• <

Wynik wyszukiwania - "Portugalia " - Wiadomości

MŚ w klasie 470 – triumf żeglarzy z Hiszpanii, Polacy daleko na Majorce

Hiszpańscy żeglarze Jordi Xammar i Nora Brugman zostali na Majorce mistrzami świata w klasie 470. Polacy nie odegrali w regatach, które były olimpijską kwalifikacją, znaczącej roli. Najlepszą lokatę w stawce 61 mieszanych załóg z 26 państw – 40. - zajęli Kacper Paszek i Iga Wielczyk.
03.03.2024

Od wybuchu wojny na Ukrainie na portugalskich wodach 39 razy pojawiły się rosyjskie okręty

Od 24 lutego 2022 roku, gdy Rosja dokonała inwazji na Ukrainę, na wodach należących do Portugalii niemal 40 razy pojawiły się rosyjskie okręty. Wśród nich były to zarówno jednostki bojowe, jak i przeznaczone do działań szpiegowskich. Dowództwo sił morskich Portugalii (Marinha Portugesa) poinformowało, że "goście" są stale obserwowani.
27.02.2024

Rosyjski statek szpiegowski pojawił się na portuglskich wodach. Trudne święta dla marynarzy

Boże Narodzenie to czas, który wiele osób spędza w rodzinnym gronie. Jednakże także wtedy siły morskie muszą być gotowe do działania w obliczu zagrożeń, o czym przekonali się marynarze Marynarki Wojennej Portugalii (Marinha Portugesa). Działania były prowadzone na Atlantyku, nieopodal Azorów, wysp należących do Portugalii.
28.12.2023

Portugalia wysłała dwa okręty za rosyjskim statkiem handlowym

Marynarka wojenna Portugalii monitoruje płynący w pobliżu wód terytorialnych tego kraju rosyjski statek handlowy - podała w sobotę portugalska armia. Sprecyzowała, że misję obserwacyjną prowadzą dwa okręty.
23.07.2023

Portugalia. Brakuje 1000 ratowników morskich, alternatywą cudzoziemcy

Rozpoczynający się na plażach Portugalii sezon stoi pod znakiem desperackich poszukiwań ratowników morskich. Krajowy Urząd Morski (AMN) wezwał rząd Antonia Costy do pilnego znalezienia aż 1000 ratowników.
16.05.2023

Portugalia wysłała fregatę do monitorowania dwóch rosyjskich statków szpiegowskich

Marynarka Wojenna Portugalii (Marinha Portuguesa) wysłała na początku maja na Ocean Atlantycki okręt w celu obserwacji przemieszczających się w sąsiedztwie jej wód terytorialnych dwóch jednostek rosyjskiej floty wojennej, poinformowały w sobotę portugalskie media.
07.05.2023

Portugalia. Media: stan wojska zatrważający, a rosyjskie okręty coraz częściej u naszych wybrzeży

Stan sił zbrojnych Portugalii jest zatrważający, a w obliczu coraz częstszego pojawiania się u wybrzeży kraju rosyjskich okrętów wojennych niezbędne są pilne zakupy systemów obrony przeciwrakietowej - twierdzą w poniedziałek lizbońskie media.
27.03.2023

Portugalia ma problem. Brakuje jej sprawnych okrętów do prowadzenia operacji morskich

Powołując się na źródła w siłach zbrojnych Televisão Independente (TVI) podała, że portugalska marynarka wojenna jest praktycznie niezdolna do prowadzenia działań w związku z obronnością kraju. To efekt wieloletnich zaniedbań w resorcie sił zbrojnych, oszczędności oraz sytuacji gospodarczej kraju.
21.03.2023

Marynarze, którzy odmówili obserwowania rosyjskiego okrętu wojennego oskarżeni o nieposłuszeństwo

Prokuratura wojskowa Portugalii oskarżyła o odmowę wykonania rozkazu 13 marynarzy, którzy w sobotę nie zgodzili się na udział w misji wypłynięcia w morze na jednostce NRP Mondego w celu monitorowania rosyjskiego okrętu wojennego.
15.03.2023

Bunt portugalskich marynarzy. Nie chcieli śledzić rosyjskiego statku

Trzynastu marynarzy służących w portugalskiej Marynarce Wojennej (Marinha de Guerra Portuguesa) odmówiło udziału w misji monitorowania przechodzącego w pobliżu wód terytorialnych tego kraju rosyjskiego okrętu wojennego. Zdaniem "buntowników" ich okręt nie nadawał się do tej misji z racji na swój zły stan.
14.03.2023

Nadchodzi fala aukcji offshore wind

W ocenie ekspertów firmy konsultingowej K2 Management, 2023 rok będzie rekordowy pod względem organizowanych aukcji i postępowań w zakresie morskiej energetyki wiatrowej. Liczba potwierdzonych postępowań prowadzonych w Europie przedstawia ten region jako niezwykle atrakcyjne miejsce do inwestowania, choć wszedł na ścieżkę rywalizacji z Azją i USA.
28.02.2023

Pierwsza aukcja dla offshore wind w Portugalii pod koniec roku. Celem 10 GW do 2030 roku

W czwartym kwartale 2023 roku Portugalia ogłosi pierwszą aukcję dla morskiej energetyki wiatrowej.
26.01.2023

Niemcy dołączą do francusko-hiszpańskiego projektu przesyłu zielonego wodoru

Niemcy dołączą do nowego projektu przesyłu zielonego wodoru (czyli takiego, przy produkcji którego wykorzystano energię odnawialną), który powstaje między Hiszpanią a Francją – poinformował w niedzielę w Paryżu prezydent Francji Emmanuel Macron podczas konferencji prasowej, zorganizowanej na zakończenie spotkania z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.
22.01.2023

Repowering farm wiatrowych - korzyści dla wszystkich

Co się dzieje, gdy turbiny wiatrowe osiągają kres swojej żywotności? Coroczna konferencja WindEurope "End of Life Issues and Strategies" (EoLIS2022) prezentuje najnowsze trendy w zakresie repoweringu, likwidacji, demontażu i recyklingu turbin wiatrowych. Najnowsze dane pokazują korzyści płynące z tych działań.
02.12.2022

KE wesprze „faraoński” projekt podmorskiej infrastruktury energetycznej łączącej Płw. Iberyjski z resztą Europy

KE poparła porozumienie między Madrytem, Paryżem i Lizboną w sprawie zbudowania „zielonego korytarza” BarMar - podmorskiej infrastruktury między Barceloną i Marsylią i łączącej się z siecią energetyczną UE, w tym Belgii i Niemiec - poinformował elDiario.es.
26.10.2022

Hiszpania. Rząd: nowe połączenie gazowe będzie linią podmorską; połączy Barcelonę z Marsylią

Nowe połączenie gazowe, tak zwany Zielony Korytarz Energetyczny, którego powstanie uzgodnili w czwartek w Brukseli premierzy Hiszpanii i Portugalii oraz prezydent Francji połączy Barcelonę z Marsylią, biegnąc przez Morze Śródziemne, czyli inną trasą niż wcześniej planowany interkonektor MidCat w Pirenejach.
20.10.2022

„Der Spiegel”: Berlin i Paryż prowadzą egoistyczną politykę energetyczną, osłabiając Europę

Podczas gdy wiele państw ograniczyło już znacznie zużycie gazu, rządy w Berlinie i Paryżu myślą przede wszystkim o sobie, a ich egoizm osłabia Europę w walce z Putinem – pisze we wtorek dziennik „Spiegel”, zauważając, że „najwyraźniej w Europie różnie pojmuje się ducha wspólnoty”.
18.10.2022

Przez wojnę w Ukrainie Portugalia polega na gazie z Nigerii

Wojna na Ukrainie zwiększyła uzależnienie Portugalii od gazu zimnego sprowadzanego z Nigerii. Udział tego afrykańskiego państwa w imporcie surowca sięga już 55 proc.
12.09.2022

Portugalia marnotrawi rocznie ponad 1,9 mld litrów wody

W ogarniętej suszą Portugalii co roku marnowanych jest ponad 1,9 mld litrów wody - wynika z szacunków Urzędu ds. Regulacji Dostaw Wody i Zużycia Ścieków (ERSAR) w Lizbonie, opublikowanych w czwartek przez stołeczne media.
02.09.2022

Francja blokuje budowę gazociągu MidCat. Hiszpania rozważa gazociąg podmorski do Włoch

Hiszpania tak jak inne kraje Unii Europejskiej poszukują sposobów na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego w kraju i w Europie po wybuchu wojny na Ukrainie. Jednym z rozwiązań może być instalacja morskiego gazociągu łączącego Hiszpanię z Włochami. Francja w dalszym ciągu blokuje reaktywację projektu połączenia gazowego, Midcat.
01.09.2022

Ryby i akwakultura w UE. Efekt motyla wywoła sztorm w przemyśle rybnym

W latach 2019–2020 wydatki gospodarstw domowych na produkty rybołówstwa i wyroby akwakultury wzrosły o 17%. Spożycie świeżych ryb wzrosło o 7% w wymiarze wartościowym i o 4% wzrosło spożycie wyrobów – podają analitycy EUMOFA w najnowszym raporcie "The EU Fish Market".
15.08.2022

Analitycy: skutki braku rosyjskiego gazu zależą m.in. od stanu zapełnienia magazynów

Skutki braku rosyjskiego gazu zależą m.in. od stanu zapełnienia magazynów tego surowca - ocenia Polski Instytut Ekonomiczny. Według analityków PIE nawet w przypadku pełnego zapełnienia magazynów w UE, problemem jest ograniczona przepustowość interkonektorów pomiędzy krajami członkowskimi.
25.06.2022

Czyja turbina będzie największa i kto stanie na podium? [ANALIZA]

Początek XXI wieku stanowi przełom w energetyce wiatrowej. Z każdym miesiącem słychać doniesienia o coraz to nowszych technologiach czy innowacjach, w których prześcigają się światowi gracze sektora – aby produkować więcej i bardziej wydajnie. Główny nacisk branży w świetle kryzysu klimatycznego i nowych regulacji prawnych kładziony jest na „zielone aspekty” w tym recykling po zakończeniu cyklu, komponenty i ich sposób pozyskiwania, coraz mniejszą ingerencję w morski ekosystem czy przechodząc do wielkości turbin i ich wysokości
09.06.2022

Acciona Energia przejmuje udziały w Eolink rozwijającym pływające fundamenty farm wiatrowych

Hiszpańska Acciona Energía nabyła 24% kapitału francuskiej spółki Eolink, która specjalizuje się w rozwoju pływających fundamentów dla morskiej energetyki wiatrowej, stając się tym samym głównym udziałowcem.
30.05.2022

Polska i Portugalia wspólnie po LNG?

Portugalski premier Antonio Costa zapowiedział, że jego kraj chce wykorzystać port w Sines do przeładunków LNG z dużych tankowców na mniejsze, które mogłyby operować na Morzu Północnym i Bałtyku. Współpracą zainteresowana jest Polska.
23.05.2022

Portugalia stawia na pływające farmy morskie. Latem rusza aukcja

Najbliższe lato będzie kluczowe dla morskiej energetyki wiatrowej w Portugalii. Za kilka miesięcy władze tego kraju przeprowadzą aukcję OZE obejmującą technologię pływających wiatraków. Ministerstwo środowiska i transformacji energetycznej liczy, że dzięki systemu wsparcia powstaną pływające farmy o łącznej mocy 3-4 GW.
27.03.2022

Notowania ropy w górę: zbliża się szczyt UE i NATO i możliwe nowe sankcje na Rosję

Ceny ropy rosną podczas środowego handlu - zbliża się szczyt UE i NATO, a to może skutkować nowymi sankcjami dla Rosji w związku z trwającą już miesiąc wojną na Ukrainie - informują maklerzy.
23.03.2022

Portugalia przeprowadzi pierwszą aukcje dla pływających farm wiatrowych

Latem Portugalia planuje przeprowadzić pierwszą aukcję na pływające morskie farmy wiatrowe. Liczy, że dzięki niej powstaną instalacje o mocy od 3 do 4 GW w perspektywie do 2026 roku.
22.03.2022

Planowane nowe połączenia Brittany Ferries oraz Destination Gotland [podsumowanie tygodnia 20/2021]

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. planach Brittany Ferries, które jeszcze tego lata chce zacząć pływać do Portugalii.
18.05.2021

Włochy: Salvini nie będzie miał procesu w sprawie przetrzymywania migrantów na statku

Lider prawicowej włoskiej Ligi Matteo Salvini nie będzie miał procesu w sprawie zarzutu przetrzymywania migrantów, jaki postawiono mu za wydarzenia sprzed dwóch lat, gdy jako szef MSW opóźnił zejście uratowanych na morzu rozbitków ze statku na Sycylii.
14.05.2021

Rekordowe inwestycje w morskie farmy wiatrowe w Europie; ponad 26 mld euro w 2020 r.

26,3 mld euro wyniosły w 2020 r. europejskie inwestycje w nowe farmy wiatrowe na morzu - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu WindEurope - największej europejskie organizacji sektora energetyki wiatrowej.
09.02.2021

Dobry występ Polaków w regatach Lanzarote Olympic Winter Regatta

Ostatnimi czasy międzynarodowe regaty należą do rzadkości, więc każda możliwość ścigania się w dużej i wymagającej flocie jest jak na wagę złota. Z takiej możliwości skorzystali nasi reprezentanci trenujący obecnie na Lanzarote, startując w Lanzarote Olympic Winter Regatta. Spośród siódemki Polaków, piątka znalazła się w wyścigach medalowych, a Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda w klasie 49erFX stanęły na trzecim stopniu podium.
31.01.2021

Pieniądze z nowego budżetu UE mogą trafić do Polski w tym roku

Zakładamy, że pieniądze z nowego budżetu UE trafią do polskiej gospodarki jeszcze w tym roku - powiedziała PAP wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Zaznaczyła, że będzie to zależało nie tylko od starań Polski, ale także od postępu prac KE.
25.01.2021

2,5 tony narkotyków na prywatnych łodziach

Na hiszpańsko-portugalskim pograniczu służby policyjne obu krajów przejęły 2,5 tony haszyszu. Narkotyki zostały zarekwirowane na trzech łodziach oraz na prywatnej posesji.
23.12.2020

Salvini ponownie przed sądem w sprawie przetrzymywania migrantów

Lider włoskiej opozycji, szef Ligi Matteo Salvini oświadczył w sobotę, że za słuszne uważa to, co robił jako szef MSW, gdy nie pozwalał migrantom zejść ze statku na Sycylii. W sobotę stawił się przed sądem w Katanii, gdzie oskarżony jest o uwięzienie ludzi.
12.12.2020

PIE: w IV kwartale PKB skurczy się o 4 proc. rdr

PKB w IV kwartale skurczy się o 4 proc. rok do roku - prognozuje Polski Instytut Ekonomiczny komentując dane GUS. Analitycy wskazali, że polska gospodarka dynamicznie odbiła się w III kwartale, ale na skutek powrotu restrykcji czeka ją ponowne spowolnienie.
13.11.2020

Tegoroczna analiza unijnego sektora rybołówstwa i akwakultury jest już dostępna online

„Rynek rybny UE” to kompleksowa analiza unijnego sektora rybołówstwa i akwakultury. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, co jest produkowane / eksportowane / importowane, kiedy i gdzie, co jest konsumowane, przez kogo i jakie są główne trendy, zajrzyj do raportu rocznego EUMOFA.
10.11.2020

W Brukseli rozpoczął się szczyt UE; rozmowy o celach klimatycznych bez Polski

W czwartek po południu w Brukseli rozpoczął się szczyt UE, podczas którego przywódcy unijni mają rozmawiać o nowym celu redukcji emisji CO2 na 2030 r., a także o negocjacjach z Wielką Brytanią oraz pandemii. Ze względu na kwarantannę w posiedzeniu nie weźmie udziału premier Mateusz Morawiecki.
15.10.2020

Wkład Hengtong w zieloną energię i błękitne partnerstwo

Podczas debiutu w najlepszym czasie antenowym filmu dokumentalnego Colorful Portugal (Kolorowa Portugalia) na kanale UHD (CCTV4K) chińskiej telewizji China Central Television 6 września uczczono projekt w formule RPC+M dotyczący zasilania z użyciem kabli podmorskich o nazwie WindFloat Atlantic (WFA) realizowany przez Hengtong, poświęcając mu trzyminutowy materiał, który znalazł się wśród informacji o krajobrazie naturalnym Portugalii, normach społecznych oraz współpracy gospodarczej i kulturowej między Chinami a Portugalią.
11.09.2020

Konwencja MLI a marynarze: Portugalia od 2021 roku nowe obowiązki

Dnia 28.02.2019 roku Portugalia ratyfikowała Konwencję MLI, co znacząco wpłynie na sytuację podatkową polskich marynarzy pracujących u portugalskich armatorów. Obecnie status proponowanych zmian to Definitive po obu Państwach-Stronach Konwencji. Zmiany wprowadzone Konwencją znajdą zastosowanie do dochodów osiągniętych od dnia 01.01.2021 roku.
03.09.2020

Pandemia stała się szansą dla Polski na przejęcie roli Chin w przetwórstwie rybnym

Podczas lockdownu wzrosło zapotrzebowanie na produkty o długim terminie przydatności do spożycia. W przypadku ryb były to produkty mrożone i w puszkach.
25.06.2020

COVID-19: Plaża na Półwyspie Helskim jedną z najbardziej bezpiecznych w Europie

Polska plaża na Helu uplasowała się na 3. miejscu w rankingu najbezpieczniejszych plaż w Europie (z perspektywy Covid-19). Przed nią tylko Portugalia i Grecja.
29.05.2020

Eurostat: udział energii odnawialnej w UE wzrósł do poziomu 18 proc.

Udział energii ze źródeł odnawialnych (OZE) w końcowym zużyciu energii wyniósł w UE w 2018 r. 18 proc. - podał w czwartek Eurostat. 12 krajów członkowskich już osiągnęło swoje cele na 2020 r. Polska, jak wiele innych państw unijnych, może mieć z tym problem.
23.01.2020

Minister spraw zagranicznych Włoch znów objęty śledztwem ws. przetrzymywania migrantów na statku

Były szef MSW Włoch, lider Ligi Matteo Salvini został objęty śledztwem przez prokuraturę na Sycylii, która rozważa możliwość postawienia mu zarzutów nadużycia władzy i pozbawienia wolności ponad 130 migrantów. W lipcu przez kilka dni migranci nie mogli zejść na ląd.
18.12.2019

UE: Polska poprosiła o więcej czasu w sprawie klimatu

Wszystkie kraje członkowskie mają różne punkty wyjścia, jeśli chodzi o transformację energetyczną i problemy, z którymi muszą się zmagać; na szczycie UE Polska poprosiła o więcej czasu - powiedziała w środę podczas debaty w PE w Strasburgu szefowa KE Ursula von der Leyen.
18.12.2019

Kraje UE bez wspólnego stanowiska ws. raportowania o podatkach przez korporacje

Nie będzie unijnych przepisów o obowiązku ujawniania przez korporacje informacji o podatkach, jakie płacą w każdym z państw członkowskich. W czwartek propozycja, która została przedstawiona jeszcze w 2016 r., została zablokowana przez państwa członkowskie.
28.11.2019

Statek NGO ze 182 migrantami prosi Włochy i Maltę o przyjęcie w porcie

Norweski statek organizacji pozarządowej ze 182 uratowanymi migrantami na pokładzie zwrócił się w niedzielę do władz Włoch i Malty o przyjęcie go w bezpiecznym porcie. Załoga podkreśliła, że migranci cierpią z powodu złych warunków pogodowych.
23.09.2019

Portugalia: Polska liderem wzrostu gospodarczego państw rozwiniętych na świecie

Czołowy tygodnik Portugalii "Expresso", wieszcząc recesję w Europie, wskazuje Polskę jako "światowego lidera wzrostu gospodarczego" wśród państw rozwiniętych. Przypomina, że tylko Australia od 1992 r. nadąża pod względem wzrostu PKB za Polską.
27.08.2019

Pięć państw UE zgodziło się ich przyjąć migrantów ze statku Open Arms

Hiszpania, a także Francja, Niemcy, Luksemburg i Portugalia zadeklarowały przyjęcie migrantów ze statku ratunkowego Open Arms, który przez blisko trzy tygodnie czekał u wybrzeży włoskiej wyspy Lampedusa bez możliwości wyokrętowania ludzi.
21.08.2019

Salvini: migranci zejdą ze statku, bo zgodziło się ich przyjąć pięć krajów UE

Pięć krajów UE Niemcy, Francja, Irlandia, Luksemburg i Portugalia oraz Episkopat Włoch przyjmie migrantów ze statku włoskiej Straży Przybrzeżnej, stojącego koło portu Augusta na Sycylii - ogłosił w środę szef MSW Matteo Salvini. Wkrótce migranci zejdą na ląd.
31.07.2019

Portugalia: Wyroki ws. jednego z największych w historii kraju przemytu kokainy

Sąd w Lizbonie skazał na kary więzienia siedmiu członków grupy przestępczej, która została ujęta podczas przemytu jednego z największych zarekwirowanych w historii Portugalii ładunków kokainy. Skazani to obywatele Indii i Pakistanu.
10.04.2019

Kwieciński: Potencjał w relacjach gospodarczych z Portugalią wciąż niewykorzystany

Przebywający z trzydniową wizyta w Portugalii minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński uważa, że pogłębiające się relacje gospodarcze z tym krajem wciąż jeszcze nie wyczerpały swojego potencjału. Wskazał, że otwarte w piątek w Lizbonie biuro Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu może być narzędziem do tworzenia nowych przedstawicielstw w Portugalii i w jej byłych koloniach.
06.04.2019

Portugalia i Hiszpania zorganizują wspólny rejs 500 lat po Magellanie

Władze Portugalii i Hiszpanii zorganizują wspólny rejs dookoła świata w celu upamiętnienia 500-lecia wyprawy dowodzonej przez żeglarza Ferdynanda Magellana. Rejs dwóch okrętów ruszy w 2020 r. - poinformował we wtorek szef MSZ Portugalii Augusto Santos Silva.
02.04.2019

Pierwsza pogłębiarka z portugalskiej stoczni dla portugalskiego wykonawcy

Jak poinformowała na swojej stronie grupa Damen, właśnie rozpoczęła pracę pogłębiarka ssąca Jose Duarte. Została ona zbudowana w Portugalii, dla portugalskiej firmy zajmującej sie pogłębiarstwem i budownictwem morskim, według hiszpańskiego projektu, przy wykorzystaniu holenderskiego sprzętu. Jak zapewniono w komunikacie: "ta europejska współpraca zaowocowała doskonale dostosowaną do oczekiwań jednostką".
28.01.2019

Portugalia zawarła 19 umów o współpracy z Chinami

Rząd Portugalii zawarł w środę 19 umów o współpracy w różnych dziedzinach z władzami Chińskiej Republiki Ludowej. Porozumienia parafowano w Lizbonie w ostatnim dniu wizyty prezydenta Chin Xi Jinpinga w Portugalii.
06.12.2018

Morawiecki: w Polsce jest bardzo dużo miejsca na zagraniczne inwestycje

Polska gospodarka jest przygotowana do wyzwań XXI wieku - mówił w czwartek w wystąpieniu w Harvard Club na Manhattanie premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że gdyby nie stabilność w regulacjach, nie byłoby to możliwe.
04.10.2018

Francuski minister: szef MSW Włoch jest w sprawie migrantów jak Piłat

Stanowisko szefa MSW Włoch Matteo Salviniego w sprawie migrantów upodabnia go do umywającego ręce Poncjusza Piłata - oceniła w środę francuska minister ds. europejskich Nathalie Loiseau, odnosząc się do sporu o odesłany z Włoch statek Aquarius z migrantami.
26.09.2018

Portugalia: Policja przejęła na jachcie ponad 840 kg kokainy

Policja morska Portugalii przejęła w środę na wodach terytorialnych tego kraju ponad 840 kg kokainy na jachcie, którym udający turystów przemytnicy płynęli z Karaibów do Europy. Funkcjonariusze zajęli łódź u brzegów archipelagu Azorów.
06.09.2018

Malta: Statek Aquarius zawinąl do portu w La Valletta

Statek "Aquarius" ze 141 migrantami na pokładzie zawinął w środę do portu w stolicy Malty La Valletta. W ten sposób zakończył się pieciodniowy postój na morzu tej jednostki, pływającej dla organizacji pozarządowej SOS Meditarranee.
16.08.2018

KE: Pięć krajów zgodziło się przyjąć migrantów ze statku Aquarius

Francja, Hiszpania, Niemcy, Portugalia i Luksemburg zgodziły się przyjąć 141 migrantów z "Aquariusa", statku organizacji pozarządowej SOS Meditarranee - poinformowała we wtorek Komisja Europejska. Na zacumowanie statku w swoim porcie zgodę wyraziła Malta.
14.08.2018

Włochy proszą Londyn o wzięcie odpowiedzialności za statek z migrantami

Rząd Włoch apeluje do Wielkiej Brytanii, by wzięła na siebie odpowiedzialność za statek organizacji pozarządowych z ponad 140 migrantami uratowanymi na Morzu Śródziemnym. Jednostki Aquarius pod banderą Gibraltaru władze Włoch nie wpuszczają do swoich portów.
13.08.2018

Włochy/Rząd: Zgoda kilku krajów na przyjęcie migrantów to nasze zwycięstwo

Za swoje "polityczne zwycięstwo" uznał rząd Włoch wynik prowadzonej przez siebie ofensywy dyplomatycznej, która doprowadziła do tego, że pięć krajów UE - Francja, Niemcy, Malta, Hiszpania i Portugalia - przyjmie po 50 migrantów z 450 przybyłych w rejon Sycylii.
16.07.2018

W poniedziałek w Rzymie spotkanie ministrów ds. europejskich Polski i Włoch

Ministrowie ds. europejskich Polski i Włoch Konrad Szymański i Paolo Savona spotkają się w poniedziałek w Rzymie, by omówić kwestie polityki migracyjnej, nowych ram finansowych UE po roku 2020, Brexitu i aktualnej agendy Rady ds. Ogólnych - dowiedziała się PAP w MSZ.
16.07.2018

Włoski rząd: zgoda kilku krajów na przyjęcie migrantów to nasze zwycięstwo

Za swoje "polityczne zwycięstwo" uznał rząd Włoch wynik prowadzonej przez siebie ofensywy dyplomatycznej, która doprowadziła do tego, że pięć krajów UE - Francja, Niemcy, Malta, Hiszpania i Portugalia - przyjmie po 50 migrantów z 450 przybyłych w rejon Sycylii.
16.07.2018

Włochy/Premier: Hiszpania i Portugalia przyjmą po 50 migrantów

Hiszpania i Portugalia to dwa kolejne kraje UE, które zadeklarowały gotowość przyjęcia po 50 migrantów z dwóch jednostek, które stoją na wodach koło brzegów Sycylii. O decyzji władz w Madrycie i Lizbonie poinformował w niedzielę premier Włoch Giuseppe Conte.
16.07.2018

Błaszczak: Rozpoczynają się prace nad polskim wkładem w 4x30

Szef Sztabu Generalnego i dowódca generalny rozpoczną prace nad polskim wkładem w siły szybkiego reagowania, których dotyczy inicjatywa 4x30 – poinformował w środę w Brukseli szef MON Mariusz Błaszczak.
12.07.2018

Czy jutro w Europie skończą się ryby?

9 lipca Europa obchodziła Dzień Zależności od Ryb. Data ta w symboliczny sposób pokazuje, że ilość ryb morskich, którą Europejczycy zjedzą od 9 lipca do końca roku musi zostać sprowadzona spoza Unii Europejskiej by zapewnić nam konsumpcję ryb i owoców morza na obecnym poziomie.
10.07.2018

Portugalia i Hiszpania chcą UE solidarnej z uchodźcami

Premierzy Portugalii i Hiszpanii, Antonio Costa i Pedro Sanchez, opowiedzieli się podczas spotkania w Lizbonie za większą solidarnością Unii Europejskiej z uchodźcami i za jej adekwatną odpowiedzią na kryzys migracyjny.
04.07.2018

Sasin o rzekomym porozumieniu w sprawie uchodźców: Próba ratowania własnej pozycji przez Merkel

Szef Komitetu Stałego RM Jacek Sasin zdementował w niedzielę informacje o porozumieniu dotyczącym przyjmowania odsyłanych z Niemiec osób ubiegających się o azyl. Ja rozumiem, że to jest taka dramatyczna próba ratowania własnej pozycji przez kanclerz Niemiec Angelę Merkel - ocenił.
01.07.2018

Merkel: 14 państw UE przyjmie uchodźców z innych krajów członkowskich

Kanclerz Niemiec Angela Merkel w liście do swych koalicjantów poinformowała po szczycie UE, że 14 państw Wspólnoty zaoferowało przyjęcie osób ubiegających się o azyl, które złożyły wcześniej wniosek azylowy w innym państwie członkowskim. Wymienia m.in. Polskę.
01.07.2018

Chorąży: przygotowujemy strategię dalszych negocjacji z KE ws. budżetu UE

Większość państw nie jest zadowolona z propozycji budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027 - mówi PAP wiceminister inwestycji i rozwoju Paweł Chorąży. Dodał, że trwa przygotowanie wspólnej strategii dalszych negocjacji z KE.
20.06.2018

Polska chce rozwijać współpracę gospodarczą z Portugalią

Portugalskie firmy mogą wspomóc polskie spółki w ekspansji na rynki Ameryki Południowej i Afryki, a strategiczne położenie Polski w sąsiedztwie Rosji i Ukrainy mogą wykorzystać przedsiębiorcy portugalscy - wskazywali uczestnicy czwartkowej konferencji w Senacie.
14.06.2018

Kraje Unii Europejskiej z najniższym wkładem w rozmowy klimatyczne dotyczące żeglugi

Według rankingu opracowanego przez Transport & Environment (T & E) czołowe europejskie kraje żeglugowe dostały najniższe noty za swój wkład w rozmowy klimatyczne prowadzone przez Międzynarodową Organizację Morską (IMO).
10.06.2018

Złotowski: W sprawie kierowców uda się też znaleźć większość w Radzie UE

Europoseł Kosma Złotowski (PiS) jest przekonany, że w Radzie UE, podobnie jak wcześniej w PE, uda się osiągnąć korzystną dla Polski większość w sprawie wyłączenia przewoźników drogowych w transporcie międzynarodowym z dyrektywy o pracownikach delegowanych.
05.06.2018

Portugalia: Rząd chce gazu z USA jako przeciwwagi dla surowca z Rosji

Rząd Antonia Costy chce, aby miasto Sines na zachodnim wybrzeżu Portugalii stało się regularnym odbiorcą skroplonego gazu ziemnego z USA. Socjalistyczny gabinet uważa, że inwestycja w portugalski port może być przeciwwagą m.in. dla dostaw rosyjskiego gazu do UE.
05.06.2018

Czołowe kraje Unii Europejskiej hamulcowymi rozmów klimatycznych

Według rankingu opracowanego przez Transport & Environment (T & E) czołowe europejskie kraje żeglugowe dostały najniższe noty za swój wkład w rozmowy klimatyczne prowadzone przez Międzynarodową Organizację Morską (IMO).
22.03.2018

Źródła: Polska na razie bez projektów w PESCO; przyłącza się do innych

Polska do tej pory nie zgłosiła żadnego projektu, jaki miałaby być realizowany w ramach stałej współpracy strukturalnej w dziedzinie obronności (PESCO) w UE. Źródła dyplomatyczne podają, że Warszawa przyłącza się do projektów Holendrów i Francuzów.
08.12.2017

Waszczykowski: Przystąpiliśmy do PESCO z wątpliwościami; można wystąpić

Polska przystąpiła do stałej współpracy strukturalnej w dziedzinie obronności (PESCO) w ramach UE z wieloma wątpliwościami - powiedział w poniedziałek w Brukseli szef MSZ Witold Waszczykowski. Nie wykluczył przy tym, że nasz kraj zrezygnuje z tej współpracy.
13.11.2017

Polska i 22 kraje notyfikowały przystąpienie do współpracy wojskowej UE

Polska i 22 inne kraje unijne notyfikowały w poniedziałek przystąpienie do stałej współpracy strukturalnej w dziedzinie obronności (PESCO) w ramach UE. Państwa te przyjęły konkretne zobowiązania, które mają wzmacniać ich zdolności obronne.
13.11.2017

Podatki marynarskie: Hiszpania, a Konwencja MLI

W czerwcu 2017 roku 68 Państw podpisało Konwencję MLI, która w bardzo dużym stopniu wpłynie na sytuację podatkową wielu polskich marynarzy, w poniższej publikacji przedstawimy jak ww. Konwencja wpłynie na status podatkowych polskich marynarzy pracujących na rzecz hiszpańskich armatorów.
04.10.2017

Największy wielozadaniowy śmigłowiec w Europie może być produkowany w Polsce

Śmigłowiec AW101 jest największy w Europie. Dotychczas zamówiono już 220 takich maszyn. Ze względu na jego wielkość, konstrukcję i bezpieczeństwo jako jedyny spełnia wymogi wojska – przekonują przedstawiciele Leonardo Helicopters.
15.09.2017

Aleksander Doba wiosłuje kajakiem w stronę Francji

Aleksander Doba, który 7 maja wystartował z zatoki Sandy Hook w Nowym Jorku kajakiem "Olo", niebawem zakończy swą trzecią wyprawę transatlantycką. Tylko gdzie? Jak poinformował, odpadła Portugalia i Hiszpania, wielce prawdopodobna jest Francja.
17.08.2017

Jeszcze w tym miesiącu możliwe przyspieszenie postępowania przetargowego na śmigłowce dla sił specjalnych

Na początku lipca Ministerstwo Obrony Narodowej powołało specjalne zespoły, które zajmą się przygotowaniem umów offsetowych z dostawcami śmigłowców dla polskiej armii. Wszystko wskazuje na to, że jeszcze w tym miesiącu resort wystosuje zaproszenia do składania ofert. MON w pierwszej kolejności chce kupić maszyny dla sił specjalnych. W przetargu startuje m.in. śmigłowiec S70i produkcji Lockheed Martin oraz AW101 produkcji Leonardo Helicopters.
26.07.2017

W Portugalii najniższy od 27 lat poziom wody w rzekach i na tamach

Portugalia boryka się z największą od 1990 r. suszą. Niski poziom wody w rzekach i na tamach może wpłynąć na podwyżkę cen płodów rolnych, szczególnie zbóż.
06.07.2017

Liberadzki pesymistą w sprawie zablokowania Nord Stream 2

Bogusław Liberadzki z SLD, europoseł z Pomorza Zachodniego, nie wierzy w zablokowanie przez Polskę budowy gazociągu Nord Stream 2.
27.06.2017

Polska chce, by decyzja w sprawie Nord Stream 2 zapadła na szczycie UE

Polska chce, by decyzja w sprawie budowy gazociągu Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec po dnie Bałtyku zapadła na szczycie UE - powiedział w poniedziałek w Luksemburgu wiceminister energii Michał Kurtyka po spotkaniu unijnych ministrów.
26.06.2017

Działania MIB na rzecz konkurencyjnego transportu w UE

Nowe regulacje dotyczące zasad wykonywania transportu międzynarodowego były jednym z przewodnich motywów aktywności rządu RP od pierwszych tygodni funkcjonowania w nowej kadencji. Ich rezultatem było przyjęcie 11 maja 2017 r. Wspólnego Oświadczenia Premierów Grupy Wyszehradzkiej, w którym sprzeciwili się szerokiemu włączeniu międzynarodowych usług transportowych w zakres restrykcyjnych regulacji dotyczących delegowania pracowników.
07.06.2017

11 państw UE przeciwko protekcjonizmowi w transporcie drogowym

11 państw członkowskich UE, w tym Polska, przekazało komisarz ds. transportu Violecie Bulc list ze sprzeciwem wobec protekcjonistycznych regulacji w transporcie drogowym. Chodzi m.in. o płacę minimalną dla zagranicznych kierowców we Francji i Niemczech.
07.06.2017

Rocznica śmierci Magellana - zwrotny punkt w historii Filipin

27 kwietnia przypada 496. rocznica zamordowania odkrywcy i żeglarza Ferdynanda Magellana. To dobra okazja do zastanowienia się, jak konsekwencje wydarzeń sprzed blisko 500 lat są odczuwalne do dziś.
26.04.2017

Jeden z dwóch pierwszych na świecie ekologicznych samochodowców zawinął do Gdyni

Auto Energy w gdyńskim porcie. Ten jeden z nielicznych pełnomorskich statków towarowych z napędem LNG przywiózł do Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego – BCT około 100 samochodów osobowych i pick-upów, większe specjalistyczne pojazdy oraz drobnicę. Zanim jednak ten jeden z dwóch pierwszych na świecie ekologicznych samochodowców trafił do Gdyni, 7 stycznia w szwedzkim Malmö odbył się jego chrzest.
09.02.2017

Bestialskie amputacje płetw rekinów. Szokujące wideo

100 milionów rekinów ginie co roku z rąk człowieka, 11408 ginie co godzinę. Fundacja Nasza Ziemia opublikowała na swoim profilu facebookowym szokujący film pokazujący brutalne praktyki amputacji płetw rekinów.
23.01.2017

OZE przyszłością energetyki. W Europie szybko rozwija się energia wiatrowa, szczególnie farmy morskie

Branża energetyki wiatrowej w Polsce jest bardzo konkurencyjna. Nie potrzebuje dotacji, ale stabilizacji i przewidywalności – podkreśla João Manso Neto, prezes EDP Renewables. Moc zainstalowanych w naszym kraju farm wiatrowych przekracza 5,6 GW. Nowa ustawa, która wprowadza ograniczenia w odległości turbiny wiatrowej od zabudowań, sprawi, że możliwości obszarowe inwestycji zostaną znacznie ograniczone.
05.10.2016

Wzrasta konsumpcja ryb na świecie. Średnie spożycie globalne to 20 kg, w Polsce – 13 kg na osobę

Ludzie na całym świecie jedzą coraz więcej ryb i owoców morza. W ciągu ostatniego półwiecza ich konsumpcja na osobę wzrosła dwukrotnie. Średnie spożycie w Państwie Środka to 40 kg, a w Europie – 23 kg na osobę. Statystyczny Polak zjada rocznie tylko 12 kg. Zwiększone zapotrzebowanie na ryby i dodatkowo niewłaściwe połowy prowadzą jednak do znacznego pogorszenia stanu mórz i oceanów.
23.07.2016

Morski akcent na ME 2016 - norweski napój dla piłkarzy na bazie tłuszczu rybnego i tranu

Norweski napój energetycznego na bazie tłuszczów rybnych, który przyspiesza regenerację sportowców, jest stosowany regularnie przez Benficę Lizbona, dwa kluby premier league oraz, według nieoficjalnych źródeł, przez piłkarzy reprezentacji Portugalii i Islandii.
14.06.2016

Szef sztabu STRIKFORNATO kontradmirał Roy Kitchener w COM-DKM

W czwartek, 11 lutego, Szef Sztabu jednej z najważniejszych instytucji wojskowych Paktu Północnoatlantyckiego w Europie - Morskiego Dowództwa Sił Uderzeniowych i Wsparcia NATO STRIKFORNATO, kontradmirał Roy Kitchener złożył wizytę w COM-DKM.
15.02.2016

Władze lokalne upominają się o dostęp do miarodajnych danych w sektorze rybołówstwa

Odpowiedzialne i zrównoważone zarządzanie rybołówstwem wymaga podejmowania decyzji w oparciu o solidne podstawy. Europejski Komitet Regionów (KR) w opinii dotyczącej gromadzenia danych w sektorze rybołówstwa , przyjętej 10 lutego na sesji plenarnej, podkreśla kluczowe znaczenie swobodnego dostępu do zgromadzonych danych oraz lepszego uwzględnienia potrzeb samorządów lokalnych i regionalnych.
12.02.2016

Wzrost produkcji jachtów w Polsce i dobre prognozy na kolejny sezon

Polska jest dziś największym eksporterem łodzi motorowych z silnikami zaburtowymi w Europie. Po obecnym sezonie na światowych rynkach widać też wyraźny wzrost sprzedaży w całym przemyśle jachtowym. Branża z optymizmem patrzy w przyszłość.
13.10.2015

Wizyta Dowódcy 6. Floty USA w COM-DKM

7 czerwca wizytę w Centrum Operacji Morskich - Dowództwo Komponentu Morskiego (COM-DKM) złożył wiceadmirał James Foggo, dowódca 6. Floty USA i jednocześnie dowódca STRIKFORNATO. Admirał Foggo jest dowódcą tegorocznej edycji ćwiczenia BALTOPS 2015.
09.06.2015

Portugalia kupi modułowe okręty patrolowe

Portugalia rozważa możliwość nabycia czterech duńskich okrętów patrolowych typu Flyvefisken zbudowanych zgodnie ze standardem jednostek modułowych SF 300 (Standardflex 300).
06.10.2014

Polska nie wykorzystuje swojego morskiego potencjału

Choć polska gospodarka zaliczana jest do szóstej pod względem wielkości PKB w UE i pod względem obrotów handlu zagranicznego, to znajduje się dopiero na 14. miejscu w zestawieniu przeładunków w portach morskich. Żaden z naszych portów nie jest też wymieniany jako kluczowy dla UE - wynika z opublikowanej przez Eurostat informacji "Maritime port activity in the EU", z danymi za 2012 rok.
19.03.2014

Portugalia będzie sprowadzać skroplony gaz ziemny z Angoli

Portugalia będzie zaopatrywać się w skroplony gaz ziemny (LNG) w Angoli. Nad realizacją dostaw czuwać będzie największa portugalska spółka paliwowa Galp Energia oraz angolski koncern Sonangol.
13.09.2013

Koniec odpłetwiania rekinów?

W najblizszy czwartek, 22 listopada 2012 r. Parlament Europejski bedzie głosować w sprawie propozycji złozonej przez Komisje Europejska, odnosnie wzmocnienie unijnego zakazu odpłetwiania rekinow (marnotrawnej praktyki usuwania płetw rekinom na pokładach statków i wyrzucania tuszy z powrotem do morza).
19.11.2012

Ważą się losy rekinów - głosowanie Komisji Rybołówstwa Parlamentu Europejskiego już w środę 19 września

W najbliższą środę, 19 września 2012 r. Komisja Rybołówstwa Parlamentu Europejskiego będzie głosować w sprawie propozycji złożonej przez Komisję Europejską, odnośnie wzmocnienie unijnego zakazu odpłetwiania rekinów (marnotrawnej praktyki usuwania płetw rekinom i wyrzucania tuszy z powrotem do morza).
17.09.2012

Dzisiaj jeden z nas zje ostatnią w tym roku bałtycką rybę... 18 lipca 2012 – Polski Dzień zależności od ryb

Opublikowany dziś przez nef (New Economics Foundation) oraz koalicję OCEAN2012 raport ujawnia, że Polska konsumuje więcej ryb, niż wynosi zdolność produkcyjna jej wód terytorialnych, co czyni nas zależnych od produktów morskich pochodzących z importu. Polscy członkowie koalicji OCEAN2012 maszerujący właśnie w tzw. Marszu Bałtyckim apelują: “Bałtyk też może być pełen ryb!”, ale musimy zacząć działać.
18.07.2012

Portugalia wystawia na sprzedaż swoją największą stocznię

Rzad portugalski podjął w czwartek decyzję o wystawieniu na sprzedaż największej państwowej stoczni okrętowej tego kraju w Viana de Castelo (ENVC), która zatrudnia obecnie 630 pracowników i jest zadłużona na 270 milionów euro.
13.07.2012

Bezpieczeństwo morskie. Komisja wzywa także Polskę

Komisja Europejska zwróciła się do Belgii, Estonii, Francji, Węgier, Austrii, Polski, Portugalii, Finlandii i Zjednoczonego Królestwa o przyjęcie prawodawstwa krajowego, które umożliwi wdrożenie unijnych przepisów dotyczących bezpieczeństwa na morzu. Chodzi o ustanowienie systemu monitorowania i informacji o ruchu statków.
27.06.2011

Bezpieczeństwo morskie

Komisja wzywa Polskę i osiem innych państw członkowskich do przestrzegania przepisów w zakresie unijnego systemu monitorowania i informacji o ruchu statków.
17.06.2011

Świnoujście zerka na Sines

Małe zróżnicowanie źródeł dostaw gazu ziemnego nie jest wyłącznie polskim problemem. W Portugalii rozwiązano go za sprawą portu LNG w Sines. Jego kopia ma powstać w Świnoujściu.
11.10.2010

Dziękujemy za wysłane grafiki.