 54 lata realizował zróżnicowane zadania wojny minowej pod biało-czerwoną banderą, kilkukrotnie wchodził w skład Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej oraz Sił Odpowiedzi NATO reprezentując Polskę na arenie międzynarodowej. W piątek, 4 grudnia, po 54 latach służby, na okręcie ORP Flaming opuszczono po raz ostatni banderę Marynarki Wojennej RP.
04.12.2020

Wierni AK-owskiej przysiędze - medale na ORP „Błyskawica”

Na pokładzie ORP „Błyskawica” w Gdyni odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Medale otrzymały osoby, które doceniono za kultywowanie wartości patriotycznych oraz wspieranie działalności związku.
15.10.2020

Most pontonowy na Wiśle jest już gotowy

Most pontonowy na Wiśle jest już gotowy. Dziękuję za profesjonalizm żołnierzom Wojska Polskiego - poinformował dziś minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
09.09.2020

Obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte

1 września br. (wtorek) na Westerplatte, Prezydent RP Andrzej Duda oraz Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, wezmą udział w uroczystych obchodach 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
30.08.2020

3. Flotylla Okrętów w obchodach Święta Wojska Polskiego

W sobotę, 15 sierpnia, w Marynarce Wojennej odbędą się uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego. W dniu upamiętniającym 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej marynarze 3. Flotylli Okrętów wezmą udział w uroczystych ceremoniach organizowanych w Gdyni i Warszawie. Okręty MW RP podniosą wielką galę banderową. Z pokładu historycznego niszczyciela ORP Błyskawica oddany zostanie salut świąteczny z okazji Święta WP.
13.08.2020

Błaszczak: zależy nam, by proces modernizacji Wojska Polskiego przebiegał płynnie

Zależy nam na tym, żeby proces modernizacji Wojska Polskiego przebiegał płynnie, by wykorzystać na jej rzecz potencjał polskich ośrodkowo badawczych - mówił w piątek szef MON Mariusz Błaszczak. Zaznaczył, że umowa pomiędzy MON a Siecią Badawczą Łukasiewicz daję do tego podstawę.
31.07.2020

W Gdyni uczczono 25. rocznicę wstąpienia Polski do NATO

Na Skwerze Kościuszki w Gdyni odbyły się 12 marca miejskie uroczystości upamiętniającą 25, rocznicę wstąpienia Polski, Czech i Węgier do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. Z tej okazji odbyły się uroczystości z udziałem przedstawicieli rządu, władz miejskich, administracji, jak też sił zbrojnych. Z tej okazji zostały udostępnione do zwiedzania okręty polskiej Marynarki Wojennej.
13.03.2024

Ciężki sprzęt wojskowy, amunicja i strzelby w Porcie Gdańsk [wideo]

Blisko cztery godziny trwała środowa (12 maja) operacja rozładunku statku ro-ro w Porcie Gdańsk Eksploatacja. Zobacz nasz film.
14.05.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.